• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto bliżej metropolii?

on
29 marca 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Wspólny bilet komunikacji miejskiej dla całego Trójmiasta to jeden z priorytetów Karty Trójmiasta, która wczoraj podpisali prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu. Karta ma pomóc w tworzeniu metropolii trójmiejskiej.

Podpisanie Karty Trójmiasto jest wynikiem akcji prowadzonej przez "Gazetę Wyborczą", na łamach której o swojej wizji metropolii i o tym czego Trójmiastu do niej brakuje opowiadali związani z trzema miastami ludzie sportu, kultury, władze miasta, trójmiejskich uczelni, a także, a może nawet przede wszystkim mieszkańcy.

Odbiciem wyrażanych w dyskusji potrzeb są najpilniejsze zadania, które maja być wspólnie realizowane - w tym m.in. wspólny bilet komunikacji miejskiej, a co za tym idzie stworzenie zintegrowanego systemu rozkładów jazdy, budowa sieci ścieżek rowerowych, wspólny kalendarz imprez kulturalnych, promocja atrakcji turystycznych Gdańska, Gdyni i Sopotu w kraju i za granicą.

Na terenie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy marszałek Jan Kozłowski, prezydenci Paweł Adamowicz, Jacek Karnowski i Wojciech Szczurek zadeklarowali chęć i gotowość ścisłej współpracy w dziedzinie współpracy, której ostatecznym celem jest utworzenie metropolii trójmiejskiej.

"My, mieszkańcy Gdańska, Sopotu i Gdyni, pragniemy harmonijnego, wszechstronnego i dynamicznego rozwoju metropolii trójmiejskiej. Wyrzekając się szkodliwej konkurencji, deklarujemy wolę współpracy z poszanowaniem tradycji i tożsamości naszych miast" - napisano w preambule Karty Trójmiasta.

Idea metropolii trójmiejskiej to:

Czy podpisanie takiej karty może pomóc przekształcić trzy miasta naszej aglomeracji w jeden twór rządzący się podobnymi prawami? Czy utworzenie Metropolii nie pogrzebie dorobku każdego z miast ją tworzących? Nie ma chyba medium bardziej uprawnionego do zadawania takich pytań niż portal trojmiasto.pl.
on

Opinie (141) ponad 10 zablokowanych

  • Dochodze do wniosku, ze wszedzie dobrze, gdzie nas nie ma:)

    • 0 0

  • do Kaszuba

    To znowu ja, w temacie USB w Wilnie, ciągle frapuje mnie co się stało z wydziałem lekarskim. Uniwersytetom zabrano wydziały lekarskie i zaczęły powstawać licznie "akademie". Wydaje mi się, że tamten wydział jednak rozproszył się po całej Polsce, po wielu miastach. Do Akademii medycznej w Białymstoku, (wysoko teraz ocenianej w rankingach), trafili m. in. profesorowie z Wilna i z Krakowa.

    • 0 0

  • Trójmiasto blizej nekropolii ?

    o kurczę !

    • 0 0

  • mogę tylko dodać

    oprócz tego że UMK w Toruniu, który utworzyła przede wszystkim kadra wywodząca się z wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, to to że (tu cyctat): "W wyniku wojny i zmiany granic Polska straciła dwa kresowe uniwersytety - w Wilnie i we Lwowie. Ocalała z nich kadra poważnie zasiliła nowe, powołane przez władze państwowe po zakończeniu działań wojennych - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1944 r.), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (1945 r.), Uniwersytet Łódzki (1945 r.). Reaktywowany został też Uniwersytet Wrocławski, początkowo razem z politechniką, a od 1952 roku samodzielnie. We Wrocławiu dobre warunki do prowadzenia działalności naukowej i dydaktycznej znaleźli wybitni profesorowie Uniwersytetu Lwowskiego: W. Czapliński, L. Hirszfeld, S. Kulczyński, R. Steinhaus i inni.
    A co z kadrą na UG ;) ?

    • 0 0

  • Maras

    z tego co czytam to tu sie wypowiadaja osoby hamskie(oprocz nielicznych) ktorzy chca wpoic ludziom jakie co jest zle. w Gdyni. Ja urodzilem sie w niej, mieszkam i bede mieszkal podoba mi sie a ludzie mowiacy ze jest tru brud to chyba tu krutko byl lub malo mieszkal albo tez byl w jednym miejscu i sie przemadrza. Komu jakie sie miasto podoba zawsze bedzie sie podobalo:) Mam rodzine w 3 miastach jestem bardzo w nich czesto(szczegolnie w gdyni:)) i niemam o nich takich krytycznych wypowiedfzi jak wy niektorzy idioci.. zawsze tak bedzie ze gdynia bedzie najwiecej dbala o gospodarke sopot o turystyke a gdansk o swoje zabytki:)

    • 0 0

  • Kaszub - kompromitujesz się

    mówi się KASZUBA i jest się kaszubą a nie kaszubem !

    • 0 0

  • Kaszubie

    Podziwiam Twoją wiedzę. Jeszcze dorzucę trochę. We Lwowie słynęli matematycy. Podobno do tej pory Wrocław ma wysoką markę jeśli chodzi o matematykę i nauki pokrewne.
    Pierwszym rektorem Uniwersytetu w Wilnie był Piotr Skarga:) Ostatni rektor Stefan Ehrenkreuty zmarł w 1944 na Łukiszkach.

    Uniwersytet Gdański powstał późno, bo dopiero w 1970 roku z połaczenia szkół wyższych, to wszystko mozna przeczytać w internecie.
    Znacznie ciekawsza (w każdym razie dla mnie) jest historia małej szkoły na Wybrzeżu. Na jej przykładzie można dużo dowiedziec się o losach ludzi po wojnie. Nieładnie to brzmi, ale to "próba". Korci mnie, żeby dość o szkole opowiedzieć, ale z drugiej strony nie zanudzić. To dla ciekawych. Pozdrawiam:)

    • 0 0

  • Gdynia, Sopot, Gdańsk czyli "SZKOŁA SOPOCKA"

    Trochę faktów, pod którymi bardzo ciekawe losy ludzi na Wybrzeżu.

    GDYNIA
    W 1933 do Gdyni została przeniesiona z Grudziądza Prywatna Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego o 3-letnim programie nauczania
    1939 Zw. Zawodowy Plastyków polskich – Feliks Smolarski, malarz z Wilna, osiadły w Gdyni 1934;
    Antoni Suchanek ur. 1901 Rzeszów, ASP Kraków, od 1923 w Gdyni
    Przed wojną zamieszkało w Gdyni małżeństwo Żuławskich, pracowali w liceum jako nauczyciele reklamy;

    Po wojnie w ŁAŃCUCHOWIE pod Lublinem w willi projektowanej przez S. Witkiewicza zebrała się duża grupa malarzy, planująca przenieść się na Wybrzeże. Pomysłodawcą był Jacek Żuławski.

    Ostatecznie grupa założycielska:
    Janusz Strzałecki i trzy małżeństwa:
    Krystyna Łada-Studnicka i Juliusz Stadnicki,
    Józefa Wnukowa i Marian Wnuk,
    Hanna Żuławska i Jacek Żuławski.

    SOPOT willa przy Obrońców Westerplatte 24
    Inauguracja roku akademickiego 15.X.1945 dla kilkudziesięciu studentów.
    W grudniu 1945 nazwa Państwowa Wyższa Szkołą Sztuk Pięknych w Gdańsku z siedzibą w Sopocie;
    Do odbudowanej Zbrojowni przeniesiona w maju 1954; jeden z trzech wydziałów malarstwa w Polsce; (nazwa sztuki piękne szybko zmieniono na sztuki plastyczne);

    Założyciele:
    JŻuławski ur. 1907 Kraków, studia ASP W-wa; Paryż, Gdynia do 1939 (taternik, kapitan jachtowy)
    H. Żuławska ur. 1908 W-wa, studia ASP W-wa; Paryż, W-wa ,
    JWnukowa ur. 1911 W-wa, ASP W-wa, Paryż, Lwów. W-wa,
    MWnuk ur 1906 w Przedborzu, Zakopane, ASP W-wa, Lwów
    JStudnicki ur. 1906 w Kniażycach, ASP Kraków, W-wa, Paryż, Przemyśl
    KŁ-Studnicka ur. 1907 woj. Katowickim, ASP w Krakowie i w W-wie, Paryż, W-wa
    JStrzałecki ur. 1902 w-wa, ASP w W-wie i w Krakowie, Paryż

    Kadra się zmieniała, odpływała do W-wy i przybywała z W-wy i z innych miast.

    Część kadry nauczycielskiej pierwszych lat PWSSP Gdańsk - ludzie:

    Nacht-Samborski ur. 1989 Kraków, ASP Kraków, Berlin, Wiedeń, KP (Komitet Paryski - kapiści) Paryż; PWSSP Gd. 1946-49;
    Jan Wodyński ur. 1903 w jaśle, ASP Kraków i W-wa, po wojnie pracuje w Toruniu, Gdańsku W-wie;
    E. Różańska
    Aleksander Kobzdej ur. 1920 w Olesku, studia Politechnika Lwowska;
    ST. Michałowski ur. 1915 Wilno, studia Wydz. Sztuk Pięknych USB;
    Adam Haupt ur. 1920 Kraków, studia na Politechnice Lwowskiej i Krakowskiej;
    Franciszek Otto ur. 1904 Lwów, Politechnika Lwowska;
    Rajmund Pietkiewicz ur. 1920 Wilno, studia Wydz. Sztuk Pięknych Wilnie, w szkole Wacława Szczeblewskiego w Gdyni i w PWSSP w Gdańsku;
    ST. Listkowski
    W. Padlewski
    Jan CYBIS ur. 1897 Wróblin w woj. Opol., studia ASP Wrocław 1919-21 i Kraków 1921-24, KP-Paryż pod kier. Pankiewicza;
    Paweł Gajewski ur. 1889 woj. Lubelskie, studia we Lwowie i w Krakowie;
    Piotr POTWOROWSKI w 1958 wrócił do Polski; ur. 1898 W-wa, ASP Kraków w prac. J. Pankiewicza, Paryż KomitetParyski 1924-33, 1933 do Polski; Anglia, Royal Academy i In., zm. 1962 W-wa;
    St. Horno-Popławski ur. 1902 na Kaukazie, studia ASP W-wa;
    St. Teisseyre ur. 1905 Lwów, Politechnika Lwowska, Paryż, Poznań, Gdańsk;
    K.Śramkiewicz ur. 1914 w Poniec, studia na wydz. Architekt. Politechniki Lwowskiej i w Toruniu po wojnie;
    ST. Borysowski ur. 1906 we Lwowie, ASP Kraków, Włochy, Paryż studia u J. Pankiewicza;
    Adam Smolana, ur. 1921 Lwów, Studia we Lwowie i W-wie po wojnie;

    Studentami po wojnie często byli ludzie dorosli lub już z pewnym dorobkiem art.
    Osobny temat to życie studenckie oraz udział szkół PG i PWSSP w odbudowie zabytków Gdańska.

    • 1 0

  • Zastanawiałem się kiedyś skąd wywodzą się architekci projektujący dla niektóryh 3miejskich deweloperów (szczególnie Panoramy). Jeśli mają korzenie wśród wymienionych nazwisk (architektura na PWSSP, czy PG?), to nienalepiej świadczą o swoich nauczycielach :/

    • 0 0

  • bilet do...

    dobry temat bardzo popularny można ślizgać się na nim jeszcze pare lat ,czyżby jakieś wybory sie zbliżały?,guzik z tego będzie,bynajmniej nie za kadencji tych ze zdjęcia...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane