• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skarga do NIK oraz wojewody ws. mieszkań komunalnych w Gdańsku i Gdyni

Ewelina Oleksy
21 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Działacze partii Razem domagają się interwencji NIK i wojewody ws. polityki mieszkaniowej Gdańska i Gdyni. Działacze partii Razem domagają się interwencji NIK i wojewody ws. polityki mieszkaniowej Gdańska i Gdyni.

Skargę do Najwyższej Izby Kontroli na sposób zarządzania mieszkaniami komunalnymi w Gdańsku oraz wniosek do wojewody pomorskiego ws. zaniedbań w zakresie polityki mieszkaniowej w Gdyni. Takie dwa zawiadomienia złożyli trójmiejscy działacze partii Razem.



Starałe(a)ś się kiedyś o mieszkanie komunalne?

Trójmiejscy działacze partii Razem chcą, by NIK przyjrzała się działalności Gdańskich Nieruchomości, czyli miejskiej spółki odpowiadającej za zasób mieszkań komunalnych. Złożyli więc skargę, której przedmiotem są "nieprawidłowości w nadzorowaniu i przydzielaniu lokali socjalnych na terenie Gdańska oraz niegospodarne zarządzanie powierzonym mieniem i przewlekłe załatwianie spraw." W związku z tym autorzy skargi - Tomasz Rurkowski z okręgu gdańskiego Razem i Aleksandra Kulma, radna dzielnicy Wrzeszcz Dolny - wnieśli o kontrolę NIK w Gdańskich Nieruchomościach.

Jej szczegółowy zakres opisali w 12. punktach.

Wśród nich są m.in.:
  • remonty mieszkaniowe lokali miejskich i oddanych do użytkowania w latach 2019-2020,
  • ilość i częstotliwość kontroli stanu nieruchomości z ogrzewaniem wysokoemisyjnym,
  • zasady przyznawania i standardy mieszkań dla osób niepełnosprawnych,
  • jawność i kryteria prowadzenia remontów oraz tworzenia harmonogramu remontów lokali miejskich,
  • jawność i przejrzystość zasad/regulaminów w zakresie użytkowania mieszkań przez najemców.
- Liczymy, że audyt Najwyższej Izby Kontroli wyeliminuje nieprawidłowości w funkcjonowaniu Gdańskich Nieruchomości oraz wskaże ewentualne rozwiązania, które naprawią wadliwe mechanizmy. Kontrola w naszym odczuciu przyczyni się także do zwiększenia skuteczności działania jednostki miejskiej oraz sprawiedliwego i równego dla wszystkich obywateli załatwiania spraw - napisali Kulma i Rurkowski w skardze do NIK.
Działacze Razem podkreślają, że sposób zarządzania zasobem komunalnym wymaga natychmiastowych zmian. Stąd ich skarga do NIK-u.

"Oczekujemy jasnych zasad"



- Problem mieszkaniowy dotyczy całej Polski, ale w Trójmieście widać jak w soczewce, że gdy odda się kwestię mieszkań wyłącznie wolnemu rynkowi, to wszystko staje na głowie - mówi Anna Górska, liderka Razem na Pomorzu. - Mieszkania w Trójmieście są dzisiaj droższe nawet niż w Warszawie. Przez wzrost popularności tzw. najmu krótkoterminowego, szaleją ceny najmu długoterminowego. W dużej mierze jest to wina miast, które nie realizują swojego podstawowego zadania, czyli zapewnienia mieszkankom i mieszkańcom dachu nad głową, a w rosnących cenach mieszkań upatrują powodu do dumy - dodaje.
Czytaj też:

Będzie kontrola NIK w Muzeum II Wojny Światowej



Do tablicy wywołany został Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, pod którego podlegają Gdańskie Nieruchomości.

- Oczekujemy jasnych zasad i transparentnych procedur, bo zarzutów kierowanych przez mieszkańców do GN i pana wiceprezydenta jest sporo - podkreśla Aleksandra Kulma.
Wśród tych zarzutów pojawia się m.in. opłakany stan części budynków komunalnych: z grzybem na ścianach, dziurawymi dachami, niedziałającymi instalacjami. Przykład? O mieszkaniu komunalnym jak ze złego snu pisaliśmy chociażby w marcu.

  • Stan jednego z mieszkań komunalnych na Dolnym Mieście.
  • Stan jednego z mieszkań komunalnych na Dolnym Mieście.

Zarzuty także do władz Gdyni



Razem ma też sporo zarzutów do polityki mieszkaniowej prowadzonej przez Gdynię.

- Przez 20 lat rządów prezydenta Wojciecha Szczurka, z Gdyni wyprowadziło się 25 tys. mieszkańców, a w tym samym czasie sąsiednie gminy urosły o 40 tys. Samo Śródmieście Gdyni straciło 1/3 mieszkańców. Stare, dobrze skomunikowane centralne dzielnice się wyludniają, a rośnie liczba ludzi na obrzeżach i w gminach ościennych. Oznacza to ogromne koszty i straty dla miasta. Strata 25 tys. mieszkańców to 50 mln złotych mniej w budżecie miasta. Wyprowadzanie się na obrzeża to setki milionów złotych wydane na budowanie nowej infrastruktury: dróg, szkół, kanalizacji - mówi Jakub Żynis, aktywista miejski i członek Razem Gdynia.
Zobacz też:

Gdynia musi zacząć inwestować w mieszkania komunalne



Jak dodaje, Gdynia sprzedaje miejskie grunty w atrakcyjnych centralnych lokalizacjach, "żeby łatać dziury w budżecie wywołane latami niegospodarności".

- Na terenach tych powstają mieszkania, które są poza zasięgiem większości gdynian. Jeśli chcemy, żeby nasze miasto się rozwijało, a młodzi nie uciekali do sąsiednich gmin, to musimy zacząć oferować im lepsze warunki do życia. Miasto musi przestać sprzedawać swoje ziemie i zacząć budować na nich wysokiej jakości mieszkania na wynajem w przystępnych cenach - twierdzi.
  • Działacze partii Razem domagają się interwencji NIK i wojewody ws. polityki mieszkaniowej Gdańska i Gdyni.
  • Działacze partii Razem domagają się interwencji NIK i wojewody ws. polityki mieszkaniowej Gdańska i Gdyni.

Złożyli wniosek do wojewody pomorskiego



Gdyńscy działacze Razem uważają, że "polityki mieszkaniowej w Gdyni praktycznie nie ma".

- Mimo obowiązków wynikających z przepisów dotyczących budownictwa komunalnego oraz nabywania lokali pod najem komunalny, miasto sukcesywnie wyzbywa się ich ze swoich zasobów zarówno poprzez sprzedaż, jak i wyburzenie - wskazuje Magdalena Zglenicka z zarządu okręgu gdyńskiego partii.
Jak podaje partia Razem, Gdynia w latach 1998-2020:
  • nabyła 21 lokali oraz wybudowała 138 mieszkań,
  • sprzedała i wyburzyła 3770 mieszkań.


- Na przestrzeni ostatnich 15 lat gmina tytułem odszkodowań wskutek niewywiązywania się obowiązku dostarczenia lokalu socjalnego była zobowiązana wypłacić 12 591 699,00 zł. Przy prawidłowym zagospodarowaniu tej kwoty gmina mogłaby chociażby częściowo odpowiedzieć na zapotrzebowanie lokalowe. Ze względu na to i inne rażące zaniedbania w zakresie polityki mieszkaniowej złożyliśmy do wojewody pomorskiego wniosek o zastosowanie czynności nadzorczych wobec organów Gminy Miasta Gdynia. Najwyższa pora, żeby miasto, które określa się jako przyjazne, w końcu zadbało o swoich mieszkańców - mówi Zglenicka.

To kolejne interwencje ws. mieszkań komunalnych



Skarga do NIK-u i wniosek do wojewody to nie pierwsze działania partii Razem w trójmiejskich sprawach mieszkaniowych. W czerwcu posłanka Magdalena Biejat zwróciła się w trybie interwencji poselskiej do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z pytaniem o zakres remontów gdańskiego zasobu mieszkaniowego. Odpowiedzi ze strony miasta nadal nie ma.

- Jeśli nie uda się uzyskać informacji w drodze interwencji, podejmiemy kolejne kroki. Będziemy też bacznie przyglądać się losom skargi administracyjnej, którą gdyńskie Razem składa na prezydenta Szczurka - zapowiada posłanka Biejat.

Wiceprezydenci Gdańska i Gdyni komentują



O odniesienie się do sprawy zwróciliśmy się do władz Gdańska i Gdyni. Poniżej publikujemy komentarze wiceprezydenta Gdańska i Gdyni, odpowiadających za politykę mieszkaniową.

Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska:

"Cieszy mnie fakt zainteresowania kwestiami mieszkaniowymi, żałuję jednak, że przy tej okazji przedstawiciele Razem kompromitują się brakiem wiedzy. Niestety nie tylko na temat systemu przyznawania mieszkań komunalnych w Gdańsku - w tej kwestii służymy pełną informacją. Wspomnę jedynie, że za ten proces nie odpowiadają Gdańskie Nieruchomości, na które złożyli skargę do NIK. Ugrupowanie, które chce w przyszłości przejąć władzę i na sztandarach nosi kwestie mieszkalnictwa, nie odróżnia instrumentów samorządowych od instrumentów państwa.

Wiceprezydent Piotr Grzelak. Wiceprezydent Piotr Grzelak.
W Gdańsku co kadencję pozyskujemy około tysiąc nowych mieszkań, najwięcej na północ od Warszawy. Nie inaczej jest obecnie. Od 2018 roku przybyły 447 nowe mieszkania, a do końca kadencji planowane jest dodatkowych 817. Gdańskie Nieruchomości na bieżąco utrzymują, remontują, modernizują budynki. Tylko w tej kadencji wyremontowaliśmy 528 lokali, a do końca 2023 roku planowane są remonty kolejnych 700.

Wykorzystujemy w tej kwestii wszystkie dostępne państwowe instrumenty wsparcia. Jednak nawet takie zaangażowanie miasta nie jest w stanie zatrzymać procesu nadmiernego wzrostu cen na rynku prywatnym. Mówiliśmy o tym wielokrotnie, ostatni raz na sesji RMG w czerwcu br. Potrzebne są rozwiązania na poziomie ustawowym, które np. ograniczą spekulację. Jako obywatel tego kraju oczekuję od ugrupowań politycznych propozycji systemowych i zapraszam do rzetelnej rozmowy na ten palący problem."


Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji:
Wobec faktu, że żaden samorząd nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb mieszkaniowych, Gmina Gdynia skupia się na wyodrębnieniu i rozwiązaniu najpilniejszych potrzeb naszych mieszkańców, kładąc nacisk na następujące obszary:
  • Profilaktyka - praca z osobami w kryzysie, zagrożonych utratą mieszkania, w celu odwrócenia niekorzystnych zmian i zapobieżenia bezdomności. Przykładem może być sytuacja mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera, gdzie interwencja miasta była realnym wsparciem dla ponad 100 rodzin (229 osób).
  • Wiceprezydent Michał Guć. Wiceprezydent Michał Guć.
  • Reintegracja i wychodzenie z bezdomności - intensywna praca socjalna, aktywizacja zawodowa i włączanie osób bezdomnych w życie społeczne. Główny nurt pomocy jest ukierunkowany na wyjście ze schroniska i zamieszkanie poza nim. Obecnie podopieczni tych działań to blisko 100 osób.
  • Plan "Utrecht" realizowany w Gdyni od 2015 roku, realizowany metodą housing first, w pierwszej kolejności koncentrując się na zapewnieniu osobie bezdomnej bezpiecznego miejsca przebywania. Do tej pory wzięło w nim udział 239 bezdomnych gdynian, których duża część usamodzielniła się. Sukces tych programów spowodował znaczące ograniczenie liczby osób bezdomnych w Gdyni i pozwolił na całkowitą likwidację dwóch dużych schronisk (przy ul. Fredry 3 oraz przy ul. Chwarznieńskiej 93).
  • Powiększenie zasobu lokali dla osób z niepełnosprawnościami - wśród osób, które wymagają wsparcia mieszkaniowego jest coraz liczniejsza grupa seniorów i osób z niepełnosprawnością. Ich podstawową potrzebą jest zasób mieszkaniowy dostosowany do ich potrzeb i ograniczeń. W 2021 roku miasto oddało budynek przy ul. Dickmana z 30 lokalami w pełni dostosowanymi, pozbawionymi barier architektonicznych. Kolejny taki budynek powstanie przy ul. Turkusowej (obecnie jest w fazie projektowania).
  • Likwidacja budynków substandardowych - Gdynia systematycznie podnosi jakość lokali komunalnych likwidując tkankę substnadardową oraz podnosząc jakość istniejących mieszkań: likwidacja baraków przy ul. Dickmana, modernizacja budynków przy ul. Opata Hackiego, Zamenhofa, Arciszewskich, likwidacja pieców w lokalach komunalnych - to tylko niektóre z szeroko zakrojonych działań prowadzonych w ostatnim czasie.
  • Oprócz budowy budynków komunalnych Gdynia dokonuje zakupów lokali na wolnym rynku, powiększając zasób lokali komunalnych.
  • Rozwijanie zasobu mieszkań chronionych i wspieranych - ważnym elementem polityki mieszkaniowej jest stale powiększany zasób mieszkań chronionych. Obecnie jest to blisko 40 mieszkań, w których mieszka blisko 100 osób, którym gmina zapewnia nie tylko dach nad głową, ale wieloprofilowe wsparcie, dostosowane do ich potrzeb.
Zadaniem gminy jest zapewnienie wsparcia mieszkaniowego różnym grupom osób. Stosowane w Gdyni rozwiązania są dostosowane do lokalnych potrzeb i w sposób efektywny zaspakajają potrzeby mieszkańców miasta.
07:33 24 LIPCA 21

Gdańskie Nieruchomości (26 opinii)

Ile czasu miasto Gdańsk będzie zmuszało lokatorów komunalnych do załatwiania się na półpiętrze i opalania mieszkania węglem? Czyżby Gdańsk nie miał być zielony że względu na zaniedbania wieloletnie magistratu?
Ile czasu miasto Gdańsk będzie zmuszało lokatorów komunalnych do załatwiania się na półpiętrze i opalania mieszkania węglem? Czyżby Gdańsk nie miał być zielony że względu na zaniedbania wieloletnie magistratu?

Miejsca

Opinie (440) 9 zablokowanych

  • mieszkań komunalnych w ogóle nie powinno być! (3)

    • 18 32

    • Biedy i nędzy, nowotworów, wojen, nierówności społecznych. (1)

      Też nie powinno być.

      • 14 3

      • Nierówności społeczne powinny być!

        Jak niby ma nie być nierówności między profesorem a sprzątaczką? Po co się uczyć, skoro i tak wszyscy mają mieć po równo?

        • 3 7

    • to kiedy Magda Adamowicz zda swoje 80 metrów na Browarnej?

      powinny być i powinno ich być więcej, ale najwięcej winno być spółdzielczych. Niestety spółdzielczość wysadził w kosmos POPIS, całkowicie wysadził w kosmos. Dziś spółdzielnie nie budują, bo nic z tego nie mają, nowe bloki nie włączają się w system spółdzielczy, od razu powstaje wspólnota, w związku z tym spółdzielczość nie buduje. Buduje deweloperyzm, Podziękujcie Tuskowi i Kaczyńskiemu.

      • 12 0

  • a pani abramskiej przyznano (2)

    • 19 2

    • Pisze się (1)

      Magdalenie A.

      • 8 0

      • Mam nadzieję że doczekam czasów kiedy będziemy pisać "skazanej prawomocnym wyrokiem Magdalenie Adamowicz"

        • 5 0

  • Komunałki jeszce w Rosji zostały. (4)

    Czy na zachodzie taki twór jak mieszkania komunalne funkcjonuje ?
    Wątpię.

    • 8 26

    • na zachodzie tylko wynajmuje się mieszkania od miasta...

      • 16 1

    • janusz wynajmiu

      Otworzył śmierdzący ryj.
      Wszędzie w cywilizowanych krajach jest mieszkalnictwo komunalne i socjalne.
      Tylko w Polsce parszywy XIX kapitalizm z mordą janusza biznesu.

      • 23 3

    • nawet nie wiesz ilu Polaków dostało councilowskie mieszkania w Anglii

      Cały Zachód ma miejskie i socjalne mieszkania. W takiej Skandynawii to standard.

      • 7 1

    • Funkcjonuje bardzo dobrze

      • 4 0

  • (5)

    a może czas zacząć uczciwie pracować, a nie wiecznie wyciągać łapy po nie swoje?

    • 22 21

    • A może tak uczciwie zatrudnia, płacić uczciwie? (3)

      Nie będą potrzebne mieszkania socjalne, bo każdy będzie miał własny kąt?
      Ale jak będzie wtedy żyć janusz wynajmu? No jak!?

      • 9 4

      • placa uczicwie, ale jak sie nic nie umie

        albo mysli, ze za stukanie mlotkiem, kupi sobie dom we wrzeszczu, to sorki

        • 5 4

      • Cudowny argument ;) nie będę pracować, bo uważam że ktoś nieuczciwie płaci. W sklepie też kradniesz, bo uważasz, że ceny są nieuczciwe? ;)

        • 5 3

      • Czyli co ?

        Po co pracować, przecież słabo płacą.
        I wyciągnąć łapkę po mieszkanie komunalne... teraz mnie przekonałaś.

        • 3 1

    • Młodzi ludzie muszą

      i kredyt na 30 lat, nikt im nie chce dawać mieszkań komunalnych

      • 3 1

  • Zgłoszenie do niku zawsze ok

    Reszta to socjalistyczne brednie

    • 7 7

  • Abstrahując od tego, ze to typowe pod publiczke

    I migdy nikomu to sld nie pomoglo...to czy wam tez sie wydaje, ze na ich zdj 95%to niepelnosprawni? Moze sie myle, ale problem poza mysleniem ..... moze to z glowy idzie.

    Ps taki wpis to kazdy po 15min umie zrobic. Nic to nie zmienia . Pozerstwo.

    • 4 9

  • Tak... (6)

    ...wszyscy tu ładnie piszą ,że młodzi powinni brać kredyty na 30 lat itd,że ci co mieszkają w mieszkaniach komunalnych to patologia i nieroby.Znam młodego człowieka który usilnie próbuje dorobić się małego skrawka własnego lokum,ale odbija się od szklanego sufitu.Chłopak jest autystą a rodzice nie żyją już dłuższy czas,jest sam a praca...?No cóż , za najniższą krajową i tylko pracodawca dorabia się na jego "słabości".Jestem pełen podziwu dla niego i jego niezmordowanej determinacji w dążeniu do własnego "M"i mam nadzieję że uda mu się osiągnąć cel.

    • 30 2

    • A jak w Polsce mają być wysokie zarobki, skoro większość to zabierają na podatek i ZUS?

      Podatki muszą być wysokie żeby utrzymać bandę urzędników i ludzi którzy żyją z socjalu, a że są wysokie to ludzie z nizin nic nie mogą zaoszczędzić i to jest błędne koło. Trzeba nam odważnych ludzi u władzy, którzy z tym skończą. Wywalą urzędników, zmniejszą biurokracje, zatrzymać socjal, a wówczas można będzie spokojnie zlikwidować podatek dochodowy, wystarczy że jest VAT, akcyza i cała masa innych opłat.

      • 1 2

    • Niestety, czas zrozumieć, że mieszkanie to jest majątek (2)

      i nie jest tak że każdemu się należy. Bo niby od kogo. I niestety jest tak, że nie każdy może mieć własne lokum, bo po prostu nie jest w stanie osiągnąć odpowiednich dochodów. I całe życie będzie wynajmował (lub mieszkał u rodziców, dziadków). Czas się z tym pogodzić. Ludzie biedni, nisko zarabiający nie będą mieli tego co bogaci, bo ich na to nie stać.

      • 4 1

      • Może wprowadżmy też akcję T4 żeby eleminować najsłabszych? (1)

        • 1 2

        • wiekszość polskiego parlamentu byłaby za

          jestem przekonany. Zresztą to się poniekąd dzieje od dawna, możne nawet od 200 lat. Pewne jednostki są wypychane z kraju. W tym wiele biednych i / czy niepokornych.

          • 2 0

    • Fajnie być całe życie artystą... i mieszkanie komunalne gratis (1)

      Mój kolega, o podobnym statusie (żona dziecko) zrobił kurs dźwigowego.
      Teraz już pracuje, wziął kredyt (25 lat raty) i rodzina ma mieszkanie.
      Można... no można, ale można też całe życie być artystą.

      • 0 2

      • Fajnie byłoby nauczyć się czytać

        i odróżnić autystę od artysty, a potem pomyśleć, zanim się coś napisze

        • 2 1

  • I bardzo dobrze! (23)

    Gdańsk ma w pogardzie biedniejszych mieszkańców. A tych co ledwo wiążą koniec z końcem, władze chcą wygnać za obwodnice. Bo centrum ma być tylko na biznesiki i wynajem tych, co to mają po 9 czy 11 mieszkań i sami nie mogą się doliczyć

    • 176 89

    • komunizm sie skonczyl ponad 30 lat temu (9)

      • 42 24

      • Komunizmu w Polsce nigdy nie było. (3)

        Był socjalizm, siermiężny, ale socjalizm.

        • 26 18

        • W Niemczech wszyscy mają mieszkanie z miasta a prywatnie to się dom buduje. (2)

          • 10 10

          • co ty wiesz... (1)

            W Niemczech ludzie podpisują umowę z właścicielem i wynajmują mieszkania na długie lata.... i płacą kilkaset euro miesięcznie
            I jak jest umowa, właściciel nie ma prawa ich wyrzucić

            • 12 3

            • Przede wszystkim w Niemczech koszt wynajmu to nie jest 90% raty kredytu na takie samo mieszkanie.

              • 12 0

      • komunizm i socjalizm skonczył sie w Polsce dawno temu,za to w Holandii i Niemczech ,Danii kwitnie pełną (1)

        parą: Zwiazki zawodowe w pracach prężnie działają,wszyscy mają umowę o pracę,dostają bony na żywnosc,urlopy juz po 2 miesiącach i inne socjalne przywileje państwowe...

        • 15 6

        • a ile za to podatków płacą, tego to chyba nie łaska przytoczyć?

          za darmo to nawet w morde nei dostaneisz

          • 15 1

      • nigdy w Polsce nie było komunizmu ani socjalizmu (2)

        za to na pewno dziś trwa w Polsce patosolidaryzm i korporacjonizm pełną gębą.

        • 12 9

        • No tak, tak. Nastepnym razem na pewno wam sie uda XD

          • 4 2

        • Chyba nie znasz definicji socjalizmu, skoro go nie widzisz.

          • 4 1

    • Magda Abramska ze Słupska ptrzymała od Gdańska 79 metrów na Browarnej (3)

      z planem wykupu za 5% wartości. Działo się to w 1997 roku. Jeszcze przed ślubem z Pawłem, który był wówczas przewodniczącym rady miasta. Mieszkanie wykupili już wspólnie. Dziś jest warte milion złotych.

      W związku z tym, każdemu mieszkańcowi Gdańska należy się co najmniej te 79 metrów na głowę. Amen.

      • 37 6

      • A mogę zrezygnować z 79 metrów, a za to wziąć 70 milionów w działkach, jak Morawiecki? (2)

        • 21 15

        • Co ma jedno do drugiego? Jednych i drugich trzeb za to ukarać i tyle.

          • 22 1

        • zapewne możesz

          przecież Morawiecki z tego samego, POPIS-wego rozdania. Adamowicz robił numery z Głodziem, Jankowskim i Gocłowskim, Morawiecki z Gulbinowiczem.

          • 17 0

    • Ja miałam otrzymać rok temu lokal socjalny (6)

      Gdy się ostatnio kontaktowałam z Miastem( co miało miejsce jakoś w maju br) powiedziano mi, że nie wyłoniono jeszcze ekipy remontowej. Ręce opadają :(

      • 11 7

      • a młodzi ludzie kredyt i 30 lat spłacania

        ręce opadają

        • 11 2

      • To powiedz, że sam wyremontujesz. Jak wszyscy którzy mieszkają na swoim.

        • 10 2

      • mnie to rece opadaja,jak ktos pisze ,ze ma dostac mieszkanie socjalne (1)

        ja to musialem latami zaiwaniac ,ciezko pracowac i oszczedzac,aby KUPIC mieszkanie.

        • 9 3

        • Typowy pisowski pasożyt społeczny tego ich uczczą wszystko za darmo.

          • 3 3

      • Idż do pracy i zarób na mieszkanie, a nie czekasz. Wtedy nie będziesz miała pretensji do nikogo.

        • 3 3

      • A dlaczego miasto ma wyremontować to mieszkanie ?

        Jeśli miasto daje to już chyba jest super. Co to za wygodnictwo ? Dostać to mało. jeszcze chcą wyremontowane. Z jakiej racji ?

        • 0 0

    • Nie wiem o co ci chodzi. Gdansk ma byc tym mieszkancom wdzieczny? (1)

      Kazdy zdrowy organizm dazy do tego, by pozbyc sie pasozytow. Mozna udzielac komus pomocy, ale to powinna byc pomoc na krotko i zwrotna, by nie rozsocjalizowac... sorry, nie rozleniwic ludzi.

      • 17 5

      • Rurkowce

        To właśnie rurkowce:)

        • 2 2

  • Szkoda ze Zomo nie ma na takich

    Razem to se moga rzadzic tym co ja w wc zostawiam

    • 4 6

  • Zagrozenie zycia (1)

    Wczoraj na ulicy Oginskiego 5 wlamano sie do zamurowanego mieszkania.po interwencji policji zabroniono lokatorce i jej 10 letniemu synowi z I pietra wejsc do wynajmowanego mieszkania,poniewaz strop sie wali. Z tego co wiadomo matka z dzieckiem blaga Urzad Miejski o przydzial bezpiecznego mieszkania. Bez odzewu. Pytam,czy ma nastapic tragedia? I maja stracic zycie dwie osoby ? Moze w koncu wladze w Ratuszu zajma sie ta sprawa.

    • 22 1

    • Może ojciec dziecka niech się nimi zajmie?

      • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane