• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rafineria Gdańska w Iraku

PiF
11 kwietnia 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 

Planowany udział Rafinerii Gdańskiej w odbudowie Iraku zdominował spotkanie, które odbyło się na Politechnice Gdańskiej. W sali Senatu uczelni podpisano porozumienie o współpracy między rafinerią a politechniką.



- Jesteśmy bardzo zadowoleni z porozumienia, gdyż obecnie powodzenie w gospodarce zależy od innowacyjności, a tę możemy oferować rafinerii kształcąc wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską - stwierdził prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej.

W ramach porozumienia Rafineria Gdańska będzie zlecała uczelni wykonywanie opracowań i ekspertyz technicznych. Firma ufunduje także corocznie do 10 stypendiów dla najlepszych młodych doktorantów oraz 5 dla najlepszych studentów. Słuchacze PG będą również mogli odbywać praktyki na terenie rafinerii.

- Porozumienie to sprawia, że od tej pory będziemy robić razem co wcześniej robiliśmy oddzielnie. Pragniemy także stworzyć młodym ludziom kończącym uczelnię szansę przyszłej kariery - skomentował Paweł Olechnowicz, prezes Rafinerii Gdańskiej.

Najwięcej emocji wzbudziły jednak informacje o możliwym udziale Rafinerii Gdańskiej w odbudowie Iraku. Jedna z najbardziej znanych firm petrochemicznych na świecie, amerykański Kellogg Brown & Root, organizuje konsorcjum, które miałoby zająć się inwestycjami w branży naftowej po zakończeniu wojny. Wiceprezes firmy Bhaskar R. Patel spotkał się w Warszawie z przedstawicielami Nafty Polskiej, PGNiG, Energopolu z Krakowa oraz Rafinerii Gdańskiej, która miałaby być liderem tego konsorcjum. Nieoficjalnie mówi się, że Polacy mieliby zagospodarować złoża naftowe Rumaili, gdzie zajęliby się ich unowocześnianiem. Współpracowaliby tam z koncernami Shell i BP.

Zapłatą za udział w tej inwestycji była ropa naftowa i dzierżawa irackich pól Rumaili z wysoką jakością surowca i niskimi kosztami wydobycia.
Prezes Olechnowicz przyznał, że rozmowy takie trwają, ale o ich szczegółach nie chciał rozmawiać. Zaznaczył jednak, że mają one dla RG bardzo duże znaczenie.

- Taka propozycja jest dla nas bardzo ważna. Pokazuje, że firmy zdecydowanie większe od nas, a także od Orlenu, chcą rozmawiać właśnie z nami - stwierdził Olechnowicz.

Brak rozmów z PKN Orlen tłumaczy się względami technologicznymi. Płocki koncern nie jest przystosowany do przerobu arabskiej ropy, która jest mniej zasiarczona niż rosyjska, przerabiana tam na co dzień.
Głos WybrzeżaPiF

Opinie (180)

  • Jedno pytanie

    Mam tylko jedno pytanie, a mianowicie jeżeli USA:
    - nie uda się ustanowić stabilnego, Irackiego rządu w okupowanym Iraku,
    - sprywatyzuje pola naftowe, a pieniądze uzyskane przeznaczy dla amerykańskich firm na odbudowę powojenną
    - nie znajdzie broni masowego rażenia.
    to czy zwolennicy inwazji uznają że wojna była słuszna?

    • 0 0

  • Baju

    Wiadomo, że okopaliśmy się przy swoich opiniach i zdania pewnie tak łatwo zdania nie zmienimy, ale w wielu sprawach masz oczywiście rację. Na pewno można mi zarzucić upraszczenie. Używam uogólnienia za każdym razem używając określenia "USA". To duży kraj. Żyje tam dużo ludzi o różnych poglądach. Mają bez porówniania więcej wolności niż mieszkańcy ZSRR, którzy nie mają jej wcale. Ale owa wolność czy zniewolenie, nie jest celem samym w sobie ludzi sprawujących władzę, czy szerzej rozumianą kontrolę. Tak naprawdę chodzi o pozycję i pieniądze. A tu wystarczy, że ludzi robią coś dla nich, nie ważne czy dletego, że stoi za nimi ktoś z karabinem, czy jest po prostu zręcznie manipulowany.

    A ten twój bliski ideału monolit, zarysowany jest ostatnio mocniej niż Ci się wydaje. Afery ekonomiczne, które zopoczątkował upadek Enronu, okazały się dla USA ciosem porównywalnym, albo nawet i większym niż 11 września. Wielu ludzi, którzy głęboko wierzyli w uczciwość ich przełożonych i polityków zostało na lodzie bez środków do życia, a ich polisy ubezpieczeniowe okazały sie nic nie warte. Łańcuszek przestepczych powiązań na ogromną skalę sięga coraz wyżej i wyżej, aż na same szczyty. Odwrócenie uwagi od kłopotów wewnętrznych nie jest bez znaczenia, jesli zastanowić się nad przyczynami kończącej się wojny. A i opozycja wobec polityki zagranicznej USA w USA jest ogromna. Zaczynamy w byc bardziej amerykańscy niż Amerykanie. Ale to nie my rozdajemy karty, to nami zagrywają.

    • 0 0

  • japonia niemcy i afganistan są gwarancją
    te kraje poznały "paxamericana"
    a zapłacił za to nie MEX ale amerykański i brytyjski podatnik
    myśmy też dali wdowi grosz na tacę pokoju swiatowego:))

    • 0 0

  • Orso,

    w/g mnie ta wojna ma dużo większe znaczenie, niż wielu myśli. Już zdecydowana interwencja w Afganistanie i obalenie Talibów, teraz zmiecenie z powierzchni kolejnego reżimu i to w sposób imponujący ( kosztem stosunkowo niewielu ofiar, choć ofiary są - nie ma oszukiwać). To nauczka dla kolejnych mniejszych czy większych dyktatorów, którzy stanowią zagrożenie tylko dlatego, że kosztem nędzy własnych społeczeństw zbroją się i usiłują zagrozić całemu światu. Ciekawi mnie jedno, ile ofiar ogólnie pochłonęła ta wojna i jak to się ma do tych paru tysięcy z 11.09. w USA ? Może ktoś wie na ten temat?

    • 0 0

  • Ofiary

    Szacunkowe ofiary wśród cywilów to między 1100 a 1400 ofiar cywilnych (tylko dane potwierdzone). Straty wśród żołniezry (w większości są to poborowi, podobnie jak w armi Polskiej) na kilka tysięcy. Rannych nikt nie liczy...

    • 0 0

  • Orso

    Przekaż te dane zagazowanym Kurdom. Cholernie się przejmą.

    • 0 0

  • 101 ameraykanów zginęło w akcji
    baju
    wojna to wojna
    teraz jest najgorsza
    żołnierze w obawie przed atakiem strzelają do dzieci
    zdajemy sobie sprawę, że to nie jest kraj wyzwolony i nastawiony absolutnie pokojowo
    te strzały zza węgła i samobójcze ataki sa gorsze od walki w polu
    to jest problem bo mało jest wojska do zaprowadzenia ładu
    amerykanie nie mogą zbyt jawnie narzucać czy rozkazywać jak faktyczni najeźdżcy
    nie taka jest filozofia tej wojny
    irak bez saddama
    liczono na mułłów
    niestety i oni z żalem przyznali że nie mają wpływu na wiernych
    rabunki ustaną gdy nie będzie co rabować
    niedługo powrócą zwykli pracownicy administracji państwtowej itd itd....
    póki co przeszkadza brak wieści o saddamie
    to trzyma część ludzi w szachu

    • 0 0

  • Gallux show (był taki program w TVP)

    Galluxie drogi. Czy twoje wpisy mam czytać jak biały wiersz ? Układ treści, brak znaków przystankowych, interpunkcji itd. na to by wskazywał.

    • 0 0

  • bleee

    zaciekawiłeś mnie: a jak się czyta biały wiersz? inaczej jakoś, od końca? hmmmm
    bo ja tylko Tuwima i Staffa z okresu franciszkańskiego czytuję, a oni to jak Pan Bóg przykazał...
    może się przerzucę na te białe?

    • 0 0

  • był
    i był niezły ten gallux show, na dwójce zdaje mi się:)
    znaki ważne:P
    ale ważniejsze czy docierają??

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane