• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rocznica wybuchu II wojny światowej

msz
1 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej. Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej.

68 lat temu, 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte. Bombardowana z powietrza i ostrzeliwana przez niemieckie działa i moździerze, polska załoga broniła się przez siedem dni. Wobec zdecydowanej przewagi nieprzyjaciela i wyczerpania, załogi major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Tak rozpoczęła się II wojna światowa. W sobotę mieszkańcy całego Wybrzeża obchodzą rocznicę tego pamiętnego dnia.

W głównych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte weźmie udział Prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński. Uroczystości rozpoczyną się przy dźwiękach syren portowych o godz. 4.45 nad ranem. Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej zgromadzeni zostaną powitani przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a następnie wysłuchają krótkiego przemówienia premiera Kaczyńskiego i słowa metropolity gdańskiego, ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Po wystąpieniach zaplanowano program artystyczny "Obrońcy naszych snów" w wykonaniu współgospodarzy uroczystości - harcerzy ZHP z hufca "Gdańsk Portowa", apel pamięci oraz uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Poranne obchody zakończy odegranie "Hymnu do Bałtyku" przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej, a o godz. 13.20 po raz pierwszy od zakończenia wojny zostanie otwarta dla zwiedzających odrestaurowana "Placówka Fort".

Uroczystości upamiętniające ofiary agresji Niemiec hitlerowskich na całym Wybrzeżu odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej. W miejscach pamięci narodowej w Gdyni, w Sopocie, Rumi i w Sztutowie marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz harcerze wystawią posterunki honorowe, a delegacje Marynarki Wojennej złożą kwiaty i oddadzą hołd bohaterom walk.

Dzień później, w niedzielę 2 września o godz. 16, pod pomnikiem Tym co za Polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Polaków gdańskich pomordowanych w latach 1939 - 1945. Inskrypcje umieszczono na granitowym cokole pomnika.

Program uroczystości 1 września w Trójmieście:

Gdańsk - Westerplatte

Część I
od godz. 4.30 - zbiórka wszystkich uczestników uroczystości u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża
od godz. 4.45 - rozpoczęcie uroczystości przy dźwięku syren portowych, następnie kolejno: odegranie hymnu państwowego, wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, wystąpienie premiera Jarosława Kaczyńskiego, słowo Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolity Gdańskiego, program artystyczny przygotowany przez Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte, pt. "Obrońcy naszych snów", apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców pod pomnikiem, odegranie "Hymnu do Bałtyku"
od godz. 5.35 - zakończenie uroczystości i poczęstunek z kuchni polowej

Część II
od godz. 12 - Msza Święta odprawiana przez Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolitę
Gdańskiego przy grobach mjr Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
od godz. 12.50 - złożenie wieńców i kwiatów przy grobach mjr Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
godz. 13.10 - zakończenie uroczystości


Gdynia

od godz. 12 - skwer Kościuszki w Gdyni - ceremonia złożenia kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego, pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie; odczas uroczystości odczytany zostanie apel poległych, a Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej wykona salwę honorową
od godz. 13 - Cmentarz Wojenny w Gdyni Redłowie - ceremonia złożenia kwiatów połączona z modlitwą ekumeniczną

Sopot

od godz. 10.30 - ul. Kościuszki - ceremonia złożenia kwiatów połączona z modlitwą pod Pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu;

Rumia

od godz. 17 - uroczystość złożenia kwiatów na Cmentarzu Wojennym w Łężycach
od godz. 17.45 - złożenie kwiatów przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Rumi (ul. Świętopełka)
msz

Opinie (112) ponad 10 zablokowanych

  • Michi

    Coś w tym jest, nie jak dobrosąsiedzkie kontakty na zasadzie opisanej tu "rury i młotka".
    Kończę, jestem fanem moto gp a właśnie leci na żywo 125cc z San Marino.
    pozdrawiam

    • 0 0

  • no to jeszcze uzupełnię, tym razem o okres 1945-47

    Poacy ze stalagów, oflagów, PSZ na zachdzie, mieli obawy przed powrotem do kraju, więc wybierali obczyznę

    to była spora masa wojskowych, z którymi alianci po ułożeniu stosunków z władzami PRL, nie bardzo wiedzieli co robić, wpadli więc na pomysł stworzenia tzw kompanii wartowniczych, do których wstąpili Polacy, te jednostki, z nazwy, zajmowały sie ochroną głównie magazynów wojskowych brytyjczyków

    wuj miał do wyłącznej dyspozycji willysa, sztucer z lunetą i mógł bez ograniczeń poruszać sie w terenie, podczas kiedy niemcy musieli sie meldować i na przemieszczenie mieć przepustki

    wuj, jak sam mówił, był wtedy panem życia i smierci, mógł zabić bez ponoszenia konsekwencji

    opowiadał, że nigdy tyle nie nstrzelał dzikiego zwiera jak wtedy:-) zwierza! nie niemców

    niemcy swoje tez przeszli, ruscy jak wiadomo, tereny od Bugu traktowali jak niemieckie, więc gwałcili i rabowali ile wlezie, spora część jeńców niemieckich zanim wróciła do vaterlandu 10-15 lat odpokutowała w ruskich obozach pracy, wielu z nich nie wróciło, jednym z takim szkopów był von paulus dowódca 6 armii spod stalingradu, który z niewoli wrócił w 1953 roku

    to komunistyczne władze, przez z****ną polityke, zrzekły sie po utworzeniu DDR odzkodowań wojennych, ruscy wszystko co było do zdemontowania na terenach zdobytych, wywieźli do siebie, nawet fabryki na terenach przyznanych Polsce w 1945 w Poczdamie

    • 0 0

  • gorszy los czekał ukaińców z armii własowa, których alianci wydali ruskim:-(

    • 0 0

  • vb

    jestes niereformowalny stoisz z zaciśniętymi piąstkami i wykrzykujesz jaki to zły los spotykał Polskę, oczywiście wina zawsze jest po drugiej stronie. Jesteś żałosnym pokurczem jakich wiele niestety w tym kraju. Zawsze w okresie przemian społeczno politycznych pozostają jednostki takie jak ty nie mogące się przystosować do nowych realiów, giną gdzieś na śmietniku historii.

    • 0 0

  • ty też do gołąbków pokoju sie chyba nie zaliczasz:-)

    • 0 0

  • Ja krzyczę? gdzie? Tobie D.B. chyba własny głos brzmi w uszach

    • 0 0

  • Danziger Bowke, a Ty jestes Gdanszczanin przedwojenny, ze uzywasz takiego nicka? Nie sadze i wali mi na odleglosc hipokryzja lub zaklamana megalomania.
    Moja mama jest poznanianka z urodzenia, ojciec tez pochodzi z "Polski". Ja sie urodzilem w Gdansku i czuje sie Gdanszczaninem. Nigdy jednak nie wstydzilem sie swojego i rodziny pochodzenia. Jestem poprostu Polakiem.
    Uwazam za mega smieszne, gdy potomek wysiedlencow zza Buga lub Wilenszczyzny mowi, ze lepiej jak by bylo Wolne Miasto Gdansk, albo jeszcze lepszy gryps nazywa Gdansk "Danzig". O tych bezmozgach spod flagi Rudolfa Hessa nawet nie wspominam. Jakby nie bylo Polakow godnych flagi.
    Powinnismy byc dumni z historii naszego miast, dbac o pamiec tego Gdanska sprzed 1945 roku, ale do cholery jestesmy przede wszystkim Polakami. Teksty o tym, ze Polska jest tym zlym, a wszystko co dobre skonczylo sie razem z cudownymi Danzigerami sa nie na miejscu. Rowne 68 lat temu, w tym cudownym niemieckim Danzig, byscie wlasnie mieli przebiezki pod kijami w Victoriaschulle, albo byscie byli w drodze na wczasy do Sztutowa. O ile by Was wczesniej nie wykonczyli gdzies pod plotem. To tyle ode mnie o hipokryzji i nieznajomosci historii niektorych "Gdanszczan".

    • 0 0

  • m
    ma troche racji
    my Polacy nie mamy prawa pisać źle o niemcach, ale bufkamufka może dość agresywnie komentować opinie nieprzychylne dla jego kamratów:-)
    jeden pisze o przeszłości, co do której nie ma żadnych powodów żeby niemców nawet po części wybielać, a z drugiej strony jak wotan pilnuje dobrego imienia ziomali, nazywając oponentów pokurczami z zaciśnietymi piąstkami:-)
    dlatego bardzo dobrze, że kaczyńscy twardo bronią naszej historii
    uderzenie sie w klate ze skruchą, to jeszcze za mało:-) przyzwoitosć nakazuje trzymac morde w ciup
    to tacy jak mufkabułka podkręcają atmosfere, obrażając i prowokując
    dami ci koleś rade
    na pewno znajdziesz jakąś niemieckojęzyczną strone swoich ziomali, wejdź i tam razem z nimi wyj swoje "sieg hail victoria"

    • 0 0

  • II RP wojewoda pomorski

    Mnie sie czytac D.B. nie chce, nie mówiąc o komentowaniu, ALE podsunął mi temat bali i rautów II Rzeczpospolitej. O, lepiej było! Z przyjemnością zacytuję słowa Stanisława Wachowiaka, odwołanego w 1926 ze stanowiska wojewody pomorskiego:

    "Może i lepiej się stało, że wyszedłem ze słuzby państwowej. Czegóż sie tu wstydzic, moja pozycja materialna była nieróżowa. Nie tylko zadłużyłem się przez kupno mebli do rezydencji wojewódzkiej, lecz stałe podejmowanie gości krajowych i zagranicznych zmusiło mnie do zaciągnięcia znacznego długu hipotecznego na mój majątek."

    :-)

    (M.i J. Łozińscy, Życie codzienne i niecodzienne w przedwojennej Polsce)

    • 0 0

  • Nigdy nie pisałem, że chciałbym powrotu Wolnego Miasta byłaby to totalna bzdura ograniczająca nasza niepodległość. Jestem Polakiem ale samokrytycznym względem nas Polaków. Nie doszukuje się winy niepowodzeń wokół, lecz próbuje znaleźć przyczyny w nas, naszej historii. Innym tu jest najłatwiej szukać przyczyn we wszystkim wokół tylko nie w nas, ale co my robilismy żeby temu zapobiec? Nierealne pakty z zachodem. Wiejskie zbiurki kasy na przestarzałego maxima. A Hitler to obnazył swoje zamiary przed nami dzień przed wybuchem wojny? Mieliśmy czas wszystko szło w jednym kierunku. Saszka by nie zaatakował gdyby Helmuty dostały po mordzie.Widać że wam wygodnie z tym ogólnoswiatowym spiskiem przeciwko Polakom. Ps.Nick Danziger Bowke jest odwołaniem do sposobu życia tych osobników a nie narodowości.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane