• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiec na Długim Targu kulminacją obchodów 30 rocznicy wyborów 4 czerwca

ms, As
4 czerwca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 18:43 (4 czerwca 2019)
  • Kilka tysięcy osób zgromadziło się podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku.
  • Kilka tysięcy osób zgromadziło się podczas wiecu na Długim Targu w Gdańsku.

Zakończył się więc na Długim Targu - przedostatni akcent kulminacyjnego dnia obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Wieczorem odbył się jeszcze koncert na placu Zebrań Ludowych, który zgromadził 30 tys. widzów..



Wiec na Długim Targu był:

Aktualizacja, godz. 18:41 Po wykonaniu zdjęcia, uczestnicy wiecu rozchodzą się. Ostatnim akcentem dnia będzie koncert na placu Zebrań Ludowych, o godz. 20. "30 lat wolności" to trzygodzinne widowisko multimedialne, podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Na scenie na placu Zebrań Ludowych pojawią się m.in. Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, IRA, Happysad, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in. "Arahja" zespołu Kult (zwana piosenką o Berlinie - tym podzielonym wysokim murem), "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela, pieśń, która towarzyszyła żałobie po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.

Koncert Polskę Kocham w Gdańsku: 30 tys. widzów


Wiec na Długim Targu - podsumowanie



Aktualizacja, godz. 18:32 Donald Tusk przemawiał prawie pół godziny. Teraz wspólne wykonanie Mazurka Dąbrowskiego. Na Długim targu rozwinięto długą na kilkadziesiąt metrów flagę Polski. Za chwilę wykonane zostanie wspólne zdjęcie gdańszczan.

Wspólne wykonanie hymnu Polski.


Flaga na wiecu na Długim Targu



Aktualizacja, godz. 18:05 Na scenę wchodzi Donald Tusk, witany brawami i owacjami.

- Dziękuję gorąco za powitanie, ale w Gdańsku to ja witam serdecznie, bo to moje miejsce na Ziemi. Dziś wszyscy jesteśmy jednak gośćmi Pawła Adamowicza, który jest tu dziś z nami. Bo to spotkanie, to była jego idea, jego pomysł.

Polska to wciąż najpiękniejsze miejsce na Ziemi, a Polacy to wielki, dumny naród, nawet jeśli nie zawsze mamy szczęście do władzy.

"Jest ich tylko 300" - mówili członkowie władzy w maju 1988 o strajkujących w stoczni i na uniwersytecie. A mimo to już rok później wszystko się zmieniło. A dziś jest nas tu kilkadziesiąt tysięcy, więc jaki jest powód, by dziś zwieszać głowy?

- Zwyciężymy, zwyciężymy - skandują ludzie.
- Trzeba być odważnym, zdeterminowanym, sprytnym. Nie wolno dawać się ograć, nawet jeśli pierwszy bój się przegrało. Nie dbam o to, że w telewizji powiedzą, że Tusk nie zajmuje się tym, czym powinien się zajmować. Że nie mam prawa mówić o tym, co dziś jest potrzebne w Polsce. Wyciągnijcie kilka prostych wniosków. Po pierwsze: nigdy się nie poddawajcie. Druga: na zwycięstwo trzeba ciężko pracować.

Tym, którzy doprowadzili do porozumień z komunistami zarzuca się, że siedzieli z nimi przy stole i pili wódkę. A co mieli robić, strzelać do siebie? Posłać na siebie czołgi? W Pekinie tak było, u nas udało się tego uniknąć. My daliśmy całemu światu przykład, że można zmienić system bezkrwawo.

I najważniejsze przykazanie: Nie dzielcie się wtedy, kiedy tego nie trzeba. Trochę wygraliście, bo trochę się połączyliście. Jeśli zabrakło, to dlatego, że nie było dość połączone i dość szerokie.

Na mnie możecie zawsze liczyć - zakończył Donald Tusk.

Przemówienie było przerywane omdleniem jednego z widzów, do którego wezwano pomoc medyczną.

Aktualizacja, godz. 17:54 Na scenę wchodzą prezydenci Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Poznania. Rafał Trzaskowski wspomina wybory z 1989 r. Choć był jeszcze uczniem, wspomina pracę w sztabie wyborczym. Chwali osiągnięcia samorządowców, którzy są blisko ludzi i znają ich potrzeby.

Hanna Zdanowska: Nasza ojczyzna składa się z małych samorządów, które chcą być wspólnie. Chcemy, by najważniejsze decyzje dotyczące Polaków zapadały tu, u nas, w naszych małych ojczyznach. Nie oddajmy tego, walczmy o samorząd.
Jacek Sutryk: Pamiętajmy o odpowiedzialności, o obowiązku pracy dla was, my tę odpowiedzialność podejmujemy i będziemy podejmować. Bez względu jakie mamy poglądy polityczne, religię i narodowość. Chcemy wszystkich łączyć, Polska to nasza wspólna sprawa. Niech żyje Gdańsk!
Jacek Jaśkowiak: Jestem przerażony tym, że premier polskiego rządu nie podaje ręki prezydent Gdańska, która chce go przywitać.
Po tej deklaracji prezydenta Poznania wybuchała wrzawa, okrzyki i gwizdy.

Aktualizacja, godz. 17:53 Zgromadzeni na Długim Targu zajmują przestrzeń od Zielonej Bramy do wysokości Złotej Kamieniczki. Przy Neptunie jest już pusto.

Aktualizacja, godz. 17:41 Na scenę wchodzi Lech Wałęsa

- Razem dokonaliśmy rzeczy nieprawdopodobnej (...). Naszemu pokoleniu los dał dwa wielkie zadania: pierwsze, które udało nam się finezyjnie wykonać, tzn. wyrzucić przeszkody, które hamowały rozwój Gdańska, Polski, świata. Wyrzucić podział na systemy i granice. A zadanie drugiego etapu to przejście z systemu państewek na inne zorganizowanie. A nie da się budować na podziałach. Wprowadziliśmy euro, otworzyliśmy granice, możemy pracować w każdym państwie. Ale coś większego musimy budować wspólnie, ale musimy uzgodnić wspólne wartości.
Przemowa została przerwana przez skandujących ludzi: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa".

Aktualizacja, godz. 17:36 Na scenę wchodzi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, witana słowami "Ola, Ola, Ola".

- Rozejrzyjcie się wokół siebie, zobaczcie, jakie to dziś radosne i wesołe święto. Polska rewolucja bez rozlewu krwi, to wielki powód do dumy, którego nie możemy dać sobie odebrać. Musimy jednak pamiętać, że mogło być inaczej. 4 czerwca 1989 roku w Chinach rewolucja potoczyła się zupełnie inaczej. Tym bardziej cieszmy się z polskiej wolności (...). Wiwat Gdańsk, wiwat demokracja, wiwat wolność, wiwat Polska!

Fragment przemówienia Aleksandry Dulkiewicz



Aktualizacja, godz. 17:32 Zgromadzeni biją brawa na wspomnienie Pawła Adamowicza, pomysłodawcy trwających obchodów. Prowadzący Lech Parell inicjuje odśpiewanie "Ody do radości". Śpiewa głównie chór, nie wszyscy znają słowa.

Wykonanie "Ody do radości" na Długim Targu



Aktualizacja, godz. 17:27 Na Długim targu pojawił się Lech Wałęsa z synem Jarosławem. Zgromadzeni skandują: "Lech Wałęsa, Lech Wałęsa".

Tłum skanduje: Lech Wałęsa, Lech Wałęsa




Na 20 minut przed rozpoczęciem wiecu na Długim Targu zgromadziły się już setki obserwatorów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk. Na 20 minut przed rozpoczęciem wiecu na Długim Targu zgromadziły się już setki obserwatorów. Zdjęcie dzięki uprzejmości Strefy Historycznej Wolne Miasto Gdańsk.
Samorządowcy z całej Polski, którzy w ciągu dnia obradowali w salach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, przeszli już na Długi Targ. Zaplanowano tu serię wystąpień, zarówno samorządowców, jak i polityków, w tym przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. W ramach wiecu przewidziano też odśpiewanie "Ody do radości", nieformalnego hymnu Unii Europejskiej. Po wiecu zaplanowano wykonanie wspólnego zdjęcia osób zgromadzonych na Drodze Królewskiej.

Zobacz co działo się w Gdańsku w ciągu dnia - 4 czerwca 2019 r.



Deklaracja "Samorządna Rzeczpospolita". 21 tez



W ciągu dnia, samorządowcy z całej Polski, podpisali tez deklarację Samorządna Rzeczpospolita. Opisują w nich propozycje, które ich zdaniem posłużyłby rozwojowi demokracji lokalnej i samorządności. Sformułowali je w formie 21 postulatów, niejako nawiązując do 21 postulatów z Sierpnia 80.

Samorządna Rzeczpospolita. 21 postulatów samorządowców (plik PDF)

Hymn Polski i podpisanie Deklaracja Wolności i Solidarności przy ECS



Koncert "30 lat wolności Kocham cię Polsko"



Koncert rozpocznie się o godz. 20. "30 lat wolności" to trzygodzinne widowisko multimedialne, podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku.

Koncert Kocham Polskę. 30 lat wolności

Na scenie na placu Zebrań Ludowych pojawią się m.in. Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, IRA, Happysad, Piotr Cugowski, Michał Szpak, Sztywny Pal Azji, Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka.

Wśród wykonywanych utworów znajdą się m.in. "Arahja" zespołu Kult (zwana piosenką o Berlinie - tym podzielonym wysokim murem), "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela, pieśń, która towarzyszyła żałobie po zamordowanym prezydencie Pawle Adamowiczu.
ms, As

Wydarzenia

Opinie (1150) ponad 200 zablokowanych

  • (6)

    Popieram każdą akcję, każdą manifestację, każdy protest, każde działanie, mogące przyśpieszyć usunięcie z polskiej polityki Prawa i Sprawiedliwości będącego de facto mafijną strukturą działającą na szkodę polskiego państwa i jego obywateli. I nie obchodzi mnie, czy działania te są uznawane przez "uczonych w piśmie" za legalne, czy też nie: byle były skuteczne, a Jarosław K. został jak najszybciej usunięty z polityki i za wyrządzone szkody surowo ukarany. Jestem Polakiem. A ty?

    • 7 22

    • Swer Kościuszki? Raczej Smród (bez Kościuszki)

      Aha, i gryź tak mocno sznurka bo już masz krew na zębach i dziąsłach.

      • 2 2

    • Prawa i Sprawiedliwości będącego de facto mafijną strukturą .... (2)

      Mafine struktury tworzy PO, ale trzeba mieć oczy, żeby to widzieć.

      • 5 1

      • PiS to mafia. Vide Wołomin

        • 2 3

      • Nie trzeba miec nawet oczu by wiedziec ze zarowno PiS jak i PO to strutury mafijne

        • 1 2

    • Talib jaki czy co?

      • 0 0

    • Amen!

      • 1 0

  • Każdy ma prawo popełnić w życiu błąd, lecz po popełnieniu błędu trwać w nim . . . czy to ze wstydu, czy z przekory to już tylko głupota i to niewybaczalna. Jeśli w porę się nie opamiętacie i nie odetniecie od człowieka przez którego groził nam powrót IV RP i zaprzepaszczenie dorobku ostatnich dwudziestu to przyszłe pokolenia nigdy wam tego nie wybaczą . Dalej popierając Jarosława K. sami skazujecie się na miejsce na śmietniku historii ! Na pamięć Polskich Bohaterów - gen Nila ,rtm Pileckiego ,ks. Jerzego ale także Lecha Wałęsy czy prof. Bartoszewskiego my ,Polacy zaklinamy was ,Wolaków - jest jeszcze czas na refleksję !Proponuję rachunek sumienia i chwilę zadumy. Może pozwoli to wam ochłonąć i zdać sobie sprawę z tego, ile razy i jak obrzydliwie byliście przez PiS i jego medialnych janczarów okłamywani i manipulowani.

    • 4 14

  • Czytając posty zwolenników Jarka na kaczych łapach zastanawiam się dlaczego tak jest ,że do pis-u lgną paranoicy zaślepieni nienawiścią do Polskich Patriotów. Klony Dzierżyńskiego ,którzy z oczerniania tego co Wielkie i Wzniosłe uczynili sposób walki politycznej. Wszystko co zaprezentowali w polityce politycy na kaczych łapach i ich akolici woła o pomstę do nieba.

    • 4 15

  • (2)

    Atmosfera polityczna w Polsce Jarosława Kaczyńskiego bardzo zaczyna przypominać czasy wczesnych lat trzydziestych w Niemczech.

    • 4 20

    • Porównujesz po do nsdap? (1)

      Chyba przesadziłeś.

      • 0 0

      • PO? Może jeszcze raz przeczytaj.

        • 0 0

  • To nie PO, nie PSL, nie Nowoczesna, nie nawet kosmici od Kukiza a jedynie PiS spowodował ten dramatyczny podział który zżera Polskę.

    • 4 18

  • Tusk to zło

    • 14 1

  • czy większość ma rację? (1)

    Może i było dużo ludzi, ale jest takie mądre przysłowie, że z prądem to tylko g*wno płynie. Nie to, żebym obecnych porównywał do tego nieprzyjemnego efektu naszej przemiany materii, daleko mi do tego. Chcę zwrócić tylko uwagę na to, że nie zawsze większość ma rację (w Gdańsku także) i naprawdę warto się może zastanowić, czy wybrana droga jest prawidłowa. Może warto myśleć samodzielnie.

    • 3 2

    • g*wno najlepiej płynie z prądem Motławy PO zrzucie i na wyborach w Danzig.

      • 2 0

  • (2)

    Faszyzm to nie tylko marsze z racami i wulgarne okrzyki podnieconych własną agresją wygolonych młokosów z ONR. To również realne przekonania i realna polityka. W centrum faszyzmu stoją autorytaryzm, szowinizm, łamanie konstytucji i prawa, militaryzm, ksenofobia, niechęć do obcych i populizm. Jest oczywiste, której partii w Polsce to dotyczy.

    • 5 12

    • Kto się boi

      Tak, największy faszyzm to karabin w ręku Polaka.

      • 0 0

    • stop faszyzm

      • 0 0

  • PO-lszewiku, nikt, jak także, już nie czyta twojego Pamiętnika Choroby., wklejanego pod rożnymi nickami (3)

    Ale PO-pisz sobie dalej.
    Zawsze to jednak łagodniejsza terapia niż elektrowstrząsy.

    • 10 4

    • Post sponsorowało biuro PiS w Kościerzynie. (1)

      • 1 2

      • Tak PO-dała Gejzeta Zaborcza, ale to nie prawda, czyli u nich standard

        • 1 1

    • Leming gdyby niebył głupi wiedział by ze nikt komletnie nieczyta jego wypocin

      on tylko marnuje czas :) A na dodatek jest jeszcze az tak głupi ze się podpisuje innym nikiem bo mu się wydaje ze tego nie widac :) wiesz leming ze już właśnie po niku można cie rozpoznać :) Lemingi są bardzo agresywne to sa właśnie wyborcy PO,sieczka zamiast mózgu i agresja z tego powodu :)

      • 1 1

  • OBŁĘD (2)

    Poniedziałek Dulska i wesoła wdówka Parada tęczowych i opluwanie chrześcijan.
    Wtorek Dulska i ekima komunistów wrogów religii składa kwiaty pod krzyżami
    Środa dulska i komuniści w kościele
    Czwartek Dulska obrażona na wyborców innych partii
    Piątek pochód komunistów po mieście
    Sobota Dulska szuka ćwiartki
    Niedziela Dulska odpoczywa jako napisano w Biblii

    • 12 3

    • W niedzielę PO-dobno planuje kolejny zrzut g*wna do Motławy na cześć swojego PO-przednika na stołku.

      • 2 1

    • A chałupa - Gdańsk się rozwala zamiast korków ubywać to przybywa

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane