• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W debacie o imigrantach brakuje złotego środka

Michał Stąporek
10 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Dyskusja o miejscu imigrantów w Polsce i Europie podzieliła Polaków. W najbliższą sobotę w Gdańsku odbędą się manifestacje zarówno zwolenników, jak i przeciwników przyjmowania uchodźców z krajów arabskich. Dyskusja o miejscu imigrantów w Polsce i Europie podzieliła Polaków. W najbliższą sobotę w Gdańsku odbędą się manifestacje zarówno zwolenników, jak i przeciwników przyjmowania uchodźców z krajów arabskich.

W dyskusji o imigrantach, których może przyjąć Polska, najbardziej słyszalne są dwa skrajne poglądy: "przyjmijmy ich wszystkich, bo tak nakazuje moralność" oraz "niech wracają do swojego kraju, choćby mieli tam zginąć". Mało słyszalny jest głos środka: "pomóżmy im zakończyć koszmar wojny, który pcha ich do Europy i ułatwmy im powrót do ich ojczyzny".



Czy Polska powinna przyjąć uchodźców z krajów arabskich?

Obie najbardziej zajadłe strony sporu mają swoje żelazne argumenty, którymi się nawzajem przerzucają. Wielu z nich nie można odmówić racji.

Wojna na ciała ofiar

Popierający imigrację wyliczają, że w smutnych latach poprzedniego systemu i nas przygarniano w bogatszych państwach. Zresztą i dziś nas się tam przygarnia. Przekonują, że życie ludzi ginących w tysiąckilometrowej pielgrzymce przez kontynenty jest cenniejsze niż ochrona mitycznego, jednorodnego społeczeństwa. Zapewniają, że kilka tysięcy muzułmanów rozmyje się w 38-milionowym polskim społeczeństwie.

Jako ilustrację swoich racji wykorzystują najczęściej zdjęcie ciała 3-letniego Aylana Kurdiego, Kurda z Syrii, które morze wyrzuciło na plażę w Turcji, po nieudanej próbie przedostania się do Grecji.

Ich oponenci z kolei przywołują przykłady z Europy Zachodniej, gdzie przyjęci kiedyś życzliwie muzułmanie tworzą getta, do których nie wpuszczają przedstawicieli władzy, otwarcie potępiają demokratyczny porządek, upominają kobiety, by nie ubierały się zbyt swobodnie, domagają się wprowadzenia prawa opartego na szariacie, nie pracują i żyją z państwowych zasiłków.

Ilustracją tych wywodów są zwykle filmy z antydemokratycznych demonstracji islamistów lub zdjęcie 27-letniej Szwedki, Elin Krantz, brutalnie zgwałconej i zamordowanej przez azylanta z Etiopii.

To nie ciemnogród się boi

Wbrew pozorom obawy Polaków przed imigrantami z krajów arabskich nie wynikają wcale z naszej zaściankowości i z życia w jednorodnym etnicznie i kulturowo społeczeństwie. Gdy przeanalizujemy najbardziej krytyczne i radykalne głosy przeciwników imigracji okaże się, że pochodzą one od tych, którzy podczas własnego pobytu na emigracji zetknęli się z osobami z pozaeuropejskiego kręgu kulturowego. Charakter tych spotkań, ludzi z różnych kultur, ale zwykle znajdujących się na dole drabiny społecznej, często ma charakter konfliktu, w którym słabe grupy rywalizują między sobą o szanse awansu. Tu nie ma miejsca na współpracę, raczej jest permanentna wojna.

Wielu Polaków boi się, że ta wojna przeniesie się do naszego kraju.

Nie tylko Polacy, którzy nigdy nie wyściubili nosa poza swój kraj, głośno protestują przeciwko przyjęciu przez nasz kraj imigrantów. Przestrzegają przed tym przede wszystkim polscy emigranci w Wielkiej Brytanii. Nie tylko Polacy, którzy nigdy nie wyściubili nosa poza swój kraj, głośno protestują przeciwko przyjęciu przez nasz kraj imigrantów. Przestrzegają przed tym przede wszystkim polscy emigranci w Wielkiej Brytanii.

Polacy i imigranci myślą o sobie to samo

Jednak wbrew obawom wielu Polaków, nie grozi nam to, że powstaną u nas imigranckie getta, tereny wyjęte spod władzy państwa niczym w Szwecji, a wspólnota muzułmańska rozrośnie się do takich rozmiarów, że jej członkowie zażądają wprowadzenia szariatu, jak to robią w Europie Zachodniej.

Powód jest prosty: tak jak Polacy nie chcą u siebie imigrantów, tak samo imigranci nie chcą zamieszkać w Polsce.

Zresztą nie tylko w Polsce. Podobnie traktują wszystkie kraje na trasie między Morzem Śródziemnym a zamożną północą Europy. Dlatego imigranci kierują się do Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Szwecji, czyli bogatych krajów, w których już są ich rodacy. Polityka społeczna i różnego rodzaju zapomogi pozwalają tam na spokojne i dostanie, w porównaniu z ich ojczyzną, życie.

Koszty kryzysu imigracyjnego

Co nam więc grozi? To, co stało się na Węgrzech, czyli przemarsz kolumny imigrantów, który nasze państwo będzie kosztować tyle, ile usunięcie zniszczeń oraz zapewnienie transportu do przejść granicznych z Niemcami i Szwecją.

Kraje, przez które imigranci przejeżdżają tranzytem, jak  Węgry (na zdjęciu), poniosą nie tylko koszt transportu. Kraje, przez które imigranci przejeżdżają tranzytem, jak  Węgry (na zdjęciu), poniosą nie tylko koszt transportu.
Koszt dodatkowy: osłabienie autorytetu państwa, które na oczach swoich obywateli nie jest w stanie zabezpieczyć własnych granic, i to nie przed dywizjami pancernymi najeźdźców, lecz przed niedożywionym tłumem zdesperowanych ludzi.

Zwłaszcza ten ostatni koszt jest dla społeczeństwa i państwa znacznie wyższy niż utrzymanie kilku tysięcy imigrantów, co i tak zostałoby naszemu krajowi zrefundowane ze wspólnych środków unijnych.

Nie leczmy objawów, lecz źródło choroby

Zastanawiające jest to, że europejscy politycy próbują rozwiązać problem uchodźców lecząc jego objawy, a nie źródła. To o tyle dziwne, że przez lata wpajano nam, że potrzebującemu zawsze lepiej dać wędkę niż rybę. A teraz okazuje się, że ryba (czyli gościna i zasiłek w Europie Zachodniej) sprawdzą się lepiej niż wędka, czyli pomoc długofalowa.

Co jest wędką w tym wypadku? Choć migracja z Bliskiego Wschodu i Afryki do Europy trwa od dziesięcioleci, to ostatnia, najbardziej liczna fala związana jest z trwającą od pięciu lat wojną domową w Syrii. Wypędzeni ze swoich domów Syryjczycy przeżyli kilka lat w obozach na terenie Libanu, Turcji i Jordanii, ale gdy okazało się, że sytuacja w ich kraju się nie zmienia, ruszyli w drogę na północ.

To przez trwającą od pięciu lat wojnę w Syrii miliony ludzi straciły swoje domy i szukają ratunku w innych krajach. Zakończenie wojny sprawi, że uchodźcy będą mogli wrócić do swojego państwa. To przez trwającą od pięciu lat wojnę w Syrii miliony ludzi straciły swoje domy i szukają ratunku w innych krajach. Zakończenie wojny sprawi, że uchodźcy będą mogli wrócić do swojego państwa.
Dlaczego nie na południe, do bogatych krajów Zatoki Perskiej? Bo z Syrii uciekają przede wszystkim muzułmańscy szyici (choć także chrześcijanie i alawici), od wieków skonfliktowani z muzułmańskimi sunnitami. To właśnie sunnici, pod sztandarami Państwa Islamskiego wygnali ich z własnego kraju, a zrobili to za pieniądze sunnickiej Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Syryjczycy nie mają więc czego szukać u szejków znad Zatoki Perskiej.

Gorzkie lekarstwo

Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc umożliwienie Syryjczykom powrotu do ich własnego kraju. By tak się stało, trzeba zakończyć wojnę pomiędzy (w dużym uproszczeniu) Państwem Islamskim z jednej strony, a szyicką partyzantką i wojskami rządowymi z drugiej.

Owszem, reżim syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada nie był demokratyczny, gnębił przeciwników politycznych, prześladował mniejszości etniczne i religijne, ale pod jego rządami Syria nie była państwem upadłym i nie uciekały z niej miliony ludzi, w poszukiwaniu lepszego i bezpieczniejszego życia. Przyjeżdżali tam z całego świata turyści, by podziwiać zabytki np. Palmiry, które teraz są niszczone.

Zakończenie wojny w Syrii nie jest ani proste, ani tanie, ani bezpieczne, ani możliwe do realizacji w kilka miesięcy. Ale to jedyne możliwe zakończenie problemu imigrantów, który w tej chwili jest najważniejszym źródłem podziałów w Europie Zachodniej.

Dwie manifestacje w sobotę w Gdańsku: za i przeciw

Pierwsza z nich rozpocznie się o godz. 10, przy fontannie Neptuna. Będzie to wiec solidarności z uchodźcami, którzy przybywają do Europy. Organizatorem jest stowarzyszenie Amnesty International Trójmiasto. "Tym, którym udało przedostać się do Europy musimy zapewnić schronienie" - apelują organizatorzy.

Z kolei o godz. 11 odbędzie się wiec na Targu Rakowym na skwerze im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Do udziału w nim zaproszeni są "wszyscy, którzy chcą wyrazić swoje niezadowolenie i sprzeciw wobec planowanej polityki przyjęcia tysięcy imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki".

Opinie (702) ponad 20 zablokowanych

  • Co robiła Polska w Afganistanie, Iraku, Libii?

    No to teraz karma wraca w postaci rzeki uchodźców.
    Z jednej strony piorą się wojskowi z fanatykami religijnymi o koryto zdestabilizowanego kraju. I gdy nie chcesz walczyć dla żadnych z tych oszołomów to uciekasz.

    Ciekawe jest że ich bracia w wierze z Emiratów nie przyjmują swoich ziomków.
    Po to mamy suwerenne granice że nawet mysz bez dokumentów nie powinna się prześlizgnąć.

    Chyba że polska istnieje tylko na papierze. W takim razie gdzie są moje podatki i inne daniny socjalne?
    Polska jest za biedna nawet dla takiego Syryjskiego uchodźcy.

    • 7 0

  • Złoty środek (2)

    Unia dzierżawi okręty Mistral od Francji, następnie ładujemy złotą młodzież pochodzenia "niezachodniego" zaprezentowaną na filmie zamieszczonym przez jednego z czytelników -> https://www.youtube.com/watch?v=Ax6Kd0KSryM i bezpiecznie wysyłamy z powrotem na muzułmańską ziemię.

    • 14 0

    • Swietne. Natychmiast zrobic tego pana szefem RE.

      • 5 0

    • rasistowskie YT

      usunęło film

      • 2 0

  • ONZ (4)

    gdzie jest ONZ? czemu do Syrii nie zostaną wprowadzone jakieś siły bezpieczeństwa?

    • 14 1

    • (1)

      Tam, gdzie była w 1939 Liga Narodów..

      • 5 0

      • i tu się zgadzam. niestety to banda pierdzących w stołki urzędników. nic nie uczy ludzi historia.

        • 3 0

    • ONZ to żart

      Co ONZ robi dla Ukrainy ? To samo robi dla Syrii i to co bedzie robic dla Polski.

      • 4 0

    • destabilizacja w tym regionie = wyższa cena roby

      matematyka

      • 0 0

  • Ta sobota godz 11 Gdańsk -- protest przeciw islamizacji

    • 21 1

  • wysłać wojsko do ochrony tych ludzi tam na miejscu

    to najlepsze wyjście można tobylo zrobić dawno .!!!!!Ale Bruksela to ciapy ,USA chciało to zrobić to protestowali zamiast wysłać razem wojsko.

    • 7 0

  • Nie głosuję na PO... (2)

    nie chcę islamizacji Polski !

    • 16 3

    • ja głosuje (1)

      ja głosuje chcę pomóc ludziom którzy potrzebują tego gdyż moja religia mi tak nakazuje

      • 2 14

      • to zaproś ich do swojego domu lemingu

        ...

        • 9 2

  • Katolicy pisze do WAS (3)

    Każdy z Was to katol. Co niedziela do kościoła, arobione gromady dzieci. Wigilia razem z rodziną święta otwarcie stadionu cała rodzina idzie potem na pizze potem cebulę z biedry i ziemniaki zjedza razem potem znowu do Kościólka. A jak trzeba pomóc komus kto jest w potrzebie to nagle NIE NIE to przeceiż Terroryści

    • 1 36

    • Niemcy , Duńczycy to nie katolicy

      Niemcy , Duńczycy to nie katolicy -przeciętni mieszkańcy też mòwia NIE.

      • 12 0

    • powiedz stop

      narkotykom

      • 6 1

    • może napisz coś o sobie

      Jak wszyscy, to wszyscy. Wydaje ci się że jesteś ponad innymi? Ustal choć ilu "katoli" pisze tu komentarze

      • 1 0

  • Jak walczyć z islamem

    Mnożyć się i żyć po chrześcijańsku.

    • 10 3

  • Emigranci

    Polska niech odda emigrantom budynki w Warszawie na Wiejskiej 4/6/8 w Alejach Ujazdowskich 1/3 oraz Krakowskie Przedmieście 48/50.
    Bardzo dobra lokalizacja oraz pełna ochrona.

    • 12 1

  • Muzułmański wkład kulturalny dla Europy (3)

    Jakieś przykłady dobrych muzułmańskich kapeli rockowych , bestselleròw ksiażkowych lub kinowych . Jakieš dobre opery , czy przedstawienia teatralne .
    Muzułmańskie arcydzieła na płòtnie ? Jakaś muzułmańska POP szmira typu Doda/Madonna ... Zbyt zajęci tępieniem chrześcjan i burzeniem starych "zabytkowych" ruin.

    • 17 5

    • arabskie (1)

      Są u nas cyfry, część astronomii, podstawy higieny i nowoczesnej medycyny

      • 0 4

      • Ty9le że to z ponad 1000 lat. Od tego czasu nic.

        • 4 0

    • wpisz w yt ISIS, same hity filmowe

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane