• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Skwer Kościuszki do naprawy

Alina Wiśniewska
25 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Skwer Kościuszki wymaga remontu, inaczej może zostać zamknięty przez nadzór budowlany. Skwer Kościuszki wymaga remontu, inaczej może zostać zamknięty przez nadzór budowlany.

Przynajmniej część gdyńskiego Skweru Kościuszki nadaje się do natychmiastowego remontu. Czy jeden z symboli Trójmiasta zniknie w morskich falach?



Z czym najbardziej kojarzy ci się Skwer Kościuszki?

Jak udało się nam dowiedzieć, nabrzeże, przy którym stoją słynne statki muzea "Błyskawica" i "Dar Pomorza" zapada się. Już nawet gołym okiem widać, że jego powierzchnia jest bardzo pofałdowana. Nierówności ciągną się aż do budynku restauracji "Róża Wiatrów". Gdyński port, który jest właścicielem tego terenu, przyznaje, że miejsce wymaga pilnego remontu.

- Gdyby port nie podjął decyzji o robotach, nadzór budowlany mógłby pewnego dnia wyłączyć całe nabrzeże z użytkowania - nie kryje Walery Tankiewicz, członek zarządu gdyńskiego portu.

Co jest powodem zapadania się części Skweru Kościuszki? Aby to zrozumieć, musimy sięgnąć do historii. Wielu mieszkańców Trójmiasta zdziwi informacja, że jest on sztuczną konstrukcją. Został zbudowany w latach 1934-1936 na miejscu drewnianego mola. Położony jest na specjalnych betonowych skrzyniach wypełnionych betonem lub piaskiem o rozmiarach 6 na 12 metrów.

Wyjątkiem jest część nabrzeża, przy którym cumują "Błyskawica" i "Dar Pomorza". Tu w pasie około 8 metrów od wody podczas budowy zastosowano drewniane pale. I to właśnie one niszczeją, powodując, że nabrzeże pęka i systematycznie obniża się.

Nabrzeże może uratować remont, który port zamierza zacząć jeszcze w tym roku. Główne prace ruszą jednak za rok. Mają potrwać 8 miesięcy i kosztować od 15 do 20 mln zł.

Czy Skwer Kościuszki zostanie pokonany przez morskie fale? - Nabrzeże wejściowe i część nabrzeża za Akwarium Gdyńskim jest w bardzo dobrym stanie, wymiany wymaga tylko drewniana osłona przeciwlodowa - zapewnia Joanna Majkowska z Urzędu Morskiego w Gdyni, który administruje tą częścią obiektu.

Wszystkie nabrzeża mola są dokładnie badane co pięć lat. Uczestniczą w tym nurkowie. Za ekspertyzę, którą zleca właściciel terenu, trzeba zapłacić od 150 do 300 zł za metr bieżący.
Echo MiastaAlina Wiśniewska

Opinie (51) ponad 10 zablokowanych

  • rewitalizacja skweru?

    brak koncepcji?, majac jedne z najladniejszych miejsc w Polsce, Gdynia nie dba o nie, wyglada jak za komuny i takie klimaty tam sa, smrod frytek
    klimaty jak na targowisku a przydala by sie restauracja z prawdziwego stworzenia, hotel z widokiem na morze i gdzie remont stadionu arki?

    • 0 0

  • albatros

    Dla mnie może być skansen. I co z tego?

    • 0 0

  • Powinna być kolejka

    Musimy zrobić sobie z Gdyni taką kolejkę powietrzną jak ma być z Opolu. Bo ten Skwer Kościuszki jest strasznie długi, żeby tak po nim zaiwaniać tam i z powrotem na piechotę.

    • 0 0

  • a to je molo?

    ?

    • 0 0

  • dzisiaj media informują że Polska jest na szarym końcu w wydawaniu unijnych pieniędzy. Więc na co czeka miasto skoro jest kasa do wydania? Przy okazji wysadzić w powietrze Różę Wiatrów i zbudować jakis estetyczny budynek pasażersko-gastronomiczny, wypieprzyć stragany i to syfiaste wesołe miasteczko.

    • 0 0

  • W (2)

    "Konsumożercy" to większość elity bogaczy w Polsce. Tacy polscy noworuscy. Im zawsze będzie przeszkadzać otoczenie zwykłych ludzi. Dlatego Polska jest jedynym krajem w UE w którym buduje się getta dla bogaczy jak w Brazylii albo RPA, choć przestępczość jest bez porównania mniejsza.

    Krauze nie z tym nic wspólnego. Nie o taki biznes mi chodzi.

    Gdyński modernizm, gdyńskie parki i skwery są dla tych ludzi przeszkodą w rozwoju. Niestety taki "rozwój" Gdyni ma poparcie wielu autochtonów, podobnie jak wielu Kaszubów chciałoby mieć zabetonowane Kaszuby, a wielu górali chciałoby likwidacji Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tym kontekście wolałbym właśnie Gdynię jako skansen.

    • 0 0

    • Antypolityk (1)

      Myśle, że jest co raz wiecej światłych kaszubów. Fakt tak jak wspominam Gdańsk gdzie tłumaczono mi nazwy ulic z niemiecka, tak samo widziałem "zamkniętość kaszub", obecnie koszubi chcą być "hura nowocześni" dlatego tyle przesady. Ale czy uważasz, że szeregowiec przy Waszyngtona, czy chatki rybackie przy Żeromskiego to dobry pomysł???
      A w niedziele odwiedziłem wspaniale odbudowywany skansen w Orłowie. Skwer Kościuszki winien być wizytówką miasta tętniacego życiem, ale i duchem morskim.

      • 0 0

      • W

        Myślę, że Kaszubi korzystają z ogólnonarodowego, a nawet ogólnoświatowego trendu "rozwojowego" polegającego na jak najszybszym zarobieniu pieniędzy i zaniku wrażliwości na prawdziwe piękno. Dochodzi do tego eksplozja demograficzna na tym terenie.

        Szeregowiec na Waszyngtona, a zwłaszcza blok-szafa to szkaradztwo, ale chatki rybackie?

        Skwer Kosćiuszki powinien być wizytówką miasta, ale trzeba uważać aby nie zrobić z niego drugiego Centrum Kwiatkowskiego. Ostrożnie z tą przebudową. Biorąc pod uwagę polski nowobogacki pociąg do betonu i aluminium oraz całkowitą arogancję w stosunku do otoczenia łatwo stworzyć bubel, którego później trudno się pozbyć. Zależy która opcja zwycięży.

        • 0 0

  • lol (1)

    "Wielu mieszkańców Trójmiasta zdziwi informacja, że jest on sztuczną konstrukcją."
    No tak, a ja myślałem, że się tak piasek sam z siebie usypał 5000 lat temu i już zostało...

    • 0 0

    • KB

      Zważ, że jest to artykuł Echa Miasta, więc nie ma co się dziwić, że dla redakcji sprawa przedwojennej linii brzegowej w Gdyni nie jest taka oczywista. I pewno dlatego tak myślą o mieszkańcach Trójmiasta

      • 0 0

  • beka es"na co czeka" (2)

    Ptoblem w tym, że jedynie prawy i sprawiedliwy wiedził wiecej i zarezerwował tę kase na "Wschód" ew. RAdioMAryja a tamci nie potrafia napisac prawidłowo wniosku(to jego wyborcy).
    A kase chcieliby najchetnej na kościoły wypasione fury, itd.
    Na Gdynie nie moga iść bo by zadziałaał układ Krauze etc. A Skwer Kościuszki się naturalnie zużywa przez erozje a pod woda prace śrub okretowych działanie prądów itd. i na naprawe potrzebne są pilnie środki, mało, przy naprawie powinna być dokonana moderniazacja. Port jako zarządca jest odpowiedzialny przeto za niepogorszony stan(a polepszony).

    • 0 0

    • przeoczyłeś szkolenie o obowiązkach samorządów?! wstyd (1)

      Obowiązki samorządu w zakresie ochrony środowiska
      Autor: ANDRZEJ OKRASIŃSKI
      Źródło: Gazeta Prawna Nr 027/2007 z dnia 007-02-07
      Wymogi ochrony środowiska muszą być przestrzegane w uchwalonych przez gminy miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Dobrze sporządzony program ochrony środowiska może wpłynąć na wielkość otrzymanego dofinansowania z funduszy unijnych. W ramach dużego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na zadania proekologiczne przeznaczono około 5,5 mld euro.
      Artykuły powiązane:

      * Obowiązki samorządu w zakresie ochrony środowiska

      okładka

      * Zobacz pełne wydanie gazety
      * Zamów w sklepie INFOR

      To organy władzy samorządowej mają obowiązek zadbać o prawidłowy stan środowiska i propagowanie postaw ekologicznych. Zadania te władze samorządowe wykonują za pośrednictwem gminnych, powiatowych i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Zadaniem tych funduszy i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest m.in. współfinansowanie proekologicznych inwestycji oraz programów ochrony przyrody. Na ten cel gmina albo powiat mogą otrzymać wkrótce dotacje w ramach dużego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Niestety, jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpocznie się przyjmowanie wniosków o dotacje. Środki finansowe będą przyznawane w latach 2007-2013.

      Obecnie źródłem dotacji, oprócz NFOŚiGW i funduszy wojewódzkich, są także Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Oba mechanizmy rozpoczęły od 2 stycznia tego roku drugą już rundę przyjmowania wniosków. Będzie ona trwała do 16 kwietnia 2007 r. Jednym z priorytetów jest ochrona przyrody i wspomaganie proekologicznych zadań inwestycyjnych.

      Jeszcze sprawdź, ile u nas niewykorzystanej kasy zostało. Nie pamiętam liczby ale pamiętam, że szczęka mi opadła.

      • 0 0

      • twój region

        "przeoczyłeś szkolenie o obowiązkach samorządów?! wstyd"
        Tak się skład, że BYŁEM w ramach konsultacji przyleciał minister spotkanie miało miejsce w Filharmonii, Orłowski, Kozłowski mocno protestowali, szef resortu głupio tłumaczył taka polityka rządu.
        Wiec nie zarzucaj mi wszyscy protestowaliśmy ani jednego głosu za, a poseł Kozak i inni PiSoki zmyyli sie bo widzieli co sie zaczyna dziać. JAko dowód jestem na zdjeciach.

        • 0 0

  • sea towers

    fajny budynek, dla bogaczy. ale co z tego jak ze stoczni remontowej beda do nich zap...... opary spawarek ,halas tluczonych blach a widok na zatoke znudzil mi sie po 2 tygodniach pracy w tym miejscu. lepiej jakby to postawili na np. klifie orlowskim co jest niemozliwe ale bynajmniej bylo by bardziej atrakcyjniej. i przestancie pier..... ze mieszkania sa dla bogaczy bo jest od ch... mieszkan nie sprzedanych ktorych cena juz teraz spada. wiec wyglada na to ze bogacze maja na to wyje...... , a gdyby mnie nawet bylo stac na ten szajs to wolalbym sie 3 razy wybudowac. zycze powodzenia przyszlym mieszkancom sea towers.

    • 0 0

  • sea towers c.d

    a moze jesio powiem ze sea towers zapadl sie 3 cm na fundamentach. :D ,dziekuje wole stary blok biednej spoldzielni.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane