• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Targ Sienny megablokowiskiem

Katarzyna Korczak
26 stycznia 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Wszystko wskazuje na to, że najgosze obawy miłośników zabytkowego pięknego Gdańska, mają szanse się spełnić! Tym razem chodzi o zabudowę historycznego Targu Siennego. Dyskusja na ten temat toczy się od dawna. Zamówiona przez miasto kilka lat temu w jednym z czołowych holenderskich biur projektowych - Mecano Architekten z Delft - koncepcja zabudowy tego terenu poza magistratem nie wielu znalazła zwolenników. Przetarg na wykonanie planu miejscowego zagospodarowania tego terenu dwa lata temu ( już po sporządzeniu przez projektantów holenderskich kontrowersyjnej koncepcji) wygrali architekci Stefan Philipp i Stanisław Michel z Zespołu Autorskich Pracowni Architektonicznych.

W trakcie pracy miasto zespołowi temu robotę odebrało, przekazując ją w ręce arch. Grzegorza Sulikowskiego z Biura Rozwoju Miasta.
Gdy i ten architekt sporządzał plan niezgodnie z intencjami urzędników odebrano mu go i przekazano arch. Magdalenie Koprowskiej, która dokończyła dzieła. Krążące pogłoski, że holenderscy projektanci za korzystną dla nich zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Targu Siennego sypnęli srebrnikami wzbudziły nadspodziewane oburzenie w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Ponoć pieniądze z łapówek zostały skwapliwie wydane i przyszedł czas na dotrzymanie obietnic.

Temat w krytycznych momentach ożywa. Taka chwila nastała teraz. 10 stycznia 2005 roku pomorski wojewódzki konserwator zabytków, Marian Kwapiński, uzgodnił powstały w pracowni arch. Magdaleny Koprowskiej "Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia - rejon Targu Siennego, Podwala Grodzkiego i Nowych Ogrodów w Mieście Gdańsku" umożliwiający realizację zamierzeń władz według koncepcji zespołu holenderskiego. Oznacza to, że konserwator nie ma zastrzeżeń co do realizacji proponowanej monumentalnej zabudowy pod względem ochrony zabytków Gdańska. Zdaniem konserwatora plan nie zagraża wartościom Głównego Miasta.

Skargę na to postanowienie wysłali ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego członkowie Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Oddział Gdańsk i Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Oddział Gdańsk. W poniedziałek wieczorem przedstawiciele obu stowarzyszeń dyskutowali na ten temat w Gabinecie Burmistrza Nowego Ratusza.

- Nie zgadzamy się się ze stanowiskiem Mariana Kwapińskiego - powiedział dr inż arch. Aleksander Piwek, prezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. - Nie zaakceptowała tego stanowiska również Wojewódzka Rada Konserwatorska. Właśnie brak zgody na ten plan był podstawą do usunięcia poprzedniego pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, Grzegorza Budnika, którego stanowiska broniliśmy i bronimy. - Budnik stanowczo uznał, że tego rodzaju zabudowa Targu Siennego miastu zaszkodzi.

- Spotkaliśmy się, żeby porozmawiać, co zagraża całemu zespołowi Głównego Miasta - powiedziała dr arch. Maria Jolanta Sołtysik, temu, który ma zostać wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. - Najbardziej kuriozalne jest to, że wprowadza się na bezpośrednie przedpole Zespołu Bramy Wyżynnej i Drogi Królewskiej olbrzymie kubatury, które będą stanowiły element dominanty i dominacji nad zespołem zabytkowym. Będzie można powiedzieć teraz, że główne miasto Gdańsk to nie będzie istniejące stare miasto, tylko nowa wielka kubatura proponowana na bezpośrednim jego przedpolu.

W przypadku realizacji zamierzeń władz miasta zniknąłby więc układ Targu Siennego. Zostałby on bardzo ograniczony, właściwie zlikwidowany, przekształcony w rodzaj podziemnego przejścia. (...)"Z przekazów historycznych wiadomo, że teren na zachód od Głównego Miasta stanowił przez kilkaset lat niezabudowane przedpole głównego wjazdu do Gdańska. W późniejszym okresie nazwany był Targiem Siennym. Miał on formę wydłużoną, zorientowaną w kierunku północ - południe. Od poczatków istnienia do czasów obecnych teren targu był i jest przestrzenią niezabudowaną. Dzięki temu jest nadal miejscem widokowym na miasto od strony zachodniej oraz Bramę Wyżynną i Zespół Przedbramia"(...) - czytamy w skardze.

Na prawie całej powierzchni Targu Siennego proponowane są obiekty handlowo-mieszkalno-usługowe o wysokości do 40 metrów nad poziom morza, to jest około 31 m powyżej obecnego poziomu terenu! Ponadto koncepcja ta umożliwia wprowadzenie dominanty lub elementów wysokościowych o wysokości do 70 m n.p.m., a więc dwadzieścia kilka kondygnacji!!!

- W przypadku realizacji zamierzeń wystąpi zacieśnienie urbanistyczne okolicy głównego wjazdu do Gdańska - dodał dr. inż. arch. Aleksander Piwek. - Trzeba pamiętać, że teren ten wpisany do rejestru zabytków 11 października 1947 roku został uznany za pomnik historii zarządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej 20 września 1944 roku. Planowana zabudowa zaniży wartość zabytkową miasta.

(...)""Relikt" Targu Siennego wyznaczony obowiązującymi liniami zabudowy w cytowanym projekcie planu zbliżony jest do kwadratu o powierzchni około sześciokrotnie mniejszej od historycznej przestrzeni Kanału Raduni, wpisanego do rejestru zabytków." - czytamy w tekście skargi. Autorzy skargi piszą dalej: (...)"wyrażamy głębokie oburzenie na takie traktowanie przestrzeni historycznej naszego miasta i akceptację tych działań przez pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków(...)". I dalej (...) Wnosimy o powołanie przez pana ministra komisji ekspertów, która (...)"dokonałaby oceny przesłanek, jakimi kierował się pomorski wojewódzki konserwator zabytków po uzgodnieniu omawianego planu i w przypadku uznania naszych zastrzeżeń o spowodowanie zmiany jego decyzji". Skargę otrzymał do wiadomości generalny konserwator zabytków, Ryszard Mikliński.

Wygląda na to, że dla władz miasta najważniejsze jest osiągnięcie jak największych korzyści majątkowych. A więc jak najwięcej sklepów, biur, mieszkań. A historyczna przeszłość i wartości kulturowe odsuwane są na daleki plan. Nie można do tego dopuścić. Stanowisko pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków jest milowym krokiem ku realizacji kuriozalnych zamierzeń. Można się spodziewać podjęcia w najbliższym czasie przez Radę Miasta Gdańska odpowiednich uchwał.
Ciąg dalszy dyskusji na temat przyszłości Targu Siennego w najbliższych numerach naszej gazety. W następnej klejności przedstawiny stanowisko Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk" oraz Wojewódzkiej Rady Konserwatorskiej.


Więcej informacji o Targu Siennym


Głos WybrzeżaKatarzyna Korczak

Opinie (209)

  • ludzie do jasnej anieli - myślcie, targ sienny - czyli to gdzie jest gildia - czyli jeden wielki syf obecnie. z tego co widac na planie mecanoo to:

    pierwsze primo - zabudowania nie mają być wyższe od okolicznych budynków (swoją drogą to te okoliczne "zabytki" małe też nie są może nie 31 metrów ale po 20 to mają na pewno) przynajmniej w pierzejach otaczających obszar ulic - i o to chodzi.

    po drugie primo - nienaruszony pozostaje obszar obecnego parku i wyeksponowany będzie kanał raduni.

    po trzecie primo - poczekajmy na ostateczny projekt, jak na azie burza w szklance wody jest o plan zagospodarowania przestrzennego - a ten tylko określa warunki zabudowy, niczego nie narzuca, po prostu inwestor nie może zbudować nic wyższego niż 31 metrów

    • 0 0

  • a róbta co chceta

    • 0 0

  • Fakt - trzeba poczekać

    ale znowu jak wybudują to aby nie było pustych okien i powiewających i pożółkłych transparentów "do wynajęcia"

    • 0 0

  • rolie, Jaco, K...

    Faktem jest, że do Gdańska nie pchają sie naprawde duze firmy inwestycyjne, za to zupelnie pełno jest kiczowatych blaszaków, a takim najwiekszym bezgusciem projekt kurnika we Wrzeszczu (Lidla)dzięki gorzowskiemu architektowi i poparciu b.wojewody. W tym miejscu przedstawiony proj. winien być poprawiony tz. musi nawiazywać do charakteru "hanzy", choć funkcjonalnie mogłby zaistnieć, choc nie widze tam dworca Gd.CENTRUM a jakies zozo i wieze. Sam koncepcja bardziej pasowałaby do Zaspy.

    • 0 0

  • obejrzalam takze mecanoo strone i stwierdzilam ze proponuje sie budynki w stylu Hundertwasser w sumie jest to plan zagospodarowania przestrzennego, ale mnie podrabiany styl Hundertwasser nie zachwycil.
    ten kocept jest jak na razie niemily mojemu oku.

    • 0 0

  • Przepraszam

    Przepraszam wszystkich czytelników Trójmiasto.pl za ten stek bzdur mojej redakcyjnej "koleżanki". *autorka* jest uważana w redakcji za wariatkę, piszącą o kulturze ale nie mającą podstawowej wiedzy z zakresu kultury - np. żądanie od podwładnej z działu kultury żeby pisała wodzirej zamiast dj, pytanie na całą salę czy ktoś wie co to jest karaoke, a w recenzji z opery zamiast opisywania muzyki i śpiewu opisywanie "wspaniałego, męskiego wyglądu solisty".
    Jej poczucie estetyki ukształtowane zostało przez tandetne jarmarkowe budki wieców 1 majowych. Niestety wspiera ją kolejny wariat o objawach demencji starczej pan Michel i stąd ten artykuł nawiązujący w swojej retoryce do najgorszeych wzorów PRL-owskiej propagandy - niektóre fragmenty były już tu cytowane.
    Projekt holendrów jest znany już od miesięcy nie jest to więc żadna nowość. Można o nim dyskutować, ale na pewno nie w taki sposób jak zrobiono to w artykule oskarżając osoby o innym zdaniu o przekupstwo. Na miejscu urzedników miejskich pozwałbym ją do sądu - wygrana gwarantowana.
    Wbrew temu co napisaliście wcześniej nie wszyscy w redakcji podzielają zdanie autorki. Akurat mi projekt holendrów podoba się. Przywraca on np. szlak komunikacyjny przez bramę wyżynną, a kształt całej koncepcji nawiązuje do grodu otoczonego murem obronnym. Nie dominuje on też nad przestrzenią - wyróżnia się jedynie jedna wieża podobnie jak na tle starówki wyróżniają się wieże ratusza i kościoła mariackiego.
    Powstanie takiego centrum to według mnie sznasa na ożywienie starówki, która obecnie jest miejscem martwym - skansenem do oglądania. Nie bez powodu mówi się, że Gdańsk jest do zwiedzania, w Sopocie można się bawić a w Gdyni inwestować.
    Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz przepraszam za te bzdury. Naprawdę wstyd mi za nie.

    • 0 0

  • Gdzie tam Hudertwassera zobaczyłaś Była..???

    • 0 0

  • była gdańszczanko, podzielam Twoja opinię... projekt MECANOO jest banalny, nie ma w sobie nic oryginalnego, chyba chodziło w nim o to, żeby było tanio - takie mam wrażenie;

    wykończenie budynków o tej wysokości ciemna cegłą będzi sprawiało przygnębiające wrażenie, a przeszklenia przypominaja pierwsze lepsze centrum handlowe;

    jestem jak najbardziej za zabudową Targu Siennego, ale niech to będzie ciekawe architektonicznie i ładne

    • 0 0

  • Jezu, nie budujcie tam nic!!!!!!!!!!! Co za matoły rządzą miastem. Jak wybudujecie, to UNESCO umknie przed nosem i w ogóle spieprzycie widok, czy to trudno sobie wyobrazić?

    • 0 0

  • A dlaczego Dziennikarzu Głosu Wybrzeża nie podpisałeś się imiemiem i nazwiskiem?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane