• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sztormowo w gospodarce morskiej 2009

Kuba Łoginow
11 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Terminal kontenerowy w gdańskim porcie i Stocznia Remontowa. Terminal kontenerowy w gdańskim porcie i Stocznia Remontowa.

Upadek stoczni, kryzys w portach morskich i brak postępu w rozwiązywaniu palących od lat problemów. Jak wyglądał 2009 rok w gospodarce morskiej? - O tym w subiektywnym przeglądzie Kuby Łoginowa.



Głębokowodny terminal kontenerowy w Gdańsku. Głębokowodny terminal kontenerowy w Gdańsku.
Porty i żegluga: optymistyczne akcenty mimo kryzysu

Chociaż polska gospodarka jako jedyna w Europie uniknęła recesji, to jednak branża morska kryzys odczuła bardziej, niż reszta polskiej gospodarki. Porty i żegluga funkcjonują w układzie globalnym i dlatego światowe trendy momentalnie przekładają się na sytuację branży. Przeładunki w trójmiejskich portach zaczęły gwałtownie spadać około lutego-marca, lecz pod koniec roku trend się odwrócił i ogólny bilans wypada nie najgorzej. Według prognoz, w Porcie Gdynia przeładunki spadną do 13,5 mln ton z 15,5 mln t w roku 2008, a w Gdańsku... nawet nieznacznie wzrosną, osiągając 18-18,5 mln ton. To wszystko dzięki zwiększeniu obrotów węglem, zbożem i kontenerami, w czym zasługa terminalu DCT Gdańsk.

Kryzys spowodował odłożenie w czasie kilku strategicznych inwestycji, w tym przede wszystkim nowego terminalu promowego w centrum Gdyni. Są jednak i pozytywne akcenty: Trójmiasto zyskało bezpośrednie połączenie promowe do Helsinek i niemieckiego Travemunde, a gdański terminal DCT wzbogacił się o długo oczekiwaną linię transoceaniczną z Chinami. W pojawieniu się bezpośrednich zawinięć oceanicznych kontenerowców kryzys wręcz pomógł, gdyż na świecie pojawiła się nadwyżka mocy przewozowej, a operatorzy chcą zapełnić tę lukę dzięki przekierowaniu statków na nowe rynki.

Kłopoty stoczni

Miał być katarski inwestor, a nie będzie niczego - jak mawiał pewien klasyk. Mimo zaangażowania całego aparatu państwowego, nie udało się znaleźć inwestorów dla stoczni w Gdyni i Szczecinie. Uchowała się za to gdańska "kolebka", a także szereg mniejszych, prywatnych stoczni remontowych i jachtowych. Jednak i tu nie obyło się bez kłopotów: o bankructwo otarła się Gdańska Stocznia Remontowa, której menedżerowie niepotrzebnie zajęli się hazardem, a dokładniej mówiąc - opcjami walutowymi.

Na szczęście rynek nie znosi próżni - na opuszczonych przez Stocznię Gdańsk terenach powstaje nowa reprezentatywna dzielnica, a tereny po Stoczni Gdynia najpewniej przejmie tamtejszy port. Częściowo rozwiąże się w ten sposób palący problem gdyńskiego portu, polegający na braku terenów rozwojowych. Na szczęście Trójmiasto uniknęło aż tak poważnych kłopotów, jakie przeżył Szczecin, gdzie całkowitemu upadkowi stoczni towarzyszy postępująca marginalizacja tamtejszego portu.

Żegluga śródlądowa: plany, plany, plany...

"Papier zniesie wszystko" - takimi słowami wielu sceptyków określa starania Ministerstwa Infrastruktury, ukierunkowane na przywrócenie żeglugi śródlądowej w Polsce. Mimo to nie sposób nie zauważyć, że w ubiegłym roku w tym temacie nareszcie coś się zaczęło dziać. W każdym razie żegluga śródlądowa jest niewątpliwie konikiem Anny Wypych-Namiotko, odpowiedzialnej za sprawy morskie wiceminister infrastruktury.

Co prawda do użeglownienia Wisły jeszcze daleka droga, za to jest szansa na ożywienie wodnego szlaku E-70 z Berlina, przez Odrę, Wartę, Noteć i Dolną Wisłę do Gdańska. Oprócz tego, trwają prace nad projektem "Pętli Żuławskiej", którego celem jest rozwój infrastruktury żeglarskiej w Delcie Wisły i w rejonie Zalewu Wiślanego. Na tym plany się nie kończą: pod koniec roku wiceminister Anna Wypych-Namiotko rozpoczęła rozmowy z Czechami i Słowacją na temat dość futurystycznego projektu kanału Odra - Wag - Dunaj. Pojawia się też szansa na powstanie dwóch nowych stopni wodnych na Wiśle: w Niepołomicach oraz poniżej Włocławka. Jeśli uda się zrealizować choć część z tych ambitnych planów, gdański port znowu stanie się portem morsko-rzecznym, przez co jego ranga istotnie wzrośnie.

Żegluga na Zalewie Wiślanym i kanał przez Mierzeję

Miniony rok przyniósł również ostateczne pogrzebanie projektu kanału przez Mierzeję Wiślaną - największej, obok gazoportu, planowanej inwestycji w gospodarce morskiej. Początkowo Ministerstwo Infrastruktury unikało jasnych deklaracji, czy chce realizować ten projekt, zasłaniając się koniecznością przeprowadzenia audytu ekologicznego. Przełom nastąpił 1 września, kiedy do Gdańska przyjechał Władimir Putin. Premierzy Polski i Rosji uroczyście podpisali długo oczekiwaną umowę o "swobodnej" żegludze po Zalewie Wiślanym, która już po trzech tygodniach okazała się mniej warta, niż papier, na którym ją sporządzono. W opinii pomorskich polityków PO umowa z Rosją spowodowała, że nie jest już konieczna budowa kosztownego kanału przez Mierzeję. Aby nikogo nie urazić, rząd PO-PSL znalazł salomonowe rozwiązanie: kanał powstanie, ale dopiero w 2018 roku, czyli tak naprawdę nigdy, bo o tym decydować już będą następcy Donalda Tuska.

Gazociąg Północny

Rosjanie i Niemcy nie przestraszyli się kilkukrotnych groźnych uchwał polskich samorządowców i nie zrezygnowali z budowy gazociągu północnego. Co więcej, polskie apele nie przekonały również braci Skandynawów, którzy pod koniec roku wydali zgodę na budowę Północnego Potoku. W zamian szwedzkie firmy dostały intratne kontrakty, Duńczycy - tańszy gaz, a Finowie - odroczenie wprowadzenia ceł wywozowych na rosyjskie drewno, na którym bazują fińskie papiernie. Raptem okazało się, że wrażliwi na ekologię Szwedzi przymknęli oko na zagrożenia środowiskowe, których Nord Stream nawet nie myśli usuwać. Nam pozostaje jedynie budować gazoport i przygotowywać się do podwyższenia cen gazu, co z kolei zmusi nas do oszczędniejszego zużywania energii - a więc mimowolnie i do ochrony klimatu.

Trójmiejskie plaże będą czystsze

W 2009 roku miało miejsce kilka wydarzeń, które spowodują, że już za kilka lat ostatecznie pożegnamy sinice na trójmiejskich plażach. Na początku roku zaczęła wreszcie pracować pełną parą gdańska oczyszczalnia ścieków "Wschód", co pozwoliło zamknąć nieefektywną "Zaspę". Jednak z perspektywy czystości trójmiejskich plaż najważniejszym wydarzeniem było... rozpoczęcie budowy oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Nieoczyszczone ścieki z ogromnej warszawskiej metropolii były do niedawna jednym z najważniejszych polskich "towarów eksportowych", które wysyłaliśmy na Bałtyk. W najbliższych latach powinna zadziałać nie tylko ogromna warszawska oczyszczalnia (notabene, największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce), ale i szereg podobnych obiektów na Śląsku (Mysłowice, Jaworzno), co spowoduje zauważalną poprawę jakości wody w trójmiejskich kąpieliskach - być może już w najbliższym sezonie.

Opinie (90) 5 zablokowanych

  • Lud stepowy nad morzem no to ciekawe?

    Trochę mie nie dziwi, że nie potrafimy wykorzystać ani sieci rzek, ani położenia nadmorskiego. Pierwiastka normańskiego u nas już nie ma. Po II wojnie jest pierwiastek proletariacko-chłopski- 95 procent.!!! To fakt i trzeba sie z tym pogodzic. NIe dziwi mnie zatem, że rzeki są nie uregulowane, stocznie padły, porty tracą na rzecz Hamburga, a budowany terminal gazowy jest blokowany dla duzych statków gazociągiem nord-stream-em. A Warszawa daleko, daleko.

    • 10 0

  • A to my mamy jeszcze gospodarke morska?!!!

    • 9 1

  • no związki zawodowe powinny być szczęśliwe (3)

    od lat ich postulaty w mniejszym lub większym stopniu były spełniane, pełen socjal, osłony, brak zwolnień, wiece, a jak coś nie szło to palenie opon

    w zasadzie w trójmieście mają się dobrze dwie firmy z branży morskiej, stocznia remontowa i DCT, ale obie firmy mają wspólną cechę - TAM ZWIĄZKI ZAWODOWE PER NOGA CHODZĄ NA SMYCZY TRZYMANE ZA RYJE...

    • 12 1

    • (2)

      W DCT nie ma związków......

      • 0 0

      • no to jeszcze lepiej

        • 0 0

      • DCT to germański obóz pracy niewolniczej.

        • 2 2

  • obyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku i nie ockneli za póżno !... (1)

    I co z tego ,ze niema polskich stoczni ,firm armatorskich, ze leżą polskie porty, i dawno już padlo wiele ważnych ,dużych i dobrych polskich firm? Masz za to Lidl-e , Kauflandy itd... w niektórych firmach językiem urzędowym jest j. niemiecki, zaraz będziemy podróżować niemieckimi kolejami DB{ obawiam się coby nie bylo tabliczek "Nur fur deutsch". Ojcu Polakowi zabrania sie z wlasnymi dziećmi rozmawiać po Polsku!!!. Niemiecka policja poluje na podróżujących ich autostradami Polaków.Myślę ,żę niemieccy politycy i niemiecka polityka w odróżnieniu od naszych i naszej jest b. dalekosiężna b. przemyślana i myślę , że jest w stosunku do nas bardzo podstępna!... Oj - chyba za bardzo się rozpisalem, czas sie brać za nauke przyszlego ojczystego j. niemieckiego...

    • 15 4

    • GROSS DEUTSCHLAND

      und bald wird der Polackenpack für 5 Euro pro Monat in Grossdeutschland arbeiten. Ihr Polacken werdet schon sehr bald erfahren was es bedeutet ein Dritte Welt Land zu sein. Danzig , Elbing , Stettin, Allenstein, Oppeln, Krakau, Litzmannstadt, Posen all diese Städte , die derzeit lediglich unter polnischer Verwaltung stehen, werden allesamt zurück zum Reich heimkehren. Und der Polacke wird dort nur die Strassen kehren.

      • 1 1

  • UWAGA (3)

    Już wkrótce wybory.

    Ponownie będziesz potrzebny. Twój głos na karcie wyborczej.

    Będziesz bardzo ważna, w centrum zainteresowania.

    Zagłosujesz na Szczurka, Adamowicza, Karnowskiego????

    PORA PRZEWIETRZYĆ NASZE TRÓJMIASTO.

    PORA NA ZMIANY.

    • 13 1

    • Szczurek zostanie bo zasłużył - Adamowicz, nie ...ale ten drugi ma zapewnioną robotę w prywatnej firmie (1)

      • 0 4

      • Szczurek to największy nierób i nieudacznik z wielkim Pr-em i tylko z tym. Żenada.

        • 7 3

    • A ja głosuję na Szczurka

      • 0 0

  • Mniasto je nasze i do nas należy ...

    Szczurek jest już trzecią kadencje !!! jak go koleginka ś.p. Frania namaścila -tak chlop do dziś ciągnie !. I pamiętajcie !- jeżeli w najbliższych wyborach nie on , to napewno ktoś z jego ferajny.

    • 7 0

  • więcej związków zawodowych

    jeszcze w branży morskiej jest kilka firm które można dobić, niech zwolnieni związkowcy z upadłych zakładów przechodzą do tych pozostałych istniejących zakładów, tam jeszcze uda się coś rozpier...ć!!!

    • 0 3

  • "...o bankructwo otarła się Gdańska Stocznia Remontowa, której menedżerowie niepotrzebnie zajęli się hazardem, a dokładniej

    mówiąc - opcjami walutowymi..." A ja sobie gram co tydzien w totolotka i jeszcze nigdy nic nie wygralem. Za to kochanek mam od cholery. Gdyby ci menedżerowie obrali moja strategie...

    • 4 0

  • Człowiekzlasu... (1)

    a co niby twoim zdaniem mniał zrobic PiS czy kto kolwiek z polityków w sprawie stoczni - zakład jak każdy inny - czy jak sklepik osiedlowy upada z powodu nierentowności to rząd też ma się włączyć w jego ratowanie i dokładać do interesu ?

    • 1 2

    • Co?

      Nie o to mi chodzi , chodziło mi raczej o to, że wszyscy tu obwiniają Tuska. Też uważam, że jeśli coś jest nie rentowne to należy to zamknąć, ale tu wszyscy zamknięcie stoczni przypisują jednej ekipie rządzącej a stocznia n ie zaczęła upadać 2 lata temu tylko wcześniej .

      • 2 0

  • ludzie tu pluja na Tuska i na Wałęse tylko przez zwykłą zazdrość i zawiść , bo im się udało dopchać do koryta a pozostałym nie , tylko dla czego te opluwające ich cwaniaczki same nic nie robią tylko krytykuja innych

    • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane