• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świat zapamięta Westerplatte

msz
17 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 

Obchody 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte mają się odbić międzynarodowym echem. Rząd chce poinformować obywateli świata, że wojna rozpoczęła się właśnie w Gdańsku.

Wczoraj po raz pierwszy zebrał się Komitet Obchodów Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte, mający czuwać m.in. nad przygotowaniem państwowych obchodów rocznicy i powołaniem instytucji kultury, jaką będzie Muzeum Westerplatte. Komitetowi przewodniczy wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

- Polityka historyczna państwa była przez ostatnie lata trochę pomijana i zaniedbywana - mówi wiceminister. - Gdybyśmy po 1989 r. mądrze i konsekwentnie ją uprawiali, to prawdopodobnie nie było by takich sytuacji, jak umieszczenie naszego prezydenta w czwartym rzędzie podczas moskiewskich obchodów 60-lecia zakończenia II wojny światowej, nie wymienienia Polski w gronie najważniejszych aliantów, pisania o polskich obozach koncentracyjnych czy kojarzenia upadku komunizmu z murem berlińskim. Wszyscy obywatele świata, których przodkowie w tej tragicznej wojnie uczestniczyli, powinni kojarzyć jej początek z Westerplatte.

I tak już 1 września 2008 r. w obchodach rocznicy wybuchu wojny weźmie udział prezydent RP.

- Rok później pokusimy się na organizację obchodów o charakterze międzynarodowym - dodaje wiceminister. - Powinni tu się stawić przywódcy wszystkich państw, których historię zmieniły strzały padające w 1939 roku na Westerplatte.

W powołanym przez rząd komitecie, oprócz wiceministra Sellina, zasiadają m.in. wojewoda i marszałek pomorski, prezydent Gdańska, szefowie służb mundurowych, dyrektorzy muzeów oraz Westerplatczycy.

Koszt pierwszego etapu rewitalizacji wyniesie ok. 60 mln zł i będzie pokryty z częściowo ze środków ministerialnych, częściowo z unijnych. O założeniach projektu pisaliśmy w czerwcowym artykule Nowe Westerplatte odniesie sukces?

Na koniec posiedzenia minister ustosunkował się również do niedawnej, medialnej dyskusji na temat ewentualnej likwidacji Pomnika Obrońców Wybrzeża.

- To atrakcyjny temat, jednak nasze plany w żaden sposób nie kolidują z pomnikiem, stojącym poza obszarem dawnego pola bitewnego - tłumaczy wiceminister. - Tematem tym w ogóle nie będziemy się zajmować.
msz

Miejsca

Opinie (63) ponad 20 zablokowanych

  • duch obrony Westerplatte

    to (info dla mniej rozgarniętej części społeczeństwa) duch woli walki o odwagi, ważny nie tylko w czasie wojny, ale także każdego zwykłego dnia.

    • 0 0

  • Wojna Precz i

    jej oredownicy ekonomiczni.

    • 0 0

  • Faktycznie Polska była pod zaborami ograbiana

    tyle, że nie tylko Polska. Polityka dość mocno się zmieniła od czasów Mickiewicza. Obecnie rynkami rządzi giełda i duże centra logistyczne jak chociażby UE czy NAFTA. To, że zabory w dawnym kształcie się nie powtórzą jest oczywiste. Tyle tylko, że prawdy historyczne są niezmienne, zmieniają się natomiast narzędzia. Polska na ten przykład na początku transformacji ustrojowej musiała wiele poświęcić(ja bym to przyrównał do 4 rozbioru Polski). Co więcej PL nadal spłaca spory dług zagraniczny i dostarcza na zachodnie rynki tanią siłę roboczą. Nie wszystko więc jest tak piękne na jakie wygląda.

    Pozdrawiam

    • 0 0

  • Polska została zaatakowana w 1939 roku

    i niewątpliwie była to Polska. Atak na Wieluń jest tylko potwierdzeniem. Dlaczego tak się stało? Otóż Polska była bardzo łakoma na Wolne Miasto Gdańsk, które było wolnym autonomicznym państwem. I tak jak to w życiu bywa, świat bardzo nie lubi pazernych ludzi. Zatem austriacki przywódca z ramienia Niemiec dogadał się z Rosją i Anglią w sprawie dania Polsce raz na zawsze historycznej nauczki. Polska miała oczywiście szanse uniknąć wojny, jednak na udzielane reprymendy przywódców innych mocarstw odpowiadała zbywczym "nie, my wiemy lepiej" lub jak kto woli "Teraz k... My". Wojna w rękach Hitlera i Stalina przybrała jednak taki jak nie inny scenariusz. Niemcy straciły część swojego obszaru, Polska straciła Litwę. Strata jednak przez Polskę Litwy była dobrą rzeczą, bowiem gdyby nie tamten podział granic, obecnie Litwa stałaby się obszarem roszczeń pomiędzy państwami. Polska zatem rozpadła by się podobnie jak Jugosławia.

    • 0 0

  • Brudno

    Tegoroczny Maraton Solidarności przeszedł do historii. Ale pozostały po nim śmieci. Wczoraj 17 sierpnia jechałem rowerem do Westerplatte i po obu stronach jezdni aż do Śródmieścia walają się puste butelki PET po napojach, którymi pokono zawodników, taśmy i inne śmieci. Jeżeli solidaruchy z Wałów Piastowskich nie pomyślały o posprzątaniu po imprezie, niech teraz ruszą tyłki z foteli i sami posprzątają.

    • 0 0

  • Aldwyn Danu Nightwind

    Każdy ma prawo do własnej inerpretacji historii ale zaprawde powiadam wam tak pokręconej jeszcze nie słyszałem.
    Co do małych kwitnących Państewek to mają one miejsce na zachodzie Europy. Na wschód od Odry Państwa typu Andora czy Monako nie miały racji bytu. Na początku naszej państwowości w okolicach Odry istniały małe państewka słowiańskie, które nie chciały się zintegrować z Polską. Przypłaciły to wchłonięciem przez żywioł niemiecki. A co do Solidarności to powstała ona za sprawa Polaków a nie Kaszubów, zresztą co za róznica skoro kaszubi to tez Polacy.

    • 0 0

  • anonim

    Może powołać jakąś spec komisję, niech zbada sprawę, to ostatnio modne szczególnie że kasa leci z kieszeni podatników.

    • 0 0

  • Nie Westerplatte a...

    No właśnie moi drodzy, ja jako Gdańszczanka nie bardzo chciałam w to wierzyć ale wedle znaków na niebie i zmieni wojna rozpoczęła się w... Wieluniu (okolice Częstochowy dla niezorientowanych). To tam spadły pierwsze bomby na niecałą godzinę przed strzałami na Westerplatte, które zrównały miasto z ziemią (podejrzewa się, że to w ramach zemsty). Niestety historycy coraz częściej skłaniają się w stronę Wielunia, niż Westerplatte... więc ja nie wiem co z tymi hucznymi obchodami... żeby tylko "siary" nie było

    • 0 0

  • tchurze

    Kiedy rozliczy sie tych co uciekli w 39 na zachód, Wodzowie co tchurzyli i uciekali z tego kraju aż smród po nich został.
    Ci co doprowadzili do przejęcia władzy przez komunę. To oni ponoszą wine za to co dziś mamy, I spadkobiercy icj w postaci prawicy dalej realizują ich politykę. BANDA CYKORÓW,
    Bohaterów nie ma - wygineli

    • 0 0

  • Historia tego kraju jetst taka jaka partia ma rządzenie.
    Zame bzdury i kłamstwa.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane