• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Słoneczne Szkoły

on, PAP
17 marca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
W siedmiu szkołach w województwie pomorskim zamontowane zostaną w tym roku panele słoneczne. To efekt rozpoczętego w Gdańsku polsko-holenderskiego projektu edukacyjnego "Słoneczne Szkoły".

- To znakomita podstawa do edukacji ekologicznej młodzieży i zainteresowania jej tym, jak można w różny sposób wykorzystywać źródła energii odnawialnej - mówi Jan Kozłowski, marszałek pomorski. - Jest to o tyle istotne, że Polska do 2010 r., w myśl dyrektyw unijnych, musi trzykrotnie zwiększyć udział energii odnawialnej.

Partnerem w projekcie "Słoneczne Szkoły" są władze Prowincji Północna Holandia, które sfinansują koszt zakupu i montażu paneli słonecznych. Koszt jednego takiego urządzenia wynosi około tysiąca euro. W ramach projektu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku przyznał 30 tys. zł dotacji na przygotowanie materiałów promocyjno-edukacyjnych.

Montowane panele słoneczne będą produkowały energię elektryczną.

- Prąd uzyskiwany będzie tylko do celów dydaktycznych, nie zmniejszy to użycia energii elektrycznej w szkole - wyjaśnia Katarzyna Grecka z Bałtyckiej Agencji Poszanowania Energii w Gdańsku, jednej z instytucji zaangażowanej w realizacji projektu.

Panele słoneczne trafią do dwóch szkół w Gdańsku oraz w Nowym Dworze Gdańskim, Rzeczenicy, Kostkowie, Wicku i Malborku.

W przyszłości inicjatywą "Słoneczne Szkoły" planowane jest objęcie około 100 pomorskich szkół.
on, PAP

Opinie (22) 4 zablokowane

  • 100 słonecznych szkół

    to mi przypomina 1000 szkół na nowe tysiąclecie:) za 50 lat to już będą ruiny...

    • 0 0

  • to sie moze oplacac!!

    Jestem zdecydownie na "tak" nad powstajacym projektem. Z prostych przyczym... Po pierwsze zacznie sie wkoncu inwestowac w nowe technologie w naszym kraju, nastepnie zmiejszy negatywne nastawienie do tego typu spraw jak ludzie zaczna pojmowac o co w zagadnieniach fotowoltaiki chodzi i ze da sie na tym zarabiac!!
    Niefortunne jest stwierdzenie "Prąd uzyskiwany będzie tylko do celów dydaktycznych, nie zmniejszy to użycia energii elektrycznej w szkole". Wynika z tego, ze powstajacy system bedzie podlaczony bezposrednio do sieci energetyczniej i tam wyprodukawane enegria z modułow PV bedzie sprzedawana. Nie obnizy to zuzycia energii w szkole... sprawi jednak ze szkola bedzie dostawac kase za wyprodukowana energie, ktora mozna bedzie przeznaczyc na placone rachunki za prad.
    "Po co baterie w ciemnym kraju"!!. Ten Ciemny KRaj lezy na tej samej szerokosci geograficznej co niemcy, kraj stale zwiekszajacy naklady na technologie PV i bedacy w pierszej swiatowej trojce w łacznej zainstalowanej mocy PV. Skoro tam sie to oplaca, czemu nie mialoby sie oplacac i w PL. JEst tam tak samo "ciemno!!" jak u nas...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane