• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Wielkanoc niemal wszystko ma znaczenie

Katarzyna Moritz
20 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Same kolory pisanek też mają znaczenie, niebieski i fioletowy symbolizowały żałobę i wielki post, czerwień - krew Jezusa i wino z ostatniej wieczerzy, zielony, brązowy, żółty - radość zmartwychwstania. Same kolory pisanek też mają znaczenie, niebieski i fioletowy symbolizowały żałobę i wielki post, czerwień - krew Jezusa i wino z ostatniej wieczerzy, zielony, brązowy, żółty - radość zmartwychwstania.

Kiedyś na znak końca wielkiego postu zakopywało się żur i przybijało do drzewa śledzia, dyngus natomiast był zabroniony, jako pogański obrzęd, nawet kolory jajek miały znaczenie. Choć Wielkanoc ma głównie wymiar chrześcijański, to często nawiązuje do prastarych wierzeń leżących u zarania historii człowieka jako istoty religijnej.




Najważniejsze symbole wielkanocne



Czy znana jest ci symbolika świąt wielkanocnych?

Symbolika świąt wielkanocnych to przede wszystkim symbole związane ze śmiercią i odradzaniem się. Już wielki post to symboliczne oczekiwanie na obudzenie się przyrody, życia i  zwycięstwo dobra nad złem. Tych symboli podczas świąt mamy całkiem sporo, i to zarówno o wymiarze religijnym, ale też pogańskim.

- Już sam okres, kiedy święta się odbywają, ma znaczenie. W 325 roku, podczas Soboru Nicejskiego, ustalono, że święta wielkanocne będą w pierwszą niedzielę po pełni wiosennej, dlatego mają charakter świąt ruchomych. Już sam okres wiosenny ma wymiar symboliczny dla chrześcijan, poprzez odrodzenie mamy zwycięstwo życia nad śmiercią - tłumaczy Hubert Grzegorczyk z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, który prowadzi w nim zajęcia edukacyjne.

Znaczenie Niedzieli Palmowej



Niedziela palmowa i palmy, które były rzucane Jezusowi pod nogi oznaczały przede wszystkim oddanie mu pokłonu. Przyjechał on do Jerozolimy, by uleczyć chorych i nauczać, dlatego palma ma też znaczenie zwycięstwa nad chorobą i złem.

- W Polsce palmy pojawiły się już w XI wieku. Na początku były tworzone z gałęzi wierzby, z tego względu, że jest to roślina, która w każdych warunkach potrafi się odrodzić, czyli jest symbolem ożywania. W dawnej Polsce, po poświęceniu palm ludzie bili się nimi po plecach, bo wierzono, że ma to charakter leczniczy. Co ciekawe, dawniej i obecnie w niektórych rejonach Polski zjadało się kocie bazie, bo wierzono, że działają one kojąco na choroby gardła - wyjaśnia Hubert Grzegorczyk.

Wielki Czwartek i Triduum Paschalne - symbole wielkanocne



W Wielki Czwartek kapłani obmywają stopy wiernym - wzorem Jezusa, który obmywał stopy apostołom. To znak nie tylko oczyszczenia. Ci, którzy są obmywani, muszą postępować w życiu zgodnie z zasadami wiary.

Krzyż jest natomiast symbolem związanym wyłącznie z religią, czyli znakiem zwycięstwa Boga nad szatanem, życia nad śmiercią.

Co symbolizuje jajko?



- Najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt wielkanocnych jest jajko, symbol odradzania się do życia i płodności. Co ciekawe, jaja, które dzisiaj znamy jako pisanki, pojawiały się już w Egipcie i starożytnej Mezopotamii. Nasze dzielenie się jajkiem przy stole pochodzi od dawnego zwyczaju, polegającego na tym, że chłopcy obdarowywali pisankami swoje wybranki - tłumaczy Grzegorczyk.

Symbole wielkanocne w koszyczku



Zawartość koszyczka wielkanocnego też nie jest przypadkowa, choć ta tradycja jest akurat dość współczesna. Do XIX w. księża święcili pokarmy nie w kościołach, ale w domach gospodarzy. Obecnie w koszyku musi znaleźć się chleb, jako oznaka dobrobytu, ale jest on związany też z wymiarem religijnym - ciałem Chrystusa. Sól to symbol oczyszczenia, wierzono, że ma magiczną moc odpierającą złe moce. Chrzan związany jest z siłą fizyczną, krzepą i witalnością. Wędlina to symbol dostatku. Górale do święconki wkładają jeszcze ser, jako symbol przyjaźni między człowiekiem a przyrodą. Ostatnim pokarmem jest zazwyczaj ciasto czy babka, czyli symbol doskonałości, gospodarności i umiejętności.

- Same kolory pisanek też mają znaczenie: niebieski i fioletowy symbolizowały żałobę i wielki post, czerwień - krew Jezusa i wino z ostatniej wieczerzy, zielony, brązowy, żółty - radość zmartwychwstania - opowiada Grzegorczyk.

Zajączek wielkanocny - symbol świąt wielkanocnych wśród najmłodszych



Zając przynoszący prezenty dzieciom w tradycji świąt pojawił się pod koniec w XVII wieku w Niemczech. Tradycja rozrosła się najpierw dzięki niemieckim emigrantom w USA, w Polsce najwcześniej zagościła na Pomorzu i na Śląsku. Jednak zając najbardziej upowszechnił się w XX wieku. Jest on też symbolem płodności i budzącego się życia.

Co symbolizuje baranek? Natomiast baranek to symbol charakterystyczny dla całego Kościoła. To symboliczne przestawienie Jezusa jako baranka, który się odrodził.

Rezurekcja i śniadanie wielkanocne - tradycja wiernych



- Co ciekawe, choć obecnie na śniadanie wielkanocne jemy żurek, to jeszcze do XVIII wieku w wielkim poście ludzie naprawdę mocno pościli. Jedli głównie ziemniaki, kaszę, żurek i śledzie. Ale kiedy nadchodziła Wielkanoc, następował pogrzeb żuru i zakopywano go w ziemi, na znak końca postu, a śledzia przybijało się do drzewa - podkreśla Hubert Grzegorczyk.

Rezurekcja czyli najważniejsza msza pierwszego dnia świąt wielkanocnych, pochodzi od łacińskiego słowa resurrectio i oznacza zmartwychwstanie. Jednak drugi dzień świąt ma kolejny pogański obrzęd - śmigus dyngus.

Śmigus-dyngus - symbol świąt wielkanocnych



Kościół jeszcze w  XV wieku potępiał i zabraniał dyngowania. Bo śmigus i dyngus to były dwa osobne obyczaje. Śmigus polegał na smaganiu gałązkami wierzby po stopach panien, które miały wychodzić za mąż.

Dyngowanie to był zwyczaj związany z chodzeniem po domach i wyłudzaniem pieniędzy, a jeżeli gospodarz nie chciał ich dać, to następowało oblewanie wodą. Współcześnie śmigus dyngus to symboliczne polanie wodą na znak oczyszczenia z grzechów - tak jak chrzest.

Co wkładamy do święconki?

Opinie (66) 4 zablokowane

  • Wesołych Świąt,a po świętach postarajcie się być dalej mili

    i nie palcie tęczy,tej tęczy na której siedzi sam Pan Jezus....

    • 5 2

  • Zdrowych Jaj (1)

    życzę.

    • 5 2

    • i Wesołego Zajączka

      też

      • 4 0

  • zajączek do mnie nie przyszedł :((( (3)

    • 7 1

    • Tylko do grzeczych dzieci przychodzi...

      Staraj się być lepszym, to może za rok przyjdzie ;-)

      • 6 0

    • może przyjdzie zajęczyca :))

      nie trać nadziei :)

      • 6 0

    • upij sie to bezdiesz widzial zajaczki, kroliki, myszki, do wyboru,

      do koloru jak mowia pijacy.

      • 3 0

  • świąteczne nastroje i powinszowanka i alleluje co krok a po piwo musiałem dymać

    kawał drogi bo wszystko zamkniete-a zatem skoro wszystko ma znaczenie to również i to...

    • 1 2

  • Wesolych świat ;)

    • 4 0

  • Głosując na PO spowodujesz, że Polska będzie gonic europę 100 lat, np w Szwecji jest tak (12)

    Opłaty przedszkola w Szwecji (w Stokholmie) : pierwsze dziecko 3% łącznego dochodu w rodzinie, ale nie więcej niż 1260 koron (572 zł/miesiąc), drugie dziecko 2%, ale nie więcej niż 840 koron (381 zł/miesiąc), trzecie dziecko 1%, ale nie więcej niż 420 kr (190 zł/miesiąc), czwarte dziecko bezpłatnie. Rodzina niezależnie od przychodu otrzymuje dodatek na dziecko: 1 dziecko 1050 kr (472 zł/miesiąc), 2 dzieci: 2250 kr (1021 zł/miesiąc), 3 dzieci: 3754 kr (1704 zł/miesiąc), 4-dzieci: 5814 kr (2639 zł/miesiąc), 5 dzieci: 8114 kr (3683 zł/miesiąc), 6 dzieci: 10.414 kr (4727 zł/miesiąc). Znajomi wyjechali do Szwecji w 2011 roku – on (36 lat) pracuje w księgowości. Ona (34) ma kierownicze stanowisko w przedszkolu. Oboje zarabiają 700 tys. Koron rocznie (brutto) (317.000 zł rocznie brutto) co jest średnią w Szwecji. Każdy mieszkaniec Szwecji – jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Czynsz za mieszkanie 70 m2 8000 kr/miesiąc (3632 zł/miesiąc),.Podatek dochodowy ok. 30%. Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych lub na zakup domu na poziomie 2%. Wg wzrostu gospodarczego Polski i uwzględniając PKB per capita, to w 2013 Polska osiągnęła poziom Szwecji z 1963 roku. Przy założeniu, że nasi rządowi i sejmowi geniusze zapewnią Polsce 5% wzrost, to w roku 2034 dogonimy Szwecję, gdyby jej wzrost gospodarczy wynosił do tego czasu 0%. Bo jak Szwecja zachowa swój wzrost na dzisiejszym poziomie 3,7% to dogonimy Szwecję w 2091 roku. Ja będę miał wówczas 140 lat (ładny wiek), mój znajomy 113 (też ładny) i jego syn 79 lat (młodzieniec)! Oprócz wielu czynników, które wpływają na dobrobyt w Szwecji – jeden z najważniejszych: frekwencja wyborcza w Szwecji w 2010 roku: na 7 123 651 uprawnionych głosowało 6 028 682 osoby (tj. 84,62% !!!). Do Parlamentu weszło 8 partii. Szwecja ma Partie, podczas gdy Polska ma GABINETY OSOBLIWOŚCI. W tym samym dniu, w którym odbywają się wybory do parlamentu – odbywają się wybory samorządowe i rad parafialnych. Do rad samorządowych i parafialnych głosujący muszą być mieszkańcami Szwecji (nie obywatelami). Podatnicy dobrowolnie podatkują się na Kościół (0,98% ).

    • 11 13

    • (2)

      Głosuj na Paranoję i Schizofrenię

      • 7 4

      • Głosuj na Platformę Oszustów

        By żyło się lepiej. Wszystkim.

        Poza tym budujcie stadiony, nie róbcie polityki POszołomy :)

        • 2 4

      • Co nie oznacza że za kilka lat to Ciebie trzeba będzie zamknąć...

        • 0 0

    • powinno byc opodatkowanie każdego na jego religię (1)

      wtedy by sie okazało, że Polska to nie jest kraj katolicki

      • 8 0

      • Powinno byc opodatkowanie lemingów na stadiony na które nas niestac

        i do których doplacamy kilkadziesiat milionów rocznie do kazdego jednego!I dla przypomnienia spólka co zarzadza stadionem to kolesie POlityków kosztują nast 5 milionów rocznie dodatkowo!!

        • 1 2

    • Szwecja nie uczestniczyła w II wojnie światowe (1)

      w czasie wojny zarabiała kasę na sprzedaży surowców Niemcom, a po wojnie zarabiała na odbudowie Europy. Obecnie Szwecja to już w zasadzie kraj muzułmański, w miastach więcej śniadych niż blondynów. No ale jak to mówią Szwedzi, inshallah...

      • 10 2

      • Raczej "inszållåch"

        • 0 1

    • (1)

      Ale w jednym Szwecję mamy przegonioną - tylko w samym Bydgoszczu jest tyle sklepów monopolowych co w całej Skandynawii.
      Jak Szwedzi wysiadają z promu to mają poważne kłopoty z utrzymaniem pionu. Podczas wakacji w południowych krajach nie wychodzą praktycznie z hotelu. Bo nie mają siły. I woli.

      • 7 0

      • Bydgoszczy

        A nie "Bydgoszczu".

        • 1 1

    • kulam sie ze smiechu kiedy polskie sierściuchy marzą o Szwecji

      zanim zaczniesz domagać się ich warunków socjalu przesledź 1000 lat ich historii ,zwróć uwagę na ich wybory polityczne i duchowe,potem na postep cywilizacyjny ,dyscyplinę i tak dalej i tak dalej żężący polaku z wyciągnietą łapą po tak zwany dobrobyt .Takich jak ty słucham już od lat 80-tych -żenujące wiejskie typy ich wymagania i mózgi.Dajesz nic żadasz wiele króliczku

      • 4 5

    • Ale jak to sie ma do artykułu???

      Ja i tak wyznaję Wielki Zwój POtwora Spaghetti ;-DDD, ale PiSz, Kolego/Koleżanko na temat, albo spytaj POdobnych PiSzących, jak się szuka forów POlitycznych.

      • 1 1

    • a jak wybiore PIS, SLD, Solidarna Polskę czy Palikociarnię

      to będę opływał w dostatki???

      • 0 2

  • weź swój szmalec za wypociny od prezia i nie męcz du..szy

    to a propos powyzszego

    • 6 2

  • jak ktos sika, sra, rzyga, chodzi pijany,

    czy bije zone, morduje dziecko, zabija po pijaku innych kierowcow, powoduje wypadek bo wsiadl narabany za kolkiem to tez ma znaczenie w wielkanoc.

    • 6 1

  • Ciekawy i konkretny artykuł - to rzadkosc w tym portalu

    Niestety ciągle mało tak rzeczowo napisanych artykułów na trojmiasto.pl.

    • 4 0

  • ja mam nieudane święta

    gdyż w żadnym sklepie przed świętami nie mogłem kupić ozdób choinkowych no i jak? święta bez choinki to lipa

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane