• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Radio idzie śladami telewizji cyfrowej

Michał Jelionek
24 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Cyfryzacja radia oznacza nową jakość. Cyfryzacja radia oznacza nową jakość.

Rok temu zakończyła się era naziemnej telewizji analogowej w Polsce, a na dobre rozpoczął się czas telewizji cyfrowej. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku los telewizji podzieli również radio. Kiedy możemy spodziewać się wdrożenia nowoczesnej technologii DAB+ w Trójmieście?



Odbiorniki cyfrowe z wyglądu nie różnią się od starych odbiorników analogowych. Odbiorniki cyfrowe z wyglądu nie różnią się od starych odbiorników analogowych.
Proces cyfryzacji radia jest nieunikniony. Dlatego, jeżeli planujesz zakup drogiego radioodtwarzacza FM lub urządzenia wyposażonego w radio FM - wstrzymaj się. Już teraz warto zaopatrzyć się w sprzęt nowszej generacji, z dekoderem pozwalającym odbierać sygnał radiowy w technologii DAB+.

Sygnał radiowy w technologii DAB+ (Digital Audio Broadcasting) nadawany jest obecnie w kilku europejskich krajach. W Polsce to wciąż temat, o którym mówi się niewiele.

Zacznijmy od wyjaśnienia: czym jest tajemniczo brzmiący DAB+? Obecnie nasze odbiorniki obsługują analogowy sygnał FM. DAB+ w odróżnieniu od FM będzie gwarantem doskonałego i czystego dźwięku bez irytujących zakłóceń i szumów.

- Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Wysoki stopień zajętości pasma częstotliwości wykorzystywanego przez tradycyjne radio analogowe oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej. DAB+, oprócz emisji dźwięku cyfrowego, oferuje szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów czy informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach - bez uszczerbku dla jakości przekazu - wyjaśnia Izabela Wojciechowska z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Czy w związku z cyfryzacją radia kupisz nowy odbiornik?

Porównywanie radiofonii analogowej z cyfrową - to jak zestawienie ze sobą archaicznego Poloneza z luksusowym Bentleyem. W zasadzie porównania nie ma. Dzięki technologii DAB+ będziemy mogli dowolnie kształtować jakość dźwięku w zależności od rodzaju audycji. Przykładowo, słuchając muzyki poważnej, poczujemy rewelacyjne brzmienia, niczym z odtwarzanej płyty CD.

- W porównaniu do radia analogowego, radio cyfrowe oferuje większy wachlarz możliwości i wiele usług dodatkowych, znacznie wykraczających poza możliwości transmisji FM, wychodząc naprzeciw potrzebom nowoczesnego odbiorcy - dodaje.

DAB+ to zmodyfikowana, lepsza wersja pierwotnej technologii DAB. Co prawda, DAB+ wykorzystuje te same nadajniki i technologię nadawania, co DAB, jednak obie technologie zasadniczo się różnią. DAB konwertuje pliki dźwiękowe do plików cyfrowych posługując się kodekiem MPEG-1 Audio Layer 2. Z kolei DAB+ wykorzystuje zdecydowanie bardziej wydajny kodek MPEG-4 HEAAC v2 (zwany również AAC+ lub aacPlus). Różnica w jakości emitowanego sygnału jest wyraźna.

To doskonała alternatywa dla stacji radiowych, które niższym kosztem, przy użyciu mniejszej liczby nadajników - będą mogły emitować więcej programów. Prekursorem zmian w naszym kraju jest Polskie Radio. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zakłada, że wdrożenie nowoczesnej technologii w Polsce zakończy się do 2020 roku.

Aktualnie zasięg emisji DAB+ w naszym kraju obejmuje zaledwie 6,7 proc. całego terytorium Polski, a sygnał może odbierać blisko 9 mln populacji kraju. Plan wdrożenia nowej technologii został rozłożony na 7 etapów. W pierwszej kolejności sygnałem objęte zostały Warszawa i Katowice. Dzisiaj nową technologią może pochwalić się również aglomeracja szczecińska i wrocławska. Trzeci etap inwestycji przewiduje poszerzenie zasięgu m.in. o Gdańsk.

Kiedy zatem sygnał dotrze do Trójmiasta?

- W Gdańsku nadawanie cyfrowe powinno rozpocząć się zgodnie z harmonogramem - 1 października 2014 roku. Ze względu na unieważnienie postępowania przetargowego na emisję sygnału radiowego na obszarach Gdańska zostanie ogłoszone nowe postępowanie przetargowe - dodaje.

- Pierwotnie zakładaliśmy, że nadawanie cyfrowe w Trójmieście rozpoczniemy już w sierpniu br. Musieliśmy jednak unieważnić przetarg. Swoją ofertę złożyła jedna firma. Nie mogliśmy jednak zaakceptować zaoferowanych stawek. Stąd też przetarg został unieważniony - zdradza Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Polskiego Radia.

Obecnie w systemie DAB+ dostępne są wszystkie programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz dostępne tylko w ofercie cyfrowej: informacyjne Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio Rytm, o profilu muzyczno-informacyjnym.

Jak już wspominaliśmy, cyfryzacja telewizji zakończyła się w ubiegłym roku. Czy proces wdrożenia zmian w radiofonii będzie podobny do telewizyjnego? Zdecydowanie nie. Wyłączenie telewizji analogowej zostało uwarunkowane międzynarodowo i należało podporządkować się wyznaczonym terminom. W przypadku cyfryzacji radia - kraje indywidualnie wyznaczają sobie okres wdrożenia nowej technologii. Głównym problemem, który blokuje szersze nadawanie sygnału DAB+ jest kosztowna budowa nowej infrastruktury nadawczej.

- Dodatkowo, zdecydowana większość gospodarstw domowych musi dysponować urządzeniami zapewniającymi dostęp do sygnału radiofonii cyfrowej - tłumaczy Wojciechowska.

Planując zakup radioodbiornika cyfrowego musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 120 zł.

Opinie (177) 2 zablokowane

  • Cyfrowe nie oznacza lepsze...

    podobnie jak z TV. Przy starym sygnale analogowym byl sygnal, byl slaby, sniezylo, nie bylo sygnalu... Przy cyfrowej TV: sygnal jest = lub nie ma.

    Podobnie bedzie z radiem. Nawet policja, pr, topr jak uzywaja radii cyfrowych maja problem bo albo slychac albo nie slychac. Nie ma czegos takiego jak slaba slyszlanosc... Ale jak juz slychac to jakosc jest lepsza...

    • 9 1

  • szczera prawda

    Radio telewizja gazety i polityka to pranie mozgow w sensie transmisji co jakis czas mam ochote rozwalic radio w swoim aucie jak leci ciagle tosamo powinni dawac leki na uspokojenie do transmisji fm i jakis maly worek boxserski niejeden wurzucil tv przez okno haa to samo w tv non stop reklamy lekow oni chca nas wykonczyc to powinno byc zakazane te leki apteki w tv na kazdym programie a gdzie humor fajne reklamy wesole itp..???

    • 9 0

  • osobiście (1)

    od roku słucham tylko radia czytam książki a z tv się wyleczyłam i oglądam naprawde sporadycznie

    • 10 1

    • mam tak samo ;)

      • 3 1

  • W holandi maja narkotyki legal a w pl leki super sprawa

    Tv nakreca ludzi zacheca jak tylko moga do zakupow lekow na wszystko a radio tak wkurza ludzi ze po transmisji ida do aptek i kupoja lekii to samo po programach w tv i biznes sie kreci oczywiscie czytajcie ulotke na lekach mam dosc tego protesoje tutaj o zdrowie narodu wciskacie te leki jak narkotyki ludzia obrzydliwosc a macie leki na rzyganie na ta.wasza tv ???

    • 5 0

  • Panie Jelonek, nie rób Pan wody z mózgu ludziom. (1)

    Radio cyfrowe ci co chcą mogą sobie wprowadzać, inne stacje nie są tym zainteresowane z wielu i to poważnych powodów, choćby zasięg po za miastami, czyli w zasadzie jego brak, idźmy dalej, wojsko nigdy nie zgodzi się na istnienie wyłącznie radia cyfrowego z powodów obrony cywilnej, czyli w czasie jakiegoś zdarzenia analog działa wszędzie a cyfra tylko gdzie nie gdzie i to jeśli nadajnik jest mocny, odbiór cyfrowy w samochodzie to już zupełna porażka. Tworzycie mity i staracie się ludziom wmówić, że tylko cyfra ich zbawi, co jest tak zwaną "lipą na resorach". Po za tym robicie ukrytą reklamę sprzedawcom. Robiłem testy odbioru radia cyfrowego i TV, wyniki delikatnie mówiąc "kiszka".

    • 8 6

    • A umiesz pan czytac? to jest zalazek wprowadzania radia cyfrowego w Polsce. I tak naprawde, zapewne dopiero przed 2020 cyfrowe radio bedzie u nas hulac... nie spodziwam sie zeby to dobrze chodzilo za rok czy dwa..

      • 4 1

  • Tylko w Polsce jest tyle reklam lekow w roznych srodkach przekazu.

    • 8 1

  • Radio Zet

    Słucham od x lat :D non stop.Wolę radio od tv.Uwielbiam Świat według blondynki w niedzielę o godz.10-14.

    • 1 11

  • Syfiaste programy radiowe. (1)

    Zawsze chciałem mieć "dobrej"jakości sprzęt radiowy,ale po co - to co teraz nadają to szambo,syf i już brak mi słów.Kiedyś radio było na wysokim poziomie.Dzisiejsze programy radiowe nie dorastają tamtym do paznokci od nóg.Pamiętam że z kolegami i koleżankami słuchaliśmy programów radiowych z tranzystora - jakież były fajne,wesołe ciekawe.Szkoda wywalać dzisiaj forsę na tych debili co tworzą radio - to jedna wielka kiła.Kupiłem sobie termister MP 3,i słucham w samochodzie swojej muzyki.A w domu gdy chcę coś fajnego posłuchać odtwarzam programy radiowe z przed lat,aż miło posłuchać.
    Łzy w oczach staja.

    • 3 1

    • święte słowa

      • 2 0

  • KOCHAM RADIO! :) (2)

    Telewizora nie mam od roku i żyje mi się o wiele lepiej. Poza tym moje dzieci nie nasiąkają tym syfem... Słuchamy Trójki, Radia Gdańsk, czasem Czwórki. Poza tym staram się puszczać im nie tylko bajki z netu, ale i takie czytane, z CD :) Mam nadzieję, że mądre rozgłośnie będą się rozwijać, dlatego płacę abonament radiowy!

    • 9 0

    • Też kocham, choć z podanego przez Ciebie zestawu do słuchania

      wypadło mi ostatnio Radio Gdańsk. Ubolewam bardzo, bo kocham również to, co lokalne. Ale nie do zniesienia są te pseudo-wesołe zagadywanki o niczym, które się tam rozpleniły. Słuchając tego człowiek się czuje jak idiota. Skończyła się rzetelna informacja z regionu, nie ma żadnej głębszej refleksji. Jest tylko Alleluja i do przodu. Przykre, smutne, naprawdę szkoda.

      • 4 1

    • Poczytaj im książkę

      Będzie jescze lepiej niż z cd.

      • 0 0

  • Wiecie dlaczego muzyka w radiu nie ma przyszlosci?bo tam nie mozna pokazac pieknych strojow nie da sie gwiazdozyc a ze prawie nikt w pl nie umie spiewac haa to...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane