• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór o Wyspę Spichrzów: budować, ale jak?

Krzysztof Koprowski
4 marca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Co kilka lat pojawiają się kolejne pomysły na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów. Tym razem do swoich racji przekonują członkowie lokalnych stowarzyszeń. Co kilka lat pojawiają się kolejne pomysły na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów. Tym razem do swoich racji przekonują członkowie lokalnych stowarzyszeń.

Do rozstrzygnięcia konkursu urbanistycznego na zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów zobacz na mapie Gdańska został miesiąc, a już dwa stowarzyszenia opublikowały w tej sprawie skrajnie przeciwne oświadczenia.



Jaka powinna być zabudowa Wyspy Spichrzów?

Z postulatem odtworzenia przedwojennego wyglądu północnego cypla wystąpili w połowie lutego członkowie stowarzyszenia Nasz Gdańsk, na czele którego stoi prof. Andrzej Januszajtis, badacz historii miasta.

Krytykują oni władze Gdańska oraz dewelopera Polnord, który ogłosił konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie tego fragmentu miasta, za brak przejrzystości w organizacji konkursu i dobór pracowni architektonicznych, które - ich zdaniem - lubują się w nowoczesnej architekturze. Przedstawiciele stowarzyszenia uważają, że jedyną możliwą formą zabudowy północnego cypla jest kompleksowa odbudowa na wzór budynków, które tu stały przez rozpoczęciem II Wojny Światowej.

Zobacz pełną treść oświadczenia stowarzyszenia Nasz Gdańsk.

Już kilka dni później z całkowicie odmienną inicjatywą wystąpili członkowie stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Sprzeciwiają się oni zabudowie północnego cypla Wyspy Spichrzów jedynie budynkami stanowiącymi kopie stojących tutaj do 1945 roku spichlerzy. Zwracają oni uwagę, że w historii miasta każda pokolenie pozostawia po sobie swój ślad w postaci budynków wykonanych zgodnie z obowiązującymi w danym momencie kanonami architektonicznymi, zaś odtworzenie dawnych budynków nie jest krokiem naprzód, lecz wstrzymaniem rozwoju miasta.

Członkowie FRAG-u nie negują sensu rekonstrukcji budynków, jednak uważają, że takiemu procesowi powinny zostać poddane jedynie obiekty wyjątkowo cenne i ważne dla utrzymania historycznego kontekstu Wyspy Spichrzów.

Zobacz oświadczenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Pochodząca z połowy lat. 70 wizja zabudowy Wyspy Spichrzów na północ od Podwala Przedmiejskiego. Można na niej dostrzec trzy kilkunastopiętrowe wieżowce. Pochodząca z połowy lat. 70 wizja zabudowy Wyspy Spichrzów na północ od Podwala Przedmiejskiego. Można na niej dostrzec trzy kilkunastopiętrowe wieżowce.
O odbudowie Wyspy Spichrzów dyskutuje się od lat powojennych. Przez ten czas powstały liczne koncepcje, zakładające m.in. budowę osiedli wielkopłytowych, późnomodernistycznych obiektów czy nawet małego Manhattanu. Dokonano także rekonstrukcji kilku obiektów, chociaż nie wszystkie udało się zakończyć sukcesem, jak np. te pomiędzy Mostem Krowim a Podwalem Przedmiejskim zobacz na mapie Gdańska. Stworzono także pseudokamienice przy ulicy Stągiewnej zobacz na mapie Gdańska, które choć udają pojedyncze budynki są jednym długim obiektem z wewnętrznym dziedzińcem.

Realne szanse na zagospodarowanie północnego cypla wyspy pojawiły się wraz z podpisaniem umowy w grudniu 2009 roku pomiędzy miastem a firmą deweloperską Polnord. Zgodnie z jej ustaleniami, zostanie powołana spółka celowa, która na wyspie wybuduje hotel, biurowiec i budynki mieszkalne i budynek Muzeum Bursztynu.

Opinie (335) ponad 10 zablokowanych

  • Nalepiej pierdzielnąć tam

    ze 3 Biedronki, będzie praktycznie i nowocześnie!

    • 7 2

  • Trójmiejscy architekci reprezentują poziom prowincjonalnego zakompleksionego karła!

    Potrafią tylko protestować nic im się nie podoba. Jak ktoś coś wybuduję albo nawet tylko by przedstawił pomysł to od razu obrzucają epitetami i przedstawiają swoją jedyną słuszną koncepcję!

    Jesteście żenujący, jak słyszałem wasze wypowiedzi o pirsie Dalmoru w Gdyni to nie wiedziałem czy śmiać się czy płakać. Według was najlepiej byłoby postawić tam przetwórnie ryb... ja pasuję, na takim poziomie to nawet nie da się dyskutować.

    Zróbcie nam tą przyjemność i wyjedźcie do afryki projektować lepianki z gliny

    • 7 4

  • Odbudować wiernie. Niech ten gród

    będzie jak gród, wyglądał dostojnie i majestatycznie a nie bezdusznie jak W-wa.

    • 13 2

  • Wg mnie rację ma w pełni Nasz Gdańsk.

    Nie o to chodzi, żeby odtwarzać te budynki co do szczegółu. One muszą Z ZEWNĄTRZ wyglądać tak, jak wyglądały. Na tym koniec ograniczeń. W środku może i ma być cała nowoczesna technika pozwalająca funkcjonować firmom i mieszkańcom tak jak to się robi w 21. wieku. Niech mi tu żadne Forum zakichane nie pisze o "obowiązujących w danym momencie kanonach architektonicznych", bo niby jakie są dziś te kanony? Im wyżej, im bezczelniej wobec sąsiadów i istniejącej tkanki miejskiej - tym lepiej? Absolutnie mamy dość tego typu samowolek w Gdańsku, a teraz jeszcze powstanie bzdurne Quattro Towers.

    • 19 2

  • (1)

    ja bym wyburzyl, zaoral i las posadzil i skonczyloby sie glupie planowanie i klotnie jaka szopke tam postawic

    • 3 5

    • ot, jaka prosta logika, ze tez nikt na to nie wpadł.

      • 0 0

  • Stary Gdańsk

    Dla turystów odtworzyć starą zabudowę - będzie kasa.

    • 12 1

  • Niesamowite

    Te ruiny stoja tam juz 65 lat. Od razu mogli rozebrac i zrobic jakis park z alejkami - to duzo nie kosztuje, a z czasem, dzieki inwestorom wybudowac kamienice/hotele itp tak jak to zrobiono na Stagiewnej. Niby Dlugie Pobrzeze jest jednym z napopularniejszych miesc w 3-miescie a tego miejsca nikt nie ruszyl od wojny. Taka to juz godpodarnosc w naszym wydaniu. Ale z drugiej strony nie udalo sie tam zadnemu cwaniaczkowi postawic jakiegos Disneylandu - to tez sukces...

    • 5 0

  • (1)

    Ja także nie bardzo rozumiem tego "dylematu". Nowoczesne (szkoło plus aluminium) to ma być Młode Miasto, tym bardziej więc Wyspa Spichrzów powinna mieć zabytkowy charakter. Odbudowa spichrzów to bardzo dobry pomysł. Już nie mówiąc o tym, co ktoś już zauważył, że zabytkowy charakter kończy się na wyglądzie zewnętrznym, w środku może być cokolwiek.

    • 17 1

    • ma być

      dobrze powiedziane a raczej napisane "ma być" w Gdańsku wiele rzeczy "ma być", "już wkrótce", "od przyszłego roku", "niedługo" .... itd. a prawda jest taka że nic nie będzie jak mawiał mąż stanu Krzysztof Kononowicz a to dlatego że Paweł Adamowicz jeżeli chodzi o gospodarność i sprawność w zarządzaniu miastem dorównuje właśnie tej osobie. Nasuwa mi się tutaj tylko jedna refleksja bo jeżeli niegospodarność wynika ze stopnia upośledzenia umysłowego to oznacza że od dwóch kadencji rządzi nami idiota, natomiast jeżeli owa niegospodarność jest celowa to powinna całą sprawą zająć się prokuratura i to już bardzo dawno temu

      • 1 0

  • odbudować jak na starych obrazach (1)

    Piszę na ten temat n-ty raz. Uważam że Wyspę Spichrzów należy odbudować tak jak była zabudowana przed I wojną z jej wszystkimi spichlerzami i pierzejami.I nic nie stoi na przeszkodzie aby w spichlerzach urządzić nowoczesne muzeum bursztynu czy hotel ( jak np jest w Kopenhadze ).Należy szybko doprowadzić do odbudowy na Wyspę zwodzonego mostu Zielonego oraz zwodzonego mostu na Stepce, czy Stągiewnego a na kanale Na Stępce z odbudowanymi nabrzeżami (za muzeum Morskim ), ustawić stare zabytkowe łodzie, żaglowce czy inne okręty kaperskie aby je można było zwiedzać za odpowiednią opłatą.Z nowego muzeum Morskiego które powstanie koło Zurawia wybudować tunel pod Motławą ( firma która będzie budowała tunel pod trasą Sucharskiego w ramach reklamy ) którym można się będzie dostać do drugiej części muzeum koło Sołdka ( i nie straszna będzie zamarznięta Motława ). Można by było odtworzyć nawet starą stocznię szkutniczą dla turystów. A w zabytkowych nieopodal murach po zakładach mięsnych stworzyć dzielnicę rozrywki na wzór istniejących w miastach Hanzy. Pieniądze szybko się zwrócą,a miasto Gdańsk z marketingowego punktu widzenia bardzo zyska na atrakcyjności. A miejsce na nowoczesne budownictwo i wieżowce których brakuje w Gdańsku jest m.innymi na terenach postoczniowych i obok" drogi czerwonej " która jest już bardzo potrzebna w Gdańsku. Czy to takie trudne do zrozumienia?.

    • 20 2

    • = pozytywny głos w dyskusji ! brawo Marek

      • 4 0

  • Szanujmy historie. (2)

    Zdecydowanie nalezy poprzec inicjatywe prof.Januszajtisa. Gdyby nie skutki II wojny swiatowej zabytkowa zabudowa by stala i cieszyla oczy mieszkancow i turystow. Dlatego tylko w takich miejscach pojawiaja sie turysci na calym swiecie Tworzenie dzisiejszej spuscizny architektoniczne dla potomnych juz mamy i rozwijamy , jak dzielnice mieszkaniowe Zaspa, Przymorze, Morena , Zabianka, oraz Centra Handlowe Auochn, Galeria Baltycka, Castorama i inne. Tam nastepne pokolenia beda oprowadzc wycieczki i turystow. Tylko jak narazie wola stary piekny Gdansk..

    • 15 2

    • Bo... (1)

      ...w Krakowie, Wrocławiu, Brukseli i Londynie turyści się nie pojawiają? Przypominam że tam nowoczesność idzie w parze z tradycją w architekturze.

      • 1 5

      • To świadczy o okropnym guście

        Człowiek wchodząc na starówkę, chce się czuć jakby przeniósł się w czasie. Do tego niezbędne jest, aby nie było z niej widoczne nic co wskazuje, że tak nie jest.

        Człowiek przyjeżdżający do istniejącego od setek lat miasta dowiaduję się, że nie ma starówki lub coś lichego tak jest traktowane, przechodzi negatywne emocje.g

        • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane