• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Weź do sklepu torbę, albo płać za jednorazówkę

ms, na podstawie GW
26 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Swiadomośc ekologiczna Polaków jest na razie w powijakach: trochę dbamy o środowisko, a trochę nie. Swiadomośc ekologiczna Polaków jest na razie w powijakach: trochę dbamy o środowisko, a trochę nie.
Koniec plastikowych toreb dodawanych do każdych zakupów. Jeżeli przyszliśmy do sklepu bez własnej siatki, za jednorazówkę będziemy musieli zapłacić. To najnowszy pomysł Ministerstwa Środowiska.

Konieczność płacenia za plastikowe torby w sklepach to:

Od lat jesteśmy zasypywani górą foliowych śmieci wynoszonych kilogramami ze sklepów i centrów handlowych. Gazeta w Empiku, dwie bułki i kefir w sklepie osiedlowym, nie mówiąc już o zakupach w hipermarkecie - trudno dziś kupić cokolwiek, by sprzedawca nie próbował nam dołożyć do tego kolejnego plastikowego opakowania.

To jednak ma się zmienić. Jako pierwsi problemowi siatek, którymi bezmyślnie zaśmiecamy nasze środowisko próbowali przeciwstawić się radni Łodzi. Ty razem na poziomie całego kraju zareagować chce Ministerstwo Środowiska.

- Chcemy zmniejszyć liczbę plastikowych toreb. Klient sklepu używa ich średnio przez pół godziny. A torby są po prostu niebezpieczne. Brudzą miasta, połykają je ptaki, które przez to zdychają. Tylko że zwierzę się rozłoży, a torba nie - mówi Michał Milewski z MŚ.

Ministerstwo zaczęło już prace nad wprowadzeniem tzw. opłaty recyklingowej, którą płacilibyśmy kupując plastikowe torby. Zwolnione z niej byłyby torby płócienne lub opakowania z papieru.

Na razie nie wiadomo, ile trzeba by zapłacić za reklamówkę. MŚ szacuje że ok. 10 gr. - Tak naprawdę już dziś klienci za nie płacą, choć nie bezpośrednio. Sklepy płacą za nie producentom, ale uwzględniają w kosztach towarów - przekonuje Milewski.

Trudno jednak uwierzyć, że zwolniony od płacenia za torby sklep, obniży ceny oferowanych przez siebie produktów. Klientom z proekologicznym zacięciem pozostanie więc satysfakcja, zaś lekceważący zasady ekologii odczują swoją ignorancję w portfelu.

Ich pieniądze trafiłyby do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przeznaczałby je na edukację ekologiczną i inwestycje w przetwarzanie odpadów.

Pomysł dodatkowej opłaty uderza w interesy producentów jednorazowych toreb, więc naturalnie budzi ich sprzeciw.

- Torby plastikowe są bardziej ekologiczne niż papierowe, bo ich produkcja jest mniej niebezpieczna dla środowiska. Przy robieniu papierowych toreb wydzielają się gazy cieplarniane - przekonuje Katarzyna Klaga-Jabłońska z Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PSTS). Jej zdaniem wiele osób używa takich toreb kilkakrotnie.

Rację ma PSTS przypominając, że dla niektórych produktów foliowe opakowania są niezbędne: - Do torby papierowej nie zapakuje pan ryby, bo się rozerwie. Tak samo z kapustą kiszoną - mówi Klaga-Jabłońska.

Najważniejsze, że duże sklepy nie oponują przeciwko pomysłowi Ministerstwa. Przemysław Skory z Tesco: - Zaoferowaliśmy klientom ekologiczną "Torbę na Całe Życie", która jest bezpłatnie wymieniana na zupełnie nową, gdy się zużyje albo zniszczy. Każda torba wielokrotnego użytku jest lepsza niż jednorazówka.
ms, na podstawie GW

Opinie (154) 8 zablokowanych

  • Anonim (2)

    jesli znasz takie miejsca (dzikie wysypiska w centrum miasta), to zgłoś je! Pisanie o takich miejscach na forum, w prasie. Zgłaszanie faktu do magistratu, radia i telewizji oraz organów ściagania odnosi zamierzony skutek. Nie zapominaj, że są jeszcze oprócz tego organizacje pozarządowe, które bardzo chętnie pomogą Ci w organizacji pikiety, hapeningu czy pikiety jeśli tylko podejmiesz się roli organizatora. W uzasadnionych przypadkach możesz liczyć na to ,że ktoś te wszystkie działania zrobi za Ciebie, ale nie zawsze jest to możliwe. Czasem trzeba dać coś z siebie. Wszyscy na codzień mamy wiele spraw na głowie, ale czasem wystraczy odrobina dobrej woli by coś zmienić na dobre.

    • 0 0

    • wyrzut z samochodu (1)

      na przykład naprzeciwko Carrefoura po drugiej stronie ulicy blisko przejścia dla pieszych.
      Jak nie ma warunków do wysypu to alternatywnie w okolicy, zgodnie z kierunkiem jazdy.

      • 0 0

      • spontaniczna pikieta lub hapenning "śmieci zostawiamy u gospodarza miasta"

        • 0 0

  • plastikowe torby można wykorzystywac ekologicznie

    i znowu durna ekologiczna nagonka

    Ja plastykowe torby - te w których wcześniej przynoszę zakupy - wykorzystuję ponownie do:

    wyłożenia śmietnika - dlatego nie muszę go myć. Nie marnuję wody(a ta jest deficytowa) nie zuzywam detergentów (a te zanieczyszczają środowisko)

    Tłuke przez nie miesko na kotlety - nie pryska mi po ścianie i nie brudzę tłuczka (oszczędnośc dla środowiska znowu jak w przykładzie wyzej nie trzeba czyścić ścian i tłuczka)

    Obtaczam na nich kotlety w mące czy bułce tartej- nie brudzę talerza czy stołu, cały brud zostaje na siatce, po wszystkim wyrzucam siatkę i znów nie musze myć talerza czy stołu i zuzywac deficytowej wody i zwiekszać ilość ścieków.

    W ekologi zawsze jest coś za coś. Jak jedno chronimu to drugie niszczymy. Nie podoba mi się pomyśł z likwidacja jednorazowych plastykowych toreb, bo jak pokazałam wcale nie muszą one być jednorazowe.

    • 0 0

  • "Jeżeli przyszliśmy do sklepu bez własnej siatki,..."

    Zawsze się diwią sprzedawczynie, gdy na ich oczach rozpakowuje ich misternie torebki foliowe i wrzucam do lnianej zakupy lub innej. Nie robie i nie robiłem to nigdy z uwagi na mode czy szpan a moze nawet koszty. Zawsze tak robiłem i robił będe. Bo od dziecka wiem jak niewiele trzeba, by wiele zmienić, wystarczą małe czynności każdego dnia, mam tylko utarczki z zapakowanym krojonym chlebem i tymi podobnymi produktami – Dlatego namawiam, by każdy stoczył walkę ze swoim lenistwem i złymi przyzwyczajeniami. To właśnie od nas zależy przyszłość naszego otoczenia.
    Jeśli nas bedzie wiecej dbających o zekologizowanie zakupów w polskich warunkach myślę, że za jakieś trzy lata powinniśmy sie stać innym krajem. W tym czasie ograniczenie zużycia jednorazówek może wynieść znacznie mniej, aż w perspektywie osiągniemy 15 %(marzenie) w dalszych latach. Oznaczało by to naprawdę zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

    • 0 0

  • Smieci

    W Irlandi towar pakuja w ekologiczne papierowe torby, a foliowe i ekologiczne, wielokrotnego uzytku sie kupuje.

    • 0 0

  • Rumun wiem ,że jesteś "za"

    tyle tylko, że nie można w pozytywnej kampanii wyrażać negatywnych obiekcji typu "szczoteczka ze szkła lub makulatury", bo innym wszystkiego się odechce. Trzeba robić wszystko, by ludzie w końcu z uśmiechem na ustach i podniesioną brodą zaczęli chodzić dumnie do sklepów dzierżąc w dłoni torbę wielokrotnego użytku. Władze, ani prawo nie mogą niczego wymusić procedurami, jeśli nie będzie ku temu zgody społecznej. Zobacz na ankietę: zdecydowana większość internautów opowiada się, za płatnymi torbami. Warto to uszanować i tworzyć pozytywną propagandę w tym kierunku. Zbiórki makulatury w szkołach jak i napisy na zapałkach „chroń lasy" w PRLu miały swój skutek. Polacy przez lata nie zniszczyli tak lasów jak Anglicy i nie wybetonowali rzek jak Niemcy. Warto więc by Polska, tudzież region pomorski reprezentowany być jako równorzędny partner na arenie UE, także w sprawach ekologii. Do tego potrzebne są działania obywateli objawiające się chociażby w segregacji odpadów. Polska do 2012 roku przetwarzać ma 25% swoich śmieci (obecnie przetwarza tylko 2%). Warto więc by te statystyki poszły naprzód.

    • 0 0

  • obywatele chętniej zaczną segregować smieci, kiedy: 1. będa mieli gdzie segregowac 2. segregacja na cos się przyda, nie tylko psu na buty

    • 0 0

  • alti (1)

    nikt tutaj, nie likwiduje plastikowych toreb. Będą one tylko poprostu płatne około 10gr. za sztuke :-)

    • 0 0

    • Troche historii.

      Plastikowe torby byly juz płatne jakies dwadziesciapare lat temu.
      U babci pod tunelem, lub przed delikatesami, kosztowala takowa niebagatelne 10 zlotych.
      Wowczas takowa torba, byla przepustka na "salony".

      • 0 0

  • a tak z ciekawości 10 gr bedzie od każdej czy od każdej dodanej na własne rządanie?
    bo dajmy na to kupuje kurczaka ktry jest juz w worku, ale cieknie-jasne, wiec wrzucaja mi to w dodatkowy worek-zapłacę czy nie?
    mam torbe ekoloiczna ale bez siatki plastikowej nie wrzucę tam 3 kg, ziemniaków, 1 kurczaka i 2 chlebów.
    bedzie więc płatne czy nie?
    różnica jak wkładaja ci napój którzy jest juz opakowany a surowe mieso czy warzywa.albo pieczywo które sporzywasz bezposrdnio a więc nie myjesz przed spozyciem, a wiec jakieś warunki higieniczne muszą byc zachowane.

    • 0 0

  • oczywiście spożywasz, sorry

    • 0 0

  • POPIERAM !!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane