• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie uczelnie: przeciętnie w rankingu "Rzeczpospolitej"

mak
13 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Z trójmiejskich uczelni najlepiej wypadła niepubliczna Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni (jeszcze do niedawna funkcjonująca pod nazwą Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych). Na zdjęciu rektor prof. dr hab. Wojciech Lamentowicz. Z trójmiejskich uczelni najlepiej wypadła niepubliczna Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni (jeszcze do niedawna funkcjonująca pod nazwą Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych). Na zdjęciu rektor prof. dr hab. Wojciech Lamentowicz.

Kilka dni po rankingu wyższych uczelni przygotowanym przez Wprost i Dlaczego, swoje zestawienie opublikowały Rzeczpospolita i Perspektywy. Nasze uczelnie publiczne wypadły przeciętnie, mile zaskoczyły te niepubliczne.



Najnowszy ranking uczelni sporządziła "Rzeczpospolita". Tym razem udział wzięły wszystkie najważniejsze uczelnie w kraju, a i kryteria były czytelniejsze, niż w zestawieniu tygodnika Wprost. Niestety w tym rankingu Politechnika Gdańska już tak dobrze nie wypadła.

W ogólnym rankingu uczelni akademickich Gdański Uniwersytet Medyczny zajął 17. miejsce, Uniwersytet Gdański uplasował się o trzy miejsca niżej, a Politechnika Gdańska na 27 miejscu. Potem długo, długo nic i na 73. miejscu znaleźć można Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku i zaraz po niej Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. Na 80. miejscu (na 89 w zestawieniu) znalazła się Akademia Morska w Gdyni.

Poza ogólnym rankingiem szkół państwowych, gazeta przygotowała bardziej szczegółowe. I tu, na szczęście sytuacja wygląda nieco lepiej. W rankingu uniwersytetów UG zajął ósme miejsce na 25. W zestawieniu uczelni technicznych PG znalazła się na 7, a Akademia Morska na 21. miejscu na 25 uczelni. Wśród szkół medycznych GUM-ed zajął 6. miejsce na 10 uczelni. Nie uratował się natomiast AWFiS, który w rankingu akademii wychowania fizycznego zajął ostatnie - piąte miejsce.

Trójmiejskie uczelnie publiczne lepiej wypadły w rankingach oceniających: ilość publikacji naukowych od 2005 do 2009 r., siłę naukową, warunki studiowania, umiędzynarodowienie (ilość lektoratów z języków obcych, dostępność programów wymiany studentów, ilość zagranicznych studentów na uczelni itp.), i wprowadzonej po raz pierwszy przez Rzeczpospolitą kategorii- innowacyjność.

I tak jednym z liderów "innowacyjności" - w tej kategorii badano m.in. efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków na badania, ilość patentów i wzorów użytkowych - jest PG, która zajęła 6. miejsce. O kilka długości wyprzedziła UG, który zdobył dopiero 24. lokatę, na 30 ankietowanych uczelni. W kategorii "publikacje naukowe" najwyżej znalazł się GUM-ed z piątą lokatą, UG i PG znalazły się w okolicach 20 miejsca. "Siła naukowa' - tu również prym wśród trójmiejskich uczelni wiedzie GUM-ed - 18 miejsce, UG uplasował się na 24, PG - nie zakwalifikowała się.

Co ciekawe także GUM-ed został dobrze oceniony pod względem "warunków studiowania"- zdobył 5. miejsce na 32 uczelnie. UG uplasowało się na 20 miejscu. PG - nie zakwalifikowała się. Niestety uczelnie nie popisały się w kategorii "umiędzynarodowienie": UG - 16, GUM-ed - 23, PG - 30 miejsce.

Trójmiasto zdecydowanie lepiej wypadło w ogólnym rankingu niepublicznych uczelni magisterskich. Na 96 ankietowanych placówek Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni zajęła bardzo wysokie, 8. miejsce. Po niej dopiero na 60. pozycji uplasowała się popularna w Trójmieście Wyższa Szkoła Bankowa, a na 62. Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa. Ostatnie miejsce zajęła... Ateneum Szkoła Wyższa w Gdańsku.

Wysokie noty otrzymały też trójmiejskie niepubliczne uczelnie licencjackie. I tak Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku zajęła 8. miejsce, Pomorska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdyni - 13, a Sopocka Szkoła Wyższa - 16 na 71 placówek z całego kraju.
mak

Opinie (201) 9 zablokowanych

  • A gdzie ASP???

    To jakies prywatne ateneum itp w rankingu wymienione a co z gdanska Akademia Sztuk Pieknych???? Czyzby to nie uczelnia wyzsza???

    • 4 2

  • WYSTARCZY PRZY UNIWERKU GDAŃSKIM

    Wsiąśc w tramwaj przejechac przystanek lub dwa posłuchac tekstów i popatrzyc na zachowanie przyszłych INTELYGENTÓW a włos wam na głowie się zjeży żenua poprostu żenua 80%to prymitywy

    • 7 0

  • ateneum

    Ateneum- nie dziwie sie ze tak słabo wypadło ... studenci tej uczelni wypowiadają sie jednoznacznie-"wakacje" i zero nauki ...

    • 0 5

  • Uczę się w Ateneum i Ci którzy przyszli tylko po papier i regularnie płacili już dawno wylecieli

    Większość kadry jest z UG i raczej nikt nie chce sygnować naciąganych trój swoim nazwiskiem w indeksie jakiegoś półgłówka. Poza tym na każdej polskiej uczelni niezależnie od miejsca w rankingu zanajdą się tzw. ślizgacze, którzy psim swendem idą do przodu jak burza nie chodząc na żadne zajęcia.

    • 10 1

  • wsaib

    Opinia na temat uczelni niepublicznych jest rozna, kazdy zachwala swoje, studenci uczelni panstwowych -panstwowe, a studenci uczelni niepublicznych bronią swoje . Rynek sam weryfikuje i wyszukuje najlepszych z najlepszych. Jasne wazne jest kto jaka uczelnie konczy, ale jeszcze wazniejsze jest jaka ma sie wiedze teoretyczna i praktyczna. Rankingi to jedna wielka manipulacja ludzmi, ktorzy dopiero zaczynaja swoja przygode z uczelnią wyższa...i niejednokrotnie wprowadzaja w blad. Ja wybralem wsaib i jestem bardzo zadowolony, kolejny rok studiowania utwierdzil mnie w przekonaniu, ze to byl dobry wybor. I wcale nie mam obaw,ze nie znajde pracy, bo koncze prywatna uczelnie. Tak sie sklada, ze wsaib jest jedna z najlepszych uczelni niepublicznych na pomorzu a to nie tylko moja opinia.

    • 6 0

  • Te rankingi to zwykła manipulacja

    Te rankingi to zwykła manipulacja - mają się nijak do tego co absolwent potrafi. Jest podobnie jak w sondażach przedwyborczych. Bez względu na uczelnię występują skrajne przypadki. Najwięcej zależy od samego absolwenta czy chciało mu się uczyć, czy nie oraz od tego czy oszukiwał na egzaminach, czy nie.

    • 2 0

  • Najgorsza uczelnia

    AWFiS! Niedlugo i tak to zlikwiduja i bedzie jedynie wydzial na uniwerku.

    • 5 1

  • A po co w ogóle pchać się na studia !!! ??? I tak pracy po studiach nie ma. Zapotrzebowanie na ludzi z wyższym wykształceniem było w latach 90-tych. Teraz jest już nadwyżka. Brakuje jedynie ludzi po stricte ścisłych kierunkach.
    Ja tam sobie prowadzę własną hurtownię i mam na czysto co miesiąc 5, 10 nawet czasami 15 tysięcy i jestem jedynie po Technikum.
    Pozdrawiam myślących przedsiębiorczo.

    • 3 2

  • Ja zrobiłem licencjat w Ateneum oraz magistra na UG, zaznaczam, iż w obydwu miejscach studiowałem zaocznie. Uważam, iż takie niszczenie pierwszej z uczelni jest przesadzone. Do zaliczenia większości przedmiotów musiałem się solidnie przyłożyć,podobnie jak to miało miejsce na UG. W tej chwili znam wiele osób z UG, które studiują dziennie i jakoś nie słyszę od nich opinii o zarywaniu nocy, aby zaliczyć kolokwium czy egzamin, dlatego troszkę szacunku, bo nie każdy student prywatnej uczelni, dostaje wykształcenie za pieniądze na czesne;) pozdr

    • 5 1

  • toż to skandal

    znana trójmiejska uczelnia której doktorem honoris causa jest były ss-man z pewnością jest najlepsza w Polsce
    a jeśli nie w Polsce to w POlsce napewno

    ps: zapytam bo nie wiem - czy siła naukowa uczelni ma swoje korzenie w tytułach naukowych z czasów w których w kwestionariuszu osobowym był podpunkt: POCHODZENIE?

    • 0 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane