• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rzymska faktoria

M.W.
10 sierpnia 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Już za dwa lata turyści przejeżdżający przez Pruszcz Gdański będą mogli zwiedzić rzymską faktorię. Osada będzie się składać z chat - wodza, rzemieślników i kupców, warsztatów, zagród i portu. Połączona zostanie z centrum miasta "ciągiem pieszo-jezdnym". Commercium ma żyć. Będą tu się odbywać imprezy plenerowe, jarmarki i happeningi.

- Mamy już w Pruszczu grupę rycerzy. Liczę, że kiedy powstanie faktoria skrzyknie się grupa wojów i rzemieślników. Istnienie takiej atrakcji turystycznej bez grupy zapaleńców jest niemożliwe. Nie wszystko przecież da się załatwić umową o pracę - mówi wiceburmistrz Kazimierz Kloka.

Na przełomie er Pruszcz był ważnym elementem szlaku bursztynowego. Znajdowane podczas wykopalisk w mieście zabytki są bezspornym tego dowodem. Tak wielkie nasycenie wytworami warsztatów rzymskich występuje w niewielu miejscach na terenie "barbaricum". Biżuteria i zapinki do szat, naczynia i monety, broń i narzędzia - wszystko to wskazuje na ożywiony handel, jaki tu kwitł. Znaczenie Pruszcza zmalało ok. V wieku. W wyniku przemian politycznych odeszli Goci. Zamulanie wielkich jezior laguny Wisły spowodowało, że do pruszczańskiego portu nie mogły już zawijać statki morskie. Centrum handlu bursztynem przeniosło się więc do Truso, a później do Gdańska. Sam handel zresztą osłabł w wyniku stopniowej utraty znaczenia Rzymu.

-Pruszcz nie ma zbyt wielu atrakcji z czasów nowożytnych, ma natomiast niebywałe bogactwa z czasów rzymskich. Niestety, poza archeologami, mało kto o tym wie. Projektowana faktoria jest pomysłem na zagospodarowanie tego bogactwa w sposób atrakcyjny dla turystów - uważa dyrektor Muzeum Archeologicznego Henryk Paner. - Jest to działanie zgodne z najnowszymi tendencjami w turystyce: zabytki trzeba zagospodarować, aby żyły. Łatwiej zapamiętać osadę handlową inkrustowaną zabytkami, niż te same zabytki leżące w gablocie.

W gdańskim Muzeum Archeologicznym włodarze Gdańska i Pruszcza Paweł Adamowicz i Janusz Wróbel podpisali porozumienie o partnerstwie w realizacji projektu. Prezydent Adamowicz "na dobrą współpracę" dał burmistrzowi wykopaną pod Gdańskiem monetę cesarza Aureliusza z 275 r. Podobne porozumienia Pruszcz zawarł już z Muzeum Archeologicznym i władzami powiatu gdańskiego. Cała inwestycja - która oprócz budowy faktorii i odtworzenia fragmentu szlaku bursztynowego obejmie modernizację i wytyczenie nowych ścieżek rowerowych, a także "stylizację" mostów w mieście na czasy rzymskie - ma kosztować ok. 20 mln zł. Miasto przeznaczy 5 milionów. Pozostałe środki powinna zapewnić Unia Europejska.

- Liczymy na wsparcie z Unii. Unia dobrze ocenia nasz projekt, czego dowodem może być, że już dostaliśmy 40 tysięcy euro z funduszu PHARE na studium wykonalności i projekty techniczne. Jestem więc przekonany, że otrzymamy pomoc na realizację faktorii - powiedział wiceburmistrz Kloka.
Głos WybrzeżaM.W.

Opinie (151)

  • do galluxa

    bardzo lubie czytać Twoje opinie.
    Tak w zasadzie przychylam się do opinii, ze jak Ciebie nie ma to jakoś tu nie ciekawie. Masz dużą wiedzę. Oświeć Nas i pisz jak najwięcej.
    P.S.
    Czy dzisiejszy temat do rozmowy jest atrakcyjny? Rzymska Faktoria...
    A Swiat i tak chyli sie ku upadkowi i przetrwają Najsilniejsi. Słabsze jednostki Muszą zginać.

    • 0 0

  • Niezła myśl

    Grecy dawno odkryli, że dosłowni ze wszystkiego można zrobić atrakcję turystyczną. Na takiej Krecie wystarczy kawałek muru albo stary wiatrak i już jest atrakcja turystyczna a wraz z nią knajpa, parking, sklep z pamiątkami i widokówki z tego miejsca. Turyści przyjeżdżają, interes się kręci. Bo tak po prawdzie to większości turystów mało trzeba - jak mają się gdzie zatrzymać, wypić piwo, nakupić pamiątek i cyknąć fotkę z dzieciakami to są zadowoleni bez względu na faktyczną jakość tego co zobaczyli. Przykładem niech będzie tzw. Western City pod Karpaczem - rapem kilka bud skleconych najtańszym kosztem, obsługa znudzona jak w PRL-owskim mięsnym + "rodeo" w którym więcej jest propagandy spikera niż rzeczywistej dramaturgii, a mimo to codziennie tłumy zwiedzających.

    • 0 0

  • na poważnie
    wszytkie mądre inicjatywy lokalne zmierzające do ROZRUSZNIA I WYJŚCIA ZE STAGNACJI GOSPODARCZEJ są WARTE POPARCIA
    widać, że jest "ZŁOTY OKRES" dotacji z unii i warto SKORZYSTAĆ
    ale czy pruszczowi najpotrzebniejszy jest akurat skansen mam wątpliwości
    a co z drogami, oczyszczaniem ścieków, CO Z POWODZIĄ (bo była tam też)??
    chwila wspomnień
    w "rotundzie" (kto ją jeszcze pamieta) w pruszczu przepuszczałem ciężko zarobione na budowach socjalizmu "bilety płatnicze NBP"
    stąd pruszcz darzę sympatią...

    • 0 0

  • Osada to plany, moze nawet i odległe a w Pruszczu brakuje atrakcji. To piękne Miasto, które sie rozwija...nie zawsze w tym miejscu gdzie trzeba.
    Moze ktos pomyśli o przebudowie Głównego Skrzyżowania. To co tam sie dzieje w południe...brakuje tylko torów tramwajowych.

    • 0 0

  • Gallux,

    jestem innego zdania. Pewnie, że można znaleźć 100 i więcej "dziur do załatania" : a może lepiej wymienić starą kanalizę, a może unowocześnić system grzewczy w mieście, a może....takich potrzeb znajdziemy wiele. O ile mi wiadomo Pruszcz w ostatniej powodzi tak bardzo nie ucierpiał, co nie oznacza, że nie trzeba myśleć o przyszłości. Jednak budowa czegoś, co przyciągnie turystę, uważam za świetny pomysł, bo turysta to kasa wpadająca w przyszłości każdego roku, a do tego każdego roku świeżutka....
    Do Pruszcza można dojechać z centrum Gdańska w 15-20 min, więc problem żaden.
    P.S. I znów masz branie jak cholercia, takie audytorium, że tylko pozazdrościć, hahaha.

    • 0 0

  • hahahha
    młode komary kąsają:)

    z innej beczki:
    "komar lata w nocy
    komar lata w dzień
    wszędzie widać jego
    p*brzydki*y cień

    komar gryzie dużych
    komar gryzie dzieci
    p*uderze*e go gazetą
    więcej nie poleci"

    • 0 0

  • Gallux - punkt dla Ciebie

    Zgadzam sie z Twoja wypowiedzią.
    Powiedz mi co myślisz o zagospodarowaniu Cukrowni?
    Od sierpnia zeszłego roku nieczynnej.
    Jeśli chodzi o kanalizacje i systemy grzewcze to jak najbardziej przychylam sie do Twojej Opinii.
    P.S.
    Podobno są juz plany by na terenie cukrowni powstały tereny zielone i nowe bloki mieszkalne.

    Teraz Pruszcz Oddycha Dobrym Powietrzem o poranku...

    • 0 0

  • ehehehe
    nie jestem planistą wizjonerem itp
    ale uważam, że każda gmina ma plan zagospodarowania oraz jakąś strategie
    ważny jest dojazd baza hotelowa ale najważniejsza PROMOCJA
    amatorzy a o nich ma sie to opierać tego nie zapewnią
    porównywanie grecji do pruszcza zakrawa na *niemoc* umysłową
    gdzie rzym a gdzie krym??
    jedno oko na maroko a drugie na kaukaz
    póki polityka regionalna zależy od widzimisie marszałkuńciów funduszy itd póty nie bedzie dobrze
    dobra władza w regionie to i wyniki widać
    upartyjnienie władza o stołki w fnduszach = KUPA DLA REGIONU

    • 0 0

  • genialne!!

    wkoncu władze wpadły na jakiś sensowny i pożyteczny pomysł!może dzięki tej osadzie rzymskiej Pruszcz Gdański przestanie być jedynie "PRYSZCZEM GDAŃSKIM"

    • 0 0

  • pytanie
    czy malbork skorzystał z faktu, że ma największy obiekt obronny ze średniowiecza??
    jakoś nie słyszałem o cudzie nad nogatem??

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane