• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spalarnia jednak w Szadółkach? Ruszają konsultacje z mieszkańcami

Katarzyna Moritz
3 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Tak wygląda niemiecka spalarnia w Premnitz, którą wkrótce zwiedzać będą przedstawiciele miasta. Tak wygląda niemiecka spalarnia w Premnitz, którą wkrótce zwiedzać będą przedstawiciele miasta.

W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć konsultacje społeczne dla gdańszczan w sprawie lokalizacji spalarni śmieci na Szadółkach. Czy mieszkańcy zaakceptują tę lokalizację? Spalarnia musi powstać do końca 2013 roku.



Spalarnia, albo wyższe ceny wywozu śmieci - co wybierasz?

- Nie Kwidzyn, nie Wiślinka, tylko Szadółki są najlepszą lokalizacją dla spalarni - tak mówi analiza lokalizacyjna, którą dysponujemy - podkreśla Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Pewne jest, że do końca 2013 roku, na Pomorzu musi powstać spalarnia odpadów, która będzie obsługiwać całe województwo. Jeśli spalarni nie będzie, śmieci z Pomorza będą musiały być wywożone na składowiska na południu Polski. Trudno nawet oszacować koszta takiej sytuacji. Pewnie jest, że zapłaciliby za nią mieszkańcy.

Jak wstępnie wykazuje studium wykonalności, które przygotowuje krakowska firma Conesko, najwięcej argumentów przemawia ze budową spalarni śmieci przy wysypisku w Szadółkach.

- Po pierwsze mamy odpady na miejscu, dzięki czemu odpadają koszty ich wywożenia. Po drugie mamy już potencjalnych chętnych odbiorców ciepła, które powstanie w wyniku spalania. Chodzi o GEPC, który jest zainteresowany kupnem pary grzewczej - przyznaje Andrzej Bojanowski.

Przeprowadzone w Kwidzynie czerwcu tego roku konsultacje społeczne na temat spalarni w tym mieście pokazały, że odczucia kwidzynian są mieszane. Wskazywali oni na niedostosowanie infrastruktury drogowej do wzmożonego ruchu samochodów ciężarowych. Mieszkańcy Wiślinki od samego początku nie godzą się na spalarnię - w kwietniu 2009 r. pod protestem zebrali 3,2 tys. podpisów.

Teraz konsultacje społeczne mają przekonać do inwestycji mieszkańców okolic Szadółek. Jak zapewnia inwestor, czyli Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, ta inwestycja może poprawić jakość życia okolicznych mieszkańców.

- Konsultacje będą się odbywać z udziałem ekspertów, którzy na spotkaniach wyjaśnią po co nam jest potrzebna spalarnia. Opowiedzą o szczegółach technicznych obiektu, który mógłby tu powstać, oraz o innych podobnych spalarniach na terenie Unii Europejskiej - wylicza Wojciech Głuszczak, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Spalarnia będzie kosztować ok. 600 mln zł. Niestety, wygląda na to, że nie mamy szansy na duże dofinansowanie do tej inwestycji. Ponieważ studium wykonalności inwestycji powstało zbyt późno (powinno do czerwca), straciliśmy szansę na 290 mln dofinansowania z Unii Europejskiej. Dziś dofinansowania może nie być wcale, albo będzie tylko na sam projekt spalarni.

Mimo to prezydent Bojanowski nie rozpacza. - Na spalarnię prawdopodobnie nie wydamy gminnych pieniędzy, lecz będziemy szukać partnera do inwestycji. Firmy energetyczne Eon i Vattenfall są gotowe całkowicie sfinansować budowę spalarni, w zamian za 30 letnią koncesje na obsługiwanie spalarni. Musimy jeszcze podjąć decyzje, czy chcemy na tym zarabiać, czy wybieramy opcję Partnerstwa Publiczno Prywatnego - uspokaja Bojanowski.

Gdzie i kiedy odbędą się konsultacje społeczne
9 września, godz. 18, SP nr 12 w Gdańsku, ul. Człuchowska 6
11 września, godz. 15, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, ul. Jabłoniowa 55
14 września, godz. 18, Hotel Otomin, ul. Żurawia 2
18 września, godz. 10 - 14, stoisko konsultacyjno-informacyjne w Gdańsku na Targu Węglowym
25 września, godz. 10 - 15, punkt konsultacyjno-informacyjny, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, ul. Jabłoniowa 55

Miejsca

Opinie (214) 8 zablokowanych

  • Kanadyjski Zintegrowany System Gospodarki Odpadami

    Powtarzam sie i bede sie powtarzal !!!!

    Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ta metoda sie wszyscy zachlystuja !!! ??? Ja wiem ze Pan dr Mikula jest w tym specjalista i lansuje swych wybranych, ale spalarnie winny byc uzupelnieniem przetwarzania odpadow a nie podstawowym elementem technologii - po co tracic te 40 % dobrego wkladu biomasy, ktory mozna przetworzyc na energie i nawoz !!! Tyle ze trzebz astosowac odpowiednie technologie

    Poza tym jest zasadnicza kwestia wyboru technologii bo to wlasciwie przerasta poziom Gmin / Misat a nawet Zwiazko Metropolitarnych...

    Temat winien byc rozwiazany na szczeblu centralnym - regionalnie - temat zbyt wielki dla miast / gmin - gdyz wiadomo ze by instalacja przetwarzania odpadow byla rentowna MUSI miec odpowiednio duzy strumien odpadow - poza tym czesc odpadow warto przetwarzac biologicznie, a czesc trzeba spalic, a czesc spalic w specjalnej instalacji .... a z tych wszystkich dzialan generalnie winna byc odtworzona ukryta energia w postaci gazu / pradu, biopaliwa i nawozu.

    Tyle ze MUSI to byc dzialanie planowe a nie jak dzis Gaszenie Pozarow i to przez nawet nie ochotniczae sily a "z ulicy" gapiow !!!!

    Program Gospodarki Odpadami winien byc Krajowy - rozlozony na Regiony tak by Instalacje oplacaly sie - tak wiec trzeba: POWOLAC ZESPOL KONTROLI GOSPODARKI ODPADAMI
    1. Zinwentaryzowac aktualne zasoby przerobcze
    2. stworzyc prawdziwy nie gusowski / statystyczny strumien odpadow z ich morfologia dloa danego regionu,. lacznie z odpadami przemyslow (spozywczy....) rolnictwa , osadow oczyszczalni sciekow itd...
    3. opracowac matryce doboru techniki przetwarzania odpadow
    4. Zorganizowac PPP
    5. wprowadzic w zycie Instalacje bez kajdanow unijnych- bo to mozliwe !!! Warszawa to pokazuje !!!
    6..... w terminie pozniejszym jak bedzie odzew i do kogo mowic !@!!


    Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym
    stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku
    energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i
    wysokokalorycznych nawozow.

    Sa Firmy jak BioCrudetechnology ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych
    dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza
    miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie -
    dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firma ta oprocz tego
    ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z
    przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja
    wysokokaloryczny nawoz.

    Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w
    Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac np. Krakow ma
    ten strumien ok. 997 To / dobe i wystarczyu dla spalarni i dla racjonalnej gospodarki gdzie mozna bedzie wykorzystac w ciagu technologicznym osady z oczyszczalni, odpady przemyslu spozywczego itd, a nawet osady denne np z Jeziora Rozanowskigo czy Czchowskiego w ramach ich rekultywacji.

    Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy co i jak mozemy zaproponowac

    A zebranie odpowiedniego strumienia odpadow jest mozliwe przez polaczenie odpadow:
    - komunalne z wielu miejscowosci - odleglych powiedzmy do 100 km
    - osady oczyszczalni sciekow
    - odpady przemyslu spozywczego
    - odpady rolnicze, hodowlane /gnojownice
    - zielonki uprawiane na ten cel - co pozwoli na uaktywnienie rolnictwa w regionie
    - osady denne z jezior - w czym wspolpracujemy z Prof. Stanislawem Borsukiem Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego w Bydgoszczy


    Tyle ze Wladze (??!!) Miasta sa gluche na maile i informacje "zapatrzone" w spalarnie ktora im zaproponowano a zafunduja ja sobie z nakladow mieszkancow
    - budzc sie z piec lat w koszmarnym snie nieudanej inwestycji. Bo przeciez ci co sprzedaja spalarnie, ja po prostu sprzedaja nie inetersuja sie co bedzie sie z nia dalej dzialo. Zas jesli Firma bierze na siebie ciezar Inwestycji to musi zadbac by sie ona splacila !!!! i tu lezy cala roznica. Tyle ze za piec lat juz bedzie inna ekipa w miescie i u wladzy i polka zacznie sie na nowo, oczywiscie finansowna przez kieszenie mieszkancow !!!

    A jeszcze do tego nabijaja miasta budgety !!! bo jak to mozliwe by spalarnia kosztowal 2 Mld zlotych dla Katowic, a Biocrudetechnology proponuje rozwiazanie za 250 000 Mln $ CAD = ok 0,7 Mld zlotych polskich - a jeszcze proponuje finasnowanie i przetwarzanie nie tylko smieci komunalnych , ale i odpadow przemyslu spozywczego, osadow z oczyszczalni sciekow itd....
    TYLE ZE NIE MA ZKIM ROZMAWIAC W TYM TEMACIE - BO pewnie w tej kwocie jest za malo kasy na "rozkurz" !!!???

    Proponuje jednak Rozsadnym kontakt - KZSGO - Biocrudetechnology
    032 209 44 56
    0600 209 893

    tadejurkiewicz@hotmail.com
    Tadeusz Jurkiewicz

    • 3 0

  • My też zbierzemy 3 tys. podpisów i co wtedy

    My też zbierzemy 3 tys. podpisów i co wtedy . niech buduja gdzie indziej - Wysypisko miało byc już zamkniete kilka razy . W procesie spalania powstaja odpaday - DLACZEGO NIE O TYM NIE MÓWI. to są bardzo niebezpiecze popioły i związki - dobrze o tym wiedzą mieszkańcy WIŚLINKI i też mówiono że to tylko odpady poprodukcyjne a teraz to wiadomo co to jest - BOMBA EKOLOGICZNA i takie cos mają teraz zgotować ludziom na szodułkach.. Pytam SIĘ ADAMOWICZA - DLaczego wydaje decyzje na budowę osiedli i domu w tak bliskiej lokalizacji tej bomby - a odpwiedz jest jedna - kasa , kasa , kasa ......... i to ma byc godny gospodarz- i niech nie mówi że zawsze jest ktoś niezadawolony . Lokalizacja w Kwidzynie to jnajlepsza alternatywa - teren przemysłowy - bez mieszkaniówki..... koniec i propka - BEDZIEMY WALCZYĆ

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane