• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szansa dla małych

am
5 lutego 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Potencjalni przedsiębiorcy mają szansę na rozkręcenie biznesu w Gdańsku. Pomocą przy zakładaniu własnej firmy ma służyć powołane przez magistrat Centrum Obsługi Biznesu. Znani gdańscy przedsiębiorcy nie mają złudzeń na powodzenie inicjatywy, pod warunkiem, że pracownicy centrum kierować się będą życzliwością i nie przemienią COB w bezduszny twór.

Centrum Obsługi Biznesu podlega magistrackiemu Wydziałowi Promocji. Powstało, by zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w mieście, zapewnić im szybką i kompleksową obsługę urzędową, usprawnić procedurę i terminy, z którymi na co dzień borykają się przedsiębiorcy. Zadaniem centrum jest też promocja gospodarcza Gdańska, czyli przygotowanie szerokiej oferty miejsc pod ewentualne inwestycje.

- Inicjatywa cenna, choć trochę opóźniona - mówi Kazimierz Jarecki, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Nie zmienia to jednak faktu, że każde działanie skierowane pod adresem małych firm, których nie stać na pełną obsługę księgową i prawną, jest bardzo ważne. Bo najważniejsze dla miasta jest stworzenie sprzyjającego klimatu dla rozwoju małych przedsiębiorstw, tych które dają miejsca pracy.

Zdaniem Jareckiego sukces COB zależy przede wszystkim od ludzi tam pracujących. Od tego czy nie będą mieli wyłącznie urzędowego podejścia do przedsiębiorców, ale będą służyć życzliwą i fachową pomocą biznesową. - Nie chodzi tylko o to, by firmę założyć, ale żeby utrzymać ją na rynku - dodaje.

Zespół powołany do obsługi inwestorów i przedsiębiorców przy Centrum Obsługi Biznesu tworzą przedstawiciele (21 osób) większości wydziałów urzędu, m.in. geodezji, skarbu, urbanistyki i architektury, ochrony środowiska, gospodarki komunalnej, polityki gospodarczej i integracji europejskiej, promocji, finansów, spraw obywatelskich i biura prezydenta, a także Biura Rozwoju Gdańska, konserwatora zabytków oraz instytucji odpowiedzialnych za podłączenie mediów - SAUR Neptun Gdańsk, Energa SA i Gdańskiej Spółki Gazowniczej. Zadaniem zespołu jest wspieranie pracy centrum z pozycji własnych wydziałów. Do COB przeszły dwie osoby z Wydziału Polityki Gospodarczej i Integracji Europejskiej: Alan Aleksandrowicz, szef centrum i Dorota Korycka.

- Panu Aleksandrowiczowi dobrze z oczu patrzy i liczę, że będzie miał życzliwe podejście do petentów. Żeby poprawić klimat inwestycyjny w mieście, nie można interesantów odpychać ze znudzoną miną, ale łamać bariery urzędnicze, niekoniecznie wynikające z prawa - komentuje Andrzej Ubertowski, prezydent Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego, prezes zarządu Polnord SA.

Alan Aleksandrowicz przyznaje, że będzie pełnił funkcję rzecznika przedsiębiorców w urzędzie. Będzie doradzał tym, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą i kierował nimi tak, by nie musieli krążyć od drzwi do drzwi w magistracie.

- Po drugie włączymy się w promocję gospodarczą miasta i centrum skupi się na przygotowywaniu nowych ofert inwestycyjnych. Zamierzamy działać tak, by wszelkie inwestycje były realizowane bezboleśnie - zapewnia.

Wraz z uruchomieniem centrum powstał też projekt uchwały autorstwa prezydenta Pawła Adamowicza, umożliwiający przedsiębiorcom prowadzącym działalność wytwórczą oraz działalność usługową z zakresu informatyki, elektroniki, telekomunikacji, biotechnologii i automatyki zwolnienie z podatku od nieruchomości (dotyczy nowo powstałych obiektów wraz z gruntami). Warunkiem jest też utworzenie minimum 5 nowych miejsc pracy, przy czym zatrudnione osoby muszą być mieszkańcami Gdańska. Projekt ma na celu stworzenie w Gdańsku lepszych warunków do powstawania nowych inwestycji i obniżenia poziomu bezrobocia. Kolejną inicjatywą, która ma ożywić gdańską gospodarkę, jest konkurs o nagrodę Złotej Kogi i tytuł Lidera Gdańskiej Przedsiębiorczości. Konkurs, którego kapitułę tworzą głównie gdańscy biznesmeni, ogłoszony zostanie w tym miesiącu.
Centrum Obsługi Biznesu mieści się w budynku magistratu przy Nowych Ogrodach w pokoju 102. Informacje pod nr. tel. 323-61-02.
Głos Wybrzeżaam

Opinie (64)

  • jak być kochaną, czytelną i rozumianą

    typowe przypadłości piszących:

    nadmiar erudycji i fachowości (mex)
    pustosłowie
    rozwlekłość i gadulstwo
    długie zdania, długie BLOKI ZWARTEGO TEKSTU

    jak pisać??
    pisz krótkie zdania
    dłuższe zdania rozbijaj
    stosuj różną dugość zdań w celu zróżnicowania tekstu
    unikaj używania wielkich słów (mex i mef)
    unikaj żargonu (gallux)
    pisz prosto krótkim językiem
    nie traktuj z góry czytelnika

    no i wysyłaj choć puste koperty...

    • 0 0

  • Gallux...

    Co do tego wkładu, wynoszącego 50 000 zł - niekoniecznie musisz mieć forsę, wystarczy, że aportem wniesiesz stare krzesła, lub trabanta, tudzież inne sprzęty - których wartość oszacujesz na kwotę ustawowo wymaganą. Najczęściej tak własnie wygląda zbiernaie kapitału na spółkę. :)

    • 0 0

  • a w spółce jawnej kapitał 500 000??
    czy ty mnie cny olisie nie wpuszczasz jawnie w maliny??
    ja chce z kolegą założyć small bizness ale żeby kolega nie musiał płacić zusu
    za działalność dziekuję bo albo musiałbym go zatrudnić i płacić zus i z prostej sprawy zrobic se stosy papierów
    jak mi pomozesz może ci powiem co jest grane:)
    a może nie:)
    pomyśle, bo czuje ciężki szmal
    znalazłem niszę biznesową:)

    • 0 0

  • ale aport musi być po równo??
    tzn czy kazdy wspólnik ma wnieść po połowie??
    bo sama moja cenna głowa to by na 5 takich spółek stykła:))

    • 0 0

  • Gallux,

    a pozwolisz w tej twojej spółce na bujny rozkwit działalności związkowej?

    • 0 0

  • kyliks

    Posypałem głowę popiołem chociaż to jeszcze nie popielec. Wybacz, że śmiałem napisać iż będę polemizować, a co najważniejsze czytać. Czy w takim razie twoim ulubionym zajęciem nie jest pisanie na Berdyczów, gadanie po próżnicy tudzież sobie a muzom ? Rada była życzliwa. Wydaje mi się, że to miło jak inni słuchają lub czytają, co ktoś ma do powiedzenia i ew. wyrażą swoją opinię. Po to chyba jest portal. No chyba że zjadło się wszystkie rozumy. Wtedy pozostaje zostać posłem na sejm i wdawać się w kilkunastominutowe tyrady słowne. Albo też zalożyć własną stronę pt. Poglądy Pana Kyliksa.

    • 0 0

  • Olis!
    auuuuuć!
    pami Kyliks!

    • 0 0

  • "...zwolnienie z podatku od nieruchomości (dotyczy nowo powstałych obiektów wraz z gruntami). Warunkiem jest też utworzenie minimum 5 nowych miejsc pracy..." - hehehe, a co z nowopowstałymi firmami które starają się jak mogą by utrzymać się na powierzchni, zatrudniają 5 osób (5 stanowisk), ledwo wiążą koniec z końcem i nie stać ich na wykupienie gruntu i budowę choćby baraku-nieruchomości. Może jakieś zwolnienie z podatku lub dopłata z budżetu miasta?? nie, nie, tylko kłody pod nogi i coraz to różne opłaty.

    • 0 0

  • Pani Kyliks ? Jeżeli tak to zwracam płeć uniżenie.

    • 0 0

  • kyliks

    Całkowicie się z Tobą zgadzam, że CBO nowa instytucja powołana min.do przygotowania nowych
    ofert inwestycyjnych jest instytucją
    całkowicie zbędną.
    Przyczyną jej powstania jak piszesz
    najprawdopodobniej jest chęć dorobienia
    do pensyjek przez paru urzędników magistrackich .
    Zgadzam się też z Tobą ,że nie tędy droga
    nie poprzez powoływanie nowych instytucji
    a raczej przez dostosownie przepisów prawnych.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane