• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Wielkanoc niemal wszystko ma znaczenie

Katarzyna Moritz
20 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Same kolory pisanek też mają znaczenie, niebieski i fioletowy symbolizowały żałobę i wielki post, czerwień - krew Jezusa i wino z ostatniej wieczerzy, zielony, brązowy, żółty - radość zmartwychwstania. Same kolory pisanek też mają znaczenie, niebieski i fioletowy symbolizowały żałobę i wielki post, czerwień - krew Jezusa i wino z ostatniej wieczerzy, zielony, brązowy, żółty - radość zmartwychwstania.

Kiedyś na znak końca wielkiego postu zakopywało się żur i przybijało do drzewa śledzia, dyngus natomiast był zabroniony, jako pogański obrzęd, nawet kolory jajek miały znaczenie. Choć Wielkanoc ma głównie wymiar chrześcijański, to często nawiązuje do prastarych wierzeń leżących u zarania historii człowieka jako istoty religijnej.




Najważniejsze symbole wielkanocne



Czy znana jest ci symbolika świąt wielkanocnych?

Symbolika świąt wielkanocnych to przede wszystkim symbole związane ze śmiercią i odradzaniem się. Już wielki post to symboliczne oczekiwanie na obudzenie się przyrody, życia i  zwycięstwo dobra nad złem. Tych symboli podczas świąt mamy całkiem sporo, i to zarówno o wymiarze religijnym, ale też pogańskim.

- Już sam okres, kiedy święta się odbywają, ma znaczenie. W 325 roku, podczas Soboru Nicejskiego, ustalono, że święta wielkanocne będą w pierwszą niedzielę po pełni wiosennej, dlatego mają charakter świąt ruchomych. Już sam okres wiosenny ma wymiar symboliczny dla chrześcijan, poprzez odrodzenie mamy zwycięstwo życia nad śmiercią - tłumaczy Hubert Grzegorczyk z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, który prowadzi w nim zajęcia edukacyjne.

Znaczenie Niedzieli Palmowej



Niedziela palmowa i palmy, które były rzucane Jezusowi pod nogi oznaczały przede wszystkim oddanie mu pokłonu. Przyjechał on do Jerozolimy, by uleczyć chorych i nauczać, dlatego palma ma też znaczenie zwycięstwa nad chorobą i złem.

- W Polsce palmy pojawiły się już w XI wieku. Na początku były tworzone z gałęzi wierzby, z tego względu, że jest to roślina, która w każdych warunkach potrafi się odrodzić, czyli jest symbolem ożywania. W dawnej Polsce, po poświęceniu palm ludzie bili się nimi po plecach, bo wierzono, że ma to charakter leczniczy. Co ciekawe, dawniej i obecnie w niektórych rejonach Polski zjadało się kocie bazie, bo wierzono, że działają one kojąco na choroby gardła - wyjaśnia Hubert Grzegorczyk.

Wielki Czwartek i Triduum Paschalne - symbole wielkanocne



W Wielki Czwartek kapłani obmywają stopy wiernym - wzorem Jezusa, który obmywał stopy apostołom. To znak nie tylko oczyszczenia. Ci, którzy są obmywani, muszą postępować w życiu zgodnie z zasadami wiary.

Krzyż jest natomiast symbolem związanym wyłącznie z religią, czyli znakiem zwycięstwa Boga nad szatanem, życia nad śmiercią.

Co symbolizuje jajko?



- Najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt wielkanocnych jest jajko, symbol odradzania się do życia i płodności. Co ciekawe, jaja, które dzisiaj znamy jako pisanki, pojawiały się już w Egipcie i starożytnej Mezopotamii. Nasze dzielenie się jajkiem przy stole pochodzi od dawnego zwyczaju, polegającego na tym, że chłopcy obdarowywali pisankami swoje wybranki - tłumaczy Grzegorczyk.

Symbole wielkanocne w koszyczku



Zawartość koszyczka wielkanocnego też nie jest przypadkowa, choć ta tradycja jest akurat dość współczesna. Do XIX w. księża święcili pokarmy nie w kościołach, ale w domach gospodarzy. Obecnie w koszyku musi znaleźć się chleb, jako oznaka dobrobytu, ale jest on związany też z wymiarem religijnym - ciałem Chrystusa. Sól to symbol oczyszczenia, wierzono, że ma magiczną moc odpierającą złe moce. Chrzan związany jest z siłą fizyczną, krzepą i witalnością. Wędlina to symbol dostatku. Górale do święconki wkładają jeszcze ser, jako symbol przyjaźni między człowiekiem a przyrodą. Ostatnim pokarmem jest zazwyczaj ciasto czy babka, czyli symbol doskonałości, gospodarności i umiejętności.

- Same kolory pisanek też mają znaczenie: niebieski i fioletowy symbolizowały żałobę i wielki post, czerwień - krew Jezusa i wino z ostatniej wieczerzy, zielony, brązowy, żółty - radość zmartwychwstania - opowiada Grzegorczyk.

Zajączek wielkanocny - symbol świąt wielkanocnych wśród najmłodszych



Zając przynoszący prezenty dzieciom w tradycji świąt pojawił się pod koniec w XVII wieku w Niemczech. Tradycja rozrosła się najpierw dzięki niemieckim emigrantom w USA, w Polsce najwcześniej zagościła na Pomorzu i na Śląsku. Jednak zając najbardziej upowszechnił się w XX wieku. Jest on też symbolem płodności i budzącego się życia.

Co symbolizuje baranek? Natomiast baranek to symbol charakterystyczny dla całego Kościoła. To symboliczne przestawienie Jezusa jako baranka, który się odrodził.

Rezurekcja i śniadanie wielkanocne - tradycja wiernych



- Co ciekawe, choć obecnie na śniadanie wielkanocne jemy żurek, to jeszcze do XVIII wieku w wielkim poście ludzie naprawdę mocno pościli. Jedli głównie ziemniaki, kaszę, żurek i śledzie. Ale kiedy nadchodziła Wielkanoc, następował pogrzeb żuru i zakopywano go w ziemi, na znak końca postu, a śledzia przybijało się do drzewa - podkreśla Hubert Grzegorczyk.

Rezurekcja czyli najważniejsza msza pierwszego dnia świąt wielkanocnych, pochodzi od łacińskiego słowa resurrectio i oznacza zmartwychwstanie. Jednak drugi dzień świąt ma kolejny pogański obrzęd - śmigus dyngus.

Śmigus-dyngus - symbol świąt wielkanocnych



Kościół jeszcze w  XV wieku potępiał i zabraniał dyngowania. Bo śmigus i dyngus to były dwa osobne obyczaje. Śmigus polegał na smaganiu gałązkami wierzby po stopach panien, które miały wychodzić za mąż.

Dyngowanie to był zwyczaj związany z chodzeniem po domach i wyłudzaniem pieniędzy, a jeżeli gospodarz nie chciał ich dać, to następowało oblewanie wodą. Współcześnie śmigus dyngus to symboliczne polanie wodą na znak oczyszczenia z grzechów - tak jak chrzest.

Co wkładamy do święconki?

Opinie (66) 4 zablokowane

  • Święcenie jaj

    A jaja wszystkich katoli są poświęcone.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane