• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie uczelnie: przeciętnie w rankingu "Rzeczpospolitej"

mak
13 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Z trójmiejskich uczelni najlepiej wypadła niepubliczna Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni (jeszcze do niedawna funkcjonująca pod nazwą Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych). Na zdjęciu rektor prof. dr hab. Wojciech Lamentowicz. Z trójmiejskich uczelni najlepiej wypadła niepubliczna Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni (jeszcze do niedawna funkcjonująca pod nazwą Wyższa Szkoła Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych). Na zdjęciu rektor prof. dr hab. Wojciech Lamentowicz.

Kilka dni po rankingu wyższych uczelni przygotowanym przez Wprost i Dlaczego, swoje zestawienie opublikowały Rzeczpospolita i Perspektywy. Nasze uczelnie publiczne wypadły przeciętnie, mile zaskoczyły te niepubliczne.



Najnowszy ranking uczelni sporządziła "Rzeczpospolita". Tym razem udział wzięły wszystkie najważniejsze uczelnie w kraju, a i kryteria były czytelniejsze, niż w zestawieniu tygodnika Wprost. Niestety w tym rankingu Politechnika Gdańska już tak dobrze nie wypadła.

W ogólnym rankingu uczelni akademickich Gdański Uniwersytet Medyczny zajął 17. miejsce, Uniwersytet Gdański uplasował się o trzy miejsca niżej, a Politechnika Gdańska na 27 miejscu. Potem długo, długo nic i na 73. miejscu znaleźć można Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku i zaraz po niej Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. Na 80. miejscu (na 89 w zestawieniu) znalazła się Akademia Morska w Gdyni.

Poza ogólnym rankingiem szkół państwowych, gazeta przygotowała bardziej szczegółowe. I tu, na szczęście sytuacja wygląda nieco lepiej. W rankingu uniwersytetów UG zajął ósme miejsce na 25. W zestawieniu uczelni technicznych PG znalazła się na 7, a Akademia Morska na 21. miejscu na 25 uczelni. Wśród szkół medycznych GUM-ed zajął 6. miejsce na 10 uczelni. Nie uratował się natomiast AWFiS, który w rankingu akademii wychowania fizycznego zajął ostatnie - piąte miejsce.

Trójmiejskie uczelnie publiczne lepiej wypadły w rankingach oceniających: ilość publikacji naukowych od 2005 do 2009 r., siłę naukową, warunki studiowania, umiędzynarodowienie (ilość lektoratów z języków obcych, dostępność programów wymiany studentów, ilość zagranicznych studentów na uczelni itp.), i wprowadzonej po raz pierwszy przez Rzeczpospolitą kategorii- innowacyjność.

I tak jednym z liderów "innowacyjności" - w tej kategorii badano m.in. efektywność pozyskiwania zewnętrznych środków na badania, ilość patentów i wzorów użytkowych - jest PG, która zajęła 6. miejsce. O kilka długości wyprzedziła UG, który zdobył dopiero 24. lokatę, na 30 ankietowanych uczelni. W kategorii "publikacje naukowe" najwyżej znalazł się GUM-ed z piątą lokatą, UG i PG znalazły się w okolicach 20 miejsca. "Siła naukowa' - tu również prym wśród trójmiejskich uczelni wiedzie GUM-ed - 18 miejsce, UG uplasował się na 24, PG - nie zakwalifikowała się.

Co ciekawe także GUM-ed został dobrze oceniony pod względem "warunków studiowania"- zdobył 5. miejsce na 32 uczelnie. UG uplasowało się na 20 miejscu. PG - nie zakwalifikowała się. Niestety uczelnie nie popisały się w kategorii "umiędzynarodowienie": UG - 16, GUM-ed - 23, PG - 30 miejsce.

Trójmiasto zdecydowanie lepiej wypadło w ogólnym rankingu niepublicznych uczelni magisterskich. Na 96 ankietowanych placówek Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni zajęła bardzo wysokie, 8. miejsce. Po niej dopiero na 60. pozycji uplasowała się popularna w Trójmieście Wyższa Szkoła Bankowa, a na 62. Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa. Ostatnie miejsce zajęła... Ateneum Szkoła Wyższa w Gdańsku.

Wysokie noty otrzymały też trójmiejskie niepubliczne uczelnie licencjackie. I tak Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku zajęła 8. miejsce, Pomorska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdyni - 13, a Sopocka Szkoła Wyższa - 16 na 71 placówek z całego kraju.
mak

Opinie (201) 9 zablokowanych

  • A gdzie jest Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna? Ja się pytam? (1)

    • 3 1

    • w rankingu szkół niższych

      • 0 1

  • nieszkodzi

    i tak wipy daja pupy w pierwszych rzedach na konferencjach

    • 3 0

  • dobrze ze chociaz internauci

    maja dystans do komunistycznych dyplomow tych co im kaza to czytac,przeciez kazdy swoja swinke podlozyl komu trzeba

    • 1 1

  • jednym slowem d . . a

    jednym slowem d . . a

    • 0 0

  • nie oszukujmy sie,
    nasz caly system udeukacji to jeden wielki smiech na sali,
    dzis mozna miec mgr z czego tylko chcecie,
    wystarczy miec pelen portfel i troche sie interesowac,
    na uczelniach prywatnych to samo.
    poziom wiedzy ledwo odbija sie od dna,
    wszyscy jada na sciagach lub zapamietaj zdaj i zapomnij
    do tego dochodzi sytuacja na rynku pracy - ...

    • 2 0

  • Musiula

    Jurek GWSH nie liczono w rankingu pewnie:D

    • 1 0

  • Gdzie GWSH

    no właśnie gdzie Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna ?
    powiem tak robiłem tam licencjat , a potem magisterkę na UG ,
    i co najdziwniejsze, ciężej było z niektórymi egzaminami w GWSH niż na UG, cóż większość egzaminów i zaliczeń zależy po prostu od wykładowcy !!!

    • 0 1

  • Co to za smieszne rankingi. Wpiszcie na necie world university rankings koniecznie top 1000 bo polskie uczelnie zajmuja miejsca od 400-800. W Europie nasze uczelnie sa poza pierwsza setka. Np. PG 718 miejsce w swiatowym rankingu. A KTH w Stockholmie 103.
    Zastanawiam sie dlaczego tak slabo wypadamy, moze dlatego ze naszym uczelniom wogole nie zalezy na dobrej pozycji bo studentow maja mase. A finansowanie czy sie stoi czy sie lezy......

    • 0 0

  • ranking

    Według mnie nieporozumieniem jest porównywanie uczelni jako całości.
    Dużo lepszym pomysłem wydaje mi się zrobienie zestawienia np. wydziałów.

    • 1 1

  • W mojej ocenie na ten ranking trzeba spojrzeć z pewnym przymrużeniem oka. Każdy kto miał styczność ze szkolnictwem wyższym doskonale wie, a bynajmniej powinien wiedzieć, iż wydział wydziałowi nie jest równy. Na każdej uczelni wyższej, czy UG, PG, czy GUM są wydziały, które "ciągną tzw. naukę".

    Kolejną sprawą jest porównywanie poszczególnych uczelni! Jak można porównać PG z UG czy GUM???? Przecież poszczególne wydziały mają zupełnie inną charakterystykę. Jak można porównywać, np. filologię polską na UG, technologię chemiczną na PG, czy też farmację na GUM.To są zupełnie inne uczelnie, wydziały...a co za tym specyfika studiowania jest inna. Nie można mówić, że ten się uczy a tamten nie. Tak nie jest. Uczą się wszyscy natomiast materiał jest zupełnie inny. Przeraża mnie jak czytam niektóre opinie. Przepraszam za szczerość, ale świadczą one nie tylko o braku elementarnej wiedzy, ale również braku pomyślunku!!

    Generalnie panuje stereotyp, że na PG jest tak ciężko bo.........a na UG łatwo. A skąd ta opinia. Bo kolega nie musi iść na laboratoria a ja muszę?? To on nic nie robi??! Absurd. Studiowałem na obu uczelniach i z całą stanowczością mogę stwierdzić, że inna jest specyfika tych uczelni.... i nie można ogólnie powiedzieć "tam trzeba się uczyć a tam nie", bo to bzdura. Dodam tylko, że opinia o trudach studiowania na PG nie bierze się tylko z analizy zakresu materiału nauczania.....ale z tego, że jest to uczelnia "bardzo komercyjna". Za każdą "pierdołę" pobierane są opłaty (sam się o tym przekonałem).......ale prędzej czy później się uczelnię skończy.

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane