• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Smutek w czepku

O.K.
24 września 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Ponownym wyborem przewodniczącej gdańskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Danuty Adamczyk-Wiśniewskiej zakończyła się pierwsza część obrad XVI Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku. Zjazd był też okazją do wręczenia oznaczeń państwowych zasłużonym działaczkom samorządu pielęgniarskiego.

Przewodnicząca OIPiP, która swoją funkcję pełnić będzie już przez kolejną kadencję, została wybrana jednogłośnie. Nie było kontrkandydatów.
- Będę apelowała do decydentów, żeby zauważali naszą grupę zawodową, zmienili politykę wobec nas - powiedziała "Głosowi" Danuta Adamczyk-Wiśniewska. - Chcemy być zauważane jako partner lekarzy, doceniane także finansowo. Na pewno będę dążyła do tego, żeby przyśpieszyć przygotowanie i realizację programu pielęgniarskich licencjackich studiów uzupełniających, które zostały zawieszone przez Ministerstwo Zdrowia. I najważniejsze - postaram się doprowadzić do przestrzegania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Bo są sytuacje, gdzie na jedną pielęgniarkę na dyżurze nocnym przypada kilkudziesięciu chorych - i jak tu mówić o jakości opieki, o bezpieczeństwie pacjenta.

- Niestety polityka państwa nie zachęca młodych ludzi do wyboru naszego zawodu, nie czujemy się w tym państwie chciane. Kiedyś w Pomorskiem było 11 szkół pielęgniarskich po kilka klas, teraz kształcimy się tylko w dwóch szkołach, po 30 osób na roku - mówiła Aleksandra Gaworska, wojewódzki konsultant ds. pielęgniarstwa, kierownik Katedry Pielęgniarstwa AMG. - W żadnym pomorskim szpitalu nie są przestrzegane minimalne normy zatrudnienia - na co niewątpliwie mają wpływ zbyt niskie kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ministerialna propozycja zmiany ustawy o zakładach opieki zdrowotnej proponuje zabranie pielęgniarkom wszystkich dodatków, osłon socjalnych - dodała Krystyna Dębkowska, przewodnicząca zarządu regionu pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Zasłużonym działaczkom samorządu pielęgniarskiego wręczono odznaczenia państwowe. Brązowe Krzyże Zasługi z rąk wicewojewody Krystyny Gozdawy-Nocoń odebrały: Małgorzata Niewczas, Anna Raj i Jolanta Olszewska.
Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (31)

  • MYŚLĘ ŻE PANIE ,KTÓRE OBECNIE STUDIUJĄ PIELĘGNIARSTWO NIE BĘDĄ PRACOWAĆ W POLSCE.ONE WYBRAŁY TEN KIERUNEK ŻEBY WYJECHAĆ ZA GRANICĘ.TAM BĘDĄ GODZIWIE WYNAGRADZANE I DOCENIANE PRZEZ PRZEŁOŻONYCH ORAZ PACJENTÓW.W NASZYM KRAJU TEGO NIE DOŚWIADCZĄ.NAWET MAJĄC KILKA KURSÓW LUB SPECJALIZACJI ZAWSZE BĘDĄ "TYLKO" PIELĘGNIARKAMI.A JAK JE SZNUJĄ PACJENCI TO WIDAĆ NA TYM FORUM .POZDRAWIAM WSZYSTKIE PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE.JESTEŚCIE WSPANIAŁE.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane