• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Targ Węglowy do dyspozycji mieszkańców

Krzysztof Koprowski
28 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Taki NIE będzie nowy LOT. Wizja z Sewilli
Już za kilka dni na Targ Węglowy będzie można przyjść i odpocząć. Już za kilka dni na Targ Węglowy będzie można przyjść i odpocząć.

Targ Węglowy zostanie udostępniony mieszkańcom 9 czerwca. W sercu miasta pojawią się leżaki, stoliki do gier oraz zieleń. Plac zmieni się w strefę rekreacji do końca października.



Tegoroczne meble miejskie mają być trwalsze i posłużyć mieszkańcom do końca sezonu letniego. Tegoroczne meble miejskie mają być trwalsze i posłużyć mieszkańcom do końca sezonu letniego.

Czy będziesz spędzał(a) czas wolny na Targu Węglowym?

Targ Węglowy zobacz na mapie Gdańska już drugi rok z rzędu oddany został do użytku spacerującym. Choć parkowanie w tym miejscu jest niemożliwe od 1 maja, to dopiero za kilka dni pojawią się tu tymczasowe meble miejskie.

- Tegoroczna aranżacja będzie wykonana z trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, pozwalających jednocześnie na ich przenoszenie i składanie na czas dużych imprez. Meble będą zawierały elementy zieleni, co zasugerowali nam mieszkańcy, wypełniający ankiety na ten temat - informuje Marta Bednarska z Instytutu Kultury Miejskiej, który zajmuje się zagospodarowaniem tego placu.

Czytaj też: Mieszkańcy chcą Targu Węglowego bez aut

Targ Węglowy zostanie podzielony na trzy strefy: sportową, wypoczynkową oraz dziecięcą. Wśród atrakcji będą tu m.in. miejsce do gry w bule, badmintona, punkt wypożyczania drobnego sprzętu sportowego oraz mobilna czytelnia.

- Mamy nadzieję, że nowa aranżacja spełni oczekiwania mieszkańców, a Targ będzie tętnił życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Liczymy też na zaangażowanie organizacji pozarządowych i innych grup mieszkańców, które w twórczy sposób wykorzystywać będą potencjał tej przestrzeni - mówi Maciej Lisicki, zastępca prezydenta miasta ds. polityki komunalnej.

Trwa jeszcze dyskusja, czy na Targ Węglowy będą mogły wjeżdżać tzw. foodtrucki, czyli furgonetki z barami szybkiej obsługi.

W tym roku zagospodarowanie Targu powierzono ponownie architektom z Grupy Gdyby, którzy już w zeszłym roku odpowiedzialni byli za meble miejskie. Jednocześnie jednak ogłoszono konkurs dla studentów architektury. Dlaczego zatem nie dano możliwości wcielenia w życie pomysłów przyszłych architektów?

- Konkurs ogłaszały wspólnie z miastem Akademia Sztuk Pięknych i Politechnika Gdańska. Był on elementem dyskusji, która toczy się wokół Targu, a jego rozstrzygnięcie zaplanowano dopiero na czerwiec. Z uwagi na krótki czas, a jednocześnie bardzo dobre doświadczenia ze współpracy z grupą architektów Gdyby przy aranżacji placu, ponownie zwróciliśmy się do nich z prośbą o przygotowanie projektów - tłumaczy Bednarska.

Obecnie trwa jeszcze wybór wykonawców elementów tegorocznego zagospodarowania. Koszt projektu i wykonania wyniesie prawdopodobnie ok. 100 tys. zł, ale trwają też rozmowy z firmami, które chciałyby współfinansować tymczasową aranżację.

Wiadomo też, że w tym roku zaplanowano już kilka wydarzeń na Targu Węglowym. Do końca czerwca obecne będzie "Centrum Stworzone dla Zdrowia". Na 7 czerwca przewidziano bicie rekordu Guinnessa w robieniu pompek, a tydzień później Pomorski Dzień na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych.

5 lipca odbędzie się zlot motocyklowy, zaś 19 lipca - plenerowa opera. W dniach 19 lipca - 21 sierpnia plac będzie elementem Jarmarku Św. Dominika, natomiast w dniach 5 - 9 września odbędą się tutaj Dni Wilna. Na 13 września zaplanowano organizację Biegu Westerplatte.

Czytaj też: Targ Węglowy powinien być początkiem wielkich zmian

Miejsca

Opinie (180) 3 zablokowane

  • Szpetne garaże.

    Teraz czas na wyburzenie garaży, które szpecą starówkę gdańską. Wstyd, że jeszcze nic z tym nie zrobiono.

    • 1 0

  • (2)

    To wspaniała inicjatywa!
    Kolejnym krokiem powinno być zabudowanie jednej ze ścian otaczających plac - tej gdzie teraz straszą jakieś mordownie z piwem i ten ohydny pasaż królewski, będący szczytem badziewia i prowincjonalnej tępoty, która nie pasuje w ogóle do centrum starego miasta. Nie mówiąc już o straszącym budynku Lotu. Ideałem byłoby odtworzenie w tym miejscu oryginalnych kamienic. Wtedy plac nabrałby należytego blasku. Apeluję do mieszkańców Gdańska o powołanie komitetu na rzecz odbudowy tego fragmentu miasta.

    • 1 2

    • (1)

      Przede wszystkim nie jest to stare a Główne Miasto.
      Nie da się odtworzyć "oryginalnych" budynków. Można zbudować kopię hotelu, który tam stał ale nie sądzę aby znalazłby się jakikolwiek inwestor aby budować hotel w takiej formie i lokalizacji.
      Zarówno budynek Lotu jak i pasażu jest zbudowany w technologii tzw "prowizorki" czyli lekka konstrukcja, którą łatwo i niedrogo można rozebrać gdy przyjdzie na to pora. Taka pora jak widać jeszcze nie nadeszła.
      Natomiast rozbieranie tych budynków dla samego rozebrania nie ma sensu. Teren zostałby i tak wykorzystany co najwyżej na ustawienie skrzynek skleconych z OSB i posianie w nich trawy. Innych pomyslów w tym mieście nie ma.

      • 1 1

      • A więc zamiast starówka powinniśmy używać określenia główniówka?

        • 0 0

  • od miesiąca stoją tam dwie koszmarne budy na tle Katowni i hula wiatr

    • 1 0

  • Targ Węglowy do dyspozycji mieszkańców

    To dla kierowców z samochodami też, jak zachęcają znaki drogowe na drogach dojazdowych. Chyba czas najwyższy zasłonić lub zdjąć znaki drogowe informujące o parkingu na Targu Węglowym

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane