• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rocznica wybuchu II wojny światowej

msz
1 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej. Obchody 68. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej.

68 lat temu, 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Westerplatte. Bombardowana z powietrza i ostrzeliwana przez niemieckie działa i moździerze, polska załoga broniła się przez siedem dni. Wobec zdecydowanej przewagi nieprzyjaciela i wyczerpania, załogi major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Tak rozpoczęła się II wojna światowa. W sobotę mieszkańcy całego Wybrzeża obchodzą rocznicę tego pamiętnego dnia.

W głównych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte weźmie udział Prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński. Uroczystości rozpoczyną się przy dźwiękach syren portowych o godz. 4.45 nad ranem. Po wysłuchaniu hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej zgromadzeni zostaną powitani przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, a następnie wysłuchają krótkiego przemówienia premiera Kaczyńskiego i słowa metropolity gdańskiego, ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Po wystąpieniach zaplanowano program artystyczny "Obrońcy naszych snów" w wykonaniu współgospodarzy uroczystości - harcerzy ZHP z hufca "Gdańsk Portowa", apel pamięci oraz uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Poranne obchody zakończy odegranie "Hymnu do Bałtyku" przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej, a o godz. 13.20 po raz pierwszy od zakończenia wojny zostanie otwarta dla zwiedzających odrestaurowana "Placówka Fort".

Uroczystości upamiętniające ofiary agresji Niemiec hitlerowskich na całym Wybrzeżu odbędą się w asyście honorowej Kompanii Marynarki Wojennej. W miejscach pamięci narodowej w Gdyni, w Sopocie, Rumi i w Sztutowie marynarze, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz harcerze wystawią posterunki honorowe, a delegacje Marynarki Wojennej złożą kwiaty i oddadzą hołd bohaterom walk.

Dzień później, w niedzielę 2 września o godz. 16, pod pomnikiem Tym co za Polskość Gdańska przy Podwalu Staromiejskim odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Polaków gdańskich pomordowanych w latach 1939 - 1945. Inskrypcje umieszczono na granitowym cokole pomnika.

Program uroczystości 1 września w Trójmieście:

Gdańsk - Westerplatte

Część I
od godz. 4.30 - zbiórka wszystkich uczestników uroczystości u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża
od godz. 4.45 - rozpoczęcie uroczystości przy dźwięku syren portowych, następnie kolejno: odegranie hymnu państwowego, wystąpienie Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, wystąpienie premiera Jarosława Kaczyńskiego, słowo Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolity Gdańskiego, program artystyczny przygotowany przez Hufiec ZHP Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte, pt. "Obrońcy naszych snów", apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców pod pomnikiem, odegranie "Hymnu do Bałtyku"
od godz. 5.35 - zakończenie uroczystości i poczęstunek z kuchni polowej

Część II
od godz. 12 - Msza Święta odprawiana przez Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, Metropolitę
Gdańskiego przy grobach mjr Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
od godz. 12.50 - złożenie wieńców i kwiatów przy grobach mjr Henryka Sucharskiego i Obrońców Westerplatte
godz. 13.10 - zakończenie uroczystości


Gdynia

od godz. 12 - skwer Kościuszki w Gdyni - ceremonia złożenia kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego, pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i Pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie; odczas uroczystości odczytany zostanie apel poległych, a Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej wykona salwę honorową
od godz. 13 - Cmentarz Wojenny w Gdyni Redłowie - ceremonia złożenia kwiatów połączona z modlitwą ekumeniczną

Sopot

od godz. 10.30 - ul. Kościuszki - ceremonia złożenia kwiatów połączona z modlitwą pod Pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu;

Rumia

od godz. 17 - uroczystość złożenia kwiatów na Cmentarzu Wojennym w Łężycach
od godz. 17.45 - złożenie kwiatów przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. na cmentarzu parafialnym w Rumi (ul. Świętopełka)
msz

Opinie (112) ponad 10 zablokowanych

  • to był cytat na temat funduszu reprezentacyjnego ;)

    • 0 0

  • A vb jest typowym przedstawicielem patrioty idioty, któremu na słowo Niemiec przed oczami staje krzyżak z toporem w ręku. "Biedna Polska od wieków atakowana przez swych sąsiadów".

    • 0 0

  • Danziger Bowke jest odwołaniem do sposobu życia tych osobników a nie narodowości.

    Może sie mylę, bo nie znam języka, ale nick niemiecki?

    • 0 0

  • jednak trudno nie skomentowac

    "A vb jest typowym przedstawicielem patrioty idioty, któremu na słowo Niemiec przed oczami staje krzyżak z toporem w ręku. "Biedna Polska od wieków atakowana przez swych sąsiadów"."

    oj, nie trzeba było atakowac Niemców w 1939!

    • 0 0

  • D.B.

    Tak, tak my Polacy tylko widzimy w Niemcach krzyzakow z toporami. A, ze Ci przypomne, pierwsze z pamieci: hakate, Zamojszczyzne, warszawska Wole, trojkacik z P w srodku...
    Faktycznie, my Polacy to tym Niemcom tyle krzywd zrobilismy, ze kazdy do konca zycia powiniene popiolem glowe posypywac.
    Wiesz, ja tez jestem krytyczny w stosunku do nas Polakow. Nie lubie tego naszego niedbalstwa i kladzenia lachy na wszystkich i wszystko, tego ciaglego skomlenia jacy jestesmy biedny i poszkodowani... Tylko hmmm Polacy wymyslili obozy koncentracyjne, komory gazowe, zabijanie fenolem, probowali produkowac mydlo z ludzkiego tluszczu, czy moze zawsze pokojowo nastawiony narod myslicieli i poetow spomiedzy Odry a Renu?
    Wiem, wiem jest type patrioty-idioty. W koncu prawdziwy polski patriota widzi tylko wady polskie i zalety niemieckie.

    • 0 0

  • DB
    Polska miała opracowane plany wojny "prewencyjnej" w stosunku do rzeszy, raz nawet interwencja polska wisiała w powietrzu
    tylko, że my po przeszło dwewiekowej niewoli NIE CHCIELIŚMY WOJNY, wystarczyła nam ta z ruskim w 1920 kiedy, to twoich niemieckich ziomali uchronilismy przed różą luxemburg i dzierżźyńskim
    z szacunkiem chamie do naszej historii, bo batożyć każe na gołe dupsko:-)

    • 0 0

  • widze bezsilnosc wobec zdyscyplinowanych dyktatur
    sikajacych w porty przed swysmi dziwnie ostrzyzonymi
    dziwnie gestykulujacych zgraj w dziwnych pojazdach ktore trzeba miec ale nie od parady;
    tych niemogacych scierpiec sytuacji na wschodnich granicach

    to byly matoly a my patrzylismy na to jak barany

    • 0 0

  • Gdańszczanie

    Tylko pan Tusk może z naszego Gdańska uczynić wolne miast jak Andora albo Monaco i dlatego trzeba głosować na PO. PO w Gdańsku robi fantastyczne rzeczy, buduje drogi, mosty i domy.
    Gdańsk powinien być wolnym miastem, to my Gdańszczanie je odbudowaliśmy i nie ma potrzeby dzielenia się naszymi dochodami z resztą RP IV kaczorow.
    Gdańsk zawsze był niezależny i może właśnie w dniu tej rocznicy społeczeństwo Gdańska skłoni się do refleksji. Moglibyśmy zostać królestwem jaj Monaco. Na tronie powinien zasiąść pan Wałęsa, który więcej jak ktokolwiek uczynił dla naszego miasta i jest szanowany na zachodzie a szczególnie w Niemczech.

    • 0 0

  • Polacy Gdańszczanie

    Kaczynscy to agencji USA, którzy nas wykorzystają i później porzucą na pastwę Rosji. Nasza polityka zagraniczna zmierza w złym kierunku, ja osobiście uważam, że lepiej będzie dla nas jak nas będą germanizować niż rusyfikować. Jeżeli pan Tusk i PO nie wygra kolejnych wyborów to właśnie w Gdańsku powinniśmy stworzyć bastion PO i wolne miasto, Niemcy na pewno nam pomogą. El pequeno reyno de Gdansk. Oczywiście tron byłby dziedziczy żeby zapobiec wojnom domowym i następcą byłby książę Jarosław Wałęsa, którego byśmy wydali za księżniczkę z również wysokiego rodu..

    • 0 0

  • był niemiec, był rusek, a teraz grozi nam tusek

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane