• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Targ Sienny megablokowiskiem

Katarzyna Korczak
26 stycznia 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Wszystko wskazuje na to, że najgosze obawy miłośników zabytkowego pięknego Gdańska, mają szanse się spełnić! Tym razem chodzi o zabudowę historycznego Targu Siennego. Dyskusja na ten temat toczy się od dawna. Zamówiona przez miasto kilka lat temu w jednym z czołowych holenderskich biur projektowych - Mecano Architekten z Delft - koncepcja zabudowy tego terenu poza magistratem nie wielu znalazła zwolenników. Przetarg na wykonanie planu miejscowego zagospodarowania tego terenu dwa lata temu ( już po sporządzeniu przez projektantów holenderskich kontrowersyjnej koncepcji) wygrali architekci Stefan Philipp i Stanisław Michel z Zespołu Autorskich Pracowni Architektonicznych.

W trakcie pracy miasto zespołowi temu robotę odebrało, przekazując ją w ręce arch. Grzegorza Sulikowskiego z Biura Rozwoju Miasta.
Gdy i ten architekt sporządzał plan niezgodnie z intencjami urzędników odebrano mu go i przekazano arch. Magdalenie Koprowskiej, która dokończyła dzieła. Krążące pogłoski, że holenderscy projektanci za korzystną dla nich zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Targu Siennego sypnęli srebrnikami wzbudziły nadspodziewane oburzenie w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Ponoć pieniądze z łapówek zostały skwapliwie wydane i przyszedł czas na dotrzymanie obietnic.

Temat w krytycznych momentach ożywa. Taka chwila nastała teraz. 10 stycznia 2005 roku pomorski wojewódzki konserwator zabytków, Marian Kwapiński, uzgodnił powstały w pracowni arch. Magdaleny Koprowskiej "Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia - rejon Targu Siennego, Podwala Grodzkiego i Nowych Ogrodów w Mieście Gdańsku" umożliwiający realizację zamierzeń władz według koncepcji zespołu holenderskiego. Oznacza to, że konserwator nie ma zastrzeżeń co do realizacji proponowanej monumentalnej zabudowy pod względem ochrony zabytków Gdańska. Zdaniem konserwatora plan nie zagraża wartościom Głównego Miasta.

Skargę na to postanowienie wysłali ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego członkowie Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Oddział Gdańsk i Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Oddział Gdańsk. W poniedziałek wieczorem przedstawiciele obu stowarzyszeń dyskutowali na ten temat w Gabinecie Burmistrza Nowego Ratusza.

- Nie zgadzamy się się ze stanowiskiem Mariana Kwapińskiego - powiedział dr inż arch. Aleksander Piwek, prezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. - Nie zaakceptowała tego stanowiska również Wojewódzka Rada Konserwatorska. Właśnie brak zgody na ten plan był podstawą do usunięcia poprzedniego pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, Grzegorza Budnika, którego stanowiska broniliśmy i bronimy. - Budnik stanowczo uznał, że tego rodzaju zabudowa Targu Siennego miastu zaszkodzi.

- Spotkaliśmy się, żeby porozmawiać, co zagraża całemu zespołowi Głównego Miasta - powiedziała dr arch. Maria Jolanta Sołtysik, temu, który ma zostać wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. - Najbardziej kuriozalne jest to, że wprowadza się na bezpośrednie przedpole Zespołu Bramy Wyżynnej i Drogi Królewskiej olbrzymie kubatury, które będą stanowiły element dominanty i dominacji nad zespołem zabytkowym. Będzie można powiedzieć teraz, że główne miasto Gdańsk to nie będzie istniejące stare miasto, tylko nowa wielka kubatura proponowana na bezpośrednim jego przedpolu.

W przypadku realizacji zamierzeń władz miasta zniknąłby więc układ Targu Siennego. Zostałby on bardzo ograniczony, właściwie zlikwidowany, przekształcony w rodzaj podziemnego przejścia. (...)"Z przekazów historycznych wiadomo, że teren na zachód od Głównego Miasta stanowił przez kilkaset lat niezabudowane przedpole głównego wjazdu do Gdańska. W późniejszym okresie nazwany był Targiem Siennym. Miał on formę wydłużoną, zorientowaną w kierunku północ - południe. Od poczatków istnienia do czasów obecnych teren targu był i jest przestrzenią niezabudowaną. Dzięki temu jest nadal miejscem widokowym na miasto od strony zachodniej oraz Bramę Wyżynną i Zespół Przedbramia"(...) - czytamy w skardze.

Na prawie całej powierzchni Targu Siennego proponowane są obiekty handlowo-mieszkalno-usługowe o wysokości do 40 metrów nad poziom morza, to jest około 31 m powyżej obecnego poziomu terenu! Ponadto koncepcja ta umożliwia wprowadzenie dominanty lub elementów wysokościowych o wysokości do 70 m n.p.m., a więc dwadzieścia kilka kondygnacji!!!

- W przypadku realizacji zamierzeń wystąpi zacieśnienie urbanistyczne okolicy głównego wjazdu do Gdańska - dodał dr. inż. arch. Aleksander Piwek. - Trzeba pamiętać, że teren ten wpisany do rejestru zabytków 11 października 1947 roku został uznany za pomnik historii zarządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej 20 września 1944 roku. Planowana zabudowa zaniży wartość zabytkową miasta.

(...)""Relikt" Targu Siennego wyznaczony obowiązującymi liniami zabudowy w cytowanym projekcie planu zbliżony jest do kwadratu o powierzchni około sześciokrotnie mniejszej od historycznej przestrzeni Kanału Raduni, wpisanego do rejestru zabytków." - czytamy w tekście skargi. Autorzy skargi piszą dalej: (...)"wyrażamy głębokie oburzenie na takie traktowanie przestrzeni historycznej naszego miasta i akceptację tych działań przez pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków(...)". I dalej (...) Wnosimy o powołanie przez pana ministra komisji ekspertów, która (...)"dokonałaby oceny przesłanek, jakimi kierował się pomorski wojewódzki konserwator zabytków po uzgodnieniu omawianego planu i w przypadku uznania naszych zastrzeżeń o spowodowanie zmiany jego decyzji". Skargę otrzymał do wiadomości generalny konserwator zabytków, Ryszard Mikliński.

Wygląda na to, że dla władz miasta najważniejsze jest osiągnięcie jak największych korzyści majątkowych. A więc jak najwięcej sklepów, biur, mieszkań. A historyczna przeszłość i wartości kulturowe odsuwane są na daleki plan. Nie można do tego dopuścić. Stanowisko pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków jest milowym krokiem ku realizacji kuriozalnych zamierzeń. Można się spodziewać podjęcia w najbliższym czasie przez Radę Miasta Gdańska odpowiednich uchwał.
Ciąg dalszy dyskusji na temat przyszłości Targu Siennego w najbliższych numerach naszej gazety. W następnej klejności przedstawiny stanowisko Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk" oraz Wojewódzkiej Rady Konserwatorskiej.


Więcej informacji o Targu Siennym


Głos WybrzeżaKatarzyna Korczak

Opinie (209)

  • szary - chybcikiem myślimy - ile metrów wysokości ma budynek NBP, Ile ma PKO BP, Ile ma centromor, ile ABW? no myślimy, myślimy - cięzko jest ale jeszcze chwilę myślimy - i co niby nowa zabudowa zasłoni? widok skąd zasłoni? w jaki sposób?

    • 0 0

  • Szary

    dla mnie Gdynia może sobie postawić całe stado wysokościowców i będzie wtedy Hongkong-second of North Europe-zadupie.
    Ale myślę, że powoli w Gdańsku zdrowy rozsądek zacznie zwyciężać i zrobi się ładniej.
    W końcu Holandia się buduje, przebudowywuje, a wielu miastom - większym, czy mniejszym - możemy pozazdrościć.
    I mam cichą nadzieję, że thrillery w stylu manhattanu się nie powtórzą.

    • 0 0

  • Grisza - luz,

    większość wypowiadających się tu opiera swoje (jakże autorytarne) zdanie o WŁASNY GUST. Jednemu Manhattan się podoba, drugiemu nie i OBAJ MAJĄ RACJĘ. Mnie osobiście bardziej razi sterczący niczym kikut budynek naprzeciwko Manhattanu (dawny "dolarowiec")...ale to moje, subiektywne zdanie. Mam nadzieję, że architekci nie są takimi jak my, dyletantami i potrafią wkomponować NOWE w STARE, to się w wielu krajach udaje. Ktoś tu już pisał o Pradze, faktycznie piękne miasto, gdzie takie połączenia stylów można spotkać.
    Zważ, że sam artykuł napisany jest w napastliwym tonie i wśród nieodpornych może wywoływać odruch agresji. Ponadto....na czym my, Drodzy Rodacy, nie znamy się?????? Jest takie cÓś?

    • 0 0

  • .dlaczego.tu?

    nowoczene investycje?.. wyskosciowe dominanty?.. OK.. bardzo dobrze... ale dlaczego akurat w obrebie historycznego organizmu miasta Gdanska??? dlaczego akurat zaburzajac glowna historyczna Os Miasta???
    te koncepcje sa calkowiecie niezgodne z tendencjami rewitalizacji histotycznych Centrow Miast Europejskich... ale sa jak najbardziej zgodne z korupcyjno-komercyjnymi tendencjami Ratusza... dlaczego nie moze to powstac w tworche innym miejscu??? np: pobliskie tereny miedzy Urzedem Misjskim a Trasa Armii Krajowej, albo okolice Nowej-Walowej, albo nabrzeza Nowego Portu vis-a-vis Twierdzy Wisloujscie ... ...

    • 0 0

  • GRISZA
    Spytaj szybciutko przeciwniów tego projektu
    wymienionych w artykule Twojego portalu.

    A ja nie wymieniłem wszystkich argumentów
    przeciw.

    • 0 0

  • to nie mój portal szary a od Ciebie chciałbym wyciągnąć argument zamiast bezmyślnego hasła.

    666 z tym obrębem to żeś przesadził, z łamaniem osi też, niezgodnością z "tendencjami" to już w ogóle bzdura - tam nic nie było przed wojną, a teraz jest slums - co byś tam najchętnie widział?

    • 0 0

  • Co za pomysł?!?!

    Ludzie, widzieliście te projekty? Koszmar. Apeluję do tych wszystkich Jaśnie Państwa na górze, którzy będą o tym decydować: zostawcie Targ Sienny takim, jak jest teraz! Bez żadnych super- nowoczesnych i abstrakcyjnych budynków! Przecież to będzie straszne! Nie dość, że zniszczy ładne dosyć okolice Starego Maista, to będziemy mieli w samym centrum miasta przez kurczę 5 lat, plac budowy. Nie, nie! Nie wierzę, że to może stać się prawdą! Jestem na absolutne NIE!

    • 0 0

  • a ja wiem,

    ma być nadal slams...

    • 0 0

  • cos mi to przypomina,
    gdy pytac o zdrowie kazdy polak jest lekarzem,
    gdy mowimy o budynkach kazdy architektem,
    a co do zaslaniania widokow to z jakiego miejsca nie bedzie widac starego miasta, z zakladu na kurkowej? urzedu miasta?

    • 0 0

  • To oczywiste

    ... popieram oceny wyrażone przez "KYLIKS" i "Sympatycznego Dziennikarza z GW".

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane