• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rusza łatanie dziur na gdańskich ulicach

Rafał Borowski
28 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Na zdjęciu uzupełnianie ubytków w ubiegłym roku na ul. Korzennej w Gdańsku. Na zdjęciu uzupełnianie ubytków w ubiegłym roku na ul. Korzennej w Gdańsku.

Gdańscy kierowcy powinni przygotować się na miejscowe zwężenia ulic. Drogowcy rozpoczynają bowiem szeroko zakrojoną akcję łatania dziur w jezdni. Z naprawami nie trzeba czekać do kalendarzowej wiosny, gdyż warunki pogodowe okazały się nadzwyczaj korzystne. Urzędnicy zachęcają gdańszczan do zgłaszania ubytków pod numerem telefonu 58 52 44 500 lub pod adresem e-mailowym kontakt@gdansk.gda.pl.



Czy zdarzyło ci się uszkodzić swoje auto po wjechaniu w dziurę?

Na początek małe wyjaśnienie, jeśli ktoś nie uważał na lekcjach fizyki. Zima - a szczególnie jej początek i koniec - ma dewastujący wpływ na stan nawierzchni ulic. Jak to wygląda w praktyce?

Czytaj również: Asfalt z gdańskiej spółki zmniejszy zanieczyszczenie powietrza

Gdy temperatura jest dodatnia, woda wnika w szczeliny jezdni. Gdy temperatura spada poniżej zera, wypełniająca szczeliny woda zamarza i rozsadza je. Lód ma bowiem większą objętość niż tworząca go woda. Jeśli na drodze panuje intensywny ruch samochodowy, powstałe w ten sposób dziury powiększają się w błyskawicznym tempie.

Inspektorzy ruszyli na przeglądy



To właśnie skutki tego procesu są usuwane przez pracowników Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w pierwszych miesiącach każdego roku. W tym roku łatanie pozimowych dziur w drogach można rozpocząć szybciej, niż miało to miejsce w latach poprzednich. Tylko w styczniu i lutym drogowcy zużyli na naprawy 1140 ton asfaltu lanego oraz 2,5 tony masy asfaltowej na zimno.

- Stabilne warunki atmosferyczne, czyli brak opadów i dodatnia temperatura umożliwiają prowadzenie napraw pozimowych ubytków jezdni. Zanim jednak do nich przystąpiliśmy, nasi inspektorzy dokonali przeglądu stanu technicznego dróg w Gdańsku - zarówno głównych ciągów komunikacyjnych miasta, jak i ulic o znaczeniu lokalnym. Pozwoliło to na wyznaczenie harmonogramu działań. W pierwszej kolejności uzupełniane są ubytki zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego - tłumaczy Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Lanie asfaltu "na zimno" i "na ciepło"



Wykonywane obecnie naprawy mają charakter doraźny, aby zminimalizować kierowcom ryzyko zniszczenia ich pojazdów. Docelowa naprawa ubytków w jezdni będzie możliwa nie wcześniej niż po nadejściu kalendarzowej wiosny. Czym różni się naprawa tymczasowa od docelowej?

- Jeśli ubytek jest na tyle duży, że zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym, wówczas działamy natychmiast, niezależnie od warunków atmosferycznych. Wykorzystuje się wówczas technologię uzupełniania wyrw w nawierzchni asfaltem "na zimno". Gotowa masa asfaltowa aplikowana jest w ubytek i ubijana. Technologia ta umożliwia dokonanie szybkiej naprawy nawet przy niskich temperaturach i występujących opadach śniegu lub deszczu. Taka naprawa jest jednak tylko tymczasowa i przy poprawie pogody ubytek musi zostać uzupełniony docelowo asfaltem "na ciepło", czyli asfaltem lanym - uzupełnia Kiljan.

Komu zgłosić dziurę w ulicy?



Urzędnicy zapewniają, że plan napraw jest sporządzany nie tylko na podstawie przeglądów dokonanych przez inspektorów, ale również zgłoszeń do mieszkańców Gdańska. Aby zgłosić ubytek w jezdni, który wymaga natychmiastowej naprawy, należy skierować się do Gdańskiego Centrum Kontaktu. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie pod numerem 58 52 44 500, e-mailowo pod adresem kontakt@gdansk.gda.pl, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz interaktywnej strony internetowej instytucji.

- Aplikacja dostępna jest na smartfony z systemem Android oraz iOS, odpowiednio w sklepach Google PlayApp Store. Co ważne, aplikacja jest bezpłatna. Rozwiązanie dostępne jest również w wersji przeglądarkowej - pod nazwą Interaktywna mapa zgłoszeń - na stronie www.zglos.gdansk.pl. Dzięki aplikacji możliwe jest szybkie zgłoszenie sprawy wymagającej interwencji służb, dokładne wskazanie lokalizacji na mapie i załączenie zdjęć oraz podgląd stanu realizacji zgłoszeń w swoim telefonie - zachęca Jarosław Schroeder, kierownik Gdańskiego Centrum Kontaktu.
Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem Gdańskiego Centrum Kontaktu jest usprawnienie komunikowania się gdańszczan z władzami miasta. Chodzi o to, by zgłaszający nie musiał na własną rękę szukać, do jakiego pionu czy wydziału należy zgłosić się z danym problemem, gdyż zrobią to za niego pracownicy wspomnianej instytucji.

Miejsca

Opinie (96) 5 zablokowanych

  • Korzenna

    przecież nie tak dawno tam była nawierzchnia wymieniania, i co już łatać trzeba przy tak znikomym ruchu tam ?

    • 1 0

  • remont made in Gdańk level expert

    gość z taczką wlewa na piasek asfalt, drugi potem grabiami i łopatą to rozpycha a trzeci potem udeptuje nogami...cyrk, by raz dobrze zrobili to by nie musieli naprawiać co rok.

    • 1 0

  • Łatanie łat które pokrywają łaty - w większości krajów Europy też są zimy, a dziur nie ma

    Oryginalny asfalt na ulicy przy której mieszkałem pamięta Gierka. Oczywiście zbudowano próg zwalniający chociaż nikt nie zaryzykowałby jazdy slalomem przez to pole minowe szybciej niż 30 na godzinę. Zapewne i tej wiosny załatają kilka dziur, które wytrzymają do lata... W ciągu ostatnich lat Miasto namiętnie dopieszcza lobby antysamochodowe. Rozumiem, że nienawiść do zmotoryzowanych mieszkańców Gdańska ma jakieś psychologiczne uzasadnienie u pani prezydent... Ale po za szkodzeniem współmieszkańcom ta "polityka transportowa" uderza także w transport towarów (przedsiębiorcy)... Może czas już zastanowić się nad wyborem innego "mniejszego zła". Jeśliby tylko PiS nie wystawił swojego kandydata na prezydenta, byłaby szansa na odsunięcie fanatyków niszczących samochody Gdańszczan. PS. To nie prawda, że zimą muszą się tworzyć dziury w jezdniach - w większości krajów Europy też są zimy, a dziur nie ma.

    • 2 0

  • Hrj

    To co robią z tymi dziurami na drogach to śmiech i żenada to jak za króla świeczki

    • 0 0

  • Zapraszam pracowników Zarządu Dróg i Zieleni na ul. Starogardzką

    Mimo tego i tak będę zgłaszał dziury przez aplikację

    • 1 0

  • Uszkodzenia auta by nie było, gdyby tramwajem lub autobusem się jeździło...

    • 1 0

  • Dziury

    Zapraszam fachowcow na ulice Zelenskiego obok Garnizonu.Bez remontu od 1945 roku.

    • 1 0

  • A Gdynia kiedy weźmie się za swoje drogi??? To jedna, wielka dziura wszędzie!

    • 1 0

  • J

    Wita Stwosza błagam

    • 0 0

  • Kupy w klukowie

    O sa d*powypierdy asfaltowe przyjedzcie do klukowa poprawic swoją sr*czke ktorą napapraliście przy lotnisku.brawo zdiz gd. Zobaczcie jak wylewacie asfalt w błoto dosłownie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane