• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uchodźcy dostają mandaty w komunikacji miejskiej

Stanisław
4 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wielu uchodźców nie wie, że od 1 maja sam paszport ukraiński nie uprawnia już do darmowych przejazdów komunikacją miejską. Na przystankach i w pojazdach brakuje informacji po ukraińsku na ten temat. Wielu uchodźców nie wie, że od 1 maja sam paszport ukraiński nie uprawnia już do darmowych przejazdów komunikacją miejską. Na przystankach i w pojazdach brakuje informacji po ukraińsku na ten temat.

Od 1 maja uchodźcy z Ukrainy nie mogą już za darmo jeździć autobusami, tramwajami czy trolejbusami po Trójmieście. Tylko w SKM i PKP mają jeszcze prawo do bezpłatnych przejazdów. - Od kilku dni Ukraińcy dostają masowo mandaty, bo wielu z nich nie wie o tej zmianie. Przydałyby się informacje na ten temat w pojazdach i gablotach przystankowych - pisze nasz czytelnik, pan Stanisław.



Czy na przystankach i w pojazdach komunikacji publicznej powinny być informacje, że przejazdy dla uchodźców nie są już darmowe?

Przypomnijmy: darmowe korzystanie z transportu publicznego dla uchodźców z Ukrainy skończyło się w Gdańsku, Gdyni i w Sopocie wraz z końcem kwietnia.

Czytaj więcej: Ukraińcy pojadą za darmo już tylko pociągami

Tylko dziś dostaliśmy od kilku czytelników informacje, że kontrolerzy od kilku dni wypisują mandaty uchodźcom.

Oto opowieść jednego z nich, pana Stanisława, wraz z sugestią, jak ten problem można rozwiązać:

Gdy Ukraińcy dowiedzieli się, że mogą za darmo korzystać z komunikacji publicznej w Trójmieście, zaczęli z tej możliwości korzystać - mieli do załatwienia sporo spraw urzędowych, musieli odnaleźć się w nowym miejscu. Bez wątpienia darmowe przejazdy pomogły też ludziom, którzy uciekali przed wojną z "jedną walizką".

Ta pomoc była potrzebna w pierwszych tygodniach po szoku związanym z wybuchem wojny i ucieczką spod rosyjskich bomb i rakiet. Dzisiaj jednak się skończyła i nie oceniam tego krytycznie. Ci uchodźcy, którzy zostali w Trójmieście, mieli czas, by jakoś ogarnąć swoje sprawy i dowiedzieć się, jak działa komunikacja.

Wiem, że wielu z nich trudno związać koniec z końcem, ale bilety nie są w końcu przesadnie drogie.

Sęk w tym, że informacja o końcu darmowych przejazdów nie dotarła do wielu uchodźców. Można to zobaczyć od kilku dni w tramwajach i autobusach, którymi sporo jeżdżę. Już trzeci raz widziałem kontrolerów zatrzymujących zaskoczonych Ukraińców i wypisujących im mandat.

Uchodźcy zaskoczeni zmianą przepisów o darmowych przejazdach



Jechałem w poniedziałek, 2 maja, z grupką kobiet z Ukrainy. Widać było, że w tramwaju spotkały się przypadkiem. Rozmawiały o tym, skąd pochodzą. Dwie młode, rezolutne, z dwójką dzieci i starsza pani, nieco zahukana, z sześcioletnim chłopcem na kolanach.

Gdy pojawili się kontrolerzy, kobiety wyjęły paszporty - pewnie tak, jak robiły to przez ostatnie dwa miesiące. Kontrolerzy grzecznie, ale stanowczo wyjaśnili im, że powinny mieć skasowane bilety.

Gdy pasażerki usłyszały, że kontroler nie sprzeda im biletu, lecz musi wystawić 150-złotowy mandat, załamały się. Tłumaczenia na nic się nie zdały. Kontroler - podkreślę jeszcze raz: grzecznie i bez wywyższania się - poinformował, że mandat musi wystawić.

Widziałem, że chłopiec się przestraszył, w jego oczach pojawiły się łzy. Nie wiem, co przeszedł wcześniej, ale zakładam, że ostatnie miesiące mogły być najgorszymi w jego życiu. Serce mi zmiękło, bo mam synka w jego wieku.

Powiedziałem kontrolerowi, że zapłacę mandat za jego mamę lub babcię. On sam okazał się
naprawdę w porządku, bo - z tego co zrozumiałem - mógł wystawić cztery mandaty, a ostatecznie wystawił tylko jeden.

Potrzebne widoczne informacje o końcu darmowych przejazdów



Ale to problemu nie rozwiąże. Sam widziałem takie sytuacje już ze trzy razy, więc w skali Trójmiasta musiało być ich znacznie więcej.

Uważam, że potrzebna jest wyraźna informacja po ukraińsku w pojazdach i na przystankach, że darmowych przejazdów już nie ma. Nie byłoby kłopotu, a także niesmaku, który może się pojawić, gdy zaskoczeni uchodźcy traktowani są jako potencjalni oszuści.

Trójmiasto pomaga Ukrainie. Ogłoszenia

Nietrafione komunikaty w autobusach dla uchodźców (64 opinie)

Ostatnio był artykuł o tym, że sypią się mandaty dla uchodźców z Ukrainy, którzy nie wiedzą, że już muszą normalnie kupować bilety.
Pojawiły się komunikaty w języku ukraińskim w autobusach informujące o tym, że muszą kupować bilety na przejazd odpalane ręcznie przez kierowcę tak jak o maseczkach wcześniej.

Nie wiem co za genialny umysł w ZTM wpadł na ten pomysł. Odpalenie komunikatu w autobusie, w czasie jazdy 2 razy na całą trasę gdy kierowcy się przypomni, a pozatym i tak jedzie i nie sprzedaje wtedy karnetów to już trochę za późno. Tu potrzebna jest informacja na przystanku...
Zobacz więcej
Ostatnio był artykuł o tym, że sypią się mandaty dla uchodźców z Ukrainy, którzy nie wiedzą, że już muszą normalnie kupować bilety.
Pojawiły się komunikaty w języku ukraińskim w autobusach informujące o tym, że muszą kupować bilety na przejazd odpalane ręcznie przez kierowcę tak jak o maseczkach wcześniej.

Nie wiem co za genialny umysł w ZTM wpadł na ten pomysł. Odpalenie komunikatu w autobusie, w czasie jazdy 2 razy na całą trasę gdy kierowcy się przypomni, a pozatym i tak jedzie i nie sprzedaje wtedy karnetów to już trochę za późno. Tu potrzebna jest informacja na przystanku...
Zobacz więcej
Stanisław

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (1359) ponad 300 zablokowanych

  • Ja bym się zająl tematem łapówek w Renomie

    Niestety jest to już niesmaczne. Kontrolerki z jakże świętej renomy przyjmują łapówki. Niech ktoś się w końcu tym zajmie.... I nie chodzi tu o tą sytuację, lecz na codzień od obcokrajowców są wymagane opłaty na miejscu z czego proponowane są mniejsze kwoty lub mniejszą ilość wezwań i hyc do kieszeni ...

    • 7 6

  • przeciez to fikcja (2)

    jako ze sa niewyplacalni to te mandaty sa niesciagalne. Zwlaszcza wobec osob ktore nie maja zameldowania

    • 16 1

    • (1)

      Osoby bez meldunku i obcokrajowcy muszą płacić gotówką na miejscu. Jak jej nie mają, mogą się udać do najbliższego bankomatu, ale wtedy idą już razem z wezwanym patrolem policji ;)

      • 3 3

      • No patrz, a tu karta spłonęła w zbombardowanym domu.

        • 4 3

  • Oj,oj,oj !

    No,jakie straszne ! Dostają mandaty ! Za jazdę bez biletu dodaje się mandat.

    • 24 4

  • Bardzo dobrze nie ma nic za darmo

    • 19 3

  • Śliczna dziewczyna

    • 4 16

  • I dobrze

    Przyjechali Ci ktorzy mieli pieniądze. Tutaj wszystko się im należy za darmo. A dla Polaków co się należy? Nic. Skoro przebywają tutaj to niech pracują jak inni zarabiają opłacają rachunki i podatki. A nie organizują sobie cały czas wycieczki środkami komunikacji za darmo. Samochody którymi przyjechali też niczego sobie. Naciągają system jak się da. Zobaczymy tylko co będzie dalej z Polakami...
    tu jest polska

    • 30 4

  • Wielu Polaków też ledwo wiąże koniec z końcem i musi płacić za przejazdy więc w czym problem

    • 32 2

  • Polak w takiej sytuacji usłyszy, że nieznajomość prawa szkodzi...
    A kontroler oszukał swojego zleceniodawcę!

    • 19 3

  • Darmowe przejazdy (2)

    Będąc opiekunem ukraińskiej rodziny sama szukałam informacji na temat darmowych przejazdów dla uchodźców i muszę przyznać, że nie było to zbyt łatwe. Szkoda, że z wyprzedzeniem nie pojawiały się informacje w języku ukraińskim. Warto dodać, że w jednym z gdańskich liceów Pani Prezydent Aleksandra Dulkiewicz pytana o możliwość utrzymania darmowych przejazdów nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi, podtrzymując tym samym szanse na wydłużenie okresu wsparcia systemowego w postaci darmowych przejazdów. Trudno jest oczekiwać od osób nie posługujących się biegle językiem polskim różnic w udzielaniu wsparcia przez rząd, samorządy, itp.

    • 3 33

    • Urzędnik idzie do szkoły, by zweryfikować jak pracują jego podwładni - zatrudniana przez niego kadra pedagogiczna. Pani Prezydent ma zastępców praktycznie od wszystkiego co możliwe, więc wystarczy, że zadzwonisz do UM i wskażą Ci do kogo się zgłosić ;) Masz też multum fundacji udzielających wsparcia - one również mają najświeższe info odnośnie przywilejów, a Ukrainiec nie rozumiejący polskiego ma swój Konsulat na Chrzanowskiego - zadzwoni, powie w czym problem to mu powiedzą do kogo się zgłosić! Ci Twoi goście powiedzieli Ci, że od porad mają profile na telegramie? Gro Ukraińców mówi nie po ukraińsku, a po rosyjsku ;) Część się po prostu nie przyznaje i korzysta z tego, że młodzież rosyjskiego nie zna :P Języki są zbliżone. Właściwie nie po ukraińsku, a po rosyjsku powinny być wszelkie informacje, ale u nas w mieście wywalono to co rosyjskie. Podejrzewam, że gdyby nie wywalili rosyjskiego instytutu sztuki to nawet tam dostaliby informacje! Wbrew pozorom oni o sobie na wzajem wiedzą więcej niż my i jest im bliżej do Rosjan niż do nas. Obyśmy i my za to odgórne gnębienie rosyjskiej mniejszości nie mieli problemu jak ci, których teraz gościmy.

      • 4 0

    • nie dramatyzuj jestes opiekunem?

      na pewno słyszałas ze trzeba miec bilet bez przesady

      • 7 0

  • Wstyd (2)

    Po prostu wstyd. Niestety, w naszym kraju w dalszym ciągu jest problem z przepływem informacji. Czy wszyscy uchodźcy mają dostęp do telewizji czy internetu. Czy nie należało dać choćby tydzień czasu.

    • 6 25

    • O czym mowa. Jak i gdzie się zgłosić wiedzą mają Smart phony wystarczy chcieć

      • 8 1

    • ....

      Czy starsze osoby mają również smarfony.

      • 1 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane