• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmieci powinniśmy wrzucać bez worków. Dlaczego?

Ewelina Oleksy
18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (508)
Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne. Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne.

Dlaczego śmieci powinniśmy wrzucać bez worków? Do pojemników na szkło, papier i odpady bio nie wyrzucaj śmieci w workach, bo im mniej worków w obiegu, tym lepiej dla środowiska - Gdańsk właśnie rozpoczął akcję, w której namawia do zmiany naszych przyzwyczajeń w tej kwestii. Czy dzięki niej uda się zmienić nawyki mieszkańców? Trudno to sobie wyobrazić



Akcja "Wrzucaj bez worka"



Jak wyrzucasz papier, szkło i odpady bio?

W ramach akcji "Wrzucaj bez worka", która rozpoczęła się w poniedziałek, 17 kwietnia, Gdańsk będzie namawiał mieszkańców, by zrezygnowali z wyrzucania papieru, szkła i odpadów bio w plastikowych workach.

Problem z nimi jest coraz większy. Gdy worki trafiają do innego pojemnika niż ten na plastiki, zanieczyszczają posegregowane odpady.

Worki na śmieci utrudniają recykling



- Nasze decyzje mają wpływ na stan środowiska. Jednym z problemów są foliowe worki na odpady, które często traktowane są jako uniwersalne i wrzucane są razem z zebranymi odpadami do takich frakcji jak papier, szkło. Wrzucanie plastikowych worków do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że cała frakcja staje się trudna do przetworzenia i komplikuje proces recyklingu - wskazuje Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku.


Wynosisz w worku? Wyrzuć bez



Jeśli więc wynosimy do śmietnika papier czy szkło w foliówce, najlepiej byłoby wysypać z niej śmieci do odpowiedniego pojemnika. I tego nawyku ma mieszkańców nauczyć nowa kampania "Wrzucaj bez worka".

Śmieci bio pełne foliowych worków. Jak to zmienić? Śmieci bio pełne foliowych worków. Jak to zmienić?

Co zrobić z pustym workiem? Jeśli się do tego nadaje, zabrać ze sobą i wykorzystać ponownie na śmieci.

Jeśli chcemy się go pozbyć, bo np. przecięliśmy go w wiacie śmietnikowej - wyrzucamy do żółtego pojemnika na plastiki lub czarnego na odpady resztkowe, gdy worek jest mocno zabrudzony (np. po odpadach bio).



- W ramach akcji będziemy namawiali mieszkańców, aby przy wyrzucaniu odpadów bio, papieru czy szkła, worki wyrzucali osobno - albo do pojemnika żółtego, albo przy dużym zabrudzeniu worka, do pojemnika na odpady resztkowe - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Będziemy mówić o właściwej segregacji, podkreślając, że plastikowe worki, które znajdą się w pojemnikach niebieskim, zielonym oraz brązowym powodują zanieczyszczenie frakcji i utrudniają recykling - dodaje.
Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne. Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne.
Zmienić nawyki mieszkańców będzie jednak bardzo ciężko - wyrzucanie śmieci w workach, niezależnie od ich rodzaju, to zjawisko powszechne - wystarczy zajrzeć do którejkolwiek wiaty śmietnikowej, by się o tym przekonać.

Worek w papierze szkle czy bio też podpada pod nieprawidłową segregację



Jak wskazują urzędnicy, mieszkańcy często nawet nie zdają sobie sprawy, że wyrzucając butelki, słoiki czy stare gazety w plastikowych workach, postępują niezgodnie z zasadami prawidłowej segregacji.



- Plastikowe worki, które trafiają do nieodpowiedniego pojemnika stają się zanieczyszczeniem strumienia tych odpadów. O ile dla frakcji tworzyw sztucznych i metali, worek stanowi surowiec wtórny, to już dla szkła, papieru czy odpadów bio jest to wtrącenie niepożądane - wyjaśnia Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Problem dotyczy zarówno systemu zbiórki, jak i późniejszego procesu technologicznego. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba ponieść w związku z koniecznością doczyszczenia konkretnego rodzaju odpadów do stanu umożliwiającego ich recykling - podkreśla.
Testują aplikację do zgłaszania fetoru z wysypiska. Nazywa się Testują aplikację do zgłaszania fetoru z wysypiska. Nazywa się "olfactor"

W 2022 r. w Gdańsku zebrano łącznie 13,7 tys. ton papieru i tektury. W przeliczeniu na mieszkańca to ponad 28 kg rocznie. To druga frakcja po tworzywach sztucznych (prawie 32 kg) ale przed szkłem (25 kg). Dla porównania odpadów bio zbieranych jest 75 kg, a resztkowych wciąż za dużo, bo aż 230 kg na mieszkańca.

Miejsca

Opinie (508) ponad 20 zablokowanych

  • zasada

    przy wyrzucaniu szkła do pojemnika jest taka, że bez siatki/reklamówki/torby/kartonika. Jakie jest moje zdziwienie gdy widzę u mnie na osiedlu w pojemniku na szkło pełno opakowań dodatkowych w których te butelki się znajdują. Skoro trafiają tam butelki to zakładam, że ktoś wie że jest segregacja i je wrzuca do odpowiedniego pojemnika. I przy okazji nie wie jaka jest zasada - że bez opakowania dodatkowego ?? Serio ? W 21 wieku ? To jak jeszcze można ludziom prościej to wytłumaczyć ?

    • 0 3

  • W workach czy bez, Robimy segregację śmieci i z roku na rok w nagrodę urzędnicy raczą nas powyżkami za wywóz śmieci.

    • 8 0

  • mnie te wszystkie zasady przerastają

    wylane w to mam - wszystko do mieszanych i nara

    • 6 0

  • (1)

    Od kiedy do bio nie powinno się wrzucać worków, skoro na samej stronie systemu segregacji w Gdańsku jest napisane, że można?

    "Zbieram w domu odpady do worka. Czy mogę tak robić?
    (...)
    Bio, resztkowe, tworzywa sztuczne - TAK. Zakład Utylizacyjny tą grupę odpadów poddaje dalszej obróbce dlatego w procesie technologicznym przechodzą przez rozrywarkę do worków. W związku z tym można zbierać w domu odpady w workach, które należy wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady."
    www.czystemiasto.gdansk.pl/chapter_76345.asp

    • 7 0

    • Dobre

      Zgadzam się, że należy segregować śmieci najlepiej jak się da, ale nie można robić wszystkiego za sortownie czy zakład utylizacji. Dopóki nie wynaleziono lepszego rozwiązania nie wyobrażam sobie nie wyrzucać bio w worku, tylko go ponownie używać... nie mówiąc juz o tym, że po bio u mnie śmieciarka przyjeżdża raz na 2 tygodnie. Bez worków ten kosz śmierdziałby latem na całą dzielnicę.

      • 1 0

  • Kolejny sposob na uprzykrzanie zycia mieszkancom

    Czy jak oproznie worek to mam go myc (woda kosztuje)? Bo wiadomo,ze znajda sie tam resztki z opakowan po napojach i nabiale, ktore bedą po kilku dniach ponownego uzywania worka, śmierdziały

    • 7 0

  • Z rana

    W szczególności sąsiedzi lubią w niedzielę z samego rana wysypywać kupę butelek po sobotniej imprezce!!!

    • 1 0

  • Worki worki worki

    Ja się pytam to na cholerę wszystkie gminy na około rozdają worki foliowe do makulatury a potem pretensje że problem na sortowni

    • 7 0

  • bio bez worka

    to może najpierw zacząc myć i odkazać brązowe pojemniki, worek zabezpiecza pojemnik przd gnjącym syfm
    em

    • 5 0

  • Też segreguję

    Ja też segreguję śmieci. Wszystko do czarnego worka i do zmieszanych. Szybko i czysto . Nie potrzeba wielu koszy . A tak serio nie zamierzam segregować do 4 metrowej kuchni nie wejdą mi kosze.

    • 6 0

  • Ale fajnie, będą nas uczyć ;))))

    Metoda kija i marchewki, nie podziała marchewka to kijem. W konia nas robią z tymi śmiechami, tylko drożej i drożej, a recykling i sprzedaż surowców to fikcja? Mądrzy wszyscy tam są

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane