• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wizja architekta: muzeum na pirsie

mgr inż. arch. Anna Maria Sokołowska
9 lipca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Osiem nowych budynków nad samym morzem
Tak może wyglądać Muzeum Modernizmu w Gdyni, które mogłoby powstać na południowej część pirsu Dalmoru. Tak może wyglądać Muzeum Modernizmu w Gdyni, które mogłoby powstać na południowej część pirsu Dalmoru.

Jak zagospodarować środkowy z trzech gdyńskich pirsów wychodzących na Zatokę Gdańską, z Nabrzeżem Kutrowym i Molem Rybackim? Miasto wprowadza poprawki do planu zagospodarowania przestrzennego, a nasi czytelnicy mają swoje pomysły. Dziś wizja architekt Anny Marii Sokołowskiej.




Widok od strony Basenu Prezydenta. Widok od strony Basenu Prezydenta.
Widok od strony Skweru Kościuszki. Widok od strony Skweru Kościuszki.
Opracowany przeze mnie projekt obejmuje kompleks dwóch zintegrowanych ze sobą budynków, z których większy pełni funkcję muzealno-wystawienniczą z towarzyszącymi funkcjami, takimi jak biura, sale konferencyjne, kawiarnie, restauracje, puby, kluby, centrum rozrywki itp.

Budynek niższy pełni funkcje modelarni oraz biur i sal wykładowych dla uczniów, studentów oraz absolwentów wyższych uczelni technicznych i plastycznych.

Budynek modelarni w największym stopniu dopełniałby zapotrzebowanie muzeum na modele detali architektonicznych, fragmentów elewacji i modeli z zakresu wzornictwa przemysłowego oraz pozwalał się zajmować konserwacją i renowacją obiektów dostarczanych do muzeum z całego świata.

Innowacyjność funkcji muzeum wynika z faktu, iż nigdzie na świecie nie istnieje muzeum, które prezentowałoby wystawy przekrojowe przez całą epokę modernizmu na świecie oraz okres poprzedzający, jak i nurty postmodernistyczne.

W skład wystaw wchodziłyby wszystkie zagadnienia wybranych okresów: architektura, architektura wnętrz, malarstwo, grafika, rzeźba, tkanina, film, fotografia, plakat, literatura, ubiór, wzornictwo przemysłowe, przemysł, kultura, życie codzienne itp.

Głównym założeniem bryły budynku było umieszczenie w końcowym odcinku nabrzeża obiektu będącego zarówno dominantą kubaturową, przeciwwagą dla istniejącego wysokościowca Sea Towers oraz punktem odniesienia widocznym od strony wody i lądu.

Gdynia powinna inwestować w rozwój terenów poprzemysłowych oraz nieużytków w centrum miasta. Jednym z nich jest również teren międzytorza (ul. Jana z Kolna, ul. Polska), a o prywatyzacji terenów Dalmoru głośno było już od kilku lat. Przyszli inwestorzy powinni skupić się na właściwym wykorzystaniu walorów tego miejsca, odrestaurowaniu zabytkowych hal i przeznaczeniu je na nowe funkcje oraz stworzeniu ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych.

Funkcja mieszkalna nie powinna zdominować tego terenu, ale dać również możliwość stworzenia mieszkańcom Trójmiasta i turystom centrum atrakcyjnego rozrywkowo i kulturowo, co nadal jest słabym punktem tak szybko rozwijającego się miasta jakim jest Gdynia.

Gdynia jest perełką architektury modernizmu, synonimem rozwoju i nowoczesności, miastem "z morza i marzeń" - dajmy jej więc symbol, dzięki któremu będzie na językach wszystkich nie tylko w czasie czterodniowych imprez masowych.

Wizualizacje pochodzą z dyplomu wykonanego w Katedrze Architektury Morskiej i Przemysłowej w roku akademickim 2007/2008. Temat: "Muzeum Modernizmu "MoDeUm" w Gdyni - Molo Rybackie - Nabrzeże Kutrowe". Zadaniem było stworzenie koncepcji zagospodarowania końcowego odcinka (Nabrzeże Kutrowe) pirsu, na którym znajduje się Dalmor.
mgr inż. arch. Anna Maria Sokołowska

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (172) 6 zablokowanych

  • Paskudztwo

    • 1 1

  • Fajne

    Mnie się tam podoba. Zwłaszcza to, że tak duża część zaprojektowanych budynków jest oszklona. Moim zdaniem świetnie by się to wszystko komponowało z ogólną architekturą Gdyni.

    • 2 1

  • Brawo

    Ciekawy budynek. Dużo bardziej udany niż Sea Towers. Pomysł samego muzeum też ciekawy. Trzymam kciuki za realizację przedsiewzięcia w przyszlości (tej nieodległej).

    • 2 1

  • ..

    ładna.. kupa żelastwa.
    jeszcze by je jakoś skitrał a nie tak wszystko przeszklone.za dużo szkła.

    ale sama koncepcja jest ładna

    • 1 0

  • przecież to czysta dywersja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2)

    panie prezydencie, co pan robi? port nie spełnia funkcji hotelowej ani biurowej!! prawdziwi patrioci przed wojną ogromnym nakładem sił budowali, port, żeby Polska mogła rosnąć w siłę, bo dzięki morzu kraj się bogaci. A tu jakiś dywersant chce te tereny zniszczyć stawiając tam jakieś hotele, biura i inne budynki, które nie powinny stać na pirsie. Jestem w szoku jak widzę głupotę władz Gdyni, która na to pozwla. Gdańsk odwrócił się od morza i już na tym traci, a teraz Gdynia chce popełnić ten sam błąd. Przyjdą wybory to się odpowiednio oceni, ale błedów już nie naprawi. Na zachodzie ten pirs przynosił by, ogromne zyski w tym dla państwa i miasta u nas będzie hotel.

    • 4 7

    • Napisz do Prezyd. Kaczyńskiego czy Tuska

      a nie rób tu szumu informacyjnego

      Przezyd. Szczurek wyczerpał swoje mozliwości i kompetencje. Co może założy włosiennice i powędruje do Warszawy??

      • 1 2

    • Nieporozumienie proszę Pana.

      Niech Pan nie odbierze tego jako bezpardonowego ataku. Pan moim zdaniem nie podróżuje po świecie. Jeśli za przykład bierze Pan Szczecin lub pozstałości tego co jest w Elblągu to w pewien sposób jestem w stanie zrozumieć Pana opór...ale Pan myśli kategoriami zakorzenionymi w epoce, która jest w bardzo wielu krajach odeszła do lamusa. Setki pięknych miast mogą służyć za przykład że próba zagospodarowania skrawka gdyńskiego portu z myślą o mieszkańcach nie jest ŻADNĄ DYWERSJĄ tylko wyjściem na przeciw szeroko rozumianej nowoczesności. Pozstawienie tego miejsca w rękach gospodarczego trupa jakim jest Dalmor byłoby daleko dalej idącą katastrofą. Proszę otworzyć głowę!!!!!

      • 0 0

  • Fajne, podoba mi się!

    • 2 1

  • podobny do

    biurowca który sie włąsnie buduje we wrzeszczu

    • 0 0

  • świetny materiał do dyskusji, gratulacje (11)

    tak powinna właśnie wyglądać dyskusja nad zagospodarowaniem jednego z najcenniejszych gruntów w Polsce.
    Osobiście mam trochę inny pogląd na zagospodarowanie tej części, ale ożywiona dyskusja nad Pani projektem pokazuje, że mieszkańcom Trójmiasta ta kwestia nie pozostaje obojętna.
    A Pani gratuluję ciekawego pomysłu i udanej obrony

    pozdrawiam

    • 5 0

    • to w Radzie Miasta Gdynia.... (6)

      jest tak mało roządnych osób? dlaczego pozwolono tam budować kolejne budynki nie związane z portem i przemysłem morskim? a może zapomniano przedstwaić na radzie, że Gdynia, leży nad morzem i z tego faktu może mieć ogromne zyski. Oczywiście jak ktoś kompetentny się tym zajmie. Przed wojną wiedzieli jak to zrobić, ale wtedy byli naprawdę dobrze wykształceni ludzie i takich Polsce teraz brakuje.

      • 2 1

      • KONCEPCJA (5)

        jest to projekt dyplomowy który nie będzie realizowany proszę przeczytać artykuł a dopiero później się wypowiadać

        • 0 1

        • w artykule "Kolejne Sea Towers po prywatyzacji Dalmoru?" jest powiedziane jasno... (4)

          że podpisany list intencyjny daje możliwość wybudowania tam kolejnego wysokościowca, więc to nie jakieś tam gdybanie i koncepcje, tylko bardzo realny scenariusz, co się stanie z portowym pirsem. A wystarczyło zrobić zapis, że to jest teren przemysłowy koniec kropka.

          • 1 2

          • Nie kupuję tego (3)

            Po co w takim reprezentacyjnym miejscu teren przemysłowy?????? Przecież to drzwi Gdyni na miasto i na Polskę. Przecież to miejsce potencjalnego miejskiego prestiżu. W Bostonie, Nowym Jorku, Barcelonie i innych nadmorskich miastach na pirsach stoją hotele, ,muzea, restauracje, infrastruktura rekraacyjna i te miejsca żyją, prosperują, w nich przebywają liczni ludzie. Jeśli tu w Gdyni bedzie to deweloperka (choć i ja nie pochwalam tego do końca w przypadku Pirsu - widzę inne ciekawsze możliwości zagospodarowania tego miejsca, jeśli deweloperka to tylko w jakiejś części) to zawsze w tym miejscu pojawią się dynamiczni ludzie (trzeba być ekspansywnym i dynamicznym żeby mieć mieszkanie w tak prestiżowym miejscu). Zobacz co się dzieje w Gdańsku. Liczni młodzi, aktywni wyprowadzili się do odległych dzielnic oddalonych od centrum. Jak jest w gdańskim Starym Mieście - nudno, o 2300 brak w nim życia (porównaj z Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem). Brak młodej krwi w centrum, brak możliwości aktywności w nim czyni, że miejsca jak dalmorowski pirs trzeba koniecznie uczynić dostępnymi dla nas, obywateli. NIE ROZUMIEM PODEJŚCIA ŻE TO MIEJSCE MA PEŁNIĆ FUNKCJĘ TAKĄ JAK DO TEJ PORY - ŻE MA BYĆ SKANSENEM, RELIKTEM.

            • 1 1

            • Zgadzam się

              To muszą być miejsca publiczne pełne życia z podpisana umową na 24 godz. na dobę - nie tak jak w hipermarketach tylko od godz.6.oo - 22.oo codzienne.
              Tylko należy odpowiednio zaprojektować i wyposażyć to molo i nabrzeża z pływającymi fontannami, co najmniej dwupoziomowym deptakiem w tym jednym przeszklonym z palmiarnią i podgrzewanymi altankami, łącznikami z obiektami brzegami basenów. To musi być HIT a nie tylko w Europie, ale aby ten hit zaistniał muszą być ze trzy obiekty wysokościowe po ok.50 pięter.

              Tym bardzie, gdy Sopot będzie budował sztuczną wyspę z brzegiem łączyłby 500-metrowy, dwupoziomowym pomostem:))

              • 0 1

            • czy wy znacie historię Gdyni? (1)

              czy macie pojęcie, co to znaczy gospodarka morska? Gdynia to ludzie związani w różny sposób z morzem, wy do nich nie należycie, bo nie rozumiecie prostych spraw. Ale tłumaczyć też nie ma sensu, bo to jak grochem o ścianę. Zniszcyć łatwo, odbudować trudno.

              • 0 0

              • Byłeś dziś na spotkaniu

                Z unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes?
                Jeśli nie byłeś to się nie wypowiadaj i nie siej fermentu.
                Ona przyjechała tu ratować Pruską Stocznie Cesarską, a Polska stocznia i gospodarka rybna im wisi w Brukseli.
                Polacy i tak się zaprzedali w Watykanie, Waszyngtonie i Brukseli na własne życzenie, i więcej TU nie marudź!!!

                To że Szczurek(na ile może) chce ratować gdynian i w jakimś stopniu też gospodarkę to powinniśmy GO na rękach nosić a nie wypisywać bzdury.

                • 0 0

    • Panie doktorze, (1)

      na tym powinno polegać świadome społeczeństwo obywatelskie, że ważniejsze projekty i programy są uczciwie sprawdzane, przedyskutowywane, poddawane symulacji i ewaluacji.

      Gdynia jako środowisko przestrzenno-społeczne, w którym żyjemy decyduje o naszej kondycji i wielu bliższych i dalszych problemach. Gdynia to także fenomen europejskiej kultury, podłoże tej kultury i forum prezentacji jej dokonań od czasów dwudziestolecia przedwojennego po dzień dzisiejszy. Forum życia społecznego i miejsce gdzie koncentrują się wielorakie problemy, sprzeczności i konflikty. Nośnik historii, tradycji i tożsamości miejsca związanego tak mocno z gospodarką morską, zwłaszcza rybną. Jeszcze niedawno, ognisko współczesnych procesów gospodarczych związanych z żywnością. Środowisko, które koncentruje w sobie tak wiele i tak różnorakich aspektów życia produkcyjnego choć już niestety minionego, ale dającego poprzez podpisane Porozumienie w jakimś stopniu usatysfakcjonowanie choć w części współczesnego człowieka i społeczeństwa.

      Rozumie całkowicie protesty środowisk zawodowych ludzi morza, rybaków, przetwórców,.., którym nieobce są losy miejsca w którym przyszło im żyć.
      Niemniej Miasto europejskie tak dynamicznie rozwijające się przez 83 lata względnie harmonijnie w ciągu ostatnich lat poddane zostało gwałtownym perturbacją jednak Rada, której jest Pan aktywnym przedstawicielem wychodzi b. dobrze. Jest, co prawda wiele potknięć, ale są to raczej sprawny niezależne od Rady.
      Jest wiele do naprawy, rekultywacji, renowacji i modernizacji zwłaszcza niskostandardowych zuniformizowanych osiedlami mieszkaniowych, z wyraźnymi symptomami kryzysu tożsamości, do którego się przyczyniła transformacja i całkowicie nieprzygotowane do nowych realiów społeczeństwo, zwłaszcza zaś do reguł i praktyki gospodarki rynkowej. Nieprzygotowany był nasz system prawny, nieprzygotowani byli ci, którzy tworzyli plany i ci, którzy mieli je wdrażać. Miejsce doktryny modernistycznej zajęła doktryna skrajnie liberalna. Sektor publiczny nie dysponował i dalej nie dysponuje odpowiednimi środkami, a rodzimy kapitał pozostał rozproszony i słaby. Brakuje nam jeszcze praktycznej umiejętności celowego sterowania procesami rynkowymi, które posiadły miasta rozmaitych krajów europejskich. W tej sytuacji o rozwoju naszych miast decydują w znaczącej mierze inwestorzy zagraniczni, a w najlepszym względzie developerzy realizujący swoje cele nie zawsze zbieżne z interesami miasta czy społeczeństwa. W ten sposób powstaje wiele nowych, efektownych obiektów i powiększa się przestrzenny i strukturalny chaos miasta. Dobrze się dzieje(to też zasługa Pana ugrupowania), że Gdynia mimo nacisków partyjnych jednej czy drugiej opcji idzie drogą prawdziwie samorządową jaką winna kierować się każda gmina a nie partyjniactwe. Do tego umacnianie struktur samorządowych w dzielnicach to kierunek miasta, a w nim społeczeństwa obywatelskiego. W takim społeczeństwie winno się podnosić istotne sprawy inwestycyjne, zwłaszcza przestrzeni publicznej jak ta tu wskazana.

      Mam nadzieje, że po drobnych poprawkach, które też tu zgłosiłem, za kilka lat będzie nas cieszyć swoim wyglądem, funkcją,.. a i odwiedzających Gdynię coraz liczniejsze grono turystów.

      • 0 1

      • No comend

        j.w.

        • 1 0

    • Panie Marcinie

      Najbliższy takiemu modelowi decyzyjnemu jest Sopot. Ostatnio odbyła się dyskusja prezydenta Karnowskiego i radnych z mieszkańcami na temat zagospodarowania Parku Grodowego. Prawdopodobnie zostanie wysłuchany głos mieszkańców, których prawie 100% jest za zachowaniem funkcji zieleni. Taka sytuacja jest niemożliwa np. w Gdańsku, gdzie nie pyta się mieszkańców nt. wieżowców, ale im się oznajmia, że powstaną, bo tego wymaga miasto. I koniec.

      • 0 0

    • kampania rozpoczęta. ;] "najcenniejszych gruntów w Polsce" - o waszych priorytetach się nie wypowiem, uczczę to minutą ciszy.

      • 0 0

  • mgr inż. arch. Anna Maria Sokołowska (1)

    mgr inż. arch. Anna Maria Sokołowska
    to trzeba mieć nierówno pod sufitem by sie podpisywac takim tytułem. ja rowniez skonczylem PG i nigdy nie bede uzywal tego tytułu, tak jak np moi koledzy na wizytówkach.

    • 6 3

    • WAPG SUCKS...

      Wydział architektury PG to jeden z najgorszych wydziałów tego kierunku w Polsce. Biedni są ludzie, którzy myślą że coś wiedzą, gdy kończą ten wydział.
      Po pół roku na budowie i drugiej połowie w bibliotece/internecie, wie się więcej niż po 5 latach na WAPG !

      • 2 1

  • to jest pirs PORTOWY (1)

    wiec zadnego muzeum , zadnego kosciola , zadnego centrum Imienia .w porcie jest port !!!! przedstawiony projekt nalezy traktowac jako excentryczna ciekawostke , a nie jako cos co powinno trafic do realizacji .

    • 2 5

    • byłeś w NY?

      Byłeś w Nowym Jorku, Bostonie, Baltimore, Sydney czy chocby nieodległym Stockholmie albo Travemunde? Widziałeś jak tam w sposób przemyślany rewiatlizuje się stare portowe dzielnice? Służą one aktywnym formom spędzania wolnego czasu, aktywności mieszkańców i turystów. To swietne miejsca i było czystą przyjemnością w nich przebywać. Polecam zwiedzać, obesrwować i inspirować się. Port w Gdyni jest duży. Zalewdie jego skromna część jest dostępna dla "ogółu".Jak sobie wyobrażasz zagospodarowanie tego pirsu? Jako stacje przeładunkową, zakład przetwórstwa ryb? Eeeeh...Spójrz na Pier 17 na Manhattanie, a potem wygłaszaj frazesy że w porcie jest port. Z takim konserwatywnym podejściem jak Twoje Gdynia ma szansę stać w miejscu i dzielnie pracować na zaścianek Morza Bałtyckiego, nie wspominając o reszcie świata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane