• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Świat zapamięta Westerplatte

msz
17 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 

Obchody 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte mają się odbić międzynarodowym echem. Rząd chce poinformować obywateli świata, że wojna rozpoczęła się właśnie w Gdańsku.

Wczoraj po raz pierwszy zebrał się Komitet Obchodów Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte, mający czuwać m.in. nad przygotowaniem państwowych obchodów rocznicy i powołaniem instytucji kultury, jaką będzie Muzeum Westerplatte. Komitetowi przewodniczy wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

- Polityka historyczna państwa była przez ostatnie lata trochę pomijana i zaniedbywana - mówi wiceminister. - Gdybyśmy po 1989 r. mądrze i konsekwentnie ją uprawiali, to prawdopodobnie nie było by takich sytuacji, jak umieszczenie naszego prezydenta w czwartym rzędzie podczas moskiewskich obchodów 60-lecia zakończenia II wojny światowej, nie wymienienia Polski w gronie najważniejszych aliantów, pisania o polskich obozach koncentracyjnych czy kojarzenia upadku komunizmu z murem berlińskim. Wszyscy obywatele świata, których przodkowie w tej tragicznej wojnie uczestniczyli, powinni kojarzyć jej początek z Westerplatte.

I tak już 1 września 2008 r. w obchodach rocznicy wybuchu wojny weźmie udział prezydent RP.

- Rok później pokusimy się na organizację obchodów o charakterze międzynarodowym - dodaje wiceminister. - Powinni tu się stawić przywódcy wszystkich państw, których historię zmieniły strzały padające w 1939 roku na Westerplatte.

W powołanym przez rząd komitecie, oprócz wiceministra Sellina, zasiadają m.in. wojewoda i marszałek pomorski, prezydent Gdańska, szefowie służb mundurowych, dyrektorzy muzeów oraz Westerplatczycy.

Koszt pierwszego etapu rewitalizacji wyniesie ok. 60 mln zł i będzie pokryty z częściowo ze środków ministerialnych, częściowo z unijnych. O założeniach projektu pisaliśmy w czerwcowym artykule Nowe Westerplatte odniesie sukces?

Na koniec posiedzenia minister ustosunkował się również do niedawnej, medialnej dyskusji na temat ewentualnej likwidacji Pomnika Obrońców Wybrzeża.

- To atrakcyjny temat, jednak nasze plany w żaden sposób nie kolidują z pomnikiem, stojącym poza obszarem dawnego pola bitewnego - tłumaczy wiceminister. - Tematem tym w ogóle nie będziemy się zajmować.
msz

Miejsca

Opinie (63) ponad 20 zablokowanych

  • Muzeum

    odwiedź muzeum powstania warszawskiego.
    jest świetne, tak "obszerne" w informacjach których mozemy sie dowiedziec. zareserwuj ok 4-5 godzin na zwiedzanie.

    mi nie w jednym momencie poleciała łezka

    • 0 0

  • do "TCHURZE"

    przeczytaj książkę Majewskiego pt"Zaczęło się w Tobruku" a zobaczysz i zrozumiesz uciekinierów na zachód. Bardzo bym chciał byś był jednym z nich !!!
    A.Bocheński

    • 0 0

  • Dowod uznania

    Jestem dumny z postawy zolnierzy walczacych na Westerplatte i w wielu innych miejscach naszej ojczyzny.Oni walczyli za nasza wolnosc.Czy my wystarczajaco pamietamy Czy gdy zabrzmi hymn bedziemy pamietali komu zawdzieczamy mozliwosc jego sluchania?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane