• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W Sopocie w jednym kierunku

on
16 września 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Od soboty zmienia się organizacja ruchu drogowego w Dolnym Sopocie. Wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu - w stronę Gdyni - na ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Chopina. Władze miasta chcą w ten sposób ograniczyć ruch tranzytowy przez uzdrowiskową część miasta.

Konsekwencją wprowadzenia ruchu jednokierunkowego będzie wydłużenie trasy przejazdu Dolnym Sopotem z Gdyni do Gdańska, co ma zniechęcić kierowców, którzy wybierali do tej pory tą trasę, żeby przejechać przez Sopot. Od soboty trzeba będzie objechać jednokierunkowy odcinek ulicami Sobieskiego i Kościuszki. W związku z tym, że na tych ulicach ruch się zwiększy, zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Chopina i ul. Kościuszki oraz ul. 3 Maja i ul. Sobieskiego. Na ul. Sobieskiego, w zależności od oceny bezpieczeństwa ruchu drogowego, po ustabilizowaniu się nowych warunków, przewiduje się możliwość wprowadzenia fizycznych elementów uspokojenia ruchu, np. wyniesienie przejść dla pieszych, azyle, progi, miejscowe zawężenie przekroju jezdni.

- Dzięki zmianie organizacji ruchu nastąpi dwukrotne zwiększenie liczby miejsc postojowych - co korzystnie wpłynie zarówno na obsługę ruchu turystycznego, ze względu na niewielką odległość od plaży, jak i na dostęp do handlu i usług w tym rejonie - oraz znacząca poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego pojazdów i pieszych - szczególnie dzieci mieszkających pomiędzy ul. Grunwaldzką i Al. Wojska Polskiego, przechodzących przez ul. Grunwaldzką w drodze do szkół - wymienia zalety nowego rozwiązania biuro prasowe sopockiego magistratu.

Wprowadzana zmiana organizacji ruchu to próba rozwiązania problemu, jakim jest duże natężenie ruchu w Dolnym Sopocie. Liczba samochodów przejeżdżających ul. Grunwaldzką w obu kierunkach sięga niemal 18 tys. pojazdów na dobę, w porze szczytu popołudniowego jest to ok. 1450 pojazdów na godzinę. Z przeprowadzonych w kwietniu 2004 badań ruchu drogowego wynika, że 1/3 samochodów przejeżdżających codziennie Dolnym Sopotem to ruch tranzytowy. Największy ruch tranzytowy przekracza 60 proc. ogólnej liczby pojazdów w godzinach porannych na ul. Bitwy pod Płowcami w kierunku Gdańska oraz w godzinach przedpołudniowych na ul. Haffnera w kierunku Gdyni.

- Starania przeniesienia ruchu tranzytowego na Al. Niepodległości są zgodne z prowadzonymi od wielu lat działaniami zwiększającymi przepustowość Al. Niepodległości - tłumaczą przedstawiciele UM w Sopocie. - Stopniowo wprowadzana jest sygnalizacja akomodacyjna dostosowująca długości faz do natężenia ruchu, wykonano przejście podziemne likwidujące sygnalizację wcześniej rozbijającą koordynację, wykonano sygnalizację wraz z modernizacją skrzyżowania Al. Niepodległości i ul. Haffnera. Zmniejszenie natężenia ruchu ulicami Bitwy pod Płowcami i Grunwaldzką jest też konieczne ze względu na emisję spalin stanowiących główne zanieczyszczenie powietrza w strefie A uzdrowiska.
on

Opinie (217)

  • Poza starówkami nie ma miejsca na architekturę?

    • 0 0

  • kolejna 'wspaniała' decyzja władz

    może całkowicie zamknąć dolny Sopot, przenieść cały ruch na zakorkowaną Niepodległości i wprowadzić jeszcze więcej płatnych miejsc postojowych, brawo

    • 0 0

  • dobrze byłoby najpierw ten dom zobaczyć, a potem dyskutować
    czemu szypułkowa nie wiem, tak mi oznajmił znajomy budowlaniec
    może to pochodzi od nazwy dębu szypułkowego tzn sposobu w jaki jest zbudowany
    dom przypomina mi pałac z bajki disneya, ostatnio został odremontowany....

    • 0 0

  • Gratulacje

    Proponuję jeszcze zamknąć dla ruchu Armii Krajowej, zamienić na deptak Niepodległości i zrobić przeprawę promową z Gdyni do Jelitkowa. Pomysł godny nagrody Nobla w dziedzinie g.....y!

    • 0 0

  • A najlepiej obnieśc Sopot drutem kolczastym i nie wpuszczać tam nikogo oprócz VIPow warszawskich (mam na myśli samochody i motocykli), bo u nich kasa. Niech reszta sobie jeździ obwodnicą. A na piechote wpuszczać tylko tych kto wie o wspaniałym domku na rogu grunwaldzkiej i parkowej. Na rowerach też nie wpuszczać bo mogą potluć mochera.

    • 0 0

  • po co w ogóle walisz do sopotu??
    pokaż swoim gościom zabytki oruni i zaprowadź nad kanał jak pragną dostac pare kopów und kamera kaputt he he he
    w sopocie to nawet gwałtowniejszego ruchu chłopczyku nie wykonasz żeby za plecami nie wyrosła ci "suka"
    sopot wita, ale i żegna:)
    bez żalu, panno Lalu:)

    • 0 0

  • Galluks

    Wiem że nie masz poczucia humoru ale zrozum wreszcie że najbardziej śmieszne jest twoje umilowanie przeciętnym niby to kurUrtem, niby to zabytkiem. Daje poprawkę na to że to jest twoje rodzinne miasto, ale bez przesady. W Bangladesz też są wspaniałe domki.

    • 0 0

  • przecietny to może być twój wynik maturalny:)
    patriotyzm lokalny to nie jest zaściankowość, którą przypiszę tobie:P

    • 0 0

  • dokładnie worzyk!

    Takie niby Brzeźno!

    (Poczytaj se gallux zanim jeszcze raz jape otworzysz na tę dzielnicę gdańska, której sopot ze swoją historią może sznurówki wiązać ...)

    "Brzeźno jest najstarszym kąpieliskiem nad Zatoką Gdańską, a być może i nad całym Bałtykiem.
    Pierwsza wzmianka o osadzie rybackiej - Bresno - pochodzi z 1323 roku. Nazwa pochodzi od położonego w pobliżu Brzozowego Jeziora nazwanego potem Zaspa (Saspersee). W latach 1807-14 za sprawą gubernatora W.M. Gdańska generała napoleońskiego Jana Rappa i lekarza francuskich wojsk Jana Jerzego Haffnera założono w Brzeźnie kąpielisko, które przez wiele dziesięcioleci prosperowało lepiej niż sopockie. Z Gdańska do Wisłoujścia można się było dostać szkutami, potem zamieniono je na parowe statki, a do Brzeźna dojeżdżano żurnalierami - szybkimi powozami.

    W latach 1840-42 zbudowano pierwszy dom zdrojowy, w pobliżu którego znajdowały się m.in. łazienki, muszla koncertowa, pole golfowe i pole do krykieta. Była również wypożyczalnia łodzi, i żaglówek. Spalony Po pożarze Dom Zdrojowy został odbudowany w 1892 roku i stoi do dziś (ul. Zdrojowa). Brzeźno było jedyną dzielnicą Gdańska, która miała ochotniczą straż pożarną. W latach 1890-1900 obok Domu Zdrojowego zbudowano, stojący do dziś, murowany domek elektryczny, pełniący funkcję gorącej łaźni. W 1899 roku, ze względu na zbyt dużą odległość do morza (około 150 metrów!), zbudowano dla kuracjuszy olbrzymią Halę Plażową z licznymi galeryjkami i wygodami. Ponadto Brzeźno obfituje w różnego rodzaju zabytki wojskowe. W latach 1868-1871 na wzniesieniu obok jeziora Zaspa zbudowano fort obronny. W 1896 w lasku brzeźnieńskim zbudowano baterię dla 6 dział kalibru 210 mm. Między 1909 a 1910 wybudowano cztery stanowiska dla haubic kalibru 280 mm artylerii dalekosiężnej i 5 bunkrów dla załogi i zaopatrzenia tzw. Bateria Wiejska - Dorfbatterie (stoją do dziś obok domków na Zelwerowicza). W latach 1910-1913 wybudowano tu szereg umocnień i schronów amunicyjnych uzbrojonych w cztery nowoczesne działa kalibru 150 mm tzw. Bateria Plażowa - Strandbatterie w brzeźnieńskim parku. Zbudowana w latach 1869-1870, Bateria Portowa - Hafenbatterie na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Nowym Porcie dopełniała nadmorskiego pasa obronnego w Brzeźnie. Po pierwszej wojnie światowej Fort Brzeźno częściowo rozebrano, a materiały wykorzystano do budowy kościoła w Brzeźnie. Pozostałe bunkry i umocnienia w różnym stopniu zniszczenia stoją do dziś i są dostępne dla miłośników historii ..."

    • 0 0

  • Hmmm, to spowoduje wg mnie zwiększenie ruchu na paru ulicach Sopotu, zamiast na jednej. Nie jestem przekonany, czy to dobre rozwiązanie. Ludzie i tak będą jeździć do Gda Sopotem dolnym

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane