• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trwają poszukiwania nowego miejsca dla Port Service, ale decyzji jeszcze nie ma

Ewelina Oleksy
9 maja 2024, godz. 15:00 
Opinie (186)
We wrześniu kończy się obowiązująca od 30 lat umowa Port Service na dzierżawę terenu przy plaży na Westerplatte. We wrześniu kończy się obowiązująca od 30 lat umowa Port Service na dzierżawę terenu przy plaży na Westerplatte.

Choć ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, to trwają intensywne prace, żeby w najbliższym czasie ją podjąć. Chodzi o dalsze losy spalarni odpadów niebezpiecznych Port Service, której we wrześniu kończy się umowa na dzierżawę obecnie zajmowanego terenu przy plaży na WesterplatteMapka. Ustaliliśmy, że decyzyjni w tej sprawie urzędnicy szukają nowego miejsca, gdzie spalarnia mogłaby się przenieść.



Jaki będzie finał sprawy z Port Service?

Spalarnia Port Service działa w Gdańsku od 30 lat, na terenie dzierżawionym od Skarbu Państwa.

Umowę w tej sprawie zawarł w 1994 r. ówczesny urząd rejonowy - bez udziału Gminy Miasta Gdańska i prezydenta. Umowa ta wygasa jednak już 22 września tego roku.

Nie chcą, by umowa z Port Service była przedłużona



Władze Gdańska nie chcą, by została przedłużona. Przeciwna pozostawieniu Port Service w obecnym miejscu jest także strona społeczna - czyli głównie mieszkańcy Nowego Portu i okolic, którzy zwracają uwagę na uciążliwości z tym związane. Z kominów Port Service regularnie wydobywa się dym.



Ale to nie miasto będzie decyzyjne w tej sprawie, bo teren, na którym działa spalarnia, nie jest własnością miasta. Umowę z Port Service rozwiązać może tylko wojewoda pomorska - Beata Rutkiewicz.

- Prezydent Miasta Gdańska podtrzymuje, że jako starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej nie będzie pozytywnie opiniował wniosku dotyczącego przedłużenia umowy z Port Service Sp. z o.o. - mówi Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska ds. usług komunalnych. - Prowadzimy z wojewodą rozmowy w tym temacie.
Gdy temat rozwiązania umowy z Port Service wrócił w lutym, w kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi Pomorski Urząd Wojewódzki informował, że "pracuje nad przygotowaniem rozwiązań alternatywnych."

Co dalej ze spalarnią Port Service? Umowa na dzierżawę terenu się kończy Co dalej ze spalarnią Port Service? Umowa na dzierżawę terenu się kończy

Podkreślano też, że zawarta w latach 90. umowa dzierżawy gruntu Skarbu Państwa, w przypadku jej zerwania, przewiduje konieczność wypłaty odszkodowania dla dzierżawcy, czyli Port Service, z tytułu poniesionych nakładów finansowych niezbędnych do funkcjonowania zakładu. Odszkodowanie wypłacałby Skarb Państwa, a nie budżet miasta.

Czasu na podjęcie decyzji jest coraz mniej - do września pozostały 4 miesiące. Sprawdziliśmy więc, na jakim etapie jest sprawa u wojewody.

Urzędnicy szukają "terenu alternatywnego" w regionie i poza nim



Jak ustaliliśmy, wojewoda bierze pod uwagę m.in. wypłatę odszkodowania za nieprzedłużenie umowy, ale też szuka dla Port Service innego terenu, na którym spółka mogłaby działać dalej.

- Jako PUW podchodzimy do tematu wielotorowo, m.in. prowadzone są prace nad ewentualnym kosztorysem potencjalnej kary za odstąpienie od dalszej dzierżawy, jak również poszukujemy w regionie, i poza nim, terenu alternatywnego, gdzie mogłaby być przeniesiona aktywność spółki Port Service. Takich decyzji nie podejmuje się z dnia na dzień. Mamy jeszcze kilka miesięcy do terminu z umowy - informuje Trojmiasto.pl Natalia Glińska-Jackowska, rzecznik wojewody pomorskiej.


Gdzie? Nie zdradzają, żeby "nie wzbudzać emocji"



Zapytaliśmy, jakie konkretnie tereny brane są przez urzędników pod uwagę ws. przeprowadzki Port Service.

- Niestety na tym etapie nie możemy jeszcze wskazać żadnego terenu za pewny. Duże inwestycje, często nie cieszą się sympatią społeczną, dlatego też nie chcemy wzbudzać emocji w regionie. Im bliżej będziemy terminu, tym więcej informacji będziemy przekazywać - odpowiedziała nam Glińska-Jackowska.

Inne tereny proponowano już 8 lat temu



Temat przeprowadzki Port Service pojawił się już w 2016 r.

Port Service przeniesie się na obrzeża Gdańska? Port Service przeniesie się na obrzeża Gdańska?

Wtedy Biuro Rozwoju Gdańska zasugerowało spółce możliwość przeniesienia zakładu na tereny mniej eksponowane i zlokalizowane z dala od zabudowy mieszkaniowej. Wskazano wtedy tereny w obrębie portu i okolicach rafinerii oraz oczyszczalni ścieków Wschód. Do przeprowadzki nigdy jednak nie doszło. Wtedy jednak spółka nie miała "noża na gardle", bo nie kończyła jej się za chwilę umowa na dzierżawę, tak jak teraz.

Ostateczna decyzja ws. dalszych losów Port Service leży w rękach wojewody pomorskiej, Beaty Rutkiewicz. Ostateczna decyzja ws. dalszych losów Port Service leży w rękach wojewody pomorskiej, Beaty Rutkiewicz.

Port Service: " nie ma lepszego miejsca, niż to obecne"



Teraz jednak do przeprowadzki spółka też nie jest zbyt chętna.

- Nieruchomość, na której posadowiony jest Port Service, została utworzona w ramach budowy Portu Północnego i od początku była projektowana dla prowadzenia działalności w zakresie unieszkodliwiania odpadów. Z tej przyczyny jest idealnie zlokalizowana, przystosowana i zabezpieczona. Na terenie woj. pomorskiego nie ma miejsca lepszego dla działalności prowadzonej przez Port Service - podkreślają przedstawiciele spółki. - Port Service jest regularnie kontrolowany. Wyniki tych kontroli jednoznacznie wskazują, że działalność Port Service jest zgodna z prawem oraz że Port Service nie emituje żadnych odorów lub szkodliwych dla zdrowia substancji.

Coraz bliżej ostatecznej decyzji



Port Service zapewnia, że jest zwolennikiem polubownych rozwiązań ws. dobiegającej końca umowy. A rzeczniczka wojewody podkreśla, że "wszelkie kompromisowe rozwiązania w temacie Port Service są w interesie udziałowców, pracowników, rządu, samorządu oraz pozostałych interesariuszy."

- Dlatego we współpracy z zarządem Port Service, ale również przy porozumieniu z miastem trwają rozmowy, których celem jest wybór rozwiązania najlepszego z punktu widzenia wszystkich stron. Prace trwają. Jesteśmy po szeregu spotkań i coraz bliżej decyzji - mówi Glińska-Jackowska.
We wrześniu kończy się obowiązująca od 30 lat umowa Port Service na dzierżawę terenu przy plaży na Westerplatte. We wrześniu kończy się obowiązująca od 30 lat umowa Port Service na dzierżawę terenu przy plaży na Westerplatte.
Spalarnia Port Service stanowi główne zabezpieczenie środowiskowe w zakresie unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych w woj. pomorskim - utylizuje odpady medyczne z większości placówek medycznych w regionie, a także m.in. z gabinetów weterynaryjnych czy kosmetycznych, ze stoczni i portów. To tam unieszkodliwiane są też tzw. "bomby ekologiczne" przywożone z nielegalnych składowisk.

Skażona ziemia z Ukrainy - o sprawie było głośno w całej Polsce



O Port Service zrobiło się głośno w 2012 r., gdy wyszło na jaw, że trafiło tam do spalenia 15 tysięcy ton ziemi z Ukrainy skażonej środkiem grzybobójczym HCB. Worki z ziemią były składowane pod gołym niebem, a część z nich była nieszczelna.

Skażona ziemia w rozszczelnionych workach. Zagrożenie dla gdańszczan? Skażona ziemia w rozszczelnionych workach. Zagrożenie dla gdańszczan?

Na Port Service nakładano wtedy wysokie kary finansowe - m.in.ponad 8 mln zł kazał zapłacić marszałek, ale spółka od decyzji się odwołała. I sprawę wygrała.

Sprawa cały czas toczyła się jednak też przed sądem. Okazało się bowiem, że popioły po spaleniu skażonej ziemi ówczesne szefostwo Port Service przekazało innej spółce, która w nieodpowiedni sposób zmagazynowała je w żwirowni w Ełganowie, gdzie także doszło do zanieczyszczenia.

Chemikalia z Port Service skaziły żwirownię pod Trójmiastem Chemikalia z Port Service skaziły żwirownię pod Trójmiastem

19 lutego tego roku w Sądzie Rejonowym Gdańsk Południe w sprawie zapadł kolejny wyrok. Krzysztof Pusz, były prezes Port Service, został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata oraz grzywnę w wys. 80 tys. zł. Wyrok jest nieprawomocny.

Miejsca

Opinie (186) 7 zablokowanych

  • Mafia już zaciera raczki

    Jak tylko zamkną tą firmę to się nachapią wszyscy śmieciowi bandyci, bez instalacji bez norm bez pracowników jak na Śląsku. A pelikany zostaną pelikanami ! Najlepiej zamknąć wszystkie spalarnie w Polsce nie dużo ich jest. Będziemy płacić i wysyłać za granicę. Będzie pięknie drogo i bez śmieci - no i bez przemysłu i szpitali

    • 4 5

  • skoro w pomorskim nie ma dla nich odpowiedniego miejsca to niech się wynoszą. (3)

    nawet śląsk nie ma tak wysomkiej zachorowalności na raka jak pomorskie. wyjazd z tym paskudztwem.

    • 10 1

    • I tu się mylisz

      W kwestii spalarni się nie wypowiem ale w kwestii nowotworów nie masz racji są dane dostępne na stronie onkologia . Org i jak poczytasz to się dowiesz że powielasz nieprawdę Trójmiasto nie jest takie złe jak piszesz

      • 3 3

    • Czyli co? Odpady medyczne nasze szpitale miałyby wywozić np. na Śląsk? (1)

      A masz świadomość, że to my za to płacimy, przecież kasa na szpitale idzie z moich i twoich podatków

      • 1 2

      • Weź człowieku się ogarnij, większość odpadów pochodzi z poza województwa

        • 2 1

  • Skażenie (1)

    Port Service funkcjonuje na ternie Portu Północnego od 1978 r., spalarnia od ok.20 lat. Tylko ignoranci mogą myśleć, że wyrzucenie firmy zakończy sprawę. A kto pokryje koszty wyburzenia i utylizacji tysięcy ton skażonych ropopochodnymi betonów, możliwe jest skażenie gruntów-bo taka była jakość betonów w latach 70-tych. A rozbiórka stalowych skażonych zbiorników? Politycy obiecują-a za ich obiecanki zapłacimy wszyscy. Na tak drogą plażę nie stać nawet Saudyjczyków.

    • 4 5

    • To niech truciciel za to zapłaci

      • 4 0

  • Zlikwidować - przeniść na białorus niech oni zarobią

    Nie trzebadodawać, że przedsiębiorstwo przynosi zyski, wyposarzone idealnie pic obrotowy zapewniający spalanie w temperaturze 1599 stopni oraz elektrofiltr do eliminacji pyłów, trzeba jeszcze dodać płuczkilub skrubery by wyeliminować siarkę i chlor starannie kontrolować. wiatry są przeważnie zachodnie czyli spaliny przemieszczają sie w teren przemysłowy czyli obszae portu ( a nie miasta)Stawiać wymagania firmie, kontrolować, dbać o porządek i pozwolić działać, nota bene sprawdzi ć prawdziwego truciciela ze Stogów. I tyle w temacie

    • 9 3

  • port service (2)

    Dla przypomnienia...Port Service to Firma osobistego kierowcy ,kolegi Bolka Wałęsy niejakiego mieczysława wachowskiIEGO.Ile to juz było afer za przywożenie i spalanie odpadów z elektrowni jądrowych Ukrainy i Niemiec ? Zawsze ukręcono łep sprawie a mieszkańcy wdychają trucizne i chorują na nawotwory.

    • 10 2

    • W nowym porcie

      Co ty bierzesz chłopie - film zrób lub książkę napisz bo masz predyspozycje

      • 2 2

    • Odpady jądrowe? Skończ chrzanić głupoty

      Jedyny jaki się spala to fartuchy. Profilaktycznie.

      • 1 1

  • Robi się ciekawie....

    • 3 0

  • (2)

    Kto zapłaci za oczyszczenie okolicy z trujących naleciałości po Port Serwisie Tam trzeba wymienić grunt na 2 metry w głąb na kilku kilometrach kwadratowych

    • 6 0

    • (1)

      Jak to kto? Firma czerpiąca zyski z tego śmieciowego interesu.

      • 2 0

      • Tak

        Skoro ziemię pod park w NP czyszczą i Orlen dołożył się, to i tu zrobią podobnie.Port gdański dostanie teren oczyszczony po Port Service.

        • 0 0

  • (1)

    Kogo obchodzi ta menelownia nowy port

    • 0 8

    • Do Rumi niech się przeniosą.

      • 0 0

  • Pisali w poprzednim artykule że najpewniej rudniki, okolice rafinerii

    • 3 0

  • Import śmierci do Polski

    Tak nasi włodarze o nas dbają, palą nam skażone śmierci pod nosem niech sobie do Niemiec je wywożą. Przy obecnej władzy to g*wno przy plaży zostanie. Przecież nie ma lepszej lokalizacji dla spalarni śmierci jak centrum miasta i plaża. Można truć mieszkańców każdego dnia. Jak zdechną szybciej nie trzeba wypłacić emerytury

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane