• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie upamiętnienie 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Aleksandra Nietopiel
1 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie. Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie.

Syreny alarmowe o godz. 4:45 rozpoczęły uroczystości na Westerplatte, upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wzięli w nich udział przedstawiciele rządu, prezydent RP lokalni samorządowcy, kombatanci, harcerze, Wojsko Polskie i mieszkańcy. Andrzej Duda zaapelował do sojuszników o pomoc Ukrainie.



Czy śledzisz uroczystości rocznicowe związane z wybuchem IIWŚ?

Główna część uroczystości odbyła się tradycyjnie na placu przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża.Mapka O godz. 4:45 rozległ się alarm syren upamiętniających poległych. To właśnie o tej porze 83 lata temu Niemcy oddali pierwsze salwy z pancernika "Schleswig-Holstein" w kierunku polskich żołnierzy na Westerplatte, co uważa się za symboliczny początek II wojny światowej.

Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie. Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie.

"Westerplatte to dla Polaków wzór patriotyzmu, a dla świata przestroga"



W czasie przemówień przypominających o agresji niemieckiej na Polskę w 1939 r. nie zabrakło nawiązań do dzisiejszej sytuacji w Ukrainie.

Obchody upamiętnienia wybuchu II WŚ było widać i słychać w całym Trójmieście.


- Przez dekady od tamtych dni wielu zastanawiało się, jak mogło do tego dojść. Jak cywilizowany kraj, jak Niemcy, mógł dokonać tylu okrucieństw. Jak Europa mogła na to pozwolić i nie reagowała, kiedy był jeszcze czas. Powtarzano, że podobny koszmar i zbrodnicza beztroska nie mogą się już powtórzyć. Niestety dziś na Ukrainie toczy się kolejna, straszna wojna. Rosja w barbarzyński sposób zabija tysiące ludzi, rujnuje miasta i wsie. Odrodziło się imperialne zło, a część Europy nadal nie wyciąga wniosków z tragedii wojny. Kiedyś Europa nie chciała umierać za Gdańsk, dziś wielu nie chce pojąć, że obrona Ukrainy to inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo - mówił minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.
  • Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie.
  • Uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się o godz. 4:45. W obchodach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem uroczystości na Westerplatte od 2020 r. jest Wojsko Polskie.


Prezydent: przed imperializmem nie można się cofnąć



Prezydent RP, Andrzej Duda, przypomniał bohaterstwo garstki westerplatczyków opierających się agresorowi. Zaapelował też do Europy o wsparcie dla Ukrainy.

- To musi zostać zatrzymane. My Polacy wiemy to i rozumiemy doskonale. Dlatego czynimy wszystko, by pomóc w obronie naszym ukraińskim sąsiadom i by pomóc tym wszystkim, którzy przed tą wojną uciekają, ratując swoje życie. Wzywamy wszystkich naszych sojuszników i cały świat, by pomóc Ukrainie i zatrzymać rosyjski imperializm. Jak mówił Lech Kaczyński, który w Rosji zginął, przed imperializmem nie wolno się cofać, imperializmu nie wolno się obawiać. Imperializmowi i nieimperialistycznym mrzonkom trzeba się w zdecydowany sposób przeciwstawić - mówił prezydent Duda.
Prezydent podczas uroczystości przekazał też notę identyfikacyjną rodzinie jednego z poległych w walce z Niemcami obrońców Westerplatte - st. legionisty Zygmunta Zięby, który zmarł od ran 2 września 1939 roku, w wieku 25 lat. To ósmy obrońca Westerplatte, którego udało się zidentyfikować na podstawie badań DNA.

Pierwsze salwy z niemieckiego pancernika w stronę Westerplatte

W Gdańsku uroczystości przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej



Miejskie uroczystości w Gdańsku będą trwały przez cały dzień. O godz. 9:00 przy tablicy pamięci harcmistrza Jana Ożdżyńskiego obok budynku Dyrekcji KoleiMapka zabrzmi hymn państwowy, zaplanowano przemówienia, złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Godzinę później upamiętnienie ofiar pierwszych dni wojny będzie miało miejsce przy ul. Kładki 2 Mapka przy budynku Uniwersytetu Gdańskiego.

Główne uroczystości zaplanowano między godz. 12:00 a 13:15 na placu Obrońców Poczty Polskiej.Mapka W programie m.in. złożenie meldunku o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia uroczystości, odegranie hymnu państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej. Po uroczystości rozpocznie się msza, a po jej zakończeniu będzie można skorzystać z poczęstunku kuchni polowej.

Ostatnim, patriotycznym akcentem tego dnia o godz. 17.00 będzie uroczystość na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego. Przy pomniku Bohaterów Zaspa, ul. Bolesława Chrobrego, Mapkazaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu państwowego z udziałem Cappelli Gedanensis. Będą wystąpienia, modlitwa, uroczyste złożenie wieńców i zapalenie zniczy oraz wykonanie pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis.

W MIIWŚ finisaż na Westerplatte i oprowadzanie w strojach z epoki



Z kolei Muzeum II Wojny Światowej zaprasza 1 września m.in.na finisaż wystawy archeologicznej "Kiedy się wypełniły dni... Pochówki polskich obrońców Westerplatte". Prezentacja znajduje się na Westerplatte przy drodze dojścia do pomnika na wysokości terenów zielonych z napisem "Nigdy Więcej Wojny". W samym muzeum otwarta będzie też pracownia konserwacji zbiorów MIIWŚ. Oprowadzanie zaplanowano o godz. 10:00 i 12:00, zbiórka na poziomie -1, obowiązuje kolejność przyjścia. W programie również zwiedzanie części wystawy głównej oraz dziecięcej wraz z edukatorami ubranymi w stroje przedwojennych nauczycielek i mundury z września 1939. W sekcji "A więc wojna!" będzie można wysłuchać m.in. opowieści o obronie Westerplatte, ale także m.in. o obronie Helu, obronie Poczty Polskiej, niemieckich zbrodniach z września 1939 r. czy oblężonej Warszawie.

W Sopocie uroczystości przy pomniku i flagi na nowych masztach



Sopot rozpocznie miejskie obchody rocznicowe o godz. 10.00 przed pomnikiem Martyrologii Mieszkańców przy ul. KościuszkiMapka. Uroczystość upamiętnienia wybuchu II wojny światowej uświetni wojskowa asysta honorowa garnizonu Gdynia. O godz. 14:00 na nowe maszty ustawione przy granicy z Gdynią uroczyście wciągnięte zostaną flagi: Polski, Unii Europejskiej, a także sopocka i gdyńska. Uroczystość odbędzie się w asyście Marynarki Wojennej RP, przy udziale prezydentów obu miast.

W Gdyni wystawa i wspólna modlitwa



Gdyńskie uroczystości upamiętniające 83. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę rozpoczną się w południe przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża na cmentarzu wojennym w RedłowieMapka. W obchodach wezmą udział samorządowcy, przedstawiciele wojska oraz mieszkańcy. W planach jest złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem. Nie zabraknie też okolicznościowych przemówień i wspólnej modlitwy. Uroczystości odbędą się z udziałem honorowej asysty wojskowej. Na skwerze KościuszkiMapka przygotowano wystawę "Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady" przygotowaną przez United States Holocaust Memorial Museum.

Mobilna wersja ekspozycji została przetłumaczona na 10 języków. W Polsce prezentowana była dotąd w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Łodzi. W Gdyni będzie ją można oglądać do 30 września.

Wydarzenia

Obchody 83. Rocznicy wybuchu II wojny światowej

100 zł
uroczystość oficjalna

Miejsca

Opinie (424) ponad 50 zablokowanych

  • Obiecał 15 emeryturę?

    Dziadek

    • 11 13

  • POmyja (2)

    A włodarze Trójmiasta się nawrócili wiedzą już kto rozpoczął 2 Wojnę Światową

    • 27 12

    • Litwinka nie wie, pijana (1)

      • 6 0

      • W sedno

        • 0 0

  • Ale dlaczego (2)

    Duda tak się wydzierał ?

    • 12 22

    • Żebyś usłyszał i udało się

      • 4 0

    • Gdyż

      jak krzyczy to myśli, że jest ważniejszy i wszyscy go słuchają. Cały czas się uczy...., być może przyjdzie czas, że się nauczy, że krzykiem niczego nie zobędzie.

      • 0 5

  • warszawa, tak czesto wymieniana, ale ani slowa o teheranie 1943.to tam oddano nas ,bez nas w lapy rosjan

    • 13 0

  • Jak wyglądałaby dziś Polska gdyby nie wojna? (5)

    Takie miasta jak Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bytom, Gorzów Wielkopolski, Elbląg, Lębork, Słupsk, Opole, Zielona Góra, Wałbrzych, Koszalin, Kołobrzeg, Legnica, Jelenia Góra, Lubin, Głogów, Piła, Kwidzyn, Malbork, Iława, Bytów, plus wszystkie te miasteczka i wioski za jeziorem żarnowieckim (Gniewino, Choczewo, itd) leżały by dalej w granicach Niemiec.
    Przypomnę, że przed 1945 Polaków w Gdańsku było ok. 10%. Wymieniać miasta dalej?

    Druga sprawa, która "prawdziwym Polakom" jest nie na rękę.

    Wikipedia:
    "Przyjmuje się, że 31 sierpnia 1939 mieszkało w Polsce 3.5 miliona Żydów, wliczając w to wyłącznie osoby wyznania mojżeszowego, w rzeczywistości liczba ta mogła być znacznie wyższa, gdyż nie obejmuje one Żydów, którzy przyjęli chrześcijaństwo, bądź nie wyznawali żadnej religii. Około 85% polskich Żydów stanowili chasydzi.

    Prawie 1/4 Żydów mieszkała w pięciu miastach: Warszawie (352,6 tys.; więcej Żydów mieszkało tylko w Nowym Jorku), Łodzi (202 tys.), Wilnie, Krakowie, Lwowie.
    Największy udział ludności żydowskiej według powiatów był w 1939 w Białymstoku (43% ludności), Lublinie (34,7%), Łodzi (33,5%), Radomiu (32,3%), Lwowie (32%), Warszawie (31%), Wilnie (28,2%), Krakowie (25,8%), a najmniejszy w powiatach zachodnich, gdzie nie przekraczał 1% ogółu mieszkańców.

    Niektórym pewnie by przeszkadzało, że ulice polskich miast: Warszawy, Łodzi, Krakowa, Białegostoku, Wilna czy Lwowa wyglądałby tak jak dziś wyglądają ulice Jerozolimy czy Tel Awiwu.

    • 13 19

    • (1)

      1 część wpisu ok ale ta druga... Człowieku wiesz co piszesz?

      • 4 3

      • Statystyka i dane historyczne.
        Kopiuj wklej z Wikipedii.

        • 4 2

    • Wojna musiała być, parły do niej Niemcy, Francja i W.Brytania. Odpowiadała też ZSRR. Duże też było prawdopodobieństwo, że zakończy się przegraną Niemiec. Mogła się jednak potoczyć inaczej dla nas. Skończyła się utratą dzielnic wschodnich, zniszczeniem kraju, utratą niepodległości na 50 lat, eksterminacją ludności przez 50 lat. Tego można było uniknąć.

      • 3 2

    • Niemcy i ruscy pozbyli się pejsów

      A my ciągle ich wybieramy na przywódców coś jest nie tak z tym i oto mamy skutki wojna za rogiem a oni ćwiczą ewakuację

      • 1 1

    • Zapomniałeś dodać miasta na wschodzie i południu

      To by było poprawne a tak...to taki glut bez składu i ładu! Nie wiadomo co chciałeś osiągnąć?

      • 1 1

  • Chory kraj jak świętuje wybuch wojny (10)

    Wszyscy świętują jej zakończenie

    • 8 33

    • (1)

      Zawsze mnie rozwala, że jakoś na zakończenie wojny nigdy szczególnie dużych uroczystości w Polsce się nie uświadczy - na pewno nie o takim kalibrze jak na rozpoczęcie...

      • 0 10

      • Koniec wojny był dla nas klęska. Ponowna okupacja. Sowiecka.

        • 13 0

    • Żałosne. (6)

      Oprócz ciebie , nikt tu nie mówi i nie pisze o świętowaniu . O świętowaniu to jakieś dwa czy trzy lata temu mówiła taka jedna pani ..........., a teraz ty .

      • 11 1

      • (4)

        Przelot samolotów to nie świętowanie?

        • 0 7

        • To pokaz że mamy (3)

          • 5 0

          • (2)

            A co my mamy tak naprawdę? Kilkadziesiąt zaplombowanych F16, do których nawet nie możemy doczepić swojego własnego uzbrojenia, a tylko zatwierdzone NATOwskie? Na ile dni wojny one by wystarczyły?

            • 0 7

            • Widzę że dobrze poinformowany ...he he (1)

              • 5 0

              • Skoro wiesz lepiej, to wyjaśnij, dlaczego uparcie trzymamy przestarzałe Su, archaiczne pod względem wyposażenia.

                • 0 3

      • Będą tańce i śpiew w Gdańsku?

        • 5 0

    • Poważnie uważasz, że to świętowanie?

      Masz zryty beret, albo jesteś trollem. Taka jedna pani chciała z tej uroczystości, upamiętniającej zbrodnię niemiecką, zrobić festyn. Ciekawe na czyje polecenie?

      • 8 0

  • Te bombowce dziś o 6 rano nad blokami (1)

    to też w ramach upamiętnienia?

    • 7 15

    • Wstawaj , szkoda dnia . Śłonko wysoko .

      • 5 0

  • pisowcy

    fon z trójmiasta !

    • 14 20

  • Czy grzelak mówił o złym słowie Polaka? (1)

    Dalej juz wiemy....

    • 28 3

    • On siedzi chyba? Cicho

      • 0 0

  • Pięknie wygląda Westerplatte. (3)

    Tak zaniedbane przez PO ale teraz PiS sprawił że to miejsce jest niezwykłe.

    Wanda

    • 22 19

    • piekny pomnik socjalisci postawili,prawda?,no i zamek krolewski w warszawie pod patronatem PZPR i ZSMP odbudowali.

      • 5 7

    • Co to znaczy zaniedbane? Że zachowano stan powojenny? (1)

      Wyspa Spichrzów na dekady zdewastowana okropną zabudową może jest dla ciebie "zadbana"

      • 5 5

      • wyspa spichrzów wygląda wspaniale, Westerplatte też będzie,

        • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane