• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rocznica wybuchu II wojny światowej

msz
1 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej. Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej.

68 lat temu, 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte. Bombardowana z powietrza i ostrzeliwana przez niemieckie działa i moździerze, polska załoga broniła się przez siedem dni. Wobec zdecydowanej przewagi nieprzyjaciela i wyczerpania, załogi major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Tak rozpoczęła się II wojna światowa. W sobotę mieszkańcy całego Wybrzeża obchodzą rocznicę tego pamiętnego dnia.

W głównych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte weźmie udział Prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński. Uroczystości rozpoczyną się przy dźwiękach syren portowych o godz. 4.45 nad ranem. Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej zgromadzeni zostaną powitani przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a następnie wysłuchają krótkiego przemówienia premiera Kaczyńskiego i słowa metropolity gdańskiego, ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Po wystąpieniach zaplanowano program artystyczny "Obrońcy naszych snów" w wykonaniu współgospodarzy uroczystości - harcerzy ZHP z hufca "Gdańsk Portowa", apel pamięci oraz uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Poranne obchody zakończy odegranie "Hymnu do Bałtyku" przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej, a o godz. 13.20 po raz pierwszy od zakończenia wojny zostanie otwarta dla zwiedzających odrestaurowana "Placówka Fort".

Uroczystości upamiętniające ofiary agresji Niemiec hitlerowskich na całym Wybrzeżu odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej. W miejscach pamięci narodowej w Gdyni, w Sopocie, Rumi i w Sztutowie marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz harcerze wystawią posterunki honorowe, a delegacje Marynarki Wojennej złożą kwiaty i oddadzą hołd bohaterom walk.

Dzień później, w niedzielę 2 września o godz. 16, pod pomnikiem Tym co za Polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Polaków gdańskich pomordowanych w latach 1939 - 1945. Inskrypcje umieszczono na granitowym cokole pomnika.

Program uroczystości 1 września w Trójmieście:

Gdańsk - Westerplatte

Część I
od godz. 4.30 - zbiórka wszystkich uczestników uroczystości u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża
od godz. 4.45 - rozpoczęcie uroczystości przy dźwięku syren portowych, następnie kolejno: odegranie hymnu państwowego, wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, wystąpienie premiera Jarosława Kaczyńskiego, słowo Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolity Gdańskiego, program artystyczny przygotowany przez Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte, pt. "Obrońcy naszych snów", apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców pod pomnikiem, odegranie "Hymnu do Bałtyku"
od godz. 5.35 - zakończenie uroczystości i poczęstunek z kuchni polowej

Część II
od godz. 12 - Msza Święta odprawiana przez Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolitę
Gdańskiego przy grobach mjr Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
od godz. 12.50 - złożenie wieńców i kwiatów przy grobach mjr Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
godz. 13.10 - zakończenie uroczystości


Gdynia

od godz. 12 - skwer Kościuszki w Gdyni - ceremonia złożenia kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego, pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie; odczas uroczystości odczytany zostanie apel poległych, a Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej wykona salwę honorową
od godz. 13 - Cmentarz Wojenny w Gdyni Redłowie - ceremonia złożenia kwiatów połączona z modlitwą ekumeniczną

Sopot

od godz. 10.30 - ul. Kościuszki - ceremonia złożenia kwiatów połączona z modlitwą pod Pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu;

Rumia

od godz. 17 - uroczystość złożenia kwiatów na Cmentarzu Wojennym w Łężycach
od godz. 17.45 - złożenie kwiatów przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Rumi (ul. Świętopełka)
msz

Opinie (112) ponad 10 zablokowanych

  • w końcu lat siedemdziesiątych..

    miałem okazje poznać osobiście obrońce Westerplatte.Pan Wróbel stopnia nie pamietam.Zyl w ubóstwie nieslychanym Te wspomnienia z czasów obrony i później obozu spowodowaly u niego reakcję zamknięcia sie w sobie. Był bardzo zgorzkniały

    • 0 0

  • Niestety w Niemczech kombatanci dostają wysokie emeryturki a u nas wszyscy czczą naszych bohaterów lecz do renty czy emeryturki nikt im nic nie dorzuca

    • 0 0

  • Hitler miał wizję teraźniejszej Europy. Chciał stworzyć jedno wielkie państwo, ze wspólną walutą itd. Ale nie udało jemu się to. Tak czy inaczej ku jego myśli powstało jedno ogromne państwo Unia Europejska. Wszyscy widzą tylko w Niemcach krzywdę a nie pamiętają tego że gdy po ataku Niemiec na Polske gdy nasze wojska były znikome 17 września Ruscy na nas napadli. Trochę historii nie zaszkodzi!!!

    • 0 0

  • Taaa imć Geremek i pani Baja

    wyczyść mu buty tubo LSD he, he,he,he ! To przecież twój idol!... :-/

    • 0 0

  • Teraz jeszcze my wyznaczamy granice, co można z nasza historią. Kiedy przyjmie się już nowa historia II wojny swiatowej i Polacy będą przepraszac Niemców za bombardowania miast, śmierc niemowlat itd., to WTEDY logiczną konsekwencją będą odszkodowania dla Niemców i przepraszanie, że żyjemy.

    Ja tylko sobie życzę, żeby tymi kosztami obciążono tych, którym to tak w smak - psioczenie na Polaków i zamartwianie się niemieckimi tragediami i "wypędzeniami".

    • 0 0

  • JJJ

    Nie az taki gigantyczny, zwazywszy, ze w samym Gdansku bylo ponad milion uchodzcow z terenow zajetych juz przez sowietow.
    Dla bossow rzeszy straty w ludnosci cywilnej mialy drugoplanowe znaczenie. Narod ktory przegrywal i sie cofal nie byl godzien zycia.
    Nie rozumiem tego placzu nad Gustloffem! Ludzie, a czy Wy wiecie ilu cywilnych Niemcow zginelo podczas tych "ewakuacji"? I nie mam na mysli tu tych zabitych przez sowietow, tylko ginacych pod pekajacym lodem na Zalewie Wislanym czy zmarlych z glodu i od mrozu. Wszyscy kaputt dzieki rozkazom fuehrerow.

    • 0 0

  • trzeba tylko pamietac

    za w zeszlym roku kaczynski zaproponowal Niemcom tzw. opcje zerowa, czyli odstapienie od roszcen po obu stronach, taki swiezy start dla obu krajow, na co strona niemiecka nie odpowiedziala...

    • 0 0

  • nie odpowiedziała... mówiąc po chłopsku, badają, na ile mogą wlezc na głowę
    Tak jak pisze Svantabor: stosunki partnerskie, dobrosąsiedzkie. Tak! Ale nie byc naiwnym.

    • 0 0

  • vb

    nie masz pojęcia o współczesnych stosunkach międzynarodowych, żyjesz jak wielu niedorozwojów okresem II wojny światowej. Sami Niemcy to dziś bardziej pacyfistycznie nastawieni ludzie niż tacy fanatycy jak ty. W Niemczech jest tak kolorowo,że Hitler się w grobie przewraca. Jugole, Polacy, Albańcy, Rosjanie, oczywiście od groma Turków ale też murzyni i tak tak Żydzi w jarmułkach spokojnie spacerujący ulicami dużych miast. Przeciętny młody Niemiec jest kolorowo ubrany ma dredy lub długie włosy i uwierz mi patrzy na Polskę tak jak my patrzymy na Białoruś. Oni nawet we wschodnich landach by nie chcieli mieszkać a co dopiero na Mazurach czy w Koszalińskiem. Erika nigdy nie została ministrem a u nas Giertych tak.

    • 0 0

  • danziger bowke

    To ty widac nie rozumiesz o co chodzi, bo inaczej takich glupot bys nie pisal. Kto tu pisze o tym, ze Niemcy nie sa teraz pokojowo nastawione ? Po pierwsze musza takie byc bo teraz taka wojna by nie przeszla, a po drugie co ma polityka do wielonarodowosci niemieckiego spolecznestwa ?!

    Niemcy to robia z czystego wyrachowania i checi zdobycia dla siebie jak najwiecej w obecnej sytuacji, badaja na ile moga sobie pozwolic i to jest logiczne. Nikt tu przeciesz nie pisze, ze chca nowa wojne zaczac.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane