• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

TIR-y na Marynarki Polskiej: czy kogoś to obchodzi?

Michał Brancewicz
8 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Sznur ciężarówek czekających na rozładunek. Sznur ciężarówek czekających na rozładunek.

TIR-y wróciły na ul. Marynarki Polskiej - alarmują mieszkańcy Nowego Portu. - W środę korek miał ponad 600 metrów długości - opowiada pan Jakub. Miasto obiecało pomoc w znalezieniu terenu na parking.



Od kilku dni sytuacja powtarza się praktycznie codziennie. Zdjęcia ze środy po południu. Od kilku dni sytuacja powtarza się praktycznie codziennie. Zdjęcia ze środy po południu.
Po raz pierwszy o problemie TIR-ów, które czekając na wyładunek w porcie stoją na ul. Marynarki Polskiej i tym samym niszczą tę ulicę, pisaliśmy w czerwcu. Po naszej interwencji Zarząd Dróg i Zieleni ustawił w tym miejscu znak zakazujący zatrzymywania się. Na jakiś czas pomogło, chociaż problem nie został rozwiązany.

Co jakiś czas kierowcy, przeganiani z ul. Marynarki Polskiej, "ukrywali się" w ul. Wielopole zobacz na mapie GdańskaWyzwolenia zobacz na mapie Gdańska, gdzie dalej blokowali jezdnię, z tą różnicą, że na ulicach jednopasmowych.

Od dwóch dni nasza redakcja zasypywana jest mailami od czytelników, którzy alarmują, że ciężarówki powróciły na ul. Marynarki Polskiej.

- Takie parkowanie utrudnia innym jazdę i stwarza zagrożenie bezpieczeństwa, poprzez brak widoczności przede wszystkim przy pokonywaniu skrzyżowań, czy włączaniu się do ruchu - skarży się jeden z czytelników.

Kto powinien zapłacić za parking dla TIR-ów, które czekają na wjazd na teren portu?

- W ostatnim tygodniu ciężarówki stały tu cztery razy - mówi z kolei pan Jakub. - Telefony do straży miejskiej i policji nic nie dają. Pomimo ustawionych znaków TIR-y nadal tam parkują.

Kłopot w tym, że kierowcy ciężarówek nie stoją na Marynarki Polskiej przez własne widzimisię. Ulicę zamienili w parking, ponieważ na terenie portu brak dla nich miejsc postojowych. Choć odpowiedni teren można znaleźć, nikt nie chce zainwestować w przekształcenie go w parking.

- Problem spółek z przeładunkiem nie powinien być problemem mieszkańców Nowego Portu oraz przyjezdnych. Zwłaszcza, że w poprzednim artykule dotyczącym tego problemu rzecznik Zarządu Portu Morskiego Gdańsk dał do zrozumienia, że jeśli właściciele spółek, do których udają się kierowcy tirów, zechcą zainwestować w parking to zostanie to im umożliwione - bulwersuje się Łukasz Hamadyk, radny osiedla Nowy Port, do którego mieszkańcy zgłaszają się z tym problemem.

Zdaniem wielu mieszkańców, ciężarówki niszczą nawierzchnię niedawno wyremontowanej ulicy i tworzą na niej koleiny. W opinii ZDiZ-u, który za naszą namową sprawdził ul. Marynarki Polskiej, jej stan jest dobry.

W tej sprawie niewiele robią policja i straż miejsca. Obie służby twierdzą, że są bezradne. - Karaliśmy kierowców mandatami, ale nie przynosiło to żadnych skutków - przekonuje Aleksandra Malinowska, rzecznik KMP Gdańsk.

Wreszcie w sprawę zaangażowało się miasto. Z inicjatywy urzędników doszło do spotkania policji, przedstawicieli portu i ZDiZ-etu.

- Ustaliliśmy, że potrzebujemy w Gdańsku, lub poza miastem, terenu na 100-150 tirów, gdzie mogłyby parkować - relacjonuje Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska. - Ale my jako miasto nie widzimy powodów, dla których mielibyśmy dorzucać się do kosztów urządzenia takiego miejsca. Koszty powinni ponieść właściciele elewatorów znajdujących się na terenie portu.

ZDiZ szuka takiego miejsca, na razie na terenie Gdańska, jednak nie jest wykluczone, że obszar poszukiwań rozszerzy się na gminy ościenne. - Jeśli znajdziemy taki teren w Gdańsku to niewykluczone, że udostępnimy go za darmo - deklaruje prezydent.

Opinie (251) 7 zablokowanych

  • tyle lat adamowicz nie zadbał o nowy port, wstyd, żadnych działań panie prezydencie,ja się pytam jakim trzeba być człowiekiem by tak postępować przez tyle lat kandydatury,kto jest odpowiedzialny za nadanie i utrzymywanie pana na takim odpowiedzialnym stanowisku,idz pan kopać piłke i niech mąrzy ludzie rządzą w gdańsku.

    • 2 0

  • tiry na osiedlach mieszkaniowych

    Mieszkam na Pustkach Cisowskich. Nie wiem co tam robią tiry bo nie ma tam żadnej bazy transportowej ani drogi przelotowej. Panowie kierowcy parkują swoje ciężarówki pod swoimi mieszkaniami nie zważając na to, że niszczą krawężniki, chodniki, trawniki. A co na to Straż Miejska ? Nic - oni są wybitnymi specjalistami od psich kup.

    • 3 0

  • Parking dla TIR-ów ... (2)

    Urzędnicy widzą problem , my nie . Wystarczy zlikwidować ogródki działkowe
    v/v Morskiego Domu Kultury i dalej koło Promu a to są idealne tereny na parkingi.

    • 1 2

    • sorry wole zieleń przed oknem, niż te brudne auta

      z brudnymi i prostymi kierowcami

      • 0 0

    • Miejsce dobre tylko kto pokryje koszty takiej inwestycji? Może Ty?

      To nie taka prosta sprawa. Samo usuniecie działek i przygotowanie gruntu pod budowę to spory wydatek. A wcześniej trzeba by cos jeszcze zrobić z obecnymi użytkownikami tego terenu.

      • 0 0

  • (1)

    debile to jak maja towar przywiesc jak bedą mieli zakaz wjazdu do miasta zastanowcie sie co piszecie !! gdyby nie oni to byscie ZARCIA w domu nie mieli bo nic w sklepach by niebylo !!

    • 2 1

    • 1. po co od razu debile....
      2. zarcie by bylo, rozwiazanie jest proste - tiry do centrow dostarczaja towar , nastepnie mniejsze dostawczaki po miescie, jakis problem?.
      3. widziales tyle ciezkich tirow w niemieckim miescie ??
      4. argumenty poprostu populistyczne.
      5. pozatym jest jeszcze, powinien byc wlasciwie transport kolejowy lub rzeczny ale to inna bajka.

      • 1 0

  • ciekawe co by się stało

    gdybym ja sobie tam zaparkował, zwyczajnym samochodem osobowym

    • 0 0

  • plac

    może plac przy Jana Pawła? stoi od pewnego czasu bez przeznaczenia z tabliczką "teren prywatny". Może właściciel udostępni dla tirów? Chyba, że to kleru i zrobią tarasy papieskie?

    • 0 0

  • jak za komuny,

    odbijanka, miasto, spółki, zarząd i tak w koło macieja.

    nosz kuwa! to jest ten 21 wiek, jest ta europa, bo ja jej za bardzo w działaniach nie widzę.
    wpieprzyć karę firmie skupującej tak z 500 tyś. zł. Budżet miasta wzrosnie, a cwaniaki zrobia parking. Jak nie zrobia, to znowu 500 tysia i sie nauczą.

    Pozostaje jeszcze kwestia, czy komus na tym zależy...jak widac nie.

    • 0 0

  • TIR do dokument przewozowy !

    Międzynarodowy Tranzyt Drogowy (oficjalny skrót TIR, od fr. "Transports Internationaux Routiers") – międzynarodowa konwencja celna z 14 listopada 1975 (z późniejszymi zmianami), dotycząca tranzytu towarów samochodami ciężarowymi w transporcie międzynarodowym, pozwalająca uprościć procedury na granicach i w urzędach celnych, celem większej efektywności przewozów drogowych.

    TIR Logo
    Pojazd poruszający się na karnecie TIR wyruszająca z jednego państwa jest - w myśl konwencji TIR - sprawdzana i zaplombowywana na granicy kraju (lub w dowolnym Urzędzie Celnym zlokalizowanym wewnątrz państwa z którego wyjeżdża), z którego wywozi ładunek, a zostaje odplombowana oraz skontrolowana dopiero w kraju docelowym, zaś wszystkie granice państw tranzytowych mija z formalnościami ograniczonymi do minimum (np. przy przewozie towaru z Hiszpanii do Rosji samochód jest plombowany na granicy hiszpańskiej i mija granice wszystkich państw bez rozbudowanej kontroli, zaś otwarcie zamknięcia celnego samochodu następuje dopiero w Rosji).
    Konwencję TIR zaczęto stosować tuż po zakończeniu II wojny światowej (pierwsze porozumienie w tej sprawie zawarto w 1959 roku), a należy do niej kilkadziesiąt państw: wszystkie europejskie, a także większość krajów, które utrzymują sporą liczbę ciężarówek w ruchu międzynarodowym (m.in Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan, czy Iran).
    Pojazd przewożący ładunek pod osłoną karnetu TIR opatrzony powinien być niebieską tabliczką z białym literowym skrótem TIR - stąd też w języku potocznym duże ciężarówki określa się mianem TIR-ów.

    • 0 0

  • I co można? Można!! Tirów nie ma!! Gdzieś się pochowy, alle na Marynarki pusto. Bravo :]

    • 0 0

  • gdań-szczanie śmieją się z

    długości czasu, w którym dokończono estakadę Kwiatkowskiego a sami parkingu w porcie nie mają buahhaha

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane