• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tadeusz Szemiot kandydatem PO i Lewicy na prezydenta Gdyni

Michał Sielski, Patryk Szczerba
19 stycznia 2024, godz. 18:00 
Opinie (572)
Najnowszy artykuł na ten temat Brak koalicji w Radzie Miasta w Gdyni
Tadeusz Szemiot został kandydatem koalicji PO, Lewicy i ruchów miejskich na prezydenta Gdyni.
Tadeusz Szemiot został kandydatem koalicji PO, Lewicy i ruchów miejskich na prezydenta Gdyni.

Tadeusz Szemiot został kandydatem koalicji PO, Lewicy i ruchów miejskich na prezydenta Gdyni. To trzecia osoba, która zapowiedziała, że będzie ubiegać się o najważniejszy gabinet w Urzędzie Miasta. - Budując koalicję, którą będę miał zaszczyt reprezentować w wyborach prezydenckich, oparłem ją o dialog, porozumienie i kompromis. To są wartości, które mi zawsze przyświecały - podkreśla.



Kto jest twoim kandydatem w wyborach na prezydenta Gdyni?

Wspólnego kandydata koalicji PO, Lewicy i ruchów miejskich ogłoszono w piątek, 19 stycznia 2024 r., w sali Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu.

Kim jest Tadeusz Szemiot?



Tadeusz Szemiot to lider gdyńskiej Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta. Zasiada w niej już od 2006 r., od lat jest także przewodniczącym klubu radnych Koalicja Obywatelska. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami z zakresu audytu, kontroli i nadzoru właścicielskiego.

Tadeusz Szemiot urodził się w Gdyni w 1976 r., a wychował na Osiedlu Moniuszki. Ukończył elitarne III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, a następnie Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego.

Prywatnie szczęśliwy mąż Kasi i ojciec Leny i Olgi. Interesuje się historią, lubi gry planszowe i komputerowe. Ceni też sobie gdyńskie restauracje i knajpki. W wolnych chwilach zaczytuje się w klasykach fantasy: czyta Tolkiena, Sapkowskiego, ale też Franka Herberta. Na urlopie raczej zwiedza, niż leży, a sam siebie określa jako liberała o umiarkowanych poglądach.

Dlaczego zdecydował się kandydować?



- Ostatnie miesiące prowadziłem intensywne rozmowy, dyskutując z każdym otwartym na dialog o wspólnej wizji naszego miasta za 5, 10 i 15 lat. W tym czasie w Warszawie zawiązano koalicję 15 października, która udowodniła, że bliskie mi myślenie ma sens i może prowadzić do potrzebnych zmian. To również dodatkowo ośmieliło niektórych moich partnerów. Pokazało im, że można - mówi.
Jednym z głównym problemów, poruszanych w kampanii, będzie kwestia demografii i pomysłów, jak wyciągnąć Gdynię z kryzysu.

- Jest wiele spraw, które wymagają korekty i zmiany. Mówiłem już o wyścigu o dobrobyt, w którym Gdynia konkuruje z innymi miastami. Przyzwyczailiśmy się posługiwać kategoriami z lat dziewięćdziesiątych, kiedy to Gdynia była miastem dynamicznym, które przyciągało ludzi. Musimy sami się zapytać, czy to ciągle jest prawda. Przez minione dwie dekady ubyło tylu mieszkańców Gdyni, ilu mieszka np. w Wielkim Kacku lub w Śródmieściu. Tylko w trzech ostatnich kwartałach z Gdyni wyprowadziło się 2,5 tys. więcej osób, niż się wprowadziło - wskazuje.
  • Kandydaturę zaprezentowano w budynku WSAiB w Gdyni w piątek wieczorem.
  • Kandydaturę zaprezentowano w budynku WSAiB w Gdyni w piątek wieczorem.
  • Kandydaturę zaprezentowano w budynku WSAiB w Gdyni w piątek wieczorem.
  • Tadeusz Szemiot wspólnym kandydatem Platformy Obywatelskiej,  Lewicy i gdyńskich ruchów miejskich na prezydenta Gdyni
  • Kandydaturę zaprezentowano w budynku WSAiB w Gdyni w piątek wieczorem.
  • Kandydaturę zaprezentowano w budynku WSAiB w Gdyni w piątek wieczorem.
Podkreśla, że chce rozmawiać z ludźmi.

- Nie chcemy już władzy rodem z lat dziewięćdziesiątych. Wyczerpał się ten styl rządzenia i model rozwoju zainicjowany trzy dekady temu. Gdynia potrzebuje otwartości, innowacji i nowego sposobu funkcjonowania. Władza musi być otwarta dla ludzi, również tych, którzy wyrażają odmienne poglądy. Taką zmianę wybraliśmy dla Polski jesienią, wiosną przyjdzie czas na zmianę w Gdyni - zapowiada.


Inni kandydaci na prezydenta Gdyni



Jako pierwszy swoją kandydaturę ogłosił urzędujący prezydent Wojciech Szczurek. Zrobił to już w sierpniu ubiegłego roku, choć w poprzednich wyborach zawsze zwlekał do ostatniej chwili i czekał na to, by wszyscy inni kandydaci się określili. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą prezydentem Gdyni może teraz zostać po raz ostatni. Byłoby to bez wątpienia zwieńczenie kariery, zwłaszcza że w tym roku kończy 61 lat. Od 1998 r. nieprzerwanie rządzi Gdynią.

- Moją partią od zawsze była Gdynia. Dlatego, pomimo propozycji, nie zdecydowałem się kandydować do parlamentu, za to jako kandydat Samorządności będę się ubiegał o wybór na prezydenta Gdyni - poinformował Wojciech Szczurek.
Wojciech Szczurek ponownie wystartuje w wyborach na prezydenta Gdyni Wojciech Szczurek ponownie wystartuje w wyborach na prezydenta Gdyni

W październiku 2023 r. swoją kandydatkę przedstawił Gdyński Dialog. To Aleksandra Kosiorek, która w prawyborach pokonała Bartłomieja Austena.

Aleksandra Kosiorek to 38-letnia radczyni prawna, prowadząca własną kancelarię w Orłowie.

- Mam wiedzę, doświadczenie i energię oraz silne środowisko, które mnie wspiera. Jestem prawniczką i przedsiębiorczynią pracującą z ludźmi. Wiem, że trzeba się wsłuchiwać w ich głos. Jestem też gdynianką i znam problemy miasta - mówiła Aleksandra Kosiorek podczas konferencji, na której zaprezentowano ją jako kandydatkę Gdyńskiego Dialogu na stanowisko prezydenta Gdyni.
Kandydatka na prezydenta Gdyni. Gdyński Dialog wystawia Aleksandrę Kosiorek Kandydatka na prezydenta Gdyni. Gdyński Dialog wystawia Aleksandrę Kosiorek

W Gdyni będzie jeszcze co najmniej jeden kandydat - niebawem ma go przedstawić Prawo i Sprawiedliwość. Marcin Horała, który zazwyczaj był pewniakiem do obsadzania tej roli, tym razem na pewno nie wystartuje. Kilkakrotnie powtórzył już, że nie będzie kandydował na prezydenta Gdyni. Nazwisko przedstawiciela PiS mamy poznać w ciągu najbliższych tygodni.

Miejsca

  • WSAiB Gdynia, Kielecka 7

Opinie (572) ponad 50 zablokowanych

  • Hm,

    Obserwując efekty PO kiedy poprzednio rządziła poprzednio nie zauważyłam talentu do rozwoju Polski, osobiście mnie to nie przekonuje, ale każdy ma prawo do swojego zdania i żałuję że oddolne ruchu połączyły się z działaczami partyjnymi, bo jak mówi przysłowie z kim przystsjesz, chyba nie pójdę na wybory

    • 10 4

  • Pięknie to sobie władze PO wymyśliły: Wojtusiu my damy Tobie jakiegoś placka co nie jest w stanie Ci zagrozić, a Ty dalej popieraj nas w polityce krajowej. I tak to się kręci od lat :-)

    • 9 3

  • (6)

    Serio? Lewica?
    Czarzasty, Żukowska, Szczujring-Wielgus, Zandberg, Śmiszek, Kotula, Matysiak, Szejna, Wieczorek i cała reszta tego towarzystwa?

    Głosując na pana Szemiota z PO sprawisz, że niestety lewica wejdzie tylnymi drzwiami, a na to nie możemy pozwolić.

    Może być wszystko inne, PO, PiS, Trzecia Droga, PSL, Bezpartyjni Samorządowcy czy Konfederacja.

    Wszystko jest lepsze od Lewicy.

    Obecność lewicy w Sejmie świadczy o rozpadzie moralnym społeczeństwa. Przykre.

    • 14 8

    • (4)

      Przykra jest obecność ruskich agentów w sejmie, a nawet niedopuszczalna. Czas wyrzucić konfe z Polski na zawsze

      • 2 0

      • Lewica to ruscy agenci. Komuna wiecznie żywa. (3)

        PZPR = SdRP = SLD = Lewica

        Po samorozwiązaniu PZPR, a część działaczy podjęła decyzję o założeniu dwóch nowych partii socjaldemokratycznych. Na ten cel otrzymała od Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego kwotę ponad 1 mln dolarów w ramach tzw. pożyczki moskiewskiej.

        Byli działacze PZPR założyli Socjaldemokrację Rzeczypospolitej Polskiej, której głównymi przywódcami byli Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller i Mieczysław Rakowski. SdRP miała m.in. przejąć wszystkie prawa i obowiązki PZPR oraz pomóc w rozdysponowaniu majątku byłej PZPR.

        Po rozwiązaniu PZPR i założeniu SdRP pozostała część działaczy utworzyła Unię Socjaldemokratyczną Rzeczypospolitej Polskiej (USdRP), która przemianowała się na Polską Unię Socjaldemokratyczną, a także Ruch 8 Lipca. Najbardziej radykalni działacze o zdeklarowanej ideologii komunistycznej utworzyli partię Związek Komunistów Polskich Proletariat. Politycy PUS współtworzyli w 1992 wraz z byłymi działaczami opozycji demokratycznej Unię Pracy, działacze SdRP w 1999 powołali nową partię Sojusz Lewicy Demokratycznej, a działacze ZKP Proletariat po delegalizacji partii w 2002 utworzyli Komunistyczną Partię Polski, która istnieje do dnia dzisiejszego.

        Sojusz Lewicy Demokratycznej 1999-2021.

        Pierwszy przewodniczacy SLD Leszek Miller (eks-PZPR), ostatni przewodniczacy Włodzimierz Czarzasty (eks-PZPR)

        W związku z planami połączenia z Wiosną, SLD formalnie przyjął zarejestrowaną 27 stycznia 2020 nazwę Nowa Lewica. Skrót partii nie został przy tym wtedy zmieniony przez sąd. 11 czerwca 2021, w wyniku rozwiązania Wiosny i złożenia przez jej działaczy deklaracji przystąpienia do Nowej Lewicy, doszło do faktycznego połączenia obu ugrupowań. 17 lipca 2021 formalnie powołano w ramach Nowej Lewicy frakcje SLD i Wiosna. 9 października 2021 odbył się kongres, który przypieczętował proces łączenia obu środowisk poprzez parytetowy wybór władz.

        Czarzasty (w PZPR 1983-1990) dziś jest wicemarszałkiem Sejmu z ramienia Nowej Lewicy.

        • 2 3

        • Przewodniczący rady naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej w wyborach w 2023 z ramienia Nowej Lewicy z powodzeniem ubiegał się o senacką reelekcję (z wynikiem 59 980 głosów).

          W grudniu tego samego roku objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

          • 0 2

        • A dziś jako konfederacja. (1)

          Ruskie zawsze chcieli mieszać u nas, jak nie namiestnikiem to brązowym z gaśnicą

          • 3 1

          • Ja o bardzo niebezpiecznych lewusach, którzy obsiedli stołki w rządzie, dosłownie sami potrafią się zaorać przed kamerami i ludzie im jeszcze przyklaskują, a ty mi z jakimś odklejonym strażakiem z marginesu wyskakujesz.
            Ta cała lewica jest jak ten gaśnicowy, tyle że są z drugiej strony barykady.

            Gadka z tobą w stylu, "a u was biją murzynów".
            Jeszcze dodaj, że Piotrowicz też był w PZPR.

            • 0 1

    • kolego ja zagłosuję całkiem świadomie na lewicę

      żeby ograniczyć wpływy takich faszystów jak ty

      • 2 2

  • PO to przystawka SWS od zawsze.

    Po co mi podróbka jak mogę mieć oryginał. Wole już WS niż tą miernotę.

    • 11 5

  • Czas pokazał że anI PO ani PIS nic dobrego nie przyniosło Polakom. (1)

    G.upi naród niczego się nie nauczył,mało tego ,dałl się wysterować showmenowi z programu rozrywkowego,a to mówi wszystko o polskim narodzie.Przez klauna teraz jest pacyfikacja.Ekologia,ocieplenie itd itp. Treaz dopiero zobaczycie jak szlachta będzie się bawić a kowalski będzie zbierał ochłapy z pańskiego stołu.Kandydaci z nikąd.

    • 13 6

    • Brawo!!!

      • 0 0

  • Wojciech idzie dobra drogą

    Zostawmy go na stanowisku. Każdy inny rozwali Gdynię na amen

    • 5 9

  • ...

    Z jednej strony dobrze. Koalicja PO i ruchów miejskich oznacza mniejsze zaplecze SWS.
    Z drugiej strony TSZ dobrze mówi - dosyć w Gdyni zarządzania rodem z lat 90-ych.
    Z trzeciej strony faktycznie, jakby poczytać to w tej koalicji z PO jest trochę egzotyki.

    Z czwartej strony - niezmiennie. cokolwiek byle nie sws. dosyć regresu miasta. Dosyć zabijania Gdyni. Dosyć zadłużenia. Dosyć decyzji bez uwzględnienia interesu mieszkańców. Dosyć szarych działań. Dosyć znikania zieleni miejskiej. Dosyć projektów tylko na papierze. Dosyć zwijania komunikacji miejskiej. Dosyć remontów, których "nie da się" nadzorować i skończyć o czasie. Dosyć zmian w ostatniej chwili (zakresy remontów, plany zagospodarowania przestrzennego). Generalnie dosyć.

    • 8 4

  • Jestem przeciw obecnym władzom

    Ale Tadeusz Szemiot......????...to stara gwardia platformy i tylko to .wychowany pod przykryciem innego polityka platformy że świętojańskiej .przede wszystkim Pan Tadeusz wybiórczo traktuje sprawy wszystkich i do tej pory nie był skłonny do kompromisów i działań na rzecz grup społecznych w Gdyni .wszystkie sprawy były ważniejsze w magistracie byle nie ....sami ludzie .Dajmy szansę ake chcemy działań a nie tylko zacietrzewienia się na to co ważne tylko w mniemaniu platformy a nie dla ludzi w mieście ....

    • 8 4

  • Który kandydat obieca wprowadzić SCT? (2)

    Ten ma mój głos

    • 6 5

    • (1)

      Arbuz?
      Zielony z zewnątrz, czerwony w środku?

      • 1 0

      • Tak cię w przedszkolu uczyli?

        • 0 1

  • Też na Sz...

    • 9 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane