• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tak dla portu! Nie dla pyłu! - radni przyjęli apel ws. pyłu węglowego

VIK
1 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (228)
Na sesję licznie przybyli radni dzielnic oraz mieszkańcy. Na sesję licznie przybyli radni dzielnic oraz mieszkańcy.

Prezydent Gdańska złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. pyłu węglowego unoszącego się z hałd węgla składowanych w gdańskim porcie. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta przyjęto również apel do władz państwa o natychmiastowe działania, które zminimalizują uciążliwość przeładunków w Porcie Gdańsk. Na sesji nie pojawili się zaproszenie przedstawicieli rządu i władz portu.



Pył nad Gdańskiem to:

Od kilku miesięcy mieszkańcy dzielnic sąsiadujących z Portem Gdańsk skarżą się na uciążliwości spowodowane wzmożonymi przeładunkami i składowaniem węgla.

Problem nasilił się wraz z nadejściem cieplejszych dni i wietrznej pogody. Mieszkańcy Nowego Portu, Letnicy, Brzeźna, Przeróbki i Stogów dzień rozpoczynają od sprawdzenia prognozy pogody, a przede wszystkim kierunku wiatru. Bo to on decyduje o tym, w której dzielnicy trzeba będzie zamykać okna, by uchronić się przed węglowym pyłem wdzierającym się do mieszkań.

Mieszkańcy formułują 17 postulatów do władz portu i organizują protest Mieszkańcy formułują 17 postulatów do władz portu i organizują protest

W ostatnim czasie odbyło się kilka spotkań mieszkańców, władz miasta z przedstawicielami Portu Gdańsk, kilka interwencji poselskich oraz protestów mieszkańców, którzy domagają się szybkich działań.

"Ile kwater trzeba, aby nas pochować?"



Właśnie temu tematowi - na wniosek Klub radnych Wszystko dla Gdańska - poświęcono też nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Na spotkanie licznie przybyli radni dzielnic oraz mieszkańcy, uzbrojeni w transparenty: "Ile kwater trzeba, aby nas pochować?", czy "Wkurzyliście nas tak, że wyszliśmy z kuchni!".

Hałda węgla na placu przy ul. Pokładowej w Porcie Gdańsk. Film z 11 maja 2023 r.


Na początku sesji prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że złożyła zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Wcześniej, bo już pod koniec kwietnia prezydent Dulkiewicz zwróciła się w liście do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań prowadzących do poprawy sytuacji dzielnic najbardziej odczuwających skutki wzmożonego przewozu węgla.

Poinformowała, że odpowiedzi nie otrzymała, dlatego zdecydowała się na złożenie wniosku do prokuratury.

Na sesje nie przyszli zaproszeni przedstawiciele władz państwa. Na sesje nie przyszli zaproszeni przedstawiciele władz państwa.

Długa lista nieobecnych



Na spotkanie zaproszono liczne grono przedstawicieli władz państwa, m.in.: Annę Moskwę, minister klimatu i środowiska, Jacka Sasina, ministra skarbu i aktywów państwowych, Andrzeja Adamczyka, ministra Infrastruktury, Marka Gróbarczyka, sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą, a także Dariusza Drelicha, wojewodę pomorskiego, Edytę Witka-Jeżewską, Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Niestety, nikt z zaproszonych nie przybył na spotkanie, ani nie wysłał zastępstwa. Nie przyszedł też Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, ale on wysłał w zastępstwie członka zarządu województwa Józefa Sarnowskiego.



Pewnego rodzaju usprawiedliwienie przysłał minister Gróbarczyk, nazwany przez przemawiających radnych "wielkim nieobecnym". Okazało się, że w dniu sesji jest co prawda w Trójmieście, ale bierze udział w obywającym się w Sopocie "Kongresie Polskie Porty 2030".

W piśmie minister Gróbarczyk zauważył jedynie, że władze Gdańska mają w Radzie Nadzorczej swojego członka i to on powinien przyjrzeć się sprawie. Tu jednak należy przypomnieć, że aż 95,57 proc. udziałów w Porcie Gdańsk ma Skarb Państwa, a tylko 2,32 proc. należy do Gminy Miasta Gdańska i  2,11 proc. do pracowników.

Film czytelnika z 10 maja 2023.


Na spotkanie nie przyszedł też Łukasz Malinowski, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. Przysłał jednak obszerne pismo, w którym wyliczył działania, jakie port podjął w celu ograniczenia emisji pyłu węglowego. Niestety, zaproszenia nie przyjął Wojciech Łakomski, prezes spółki Port Północny oraz Paweł Zastawny prezes spółki Speed, a są to spółki zajmujące się przeładunkiem w Porcie Gdynia.

Apel do premiera oraz Ministra Skarbu i Aktywów Państwowych



Po burzliwej dyskusji, jaka odbyła się między radnymi klubu Wszystko dla Gdańska, radnymi KO, a  radnymi PiS, którzy wstrzymali się od głosu, udało się ostatecznie przyjąć apel do władz.



Co znalazło się w tym dokumencie? Rada Miasta Gdańska, w związku z nadmierną emisją pyłu węglowego z terenów zarządzanych przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA, apeluje do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Skarbu i Aktywów Państwowych o podjęcie natychmiastowych działań leżących w zakresie ich kompetencji na rzecz przywrócenia należytej jakości środowiska naturalnego i czystości na terenie działania Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA oraz dzielnic przyległych do portu, a także redukcji zagrożeń dla zdrowia mieszkańców tych dzielnic, a w szczególności spowodowanie podjęcia przez podległe im podmioty następujących działań:

Węgla w Porcie Gdańsk będzie tylko więcej Węgla w Porcie Gdańsk będzie tylko więcej

  1. kompleksowego oczyszczenia wszystkich ulic w dzielnicach szczególnie narażonych na zapylenie związane z operacjami przeładunkowo-składowymi węgla;
  2. ograniczenia operacji przeładunku węgla na nabrzeżach sąsiadujących z terenami rekreacyjnymi i mieszkaniowymi w w/w dzielnicach;
  3. organizacji łańcucha dostaw eliminującego długotrwałe składowanie węgla na terenie portu;
  4. zapewnienia dodatkowych instalacji umożliwiających aplikację polimerowych środków przeciwpyłowych;
  5. stworzenia profesjonalnych warunków do oczyszczania pojazdów transportu drogowego, gwarantujących ograniczenie zapylenia przestrzeni publicznych;
  6. zapewnienia stałego monitoringu wjeżdżających na teren portu i i wyjeżdżających z niego pojazdów transportu drogowego pod kątem zabezpieczenia ładunku przed pyleniem;
  7. dofinansowania dodatkowych badań profilaktycznych dla mieszkańców dzielnic sąsiadujących z terenami portu w Gdańsku, zagrożonych wystąpieniem schorzeń związanych z oddychaniem nadmiernie zapylonym powietrzem.
VIK

Miejsca

Opinie (228) 8 zablokowanych

  • Śródmieście kiedy doczeka się basenu? (5)

    Na Długich Ogrodach tylko apartamenty pod wynajem znajdują uwagę władz Gdańska. Budynki powstają w granicy działek sąsiednich nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi wielolokalowymi, okno w okno - raptem może 8 metrów. Gdzie jest infrastruktura dla starych i nowych mieszkańców? Stary stadion żużlowy? Nie każdy może ten sport uprawiać. Co miasto oferuje dla zwykłych, normalnych mieszkańców, którzy dbają o swoją kondycję fizyczną? Spacer po betonie pod fontannę Neptuna?

    • 7 3

    • okno w okno - raptem może 8 metrów (1)

      A z tym to proszę do PiS-u. Nie kto inny jak PiS zmienił prawo budowlane, zmniejszając wymagane odległości między budynkami z czego devy oczywiście ochoczo korzystają. Zapytaj tych naszych "wybrańców narodu", co nimi kierowało, żeby tak zrobić, skoro skutek był łatwy do przewidzenia nawet dla dziecka? Zamiast ustawowo zwiększyć odległości i dać ludziom nieco komfortu, to je zmniejszyli. Ktoś to rozumie?

      • 1 0

      • tu nie chodzi o polityków tylko o fakty

        jaki jest trend, czy mamy gdzie wyjść do parku w Śródmieściu? gdzie pobiegać? wszystkie inwestycje są niestety pod inwestorów i turystów a dla mieszkańców nie zostaje nic...

        • 1 0

    • Motława jest obok

      • 1 0

    • Z a p y t a j ,ale nie tu.

      • 0 0

    • Następny,inteligentny inaczej...

      • 0 0

  • Rząd ma obywatela w pyle....

    • 5 2

  • (1)

    W latach 80-90 w Letniewie na Wiślnej istniały skupy węgla. Nie przypominam sobie żeby z tych hałd kurzyło się jak z tych obecnie

    • 9 1

    • Bo był to węgiel

      A nie produkt węglopodobny z egzotycznych krajów

      • 4 0

  • jak to nie przyszli? konczycie dzialalnosc z kadencja

    • 2 2

  • Nawet w Gd Narwik za PRL .Moglismy w Nowym Porcie Urzędowo dostac pomoc nie co dzis za Nowych Rządów Pana Presesa.

    • 1 2

  • Oj tam oj tam.

    Może od tego węgla totalna opozycja wyleczy się z parlamentarnej obstrukcji.

    • 4 2

  • Węgiel w porcie był zawsze

    Jednakże, od kiedy zaczęto sprowadzać z egzotycznych krajów produkt węglopodobny, zaczęły się problemy z pyłem.
    Rozwiązanie jest banalnie proste - wróćmy do polskiego węgla - tylko tyle i aż tyle.
    Oczywiście , ktoś powie że należałoby otworzyć polskie kopalnie, które zostały zamknięte .
    Reszta jest milczeniem ..

    • 5 1

  • Pracownik portu (6)

    Cześć . Rozumiem problem zapylenia, to co dociera do mieszkańców to jest nic w porównaniu z tym co pracownicy oddychają. Proszę nie wieszajcie na nas psów jak to się mówi.My tylko zarabiamy na chleb.
    Ale do sedna kiedyś szło bardzo dużo kruszywa gdzie dostawaliśmy i dostajemy za takie przeładunki dodatek bo ten pył jest rakotwórczy! Nik się tym wtedy nie przejął (czyli ludzie u władzy w Gdańsku) . A teraz co? pył o wiele mnij szkodliwy choć bardziej widoczny i przejęcie się władz bo co? wybory idą!
    Nie dajcie się kochani zmanipulować. PG Eksploatacja wystawiła armatki wodne, wynajęła polewaczki by to wszytko zraszać i im zależy na tym by mieszkańcą nie przeszkadzać(nie lubię ich jak każdej władzy i patrzę im na ręce). Fakt jest taki że się starają(chociaż raz) .
    Protestujecie! jak najbardziej ale nie dajcie się manipulować obecnym władzą Gdańska .
    Zbieracie się jako ludzie, obywatele, mieszkańcy Gdańska ale nie jako pieski kontrolowane przez kogoś kto coś chce wygrać(politycznie) . Pozdrawiam i z całego serca powodzenia . Dbajmy o siebie o nasze dzieci, sąsiadów . Łączmy się nie dzielmy .

    • 8 1

    • Panie Portowcu (2)

      To skoro są te armatki i polewaczki (nie neguję, że są), to dlaczego sytuacja wcale się nie poprawia? Może jest ich zbyt mało? Inna rzecz, że współczuję Ci tej roboty. Wolałbym chyba publiczne kible sprzątać niż oddychać tym pyłem przez ileś godzin dziennie. Poważnie. Pracownicy portu przyjęli to na klatę? Nikt nie myśli o rzuceniu tej pracy? Przecież długo to wy nie pożyjecie.

      • 2 1

      • A dlaczego Gdynia tego miału nie przyjęła?

        • 0 0

      • No nie pożyjemy zbyt długo tak jak stoczniowcy czy inni pracujący w podobnych ciężki zawodach.

        • 0 0

    • spokojnie i rozsądnie powiedziane (1)

      racja, port jest do pracy, przeładunków. może tam trzeba ograniczyć mieszkaniowke a nie budować kolejne setki mieszkań zaraz po drugiej stronie kanału portowego?

      • 2 1

      • A może przestrzegać BHP,jak i inne zakłady pracy muszą.Port nie musi? Jest pod szczególną ochroną?

        • 0 0

    • Rozpylarki

      Ten sposób zraszania był testowany przy przejeździe na basenie górniczym w 2020 roku i wspólnie z przedstawicielami związków zawodowych, został określony jako zbyt mało wydajny. Nikt tam się nie uczy.

      • 2 0

  • Czego może chcieć Gdańsk od rządu?

    Tego samego rządu z którym walczy, tego samego którego chce zlikwidować, tego samego na który skarży zagranicznym politykom, mediom i oczekuje ukarania.
    Czego chce Gdańsk który dramatyzował, że węgla zabraknie? Czego chce Gdańsk który sam sprzedaje tereny poprzemysłowe pod budowę osiedli mieszkaniowych?
    Czyż nie było to tak, że port i tereny przemysłowe były tam wcześniej?
    Kto uchwalał plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów? Rząd czy samorząd?
    Uważam że władze samorządowe powinny bić się w pierś i samodzielnie podjąć poszukiwanie rozwiązań a nie czekać aż ktoś je wyręczy.

    • 7 3

  • (2)

    Fajnie. Teraz czekam na zawiadomienie prokuratora o siarkowodorze unoszacym sie z szadolek.

    • 5 1

    • Ty jesteś inteligentny inaczej? Dlaczego nie działasz tylko wylewasz swoje żale na forum?

      • 0 0

    • Samo ma się zawiadomić.?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane