• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiec na Długim Targu kulminacją obchodów 30 rocznicy wyborów 4 czerwca

ms, As
4 czerwca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 18:43 (4 czerwca 2019)
  • Kilka tysięcy osób zgromadziło się podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku.
  • Kilka tysięcy osób zgromadziło się podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku.

Zakończył się więc na Długim Targu - przedostatni akcent kulminacyjnego dnia obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wieczorem odbył się jeszcze koncert na placu Zebrań Ludowych, który zgromadził 30 tys. widzów..



Wiec na Długim Targu był:

Aktualizacja, godz. 18:41 Po wykonaniu zdjęcia, uczestnicy wiecu rozchodzą się. Ostatnim akcentem dnia będzie koncert na placu Zebrań Ludowych, o godz. 20. "30 lat wolności" to trzygodzinne widowisko multimedialne, podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Na scenie na placu Zebrań Ludowych pojawią się m.in. Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, IRA, Happysad, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in. "Arahja" zespołu Kult (zwana piosenką o Berlinie - tym podzielonym wysokim murem), "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela, pieśń, która towarzyszyła żałobie po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.

Koncert Polskę Kocham w Gdańsku: 30 tys. widzów


Wiec na Długim Targu - podsumowanie



Aktualizacja, godz. 18:32 Donald Tusk przemawiał prawie pół godziny. Teraz wspólne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego. Na Długim targu rozwinięto długą na kilkadziesiąt metrów flagę Polski. Za chwilę wykonane zostanie wspólne zdjęcie gdańszczan.

Wspólne wykonanie hymnu Polski.


Flaga na wiecu na Długim Targu



Aktualizacja, godz. 18:05 Na scenę wchodzi Donald Tusk, witany brawami i owacjami.

- Dziękuję gorąco za powitanie, ale w Gdańsku to ja witam serdecznie, bo to moje miejsce na Ziemi. Dziś wszyscy jesteśmy jednak gośćmi Pawła Adamowicza, który jest tu dziś z nami. Bo to spotkanie, to była jego idea, jego pomysł.

Polska to wciąż najpiękniejsze miejsce na Ziemi, a Polacy to wielki, dumny naród, nawet jeśli nie zawsze mamy szczęście do władzy.

"Jest ich tylko 300" - mówili członkowie władzy w maju 1988 o strajkujących w stoczni i na uniwersytecie. A mimo to już rok później wszystko się zmieniło. A dziś jest nas tu kilkadziesiąt tysięcy, więc jaki jest powód, by dziś zwieszać głowy?

- Zwyciężymy, zwyciężymy - skandują ludzie.
- Trzeba być odważnym, zdeterminowanym, sprytnym. Nie wolno dawać się ograć, nawet jeśli pierwszy bój się przegrało. Nie dbam o to, że w telewizji powiedzą, że Tusk nie zajmuje się tym, czym powinien się zajmować. Że nie mam prawa mówić o tym, co dziś jest potrzebne w Polsce. Wyciągnijcie kilka prostych wniosków. Po pierwsze: nigdy się nie poddawajcie. Druga: na zwycięstwo trzeba ciężko pracować.

Tym, którzy doprowadzili do porozumień z komunistami zarzuca się, że siedzieli z nimi przy stole i pili wódkę. A co mieli robić, strzelać do siebie? Posłać na siebie czołgi? W Pekinie tak było, u nas udało się tego uniknąć. My daliśmy całemu światu przykład, że można zmienić system bezkrwawo.

I najważniejsze przykazanie: Nie dzielcie się wtedy, kiedy tego nie trzeba. Trochę wygraliście, bo trochę się połączyliście. Jeśli zabrakło, to dlatego, że nie było dość połączone i dość szerokie.

Na mnie możecie zawsze liczyć - zakończył Donald Tusk.

Przemówienie było przerywane omdleniem jednego z widzów, do którego wezwano pomoc medyczną.

Aktualizacja, godz. 17:54 Na scenę wchodzą prezydenci Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Poznania. Rafał Trzaskowski wspomina wybory z 1989 r. Choć był jeszcze uczniem, wspomina pracę w sztabie wyborczym. Chwali osiągnięcia samorządowców, którzy są blisko ludzi i znają ich potrzeby.

Hanna Zdanowska: Nasza ojczyzna składa się z małych samorządów, które chcą być wspólnie. Chcemy, by najważniejsze decyzje dotyczące Polaków zapadały tu, u nas, w naszych małych ojczyznach. Nie oddajmy tego, walczmy o samorząd.
Jacek Sutryk: Pamiętajmy o odpowiedzialności, o obowiązku pracy dla was, my tę odpowiedzialność podejmujemy i będziemy podejmować. Bez względu jakie mamy poglądy polityczne, religię i narodowość. Chcemy wszystkich łączyć, Polska to nasza wspólna sprawa. Niech żyje Gdańsk!
Jacek Jaśkowiak: Jestem przerażony tym, że premier polskiego rządu nie podaje ręki prezydent Gdańska, która chce go przywitać.
Po tej deklaracji prezydenta Poznania wybuchała wrzawa, okrzyki i gwizdy.

Aktualizacja, godz. 17:53 Zgromadzeni na Długim Targu zajmują przestrzeń od Zielonej Bramy do wysokości Złotej Kamieniczki. Przy Neptunie jest już pusto.

Aktualizacja, godz. 17:41 Na scenę wchodzi Lech Wałęsa

- Razem dokonaliśmy rzeczy nieprawdopodobnej (...). Naszemu pokoleniu los dał dwa wielkie zadania: pierwsze, które udało nam się finezyjnie wykonać, tzn. wyrzucić przeszkody, które hamowały rozwój Gdańska, Polski, świata. Wyrzucić podział na systemy i granice. A zadanie drugiego etapu to przejście z systemu państewek na inne zorganizowanie. A nie da się budować na podziałach. Wprowadziliśmy euro, otworzyliśmy granice, możemy pracować w każdym państwie. Ale coś większego musimy budować wspólnie, ale musimy uzgodnić wspólne wartości.
Przemowa została przerwana przez skandujących ludzi: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa".

Aktualizacja, godz. 17:36 Na scenę wchodzi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, witana słowami "Ola, Ola, Ola".

- Rozejrzyjcie się wokół siebie, zobaczcie, jakie to dziś radosne i wesołe święto. Polska rewolucja bez rozlewu krwi, to wielki powód do dumy, którego nie możemy dać sobie odebrać. Musimy jednak pamiętać, że mogło być inaczej. 4 czerwca 1989 roku w Chinach rewolucja potoczyła się zupełnie inaczej. Tym bardziej cieszmy się z polskiej wolności (...). Wiwat Gdańsk, wiwat demokracja, wiwat wolność, wiwat Polska!

Fragment przemówienia Aleksandry Dulkiewicz



Aktualizacja, godz. 17:32 Zgromadzeni biją brawa na wspomnienie Pawła Adamowicza, pomysłodawcy trwających obchodów. Prowadzący Lech Parell inicjuje odśpiewanie "Ody do radości". Śpiewa głównie chór, nie wszyscy znają słowa.

Wykonanie "Ody do radości" na Długim Targu



Aktualizacja, godz. 17:27 Na Długim targu pojawił się Lech Wałęsa z synem Jarosławem. Zgromadzeni skandują: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa".

Tłum skanduje: Lech Wałęsa, Lech Wałęsa




Na 20 minut przed rozpoczęciem wiecu na Długim Targu zgromadziły się już setki obserwatorów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk. Na 20 minut przed rozpoczęciem wiecu na Długim Targu zgromadziły się już setki obserwatorów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk.
Samorządowcy z całej Polski, którzy w ciągu dnia obradowali w salach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, przeszli już na Długi Targ. Zaplanowano tu serię wystąpień, zarówno samorządowców, jak i polityków, w tym przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. W ramach wiecu przewidziano też odśpiewanie "Ody do radości", nieformalnego hymnu Unii Europejskiej. Po wiecu zaplanowano wykonanie wspólnego zdjęcia osób zgromadzonych na Drodze Królewskiej.

Zobacz co działo się w Gdańsku w ciągu dnia - 4 czerwca 2019 r.



Deklaracja "Samorządna Rzeczpospolita". 21 tez



W ciągu dnia, samorządowcy z całej Polski, podpisali tez deklarację Samorządna Rzeczpospolita. Opisują w nich propozycje, które ich zdaniem posłużyłby rozwojowi demokracji lokalnej i samorządności. Sformułowali je w formie 21 postulatów, niejako nawiązując do 21 postulatów z Sierpnia 80.

Samorządna Rzeczpospolita. 21 postulatów samorządowców (plik PDF)

Hymn Polski i podpisanie Deklaracja Wolności i Solidarności przy ECS



Koncert "30 lat wolności Kocham cię Polsko"



Koncert rozpocznie się o godz. 20. "30 lat wolności" to trzygodzinne widowisko multimedialne, podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Koncert Kocham Polskę. 30 lat wolności

Na scenie na placu Zebrań Ludowych pojawią się m.in. Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, IRA, Happysad, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in. "Arahja" zespołu Kult (zwana piosenką o Berlinie - tym podzielonym wysokim murem), "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela, pieśń, która towarzyszyła żałobie po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.
ms, As

Wydarzenia

Opinie (1150) ponad 200 zablokowanych

  • Rozmawialem przedwczoraj z kolegą, członkiem PiS-u. Ci szeregowi już wiedzą, że wszystko się sypie. On jest przewodniczącym koła. Kiedyś było w nim prawie 30 członków. Teraz jest 5. On sam nie płaci składek już od roku i czeka na weryfikację bo chce żeby go stamtąd wyrzucili. Powiedział, że to że się zapisał do PiS-u to był największy błąd jego życia. Koledze wybaczę, ale Jarkowi - nigdy.

    • 3 14

  • (4)

    Mam 24 lata i będę głosował na PO. Miałem dość rządów PiS, ciągłego lizania tyłka Rydzykowi przez Kaczaka i jego rząd. Swój honor mam. Parcie na władze p. Kaczyńskiego poraża! Spójrzcie co się dzieje w spółkach- w jaki sposób członkowie na PiS są pazerni na władzę, siejąc propagandę i język nienawiści. Dość!

    • 5 22

    • 24 lata... (1)

      ... To wszystko c o osiągnąłeś...

      • 3 3

      • On ma 24 lata na emeryturze i jako UBeka objęło go 2000+

        Dlatego tak skomlii.

        • 1 2

    • 8 lat rządów i uzależniles się przyssales się jak jemioła i ciężko zrozumieć że tamten rząd przegrał w demokratycznych wyborach.

      • 3 1

    • To tak jak i ja

      • 1 0

  • Na takich chamów nigdy nie będę głosował. Elektorat PiS można porównać z człowiekiem 60-letnim chorującego na raka mózgu. Te osoby nie rozumieją, że pis to syf zbudowany na kłamstwie i oszczerstwach. Jest mi bardzo przykro, że musiałem użyć przykrych słów, ale do was chorych na raka mózgu inne słowa już nie docierają.

    • 3 12

  • (3)

    Nigdy nie glosowalam na PiS i nigdy nie będę. Tak samo jak moja rodzina- rodzice, ciotki, wujowie, babcie i dziadkowie. a dlaczego? Dlatego że " lepsi panowie" z PiS nie robią nic dobrego dla nas obywateli - robią tylko pod siebie.

    • 4 19

    • Przykro mi...

      ... Zabranie ubeckich emerytur musiało was naprawdę dotnkąć

      • 8 3

    • Tylko krowa nie zmienia zdania.

      • 0 2

    • Brawo, Alu.

      • 1 2

  • Uwaga! PO-skomunista pod rożnymi nickami przepisuje swój pamiętnik chorobowy do netu. (4)

    Proszę mu wybaczyć, to działanie terapeutyczne. Proszę nie traktować tych wpisów poważnie.
    Ten pacjent jak pisze to możemy mu wtedy dawać mniej tabletek i możemy mu trochę PO-puścić pasy. Trochę się wtedy usPOkaja i tak mocno nie gryzie sznurka

    • 10 2

    • (1)

      Rratunku! Jestem wyborcą PIS. Od dłuższego czasu wszystko ale to absolutnie wszystko, nawet niepozorna informacja kojarzy mi się z PO. Do tego dochodzi kompulsywna potrzeba pisania sylaby -PO- w każdym wyrazie dużymi literami. Gdy pojawia się nowy, nawet nie związany z polityką artykuł np. o pogryzieniu przez psa, wypadku samochodowym, zjeździe filatelistów czy pielęgnowaniu żywopłotów na fb, wp, o-necie albo innym portalu muszę sobie ulżyć pisząc, odmieniając i przekręcając słowa: TUSK, Ryży, PO itd. Niestety POmaga to na krótko. Czytałem ostatnio, że POradnie leczą już nawet zakuPOholików. Czy znacie lekarzy zajmujących się POdobnymi do mojej przypadłości? POmocy!

      • 1 3

      • Wymyśl coś oryginalnego PO-lszwiku, zapraszmy cię do OTUA na leczenie.

        Bolek już był. Marne efekty ale nasze koszulki nosi!

        • 4 2

    • Karolina Alicja Mariola Kazimierz z Wrzeszcza Henryk (1)

      To jeden wściekły oszołom pisze.

      • 1 2

      • PO-puściły mu styki ze wściekłości i gryzie sznurek.

        Znowu dał głos kilka razy.

        • 2 2

  • Dla kogoś kto, tak jak ja, wiele lat przeżył w zniewolonym, orwellowskim świecie totalnego szaleństwa świadomość faktu, że dane nam jest to, czego nie miało szansy doświadczyć wiele pokoleń Polaków jest wartością najwyższą. Być może pomogło mi to, że miałem niewątpliwy przywilej w wielu wydarzeniach, które dziś wzbudzają takie kontrowersje uczestniczyć osobiście. Dziękuję tym wszystkim, którzy Wolność nam wywalczyli. Kiedyś walczyli ramię w ramię- Wałęsa, Borusewicz, Borowczak, Wujec, Frasyniuk.... niestety nadchodzą czasy gdy znów będą musieli, wraz z nami, wraz z całą Polską stanąć do walki. Walki w obronie naszej Wolności, w obronie tego, co przez 26 lat udało nam się osiągnąć. Nie możemy dać sobie tego odebrać.

    • 3 10

  • Głosowałem na PO bo: za PiS rozwijaliśmy się najwolniej na tle pozostałych krajów EU. Za PIS nie budowano dróg, za PO najwięcej wybudowano. PiS (lech k.) nie potrafił sobie poradzić z budową stadionu w warszawie. Przyszło Po, Hania Gronkiewiczi i stadion stoi. PiS ośmiesza Polskę za granicą, walczył z całym Światem. Za Po nas szanowali. PiS to partia potrafi sie kłócić i obrażać innych. Nie dzięki, nigdy PiS

    • 3 12

  • Precz z komuną

    Chore miasto. Gdyby żyli Jaruzel i Kiszczak też by ich pewnie zaprosili i wodeczka toasty wznosili.

    • 12 2

  • (1)

    Kaczyński nigdy nie dawał mi nadziei i to udowodnił przez swoje rządy. Są 4-grupy ludzi, którzy mu ufają. 1- przestępcy widoczni, czyli kryminaliści, znani ze statystyk wyborczych. 2- przestępcy zdradzający znaki o swoich intencji np. 3-Przestępcy ukryci to czarna strefa , korupcja, grabież majątku itp. 4-Naiwni słuchacze RM, TVTrwam i czytacze GP którzy wierzą w kłamstwa i nie mają zdolności do samodzielnego myślenia, ta grupa jest najliczniejsza.

    • 3 10

    • PO-parcie dla KE i PO w zakładach karnych i więzieniach zawsze, w każdym głosowaniu, jest bliskie 100%.

      Najczęściej też czytają / oglądją Gezjetę Zaborczą i inną PO-rnografię.

      • 2 0

  • komuna w gdańsku żywa (1)

    posłuchajcie dzieci: 30 lat temu Solidarność (część działaczy w tym Tajni Wspólpracownicy-Wałęsa) niby obaliła komunę (partię PZPR), tak twierdzą. Po 30 latach obaleni i obalający poszli wspólnie na wybory do PE. To nie była walka, tylko układ i przyjaźń do dziś. Działacze PZPR to Miller, Cimoszewicz, Hubner, dostali pierwsze miejsca !!!! córka zbrodniarza Jaruzelskiego jest radną w WWA. Widzicie to? Układ pozstPZPR trwać dalej chce, w Gdańsku ma się wyśmienicie!!! Oni są jak pasożyty żerujące na społeczeństwie, zdradzili 10 milionów członków Solidarności, którzy nie chcieli układu tylko odsunięcią, dekomunizacji i lustracji czerwonych sowietów z naszej Ojczyzny.

    • 12 3

    • Mądre słowa.

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane