• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Radio idzie śladami telewizji cyfrowej

Michał Jelionek
24 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Cyfryzacja radia oznacza nową jakość. Cyfryzacja radia oznacza nową jakość.

Rok temu zakończyła się era naziemnej telewizji analogowej w Polsce, a na dobre rozpoczął się czas telewizji cyfrowej. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku los telewizji podzieli również radio. Kiedy możemy spodziewać się wdrożenia nowoczesnej technologii DAB+ w Trójmieście?



Odbiorniki cyfrowe z wyglądu nie różnią się od starych odbiorników analogowych. Odbiorniki cyfrowe z wyglądu nie różnią się od starych odbiorników analogowych.
Proces cyfryzacji radia jest nieunikniony. Dlatego, jeżeli planujesz zakup drogiego radioodtwarzacza FM lub urządzenia wyposażonego w radio FM - wstrzymaj się. Już teraz warto zaopatrzyć się w sprzęt nowszej generacji, z dekoderem pozwalającym odbierać sygnał radiowy w technologii DAB+.

Sygnał radiowy w technologii DAB+ (Digital Audio Broadcasting) nadawany jest obecnie w kilku europejskich krajach. W Polsce to wciąż temat, o którym mówi się niewiele.

Zacznijmy od wyjaśnienia: czym jest tajemniczo brzmiący DAB+? Obecnie nasze odbiorniki obsługują analogowy sygnał FM. DAB+ w odróżnieniu od FM będzie gwarantem doskonałego i czystego dźwięku bez irytujących zakłóceń i szumów.

- Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Wysoki stopień zajętości pasma częstotliwości wykorzystywanego przez tradycyjne radio analogowe oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej. DAB+, oprócz emisji dźwięku cyfrowego, oferuje szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów czy informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach - bez uszczerbku dla jakości przekazu - wyjaśnia Izabela Wojciechowska z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Czy w związku z cyfryzacją radia kupisz nowy odbiornik?

Porównywanie radiofonii analogowej z cyfrową - to jak zestawienie ze sobą archaicznego Poloneza z luksusowym Bentleyem. W zasadzie porównania nie ma. Dzięki technologii DAB+ będziemy mogli dowolnie kształtować jakość dźwięku w zależności od rodzaju audycji. Przykładowo, słuchając muzyki poważnej, poczujemy rewelacyjne brzmienia, niczym z odtwarzanej płyty CD.

- W porównaniu do radia analogowego, radio cyfrowe oferuje większy wachlarz możliwości i wiele usług dodatkowych, znacznie wykraczających poza możliwości transmisji FM, wychodząc naprzeciw potrzebom nowoczesnego odbiorcy - dodaje.

DAB+ to zmodyfikowana, lepsza wersja pierwotnej technologii DAB. Co prawda, DAB+ wykorzystuje te same nadajniki i technologię nadawania, co DAB, jednak obie technologie zasadniczo się różnią. DAB konwertuje pliki dźwiękowe do plików cyfrowych posługując się kodekiem MPEG-1 Audio Layer 2. Z kolei DAB+ wykorzystuje zdecydowanie bardziej wydajny kodek MPEG-4 HEAAC v2 (zwany również AAC+ lub aacPlus). Różnica w jakości emitowanego sygnału jest wyraźna.

To doskonała alternatywa dla stacji radiowych, które niższym kosztem, przy użyciu mniejszej liczby nadajników - będą mogły emitować więcej programów. Prekursorem zmian w naszym kraju jest Polskie Radio. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zakłada, że wdrożenie nowoczesnej technologii w Polsce zakończy się do 2020 roku.

Aktualnie zasięg emisji DAB+ w naszym kraju obejmuje zaledwie 6,7 proc. całego terytorium Polski, a sygnał może odbierać blisko 9 mln populacji kraju. Plan wdrożenia nowej technologii został rozłożony na 7 etapów. W pierwszej kolejności sygnałem objęte zostały Warszawa i Katowice. Dzisiaj nową technologią może pochwalić się również aglomeracja szczecińska i wrocławska. Trzeci etap inwestycji przewiduje poszerzenie zasięgu m.in. o Gdańsk.

Kiedy zatem sygnał dotrze do Trójmiasta?

- W Gdańsku nadawanie cyfrowe powinno rozpocząć się zgodnie z harmonogramem - 1 października 2014 roku. Ze względu na unieważnienie postępowania przetargowego na emisję sygnału radiowego na obszarach Gdańska zostanie ogłoszone nowe postępowanie przetargowe - dodaje.

- Pierwotnie zakładaliśmy, że nadawanie cyfrowe w Trójmieście rozpoczniemy już w sierpniu br. Musieliśmy jednak unieważnić przetarg. Swoją ofertę złożyła jedna firma. Nie mogliśmy jednak zaakceptować zaoferowanych stawek. Stąd też przetarg został unieważniony - zdradza Radosław Kazimierski, rzecznik prasowy Polskiego Radia.

Obecnie w systemie DAB+ dostępne są wszystkie programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy oraz dostępne tylko w ofercie cyfrowej: informacyjne Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio Rytm, o profilu muzyczno-informacyjnym.

Jak już wspominaliśmy, cyfryzacja telewizji zakończyła się w ubiegłym roku. Czy proces wdrożenia zmian w radiofonii będzie podobny do telewizyjnego? Zdecydowanie nie. Wyłączenie telewizji analogowej zostało uwarunkowane międzynarodowo i należało podporządkować się wyznaczonym terminom. W przypadku cyfryzacji radia - kraje indywidualnie wyznaczają sobie okres wdrożenia nowej technologii. Głównym problemem, który blokuje szersze nadawanie sygnału DAB+ jest kosztowna budowa nowej infrastruktury nadawczej.

- Dodatkowo, zdecydowana większość gospodarstw domowych musi dysponować urządzeniami zapewniającymi dostęp do sygnału radiofonii cyfrowej - tłumaczy Wojciechowska.

Planując zakup radioodbiornika cyfrowego musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 120 zł.

Opinie (177) 2 zablokowane

  • Jak wylacza

    analog po prostu przestane sluchac (a i tak prawie nie slucham - tylko mp3!). TV nie ogladam w ogole.

    • 1 1

  • "Przykładowo, słuchając muzyki poważnej, poczujemy rewelacyjne brzmienia, niczym z odtwarzanej płyty CD." (3)

    A która wielka stacja niby puszcza muzykę poważną? Albo rocka, o metalu czy hip-hopie nie wspominając? A muzyka filmowa, etniczna, folkowa, reggae? Poezja śpiewana, piosenka turystyczna, szanty? Może Trójka od czasu do czasu coś puści w środku nocy, na tym koniec. Po co komu jakość dźwięku jak w eterze leci tylko podłej jakości pop ewentualnie jakieś dicho? I cały czas te same piosenki. Jak ktoś poszukuje muzyki, to na pewno nie będzie jej szukał w eterze: wytwórnie płytowe (nie mylić z branżą budowlaną), wielkie stacje radiowe oraz ludzie którym wszystko jedno czego słuchają raz na zawsze wygnały muzykę z radia. Teraz to już jest tylko przemysłowy produkt. Ciekawe czy stacje radiowe ze swoją ramówką z czasem nie upodobnią się do obecnego MTV...

    • 2 0

    • RMF Classic ? (2)

      Tam można posłuchać muzyki poważnej :)

      • 0 0

      • RMF Classic jest znakomite, to fakt

        Ale co to za stacja? Efemeryda z niewielkim udziałem w rynku...

        • 0 0

      • nie poważnej, tylko orkiestrowej

        tam leci głównie lista przebojów takowej muzyki.
        soundtracki poprzeplatane czterema porami roku.

        bardziej polecam dwójkę.

        • 0 0

  • telewizja dzisiaj to sam chłam...płytkie, migające bzdury absolutnie żaden poziom

    ani kultury, ani edukacji ani fajnej publicystyki , tylko przemoc i propagowanie bezmyślnego życia opartego na haśle ..nie bawisz się nie żyjesz...
    dla mnie telewizja jest wysoce szkodliwa społecznie, osobiście nie mam telewizora od lat, trochę martwię się o córkę ale widzę , ze woli czerpać wiedzę z netu,
    radio zawsze było super ale teraz te bezużyteczne konkursy , ten emocjonalny ton też jest nic nie warte, niech zaczną działać w nim ludzi kultury, nauki , sztuki to bedzie inspirowałało a nie tylko krzyczało...

    • 2 0

  • tylko radio internetowe, mam dość reklam, słabo aż się robi jak się słucha

    porad na żylaki, s****ę i inne dolegliwości.

    • 3 0

  • każdy, kto ma słuch wie, że dzwięk analogowy... (4)

    ...jest lepszy od cyfrowego. nasza przyszłość jest właśnie tam, a nie w cyfryzacji. dźwięk jest FALĄ a nie kodem zerojedynkowym.

    • 3 0

    • każdy kto się zna ... (3)

      wie, że również nośniki analogowe mają swoją dokładność, czyli są poniekąd cyfrowe.

      • 0 0

      • co nie zmienia faktu, że różnicę słychać... (2)

        ...in minus dla 01. poza tym niestety rozwój nie poszedł w stronę analogów, myślę, że w przyszłości to się zmieni i będziemy się napawać bardziej naturalnym dźwiękiem.

        • 0 0

        • Nie, ponieważ technologie analogowe są bardziej kosztowne. (1)

          Porównaj skomplikowanie konstrukcyjne porządnego magnetofonu szpulowego albo najwyższej klasy decka kasetowego i odtwarzacza CD albo mp3. Szczególnie szpulak to potężna, niezwykle precyzyjna maszyna, podczas gdy w odtwarzaczu mp3 wystarczy na dobrą sprawę jeden scalak + przyciski.

          Cyfryzację przetrwał jedynie winyl, ale to ze względu na prostą konstrukcję gramofonów i stosunkowo niskie koszty tłoczenia płyt.

          Tu o KASĘ chodzi przede wszystkim.

          • 1 0

          • kwestia postępu technologicznego. :)

            wyobrażam sobie, że za jakiś czas w cenie smartfona będzie urządzenie analogowe. ale poczekać trzeba. :)

            • 0 1

  • Tylko po co to komu ???

    W dobie radia internetowego i jego nieograniczonych zasobów nie znajduję uzasadnienia dla emisji DAB.

    Do słuchania wiadomości i plotek FM jest aż nadto wystarczający.

    • 1 0

  • Jak zwykle wybierze się płatny standard kodeków

    jak to miało miejsce przy telewizji, dlatego dekodery są tak stosunkowo drogie za sztukę i tańsze być nie mogą (100 zł za takie cuś to za dużo stanowczo). To samo będzie przy radiu, przy masie wolnych otwartych standardów wybiorą płatny i drogi.

    • 1 0

  • moje ulubione radio plus czy będzie też cyfrowo grało? Inne stacje to smietnik

    • 0 0

  • Tylko Radio AM!

    Radio FM to przesada! Tylko na falach AM można jeszcze znaleźć prawdziwe informacje, pomiędzy szumami.

    • 0 0

  • Trójmiasto to pustka bez stacji lokalnych

    Wstyd że w tak dużym Trójmiescie nie ma typowo lokalnej normalnej stacji lokalnej,a własciwie wszystko oprócz regionalnego Radia Gdańsk oraz bardziej Kaszubskiego Radia Kaszebe to pseudo lokalne sieciówki.Żal że np.Eska Norda kiedyś sprzedała się jakiejs puszce muzycznej RMF MAXXX.Kiedyś to jeszcze chociaż tam była 4 godzinna wstawka lokalna.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane