• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Weź do sklepu torbę, albo płać za jednorazówkę

ms, na podstawie GW
26 listopada 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Swiadomośc ekologiczna Polaków jest na razie w powijakach: trochę dbamy o środowisko, a trochę nie. Swiadomośc ekologiczna Polaków jest na razie w powijakach: trochę dbamy o środowisko, a trochę nie.
Koniec plastikowych toreb dodawanych do każdych zakupów. Jeżeli przyszliśmy do sklepu bez własnej siatki, za jednorazówkę będziemy musieli zapłacić. To najnowszy pomysł Ministerstwa Środowiska.

Konieczność płacenia za plastikowe torby w sklepach to:

Od lat jesteśmy zasypywani górą foliowych śmieci wynoszonych kilogramami ze sklepów i centrów handlowych. Gazeta w Empiku, dwie bułki i kefir w sklepie osiedlowym, nie mówiąc już o zakupach w hipermarkecie - trudno dziś kupić cokolwiek, by sprzedawca nie próbował nam dołożyć do tego kolejnego plastikowego opakowania.

To jednak ma się zmienić. Jako pierwsi problemowi siatek, którymi bezmyślnie zaśmiecamy nasze środowisko próbowali przeciwstawić się radni Łodzi. Ty razem na poziomie całego kraju zareagować chce Ministerstwo Środowiska.

- Chcemy zmniejszyć liczbę plastikowych toreb. Klient sklepu używa ich średnio przez pół godziny. A torby są po prostu niebezpieczne. Brudzą miasta, połykają je ptaki, które przez to zdychają. Tylko że zwierzę się rozłoży, a torba nie - mówi Michał Milewski z MŚ.

Ministerstwo zaczęło już prace nad wprowadzeniem tzw. opłaty recyklingowej, którą płacilibyśmy kupując plastikowe torby. Zwolnione z niej byłyby torby płócienne lub opakowania z papieru.

Na razie nie wiadomo, ile trzeba by zapłacić za reklamówkę. MŚ szacuje że ok. 10 gr. - Tak naprawdę już dziś klienci za nie płacą, choć nie bezpośrednio. Sklepy płacą za nie producentom, ale uwzględniają w kosztach towarów - przekonuje Milewski.

Trudno jednak uwierzyć, że zwolniony od płacenia za torby sklep, obniży ceny oferowanych przez siebie produktów. Klientom z proekologicznym zacięciem pozostanie więc satysfakcja, zaś lekceważący zasady ekologii odczują swoją ignorancję w portfelu.

Ich pieniądze trafiłyby do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przeznaczałby je na edukację ekologiczną i inwestycje w przetwarzanie odpadów.

Pomysł dodatkowej opłaty uderza w interesy producentów jednorazowych toreb, więc naturalnie budzi ich sprzeciw.

- Torby plastikowe są bardziej ekologiczne niż papierowe, bo ich produkcja jest mniej niebezpieczna dla środowiska. Przy robieniu papierowych toreb wydzielają się gazy cieplarniane - przekonuje Katarzyna Klaga-Jabłońska z Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PSTS). Jej zdaniem wiele osób używa takich toreb kilkakrotnie.

Rację ma PSTS przypominając, że dla niektórych produktów foliowe opakowania są niezbędne: - Do torby papierowej nie zapakuje pan ryby, bo się rozerwie. Tak samo z kapustą kiszoną - mówi Klaga-Jabłońska.

Najważniejsze, że duże sklepy nie oponują przeciwko pomysłowi Ministerstwa. Przemysław Skory z Tesco: - Zaoferowaliśmy klientom ekologiczną "Torbę na Całe Życie", która jest bezpłatnie wymieniana na zupełnie nową, gdy się zużyje albo zniszczy. Każda torba wielokrotnego użytku jest lepsza niż jednorazówka.
ms, na podstawie GW

Opinie (154) 8 zablokowanych

  • zawsze o krok z tyłu...

    jednorazowki kroluja dopiero jakies 15lat...zobaczcie ile zaoszczedzilibysmy bedac o dwa kroki z tylu ;)

    • 0 0

  • "To najnowszy pomysł Ministerstwa Środowiska."

    Pomyslem bym tego nie nazwal, poniewaz po pierwsze jest to (jak juz kilka osob wspomnialo) rozwiazanie przyjete od dawna w krajach "drugiego obszaru platniczego", a po drugie - jest to wymog UE, ktory predzej, czy pozniej i tak musielibysmy wprowadzic.
    Podobnie jest z plastikowymi butelkami - za jakis czas bedzie na nie obowiazywala kaucja. To tylko kwestia czasu.

    • 0 0

  • no nareszcie!

    W Irlandii jedna torebka to koszt 22 centow! I szybko sie przyzwyczajasz do tego zeby przemyslec kazdy zakup. I jest to lekki szok gdy przyjezdzasz do Polski a w warzywniaku pani laduje jabluszka, marchewke, ziemniaki i kazdy artykul w osobna siateczke. Paranoja! Bardzo madry pomysl tylko niech sobie znowu Szanowne Miniesterstwo autorstwa nie przypisuje, bo pomysl jest stary jak swiat.

    • 0 0

  • skoro Polacy nie potrafią myśleć, to będą płacić.... (1)

    zawsze mnie wpienia, gdy chleb pakują do toreb plastikowych... ale nawet nie pomyślą o papierze - plastik to taki 'status symbol' kapitalistów na dorobku...

    • 0 0

    • jak mają mysleć o papierze, skoro tego papieru do chleba w sklepie nie ma?

      • 0 0

  • troche pomalkontence (1)

    Ktos juz wczesniej zauwazyl, ze plocienne torby trzeba prac {mozna nie prac ;)}, co spowoduje zwiekszone zuzycie proszku do prania i wody. Czy ministerstwo zrobilo bilans zyskow i strat? Tzn czy wzieto pod uwage energochlonnosc wytworzenia 1 torby plociennej i foliowej, ich zywotnosc, wplyw produkcji na srodowisko, czas rozkladu, itp?

    • 0 0

    • erno

      "Czy ministerstwo zrobilo bilans zyskow i strat?"
      Rozumiem Twoje zatroskanie, ale jak juz bylo wczesniej napisane, ten bilans zrobili juz dawno inni ludzie za nich.
      Z pieluchami, pomimo ze trzeba je czesciej niz torby prac, bilans jest podobny.
      Parafrazujac pana Michała Milewskiego z MŚ:
      Noworodek się kiedys rozłoży, a pampers nie.

      • 0 0

  • dokładnie :-) (2)

    a kolejnym plusem jest to, że od nowego roku wzrośnie opłata za wywóz śmieci. W miastach wymusi to szeoko pojętą segregację odpadków. Po pierwsze dlatego, że odpad posegregowany (papier, szkło, plastik, odpady organiczne) będzie wyrzucany do śmietnków gminnych (bezpłatnych). Śmieci zaś niesegregowane staną się bardzo drogim towarem - opłata za wjazd na wysypisko z toną takich śmieci wzrośnie z obecnych 15zł do 75zł.

    Mieszkańcy zaś domków jednorodzinnych by ratować swoje domowe budżety będą robić bardziej świadome zakupy. Co to znaczy świadome zakupy? Wystarczy by zamiast 5 jogurtów w plastkowych opakowaniach kupic 1 duży w foliowym woreczku - foliowy woreczek w przeciwieństwie do 5 opakowań po jogurtach zajmuje znacznie mniej miejsca. To samo tyczy się butelek plastkowych, puszek i innych odpadów, które można zastępować innymi produktami kupowanymi w sklepach.
    Szeroko pojęte opłaty recyclingowe nakładane na konsumentów to najlepszy sposób dyscyplinowania i uświadamiania społeczeństwa.
    Oczywiście system ten nie obędzie się bez bardzo surowych kar. Na wszystkich niepokornych bowiem sypać się będą kary finansowe, dotyczy to zarówno zwykłych kosumentów jak i organów gmin, powiatów i państwa.
    Prawo Unije jest bardzo konsekwentne.

    Niezbędna będzie tutaj także akcja świadomościowa lansowana w szkołach , prasie, mediach i bilboardach.

    Wszelkie sygnały o dzikich wysypiskach będą automatycznie przekazywane przez uświadomionych obywateli do specjalnie to tego przygotowanach sztabów kryzysowych i organów ścigania. Osoby nie podporządkowujace się przepisom będą ostro karane (tyczy się to również contra legem i praeter legem)

    Zrównoważona gospodarka odpadami to kompleksowy i długofalowy proces oczyszczania Europy z toksycznych i trujących śmieci.

    • 0 0

    • mieszkancy domków jednorodzinnych będa ratowac swoje budżety masowym podrzucaniem śmieci na ulicę

      co miasto doliczy do rachunku tym, którzy za swoje śmieci płacą

      • 0 0

    • Aldwyn Danu Nightwind

      "Wszelkie sygnały o dzikich wysypiskach będą automatycznie przekazywane przez uświadomionych obywateli do specjalnie to tego przygotowanach sztabów kryzysowych i organów ścigania"
      - Ty chyby snisz!?
      Obudz sie, jeszcze jestes w Polsce!
      "Osoby nie podporządkowujace się przepisom będą ostro karane"
      - He, he, he.
      P.S.Pampersy niestety jak na razie zostana, bo stalismy sie zbyt wygodni.
      Niestety, "nawalony" pampers na Szadulkach przetrwa pare Rzeczpospolitych.

      • 0 0

  • Reklamówki jako worki na śmieci

    A kto wam każe pakować śmieci w reklamówki? Kiedyś po prostu wrzucało się śmieci do śmietnika. W końcu kosz na śmieci to też opakowanie, to można chyba obyć się bez opakowania w opakowaniu? A jak zaczniecie segregować śmieci to i ich ilość w śmietniku się zmniejszy.

    • 0 0

  • pampersów też nie będzie? powrót do pieluch?

    • 0 0

  • dokładnie

    co więcej toreb bawełnianych raczej nikt prac nie będzie. Gdy taka torba się zużyje, konsument kupi sobie nową. Warto tutaj jednak podkreślić słowo "kupi", bo to dzięki temu słowu odpady staną się droższe niż recycling. Zresztą są i torby papierowe, niegdyś bardzo popularne w Pewex`ach :-). Teraz takie torby możemy robić z makulatury.

    • 0 0

  • Pokażcie mi takiego ptaka.......................

    Szczyt " inteligencji " już przekroczony! pokażcie mi takiego ptaka co połknie torebkę plastikową!Temu co to wymyślił to najlepiej w życiu nie "idzie" bo wymyśla cuda! Panie proch już wymyślono i maszynę parową też!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane