• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto: metropolia czy peryferia?

Michał Jamroż
12 sierpnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
Za jeden z minusów Trójmiasta uznano niepotrzebną - zdaniem autorów badania - rywalizację Gdańska i Gdyni. Jako przykład podano spór o budowę lotniska cywilnego w Gdyni. Za jeden z minusów Trójmiasta uznano niepotrzebną - zdaniem autorów badania - rywalizację Gdańska i Gdyni. Jako przykład podano spór o budowę lotniska cywilnego w Gdyni.

Niski poziom uczelni, kiepskie połączenie z Europą oraz brak współpracy między władzami Gdańska, Sopotu i Gdyni. To wszystko sprawia, że możemy zapomnieć o prawdziwej metropolii - twierdzą eksperci Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego oraz CBOS-u.



Czy zgadzasz się z oceną Trójmiasta zawartą w badaniu?

Ich analiza jest częścią badania "Jak się żyje w przyszłych metropoliach?". Wynika z niej, że najlepiej sytuacja wygląda w Warszawie. I stolica ma też najkrótszą drogę do pokonania, by zostać metropolią z prawdziwego zdarzenia. Trójmiasto wypada kiepsko. Przed nami są też: Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Kraków. Podobnie jak my wypada Lublin.

Jesteśmy na uboczu

Eksperci jako jeden z najistotniejszych hamulców wymieniają peryferyjne położenie naszej aglomeracji, a co za tym idzie fatalne połączenie komunikacyjne z Europą. A to kluczowy czynnik, który będzie wpływał na rozwój miast. - Gdańsk jest źle skomunikowany także z resztą kraju - uważa profesor socjologii Bohdan Jałowiecki, jeden z autorów analizy. - Jest od niej właściwie odcięty.

Problem dostrzegają władze samorządowe i rząd. Dlatego trwa przebudowa drogi do Warszawy, która do 2012 r. ma mieć po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Budowana jest autostrada A1 oraz modernizowana trasa kolejowa do stolicy. Ale i po tych inwestycjach będziemy dużo dalej Europy niż Wrocław czy Poznań.

- Rzeczywiście, Trójmiasto jest położone nieco na uboczu, ale w czasach komunikacji lotniczej ma to już mniejsze znaczenie - uważa Marcin Nowicki z gdańskiego Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Zła wewnętrzna rywalizacja

Eksperci UW bardzo krytycznie ocenili współpracę między Gdańskiem, Sopotem i Gdynią.

- Trójmiasto musi być traktowane jako całość, jako jeden organizm. Bez współdziałania władz tych trzech miast nie ma szans na sukces. To że teraz miasta mają świetne wyniki w pojedynkę, nie oznacza, że będzie to trwało wiecznie. Dopóki nie zmieni się podejście samorządów do wizji Trójmiasta jako całości, rozwój aglomeracji będzie dużo wolniejszy niż u konkurentów - uważa Jałowiecki.

Jako przykład rywalizacji wskazuje np. plany budowy przez Gdynię lotniska w Kosakowie. - Przy dobrze działającym i ciągle rozbudowywanym lotnisku w Gdańsku, do tego rozpoznawalnym w świecie dzięki imieniu Lecha Wałęsy, budowanie kolejnego w odległości kilkudziesięciu kilometrów jest marnowaniem pieniędzy - uważa.

Co z tymi uczelniami?

Następny problem to potencjał naukowy. Choć wyższych uczelni jest u nas bardzo dużo, zarówno prywatnych, jak i państwowych, to ich poziom pozostawia wiele do życzenia. - Ilość nie oznacza jakości. O tym, jaki poziom prezentują uczelnie, świadczą indeksy cytowań ich pracowników w prasie branżowej czy też w liczbie obronionych doktoratów. A pod tym względem Trójmiasto wypada blado na tle innych miast akademickich - tłumaczy Jałowiecki.

W Gdańsku mieszka też (poza Katowicami) najmniej osób z wyższym wykształceniem. Tytuł magistra ma 12,3 proc mieszkańców, to o ponad 7 pkt proc. mniej niż w Lublinie.

- Potencjał, jaki mają trójmiejskie uczelnie, rzeczywiście jest słabo wykorzystywany. Ale dla rozwoju miast nie jest tak istotne posiadanie bardzo silnego ośrodka akademickiego, co przyciąganie dobrymi warunkami życia ludzi dobrze wykształconych, którzy tytuły zdobyli na najlepszych uczelniach świata. Bo to fachowe kadry stanowią o sile regionu - uważa Nowicki.

Uratuje nas jakość życia?

Z raportu wynika też na szczęście, że Gdańsk jest jednym z najlepszych miejsc do życia w Polsce. Spośród mieszkańców największych miast w Polsce gdańszczanie są najbardziej zadowoleni ze swojej pracy oraz wynagrodzenia. Mają największe poczucie stabilności zawodowej. Najbardziej podoba im się miejsce, w którym mieszkają. Są też najbardziej zadowoleni z władz lokalnych. Również najlepiej oceniają swoje perspektywy na przyszłość.

- W tego typu raportach ważne jest, aby szans miast nie oceniać przez pryzmat tego co jest, ale tego, jaki mają potencjał - uważa Nowicki. - A pod tym względem jesteśmy w ścisłej czołówce.
Gazeta WyborczaMichał Jamroż

Opinie (286) ponad 10 zablokowanych

  • do moderatorta - dlaczego zdjęcia odpadającego tynku kamieniczek

    Długiej nie zostały opublikowane mam kolejne ze sladami kul od pepesz z marca 1945 , toż to zabytek na skale światową!!!

    • 0 0

  • Inne raporty. (1)

    1. Najlepiej zarzadzane miasta: Sopot 2 miejsce, Gdynia 3 miejsce, Gdansk 8 miejsce. (Rzeczpospotlia 17 lipiec 2008)
    2. Srednie wynagrodzenie dla obszarow metropolitarnych w kraju: Warszawa -3500pln - 1 miejsce, Trojmiasto 3093pln - 2 miejsce, Aglomeracja slaska - 2868pln - 3 miejsce (Gazeta Wyborcza 22 luty 2008)
    3. Bezrobocie: Sopot 1.9%, Gdynia 2.1%, Gdansk 3% - najnizsze w Polsce. Dla porownania w tym czasie srednia krajowa 10.5%. (Trojmiasto.pl 17 lipiec 2008)
    4. Ranking uczelni Newsweek 2008 przeprowadzony w najwiekszych firmach w Polsce. Miejsca w rankingu ustalane wg ilosci prezesow i dyrektorow po danej uczelni w ogole przebadanych firm:

    Politechnika Krakowska - 1 miejsce
    Polsko-Japonska Szkola Technik Komputerowych - 2 miejsce
    Politechnika Warszawska - 3 miejsce
    Szkola Glowna Handlowa - 10 miejsce
    Politechnika Gdanska - 11 miejsce
    Uniwersytet Warszawski - 22 miejsce
    AGH w Krakowie - 23 miejsce
    Akademia Morska Gdynia - 47 miejsce
    Uniwersytet Gdanski - 49 miejsce
    Akademia Medyczna w Gdansku - 59 miejsce
    Akademia Medyczna w Warszawie - 65 miejsce
    Uniwersytet Jagielonski - 72 miejsce

    W rankingu znalazlo sie 120 uczelni.

    Ilosc "cytatow" prac naukowych wcale nie przeklada sie na przedsiebiorczosc i zaranosc absolwentow.

    To sa fakty.

    • 0 0

    • Dokładnie, ten artykuł to jakieś kompletne głupoty.

      • 0 0

  • Śmieszny raport (5)

    Zwłaszca wnioski są zabawne. Czy potrzeba naukowców UW żeby dojść do tego, że Trójmiasto leży na peryferiach. I co związku z tym? Przesunąć Trójmiasto bliżej Warszawy, centrum? Żadne miasto nawet nie pretenduje (oprócz Wawy) do bycia metropolią, co najwyżej silnym ośrodkiem miejskim. Więc nie wiem skąd to larum podniesione. Warszawiacy jak zwykle chcą się chyba dowartościować. A w rzeczywistości Wawa wypada blado na tle europejskich miast.

    • 0 0

    • Metropolia Gdańska (4)

      Jak najbardziej Gdańsk i inne miasta pretendują do bycia metropolią - nie słyszałeś/-łaś o Metropolii Gdańskiej?

      • 0 0

      • Nie myl pojęć (1)

        Tak jak wiele osób mylisz chyba pojęcia aglomeracji i metropoli.i

        • 0 0

        • czytanie ze zrozumieniem się kłania

          "Żadne miasto nawet nie pretenduje (oprócz Wawy) do bycia metropolią" - piszesz.

          • 0 0

      • słyszałem o METROPOLII TRÓJMIEJSKIEJ (1)

        • 0 0

        • wejdź na stronę oficjalną Gdańska

          i usłyszysz o metropolii GDAŃSKIEJ

          na przykład tutaj:
          www.gdansk.pl/gospodarka

          • 0 0

  • Cenzura bez uzasadnienia :)))))

    "Kolebka PO, a tak mało ludzi z wyższym wykształeceniem??? "----opinia zablokowana przez moderatora

    "Kolebka PiS, a tak mało ludzi z wyższym wykształeceniem?????????? "------opinia nie usunięta

    to jest "zamach" ma swobode wypowiedzi i stronniczośc

    • 0 0

  • (1)

    nie wiem komu i czemu ma służyć określenie trzech odrębnych gmin, z własnymi samorządami, prezydentami itd. mianem trójmiasta?
    przecież gołym okiem widać różnicę między sopotem, a gdańskiem
    sopot to LOKOMOTYWA, dzięki której pozostałe dwie gminy prosperują jako tako, z tym że bankrutujący POwoli gdańsk korzysta bardziej niż samodzielna gdynia
    gdańsk to zwykła upadająca dziura, życie kończy się tu razem z kurami, komunikacja i drogi były tu chyba lepsze za króla Ćwieczka

    • 0 0

    • No właśnie,

      może tak Jacek K. na prezia Gdańska? Budyń nawet drogi do nowej hali sopockiej nie potrafi doprowadzić:))

      • 0 0

  • Poziom uczelni jest wynikiem wszechobecnego nepotyzmu

    Psorzy zapewniają swoim bachorom ciepłe posadki na kilka lat a i tak nie ma szans, żeby gówniarz napisał doktorat... Żeby sprawa nie była taka oczywista, psorzy z różnych katedr wymieniają się - przyjmę Twojego bachora do swojej a ty mojego do twojej...

    pozdro

    • 0 0

  • Sopot to wyludniajacasię wieś letniskowa

    gdzie oprocz Monciaka nic się nie dzieje.... niestety.

    • 0 0

  • gallux

    Jak bez przesiadek można pojechać z Sopotu do ZOO .Jak sie dowiesz to może tam znajdą klatkę dla Ciebie kiedy j K wyrzuci cię z poddasza:)
    Szczycisz sie ,że mieszkasz w Sopocie, a mało o nim wiesz , popierasz przekręty i jescze ich bronisz .Patrzysz na śmierdzące podwórka i dziury w chodnikach , nawet MPO nie dostosowane mamy do warunków europejskich , gdyż już w cywilizowanej Polsce i rozwijających się miastach mają segregacje śmieci , a my tu stoimy w miejscu !!!!i to ma być metropolia??? Chyba twoich i JK marzeń :(((
    Prawdziwy miłośnik Sopotu wie co w jego mieście się dzieje bo ma oczy otwarte , a uszy czujne :))) Kocham to miasto i nigdy nie zamierzam go opuścić , ale to co obecnie widzę mnie dołuje , jeden człowiek , a tyle smrodu:(( Jedz człowieku na pierwszą lepszą wieś kaszubską wiele może sie jk od nich nauczyć:))))

    • 0 0

  • znam Wawe, Poznan, Wroclaw, Lodz i Lublin

    w 3miescie mieszkam od roku i jesli nie bede musial to sie stad nie wyprowadze. Faktycznie trudno tutaj dojechac po skomunikowanie z reszta kraju jest fatalne. Irytujacy jest tez brak wspolpracy miedzy miastami metropolii. Ale jest wiecej zalet niz wad. Dla mnie, czlowieka z wielkopolski, pierwsza zaleta jest morze. W zadnym miescie w kraju nie wystarczy wsiasc do tramwaju, albo po prostu wyjsc i pojsc na plaze/w gory. Tutaj mozna. Sa tez piekne pagorki. Jest SKMka. Co by o niej nie powiedziec to bardzo ulatwia poruszanie sie po miescie. Lepsze jest tylko metro w Wawie. 3miasto jest tez dosc czyste. Co do uczelni. Znam Lublin i jego mieszkancow. W Lublinie, jak na tak niewielkie miasto, jest duzo dobrych uczelni. Ale co z tego skoro wielu moich znajomych stamtad nie moze znalesc w Lublinie pracy? W 3miescie nie ma takich duzych problemow. Jedyne co mnie moze stad wygnac to ceny ziemi i domow. Na razie mieszkam w bloku, ale nie chce spedzic tak calego zycia. Jesli nie bedzie mnie stac na dom w 3miescie lub okolicy, to wyjade z ciezkim sercem.

    • 0 0

  • Słabe uczelnie ?

    Ktoś tu chyba na PG nie studiował pozatym po co komu dr. skoro w Polsce (jak w Anglii) będzie musiał pracować tam gdzie może a nie tam gdzie chce. Znacie kogoś z wyższym kto się dorobił ? A ile takich znacie bez wyższego :>

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane