• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W domkach jednorodzinnych lepiej segregują śmieci, choć zdarzają się kary

Ewelina Oleksy
12 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Plastiki nie powinny trafiać do zielonego pojemnika na szkło. Jeśli jednak trafią, konsekwencje może ponieść cały blok.
  • Plastiki nie powinny trafiać do zielonego pojemnika na szkło. Jeśli jednak trafią, konsekwencje może ponieść cały blok.

Choć segregowanie śmieci jest obowiązkowe, to ciągle są tacy, którzy z tego obowiązku się nie wywiązują. Pół biedy, jeśli mieszkają w domku jednorodzinnym - wtedy konsekwencje finansowe ponoszą sami. W blokach natomiast obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa. Sprawdziliśmy - decyzje o podwyższeniu opłaty za niesegregowanie śmieci w Trójmieście częściej są nakładane na mieszkańców osiedli, bo w domkach jednorodzinnych problem jest mniejszy.



Czy musiałe(a)ś kiedyś płacić więcej za odbiór śmieci przez brak ich segregowania?

Szkło do zielonego pojemnika, papier do niebieskiego, plastiki i metale do żółtego, odpady bio do brązowego, a to, co nie pasuje do żadnej z wymienionych kategorii - do pojemnika czarnego. Zapamiętać powinni to wszyscy mieszkańcy Trójmiasta, bo segregowanie śmieci to ustawowy obowiązek.

Nie wszyscy się z niego jednak wywiązują, więc sypią się kary w postaci podwyższonej opłaty za wywóz śmieci.

Jeśli firma odbierająca odpady stwierdzi brak segregacji w danym miejscu, powiadamia o tym miasto, a to nakłada na użytkowników wiaty zazwyczaj dwa razy wyższą opłatę za wywóz śmieci. We wspólnotach mieszkaniowych czy spółdzielniach odpowiedzialność jest zbiorowa, bo ciężko złapać za rękę tego z mieszkańców, który wyrzucił śmieci gdzie popadnie.

Takie konsekwencje ponieśli np. ostatnio mieszkańcy jednego z bloków na osiedlu Garnizon w Gdańsku. Pracownicy odbierający śmieci rozcięli worki i zobaczyli, że w pojemnikach na odpady posegregowane są nie te, które być powinny. Czyli np. w plastikach było też szkło.

Oni wywiozą twoje śmieci - lista firm z Trójmiasta



Ciekawą historią w tym temacie podzielił się z nami czytelnik.

- Mieszkam w domu jednorodzinnym. Córka, pod moją nieobecność, organizowała imprezę i żeby zataić ilość alkoholu, wyrzuciła butelki do pojemnika na odpady zmieszane, bo tam były mniej widoczne niż w zielonych workach, do których jest zbierane szkło. Czy za taki brak segregacji może być kara? - zapytał pan Michał.
Odpowiadamy: akurat w tym konkretnym przypadku nasz czytelnik miał szczęście. Bo jak informują gdańscy urzędnicy, nie zaszła potrzeba podwyższenia opłaty. Ale zaszłaby, gdyby córka naszego czytelnika, zamiast wyrzucić butelki do pojemnika na odpady zmieszane, wyrzuciła do worka ze szkłem np. plastiki i resztki jedzenia z imprezy.

- Z uwagi na konieczność zachowania jak największej czystości strumienia odpadów surowcowych kładziony jest nacisk na uchybienia w zakresie segregacji tych właśnie odpadów, gdyż obecność domieszek innych frakcji odpadów wymaga ich dodatkowego "doczyszczania". Odpady resztkowe podlegają natomiast w sortowni standardowemu procesowi wybierania zmieszanych z nimi, niewysegregowanych odpadów surowcowych, np. szkła. - tłumaczy Joanna BieganowskaUrzędu Miejskiego w Gdańsku - Z uwagi na powyższe, w omawianym przypadku nie zachodziła konieczność podwyższenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W opisanej, jak i każdej innej sytuacji - brak segregacji stwierdza firma odbierająca odpady. W oparciu o materiał dowodowy zbierany przez firmę wywozową, Urząd może podjąć lub nie - działania zmierzające do nałożenia podwyższonej opłaty. - dodaje.

W domkach jednorodzinnych lepiej segregują śmieci



Właściciele domków jednorodzinnych są karani tak samo, jak mieszkańcy bloków. Rodzaj zabudowy przy kontroli nie ma znaczenia. Ale faktem jest, że mieszkańcy domków jednorodzinnych bardziej się w tym temacie pilnują, bo karani za brak segregacji są rzadziej.

- Skala problemu nieprawidłowej segregacji w nieruchomościach jednorodzinnych jest niewielka. Od początku 2021 r. dla właścicieli domów jednorodzinnych wydano tylko dwie decyzje na łączną kwotę 196,64 zł. Ogólnie w tym okresie wydaliśmy 910 decyzji, a w samym III kwartale 289 na kwotę 239 888,85 zł. - wylicza Bieganowska.

Za co kary?



Jeśli np. w niebieskim pojemniku na papier, zamiast czystego papieru znajdują się bioodpady albo butelki, opakowania lub wszystko razem (prawie jak w pojemniku na odpady resztkowe), pracownik firmy odbierającej odpady nakleja na pojemnik tzw. "czerwoną kartkę".

Wpisuje na niej datę stwierdzenia nieprawidłowej segregacji i wykonuje dokumentację fotograficzną. Odpad, po który przyjechała śmieciarka, w tym przypadku makulatura, nie jest odbierany. Odebrany zostanie wtedy, gdy według harmonogramu śmieciarka przyjedzie po odpady zmieszane.

Zobacz też:

Czy szkło trzeba myć przed wyrzuceniem?



Po odebraniu odpadu jako zmieszany pracownicy firmy odbierającej śmieci przygotowują raport, w którym wskazują dane niezbędne do wszczęcia postępowania. Po otrzymaniu raportu pracownicy Referatu Wymiaru Opłat analizują zdjęcia i określają, czy rzeczywiście w danym pojemniku odpady są niewłaściwie posegregowane. Jeśli tak, miasto wszczyna postępowanie podatkowe i nalicza podwyższoną opłatę.

W Gdyni przymykają oko na jednorazowe wpadki



W Gdyni, podobnie jak w Gdańsku, zgłoszenia o nieprawidłowościach w segregacji śmieci dotyczą o wiele częściej budynków wielorodzinnych niż jednorodzinnych.

Śmietniki na ul. Kartuskiej w Gdyni, segregacja kuleje. Film z czerwca tego roku


Od czerwca tego roku wydanych zostało tam 57 decyzji o podwyższeniu opłaty, z czego tylko osiem dotyczyło domów jednorodzinnych.

- Jednorazowe "wpadka" nie powoduje podwyższenia stawki. Nakładana jest ona wtedy, kiedy zgłoszenia o braku lub nieprawidłowej segregacji powtarzają się kilkukrotnie w ciągu danego miesiąca. Bo podwyższona odpłata nakładana jest nie na stałe, a na jeden miesiąc, ten właśnie, w którym otrzymaliśmy od firmy wywozowej kilka zgłoszeń. Natomiast raport o segregacji, a dokładniej o jej jakości otrzymujemy od firm wywozowych codziennie - informuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni

W Sopocie ponad 50 postępowań



Sopoccy urzędnicy zauważają jednak, że ustawa nie precyzuje tego, czy podwyższona opłata powinna być nakładana już za jedną wpadkę, czy dopiero, gdy brak segregacji następuje częściej lub w większej skali. Decyzja jest więc uznaniowa.

- Co oznacza, że opłata podwyższona może być nałożona już za jednorazowe przewinienie - taka jest też praktyka orzeczeń SKO w województwie pomorskim. - wskazuje Marek NiziołekUrzędu Miasta Sopotu

Opłata podwyższona może być nałożona na właścicieli każdej nieruchomości niezależnie od jej charakteru czy rodzaju.

- Informacje o złej segregacji przekazują ekipy odbierające odpady. Na podstawie protokołu osoby upoważnione do tych zadań decydują o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie złej segregacji. Od czerwca do dziś prowadzonych jest ponad 50 takich postępowań lub wydanych decyzji - informuje Niziołek.

Miejsca

Opinie (300) 5 zablokowanych

  • Ankieta powinna być inna np.

    Czy czułeś Szadółki na Przymorzu?

    • 32 2

  • (2)

    Smieci nie sortuje,kuchnia jest bardzo mala gdzie mam postawic 5 pojemnikow na smieci,gdzie?????

    • 40 9

    • A gdzie Polacy trzymają śmietniki?

      Pod zlewem do diaska, pod zlewem je trzymaj!

      • 1 4

    • Pod zlewem?

      Tak jak wszyscy robią... Są takie śmietniki, użyć trzeba mózgu i Google

      • 1 6

  • Pierwsza ustawa była bodajże w 2012r (1)

    tyle lat i wciąż te same efekty...wg mnie jest za mało kar...niestety

    • 5 31

    • za malo logiki... niestety

      za duzo chciwosci i dominacji...

      • 8 1

  • Ja wynajmuje firmę która co miesiąc dostaje zapłatę za odbiór i wywóz do sortowni i tam smiecinsa sortowane.......

    • 19 1

  • Może apartamenty na doby powinny płacić więcej

    • 21 2

  • Segregacja

    W takim razie dlaczego za miliony na Szadolkach wybudowano automatyczny segregator odpadow ??? Jak to w PL bzdura goni bzdure

    • 33 1

  • Nie segregowałem,nie segreguje i nie będe segregował (4)

    I na pewno nie będe placił podwyższonej oplaty tylko dotychczasową. Powód jest taki ze ja nie widze sensu segregacji,od tego były zawsze i sa sortownie śmieci. Po drugie nie mam tyle miejsca w kuchni bym poustawiał sobie dodatkowe pojemniki na rożne odpady a nie bede przy każdym wyjściu z domu wlazil do smietnika z butelka plastikową czy z kawałkiem papieru. Względy eko,absolutnie do mnie nie przemawiają patrząc na rabunkową wycinkę lasów,mordowanie zwierząt w lasach przez mysliwych itd.

    • 45 8

    • niegłupio pisałeś do ostatniego zdania (2)

      potem sie ośmieszasz.
      tu wychodzi twoje zmanipulowanie- mi też sie nie podoba to co widzę ale nie nie mamy rabunkowej wycinki drzew - mamy bodajże najwyższy przyrost terenów leśnych w Europie, a przemysł drzewny to ważna gałąź. Rozumiem że bardziej eko są np meble z tworzywa sztucznego ?
      No i to mordowanie zwierząt :-)
      Powiedz to rolnikom którym rozrastajaca sie populacja dzikich zwierząt z roku na rok coraz bardziej szkodzi

      • 3 7

      • Przestań majaczyć,, rżną drzewa na potęgę. Widać, że so lasów nie chodzisz.

        • 2 3

      • No i widzisz,ty głupoty piszesz. Bo ja nie mam nic przeciw przemyslowi drzewnemu w Polsce.

        sam mam wszystkie mable z drewna. Pisząc rabunkową miałem na myśli największy eksport drzewa leśnego np do Chin i innych krajów. PIS dzielce wyprzedaja drewno by mieć kasę na swoje rozdawnictwo,swoje ileś tam plus by kupić sobie głupi lud. A rząd i poszczególne ministerstwa niech przestana dawać pieniądze dla Rydzyka a niech dadzą je rolnikom ktorzy ponieśli straty.

        • 0 0

    • No to trzymam kciuki żeby ktoś z sąsiadów nie przestał widzieć sensu w zachowaniu ciszy nocnej.

      • 0 3

  • Nie sortuję bo nie mam miejsca na 5 koszy na śmieci. A tak wyrzucam 1 pełen worek dziennie i już. (7)

    Wolę żeby w sortowniach tworzono nowe miejsca pracy zatrudniając ludzi do sortowania.

    • 63 27

    • mam to samo zdanie (2)

      Jak mam sortować niech mi dadzą warunki do tego. Większe mieszkanie i zero opłat za śmieci

      • 14 4

      • I jeszcze frytki do tego (1)

        • 9 4

        • z keczupem

          • 5 2

    • Tak bardzo jesteś ograniczony (2)

      Że nie potrafisz wyrzucić osobno szklanych i plastikowych butelek?

      • 1 12

      • rozumiem że ty rzed wrzuceniem szklanej buteli czy słoich dokładnie ją myjesz ? (1)

        bo wyrzucane szkło zgodnie z opisem ma być szyściutkie

        • 3 2

        • Zgodnie z jakim opisem?

          Bzdura! Szkło nie musi być myte przed wyrzuceniem!

          • 0 2

    • Powodzenia

      Jak papieru nie posortujesz od razu, to już go nie odzyskasz

      • 0 0

  • (3)

    Powinno się zacząć od producentów pakujących produkty w opakowania wielokrotne, mieszane (jak torebki czy pudełka z "okienkiem") oraz trudne do identyfikacji. Ale czy w tym wszystkim na pewno chodzi o środowisko, czy o dochody z kar?

    • 74 3

    • Nie wymyślaj (1)

      Kary bardzo często są za to, że ludzie wrzucają cały worek resztkowych do np. plastiku, a nie dlatego, że w opakowaniu było okienko.

      • 3 13

      • pewnie masz racje, nie raz widzialem plastikowa butelke w papierze.

        • 2 0

    • Chodzi o śmieci. Problem w tym, że łatwiej jest ustalić i wprowadzić system kar niż efektywnego sortowania. Urzędnicza droga po najmniejszym oporze.

      • 8 1

  • Ale robić z Polski śmietnik sprawdzając odpady z Niemiec i nawer Ukrainy to wolno (1)

    • 30 1

    • Nam wolno, wy macie segregować!

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane