• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejska komunikacja wciąż w epoce biletu łupanego

Krzysztof Koprowski
29 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Automaty biletowe SKM to na razie jedyna namiastka nowoczesności w systemie dystrybucji biletów w Trójmieście. Automaty biletowe SKM to na razie jedyna namiastka nowoczesności w systemie dystrybucji biletów w Trójmieście.

Mieszkańcy Trójmiasta mogą jedynie pomarzyć o rozwiązaniach w komunikacji miejskiej, do których mieszkańcy innych miast (niekoniecznie większych) już dawno przywykli.



moBilet bazuje na specjalnie przygotowanej aplikacji Java, wgranej do telefonu. Na zdjęciu wersja poznańska moBiletu. moBilet bazuje na specjalnie przygotowanej aplikacji Java, wgranej do telefonu. Na zdjęciu wersja poznańska moBiletu.
Automat biletowy na przystanku we Wrocławiu. Automat biletowy na przystanku we Wrocławiu.
W Trójmieście bilet kupimy tylko w kioskach lub bezpośrednio u kierowcy. W innych miastach istnieją nowoczesne formy dystrybucji biletów, które znacznie ułatwiają życie mieszkańcom.

Jedną z dodatkowych form sprzedaży są biletomaty. Znajdziemy je w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie oraz w Poznaniu. We Wrocławiu stoją niemal na wszystkich przystankach. Są jednak dość toporne w obsłudze, ze względu na bardzo mały ekran. W Krakowie, Warszawie i Poznaniu automaty posiadają większe wyświetlacze, lecz są rozlokowane tylko na najważniejszych przystankach i węzłach komunikacyjnych. Można w nich także zasilać kartę miejską.

- Automaty znajdują się na 63 przystankach, głównie tych, z których korzysta najwięcej pasażerów. Można w nich kupić wszystkie rodzaje biletów, a także zasilić kartę miejską. Co trzeci z nich przyjmuje płatność kartami bankowymi. - informuje Marek Gancarczyk, rzecznik MPK Kraków.

W Krakowie i Warszawie automaty spotkać można również w pojazdach komunikacji miejskiej. W Krakowie w 230, na ok. 700 jeżdżących pod Wawelem. Można w nich zakupić wyłącznie podstawowe bilety. Warszawa dopiero wprowadza tego typu rozwiązanie - na początek instaluje je w kilku autobusach oraz pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej.

Sporą popularnością w innych miastach cieszą się również bilety, które można nabywać przez telefon komórkowy. Tylko w Warszawie w marcu sprzedano przez telefon aż 20 tys. biletów!

Z której możliwości zakupu biletów korzystał(a)byś najczęściej?

W Polsce rozwiązania takie działają w oparciu o dwa różne systemy: moBilet oraz mPay. Ten pierwszy funkcjonuje w Grudziądzu, Lublinie, Poznaniu, Stargardzie Szczecińskim, Szczecinie, Świdnicy, Tychach oraz Bielawie/Dzierżoniowie. Z drugiego można natomiast skorzystać w Warszawie oraz Lublinie.

Oba systemy oparte są o system przedpłaty. To oznacza, że przed skasowaniem biletu należy wpierw zasilić swoje konto poprzez przelew bankowy. Gdy konto jest puste, niemożliwy jest zakup biletu.

By skasować bilet, należy wybrać odpowiedni numer (mPay) lub wgrać do telefonu aplikację Java (moBilet). W przypadku mPay numer jest bezpłatny dla klientów sieci Plus oraz Play, natomiast dla pozostałych płatny, tak samo jak połączenie z numerem sieci komórkowej. W przypadku moBiletu kasując bilet łączymy się jednocześnie z Internetem, a połączenie takie jest płatne zgodnie z cennikiem operatora. Na szczęście ilość przesyłanych danych nie jest duża.

Jak sprawdza się, czy bilet został skasowany? - W systemie mPay kontroler prosi o wybranie w telefonie specjalnego numeru, po wpisaniu którego można sprawdzić, czy rzeczywiście z danego telefonu został zakupiony bilet - tłumaczy Andrzej Skwarek, rzecznik ZTM Warszawa. W moBilecie natomiast trzeba wybrać odpowiednią opcję, gdzie odnotowane są skasowane bilety.

Oba systemy pozwalają kupić jedynie bilety jednorazowe i kilkudniowe, choć ZTM Warszawa rozpatruje także możliwość zakupu biletów długookresowych. Przez Internet w Warszawie wkrótce będzie można też zasilić kartę miejską.

Na tle pozostałych przewoźników Trójmiasto wypada bardzo blado.

Bilety można nabyć wyłącznie u kierowcy oraz w kiosku. Kartę miejską doładować można jedynie w specjalnym punkcie, choć organizatorzy w Gdańsku i Gdyni pracują, by istniała możliwość dokonania takiej operacji przez Internet.

ZTM Gdańsk rozważa możliwość instalacji automatów biletowych, choć nie podaje nawet przybliżonej daty, kiedy mogłoby to nastąpić.

ZKM Gdynia chce natomiast wprowadzić nowatorskie rozwiązanie w skali kraju. - Chcemy umożliwić kupowanie biletów w parkomatach - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.

O bilecie przez komórkę mieszkańcy Trójmiasta mogą zapomnieć. ZTM Gdańsk chce to wdrożyć dopiero po pełnej integracji w ramach MZKZG. Jednak już teraz specjalnie powołany zespół w MZKZG jest sceptycznie nastawiony do takiego rozwiązania.

- Żadna z metod - mPay, moBilet, SMS - nie jest w pełni bezpieczna dla organizatorów komunikacji ani wygodna dla pasażerów. Każda wiąże się także z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat, zarówno przez użytkowników, jak i organizatorów komunikacji - tłumaczy Alina Żarnoch - Garnik, rzecznik ZTM Gdańsk, którego przedstawiciele zasiadają w zarządzie MZKZG.

W Gdyni w ogóle nie planuje się wprowadzenia takiej formy zakupu biletów, gdyż zdaniem ZKM Gdynia wśród pasażerów... nie ma zainteresowania taką usługą.

Jedynie SKM, oprócz "tradycyjnej" sprzedaży biletów, oferuje je w automatach. Oprócz biletów jednorazowych, można w nich nabyć także bilety miesięczne. Obecnie automatów jest 21. Plany zakładają instalację kolejnych - po 2-4 sztuki na jeden przystanek. Automaty na razie nie będą instalowane w pociągach. Kierownicy składów będą natomiast wkrótce wyposażeni w specjalne terminale.

- Sprzedający nie będzie już musiał pisać na tradycyjnym bloczku, w kilka sekund wprowadzi żądaną trasę i wydrukuje bilet - mówi Marcin Głuszek, rzecznik SKM.

W przypadku SKM, nie planuje się kupna biletów długookresowych przez Internet ani wprowadzenia płatności telefonem komórkowym.

Opinie (239) 6 zablokowanych

  • Kolejny raz zwracam uwage na Poznań i Wrocław

    Kupno biletu z automatu zajmuje tam kilka sekund. U nas są tylko automaty SKM, które a) często nie działają, b) zwykle nie wydają reszty, c) wymagają relatywnie długiej procedury zakupu.

    • 14 2

  • bilet całodzienny - 10 PLN

    co tu więcej gadać

    • 12 4

  • wolą marnować kasę

    na remonty peronów SKM, które po roku wyglądają jakby ostatni remont był 20 lat temu tylko dlatego, że sprzątanie polega na opróżnieniu koszów na śmieci i pozbieraniu "papierków".
    I codzienne usuwanie reklam z wiat przystankowych- zamiast co jakiś czas posadzić nieumundurowanego policjanta na 2-3 godziny i zgarnąć palantów- z tych samych "firm" naciągających ludzi na kredyty z rocznym oprocentowaniem 118%.

    Kasowanie biletów powinno odbywać się na przystankach - od razu spadła by liczba gapowiczów.

    • 14 4

  • KARTA MIEJSKA

    Dlaczego np. w terminalach SKM nie można samodzielnie doładować Karty Miejskiej? Dlaczego nie można za to płacić kartą? Dlaczego nie można dołądować przez Internet?
    Gdańsk i Gdynia "pracują" nad tym... Jasne... Nad czym tu pracować? Mamy XXI wiek!!! Ludzie!

    • 17 3

  • Liczba automatów

    Problemem jest też ilość biletomatów na przystankach SKM. Jeden to stanowczo za mało na takie stacje jak Gdańsk Wrzeszcz czy Sopot. Niech sie radni wieczorem przejadą na spacer na molo i zobacza te kolejki kilkudziesiecioosobowe to moze zmadrzeja.

    • 10 0

  • Ludzie też z epoki kamienia łupanego!!! (4)

    Idę rano przez redzki tunel na kolejkę SKM i czuję się jakbym szedł przez szalet wiejski. Wszędzie namelane, naszczane i n****ne. Wsiadam do SKM-i. Przejechałem jedną stację i wsiadła kanalia: brudny, cały oszczany, a jego odór czuję do teraz. Wysiadam z SKM w Gdyni Głównej. Gdynia, miasto cywilizowane, podobno nowoczesne. Cywilizowane może, ale bardziej od Mozambiku w Afryce, ale i tak społeczeństwo bardziej kulturalnie się zachowuje! A więc wychodzę z dworca głównego, a tam naszczane tyle, że przejść się nie da, a fedor tak duży, że od razu na wymioty idzie. Oto nasza Polska!!! A dziw bierze, że tutaj turyści przyjeżdzają... To bardziej ekstremalne wakacje, dla ludzi chcących zobaczyć zacofanie i totalnych wieśniaków! Chyba czas najwyższy wyjechać z tego kołchozu i zadupia do bardziej cywilizowanych krajów!

    • 34 6

    • Zupełnie jak w UK

      • 6 3

    • no - szkoda że jesteś Polak

      • 2 0

    • Droga redakcjo!

      art. 133 K.K.
      Przypominam, że za opublikowane teksty odpowiada zarówno autor jak i redaktor naczelny czasopisma.

      • 0 3

    • "Jak jest w niedzielę nad ranem?
      Po sobotnich balach chodniki zarzygane."

      (Kult - "Polska")

      • 2 1

  • Wrocław

    bardzo nie podoba mi się rozwiązanie wrocławskie - bilety można kupować tylko w automatach i to za odliczoną kwotę, ewentualnie w niektórych kioskach. Uważam,że możliwość zakupu biletu u kierującego pojazdem to bardzo dobre rozwiązanie. Zupełnie nie przeszkadza mi też kupowanie biletów w kiosku, a wręcz przeciwnie i zupełnie nie rozumiem tych biletowych kompleksów.

    • 9 5

  • Potrzebne śa w Trojmiescie automaty do biletów!

    • 10 1

  • beda nadal tracic

    mieszkalem prawie rok w Pradze gdzie mozna kupic bilet wysylajac sms pod specjalny numer, jak mialem kase na koncie to wysylalem sms zawsze jak nie to na gape bo do kiosku bylo zbyt daleko

    • 6 1

  • Czy potraficie sobie wyobrazić te kokosy jakie wydrze "Renoma" od skołowanych kiboli na "Euro 2012"? (2)

    Jeżeli nawet wizja rozeźlonych i rozżalonych kibiców nie jest w stanie wpłynąć na decydentów, to o czym my tu mówimy, co?
    O du*** Maryni!!!
    A jaka siara dla Polski:-(

    • 26 4

    • gupi jezdeź - kibole będom szli pieszo

      • 1 2

    • ta już widze jak te kołki z Renomy kontrolują bande pijanych angielskich kibiców...

      A w sumie może i niech spróbują. może w końcu ktoś im obije porządnie morde:)))

      • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane