• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

SeaSide - czyli jak przyciągnąć turystę nad Bałtyk

kali
15 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Wybrzeże Bałtyku może być atrakcyjne dla turystów. Zamiast leżeć na plaży, można np. odkrywać tajemnice kryjące się na dnie morza. Wybrzeże Bałtyku może być atrakcyjne dla turystów. Zamiast leżeć na plaży, można np. odkrywać tajemnice kryjące się na dnie morza.

Czy regiony leżące wzdłuż wybrzeży południowej części Morza Bałtyckiego mogą stać się tak popularne turystycznie jak obszary położone nad Morzem Śródziemnym? Uczestnicy projektu Seaside twierdzą, że w tym rejonie Europy drzemie niewykorzystany potencjał. Jednym z realiztorów programu jest Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.



Aby udowodnić to twierdzenie przeprowadzono badania. Wynika z nich, że obszar południowego Bałtyku jest atrakcyjnym obszarem współpracy transgranicznej. A zatem może liczyć na fundusze unijne z których mogą korzystać kraje nadbałtyckie: Dania, Niemcy, Litwa, Polska i Szwecja. Do wykorzystania mają aż 75 mln euro, z tego 60 mln pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polskim partnerem projektu jest Centralne Muzeum Morskie. Polskim partnerem projektu jest Centralne Muzeum Morskie.
Skorzystają z niego wszyscy poza Danią. Wspólnie opracowali program "Południowy Bałtyk" (SeaSide - Developing Excellent Cultural Destination in the Southern Baltic area 2008-2010). Cel do osiągnięcia to wspólne wypromowanie regionu. W jaki sposób?

- Przygotowanie międzynarodowej wystawy, opracowanie nowych produktów turystycznych oraz stworzenie wielkiego atlasu, będącego źródłem wiedzy o morskim dziedzictwie kulturowym to trzy główne cele, jakie sobie wyznaczyliśmy – wyjaśnia Holger Bellgardt z Biura Hanse Sail w Rostoku, które jest liderem projektu.

Zaangażowało się w niego 13 partnerów: muzea morskie, urzędy miejskie oraz lokalne organizacje turystyczne. Czym chcą zawojować rynek? Działaniami kulturalnymi: "Profesjonalną siecią muzeów", projektami "Pływające dziedzictwo morskie" oraz "Turystyka i Marketing". Wspólnie realizować je będą Muzeum Morskie w Rostoku, Litewskie Muzeum Morskie w Kłajpedzie, Szwedzkie Muzeum Marynarki w Karlskronie i Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku. Zwieńczeniem działań będzie wspólnie przygotowana ekspozycja pod tytułem "Cztery kraje, cztery opowieści, cztery punkty widzenia".

Uczestnicy programu SeaSide. Uczestnicy programu SeaSide.
- Wystawa, prezentująca morskie dziedzictwo kulturowe rejonu Południowego Bałtyku, powstaje w oparciu o cztery dominujące tematy wkomponowane w opowieść ramową – mówi Jadwiga Klim z CMM, koordynator wystawy ze strony polskiej.

W ramach ekspozycji zostaną przedstawione żaglowce na Bałtyku na przełomie XIX i XX wieku, za co odpowiedzialni są partnerzy z Rostoku. Omówienie rozwoju floty bałtyckiej na przestrzeni wieków pozostaje w gestii Kłajpedy. Okres zimnej wojny i jego wpływ na powojenne relacje pomiędzy państwami bałtyckimi to temat, który podjęła Karlskrona. Centralne Muzeum Morskie swoją część poświęci z kolei osiągnięciom w dziedzinie archeologii morskiej, która jest jednym z filarów badawczych Muzeum. Wystawa zostanie zaprezentowana w miastach bałtyckich w 2010 roku.

Wystawę będzie można oglądać w Kłajpedzie (15 kwietnia 2010 r.)i Rostoku (od 18 czerwca 2010 r.), po czym trafi do Gdańska (od 10 września 2010 r.). Karlskrona to ostatnie miasto, gdzie będzie można ją obejrzeć (od 15 grudnia 2010 r.).

Na koniec pozostanie opracowanie strategii turystycznej. Ponieważ aura nad Bałtykiem jest nieco odmienna od występującej w rejonie Morza Śródziemnego, postanowiono postawić na inne atrakcje. Uczestnicy projektu Seaside uznali, że mogą to być np. zabytki wtopione w portowe miasta Bałtyku.

- Z nadmorskich terenów południowego Bałtyku można uczynić atrakcyjny cel podróży, głównie poprzez promocję wiedzy o morskim dziedzictwie regionu i podniesienie poziomu oferty usługowo-turystycznej – mówi Katarzyna Nowicka, kierownik Działu Marketingu w CMM. Pomoże w tym między innymi przygotowywany już "Atlas morskiego dziedzictwa kulturowego południowego Bałtyku".

- To jedno z największych przedsięwzięć projektu, a także duże wyzwanie, koordynowane przez Centralne Muzeum Morskie – dodaje kierownik działu CMM. Atlas zostanie przygotowany w formie anglojęzycznej strony internetowej oraz drukowanej mapy, stanowiącej skróconą wersję atlasu. Na interaktywnej mapie będzie można odnaleźć miejsca ważne z punktu widzenia morskiej historii, muzea i latarnie morskie, zabytkowe statki i okręty, porty i stocznie, atrakcje przyrodnicze, a także kalendarium największych cyklicznych imprez morskich, takich jak Baltic Sail czy Hanse Seil.

Cały projekt będzie promowany podczas dorocznych sztandarowych wydarzeń inspirowanych tematyką morską: Baltic Sail, czyli festiwalu żeglarstwa odbywającego się w Kłajpedzie, Karlskronie, Rostocku, Gdańsku, Helsingorze i Lubece.
kali

Miejsca

Opinie (65) 6 zablokowanych

  • najlepiej pudelka wsadzic do radia gdansk

    promocja murowana

    • 1 0

  • Wybrzeże Bałtyku może być atrakcyjne dla turystów. Zamiast leżeć na plaży, można np. odkrywać tajemnice kryjące się na dnie

    morza. Albo rwać lachony na skwerku na "nowe" diody zw "nowym" BMW czy Golfie. Albo przetrawiać i popijać piwko w jednej z obskurnych budek w centrum - moczyk koniecznie w krzaczkach, bo nie ma gdzie...

    • 0 0

  • POSTAWIC ADAMOWICZA NA DLUGIM TARGU Z INSYGNIAMI WŁADZY (1)

    • 8 0

    • Zawsze jak ważna władza idzie po długim targu, to Pan Budyń wystawia się z insygniami.

      w ratuszu ma dobry lokal :)

      • 2 0

  • Jak przyciągnąć - posprzątać (1)

    miałem w lipcu (nie)przyjemnośc odwiedzić Chałupy na półwyspie. W podróż wybrałem się pociągiem. Już na przystanku Chałupy przywitał mnie zarośnięty i popękany kawałek betonu, dalej wiata cała wysmarowana bohomazami i zapełniony śmietnik z którego śmieci walały się naokoło. W drodze na plażę czułem się jakbym spacerował koło wysypiska na Szadółkach - butelki, papierki, torby foliowe. Na plaży w piasku można znaleźć pety, słomki, kubki po piwie, skórki cytrynowe z drinków, kapsle i wiele innych.
    Prędko tam nie wrócę, wole okolice Karwi i Jastrzębiej Góry.

    • 1 0

    • anonimie

      Ty prędko tam nie wrócisz, ale gwarantuję Tobie, że za rok będą w Chałupach jeszcze większe tłumy, bo Polak jeździ tam gdzie tłumy, hałas, śmieci, samochody i wrzeszczące dzieci. Naprawdę nie trzeba na siłę przyciągać turystów. Sami będą walili oknami i drzwiami. Oczywiściie za rok syf i degradacja będą jeszcze większe, ale na tym polega biznes.

      • 2 0

  • inicjatywa wzorowa ale realizacja porażka (1)

    70 mln euro do wykorzystania a oni zrobili atlas i wystawe........

    • 0 1

    • 70 mln jest na cały program dot. południowego Bałtyku. A to jest tylko jeden projekt z wielu.

      • 0 0

  • realista

    teraz napisz ten text po angielsku.

    • 0 0

  • Mogą być atrakcyjne, a nawet będą! Prognozy naukowców przewidują mega ocieplenie.

    A, i nad wszystkim oko przymknie Nibiru :)

    To nawet nie do ogarnięcia dla Elity w proszku do rozrobienia.

    • 0 0

  • samo oszacowanie tych kosztów to kilkaset tysięcy.

    • 1 0

  • BRAWO jeszcze nic nie zrobiono a juz sie klucimy o szczegoly!!!!

    Tylko my polacy potrafimy klucic sie o szczegoly ,slowka...interpretacje..nie angazujac sie!!!!
    My sie sprzeczamy tak jak tutaj na forum... a madrzy juz kozystaja...
    Szwedzi juz dawno obliczyli ze skoro srednia temperatura podnosi sie to w niedalekiej przyszlosci to co jest nad moprzem srodziemnym bedzie tutaj nad naszym baltykiem.. i juz teraz wiedza ze trzeba inwestowac w turystyke.. ich archipelagi beda tak atrakcyjne i oprzygotowane ze nikt nawet nie bedzie chcial korzystac z polskich osrodkow....

    • 2 2

  • wiecej hotelow z ** oraz *** nie kazdego turyste stan na granda czy rezydenta. poza tym gdanska starowka chodzi o elewacje ...sypie sie :)widac ze cos robia ale w tym tempie zanim wyremontuja ostatnia kamienice ta pierwsza wyremontowana bedzie sie sypac. szybciej z tymi parkingami dokola starowki dzialac bo gdzie turysta ma zaparkowac? to samo w gdyni chca wptrowadzic zakaz wjazdu na skwer a parkingow niet. o sopocie nie wspomne nie dosc ze caly platny to jeszcze nie ma gdzie zaparkowac. ja wspolczuje mieszkajacym tam w centrum. gdzie mieszkaniec ma p[ostawic po pracy auto skoro wszystko zajete. ale ja znam jedno darmowe miejsce w sopocie ladny parking sopot maly wszedzie blisko. ale info zatrzymam dla siebie bo jutro nie bede mial gdzie zaparkowac heheeh :)) no i niech cos z orunia zrobia bo gdy sie wjezdza np pociagiem od poludnia to ja pitole jakby sie czlowiek cofnal w czas wiosny 45'. juz sam ten widok odstrasza potencjalnego turyste. czy prezydent mr. pudding zapomnial o tej dzielnicy?? nie wspomne juz o korku w sezonie na obie mierzeje hehehe. w polowie drogi odechciewa sie jechac dalej. ;) w stegnie np zero zaplecza pod parking i dobita droga na plaze. plaza w mikoszewie...szok pelno badyli galezi i syfiasta wisla wyplywa. za to bursztynu tam najwiecej :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane