• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wizje dla Wyspy

Michał Stąporek
24 lutego 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Plac Wodny nad Motławą wg pracowni Bulanda Mucha Architekci Plac Wodny nad Motławą wg pracowni Bulanda Mucha Architekci

Architekci z Niemiec, Anglii, Francji i Polski zaprezentowali swoje koncepcje zabudowy Wyspy Spichrzów. Tymczasem Hiszpanie z Iberinvest mają gotowy pomysł na północny cypel wyspy i w ciągu najbliższych dni przedstawią go miastu.



Warsztaty architektoniczne zorganizowała firma Gray International. - W porozumieniu z miastem chcieliśmy stworzyć spójną koncepcję zabudowy południowej części wyspy, czyli na południe od Podwala Przedmiejskiego. Doszliśmy jednak do wniosku, że tak ważne miejsce zasługuje na całościowe spojrzenie - Ryszard Leśniewski z Gray International tłumaczy dlaczego zamówił u architektów projekty dotyczące całej wyspy, a nie tylko jej części.

Swoje wizje zaprezentowało pięć pracowni: brytyjska Chapman Taylor, francusko-polska Fiszer Atelier 41, niemiecka Astoc, warszawska Bulanda Mucha Architekci i gdańska Alter Polis. Co wymyślili architekci?

Propozycja pracowni Fiszer Atelier 41 Propozycja pracowni Fiszer Atelier 41
Marek Nakonieczny z Alter Polis twierdzi, że nie sposób ożywić wyspy bez zneutralizowania Podwala Przedmiejskiego, które rozcina ją na pół. Pracownia zaproponowała więc m.in. wybudowanie nad trasą centrum usługowo-handlowego, co pozwoliłoby "przełamać funkcjonalną i mentalną barierę" jaką stanowi Podwale.

Andrzej Bulanda z pracowni Bulanda Mucha Architekci zgadza się, że największym problemem wyspy jest Podwale Przedmiejskie. W swoim projekcie podkreśla konieczność "zszywania" miasta, czyli połączenia zdegradowanych elementów w spójną, wielowątkową całość.

Jednak zamówienie przez Graya koncepcji dla całej wyspy przypomina dzielenie skóry na niedźwiedziu, ponieważ część działek w północnej części wyspy ma właścicieli, którzy mają swoje własne plany zabudowy. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim hiszpańskiej firmy Martinsa Grupo Inmobiliaria (część Iberinvest), która jest właścicielem dwóch działek w tej części wyspy: pomiędzy Chmielną i Motławą oraz w kwartale Chmielna, Żytnia i Spichrzowa.

Architekci z Chapman Taylor zaproponowali m.in. kładkę na Wyspę Spichrzów Architekci z Chapman Taylor zaproponowali m.in. kładkę na Wyspę Spichrzów
- Do połowy przyszłego tygodnia przedstawimy miastu koncepcję zabudowy naszej i miejskiej działki na północnym cyplu wyspy - mówi Bartosz Piotrusiewicz z Iberinvest. Hiszpanie zaproponowali min. zlokalizowanie biur wzdłuż ul. Stągiewnej, niewielkich sklepów przy ul. Ciesielskiej, dużego parkingu (wymaganego przez miasto) z ogrodem na dachu i hotelu. Na samym wierzchołku wyspy powstałby park. Hiszpanie chcieliby także połączyć oba brzegów Motławy kładką, która przebiegałaby przez sam kraniec wyspy.

Bartosz Piotrusiewicz twierdzi, że jeżeli miasto zaakceptuje propozycje MGI, prace budowlane na północnym cyplu wyspy ruszą w 2007 roku. Spółka sfinansuje je ze środków własnych.
Wizja niemieckiej pracowni Astoc. Wizja niemieckiej pracowni Astoc.
Koncepcja pracowni Alter Polis. Koncepcja pracowni Alter Polis.

Opinie (124) 8 zablokowanych

  • sugeruję pierwszy obrazek. moj kolega mowi ze bylkaby to dla miasta reklama. ktora podniosl brew??

    • 0 0

  • bulanda mucha najlepszy

    najciekawszy projekt moim zdaniem to bulanda mucha. albo rekonstrukcja albo nowoczesność w wielkim stylu. połowiczne rozwiązania tylko wytracą ducha tego miejsca

    • 0 0

  • Ale o co koledze chodzi? I najwazniejsze, ktora brew?

    • 0 0

  • miejsce Nowoczesnej architektury poza Centrum !

    Gdansk to miasto, ktorego glownym a moze jedynym atutem jest wielka piekna HISTORIA i jej pozostalosci... pozostawcie historyczne Centrum w spokoju!! miejsce 'nowoczesnej' architektury jest poza historycznym Centrum - jest tyle miejsca na obrzezach Cetrum, np: tereny postoczniowe!! aby do konca nie zabic ducha Naszego Miasta -w obrebie historycznych dzielnic tylko architektura nawiazujaca elewacjami, pierzejami, wysokoscia, kubatura, estetyka, kolorystyka, detalami, materialem, ukladem urbanistycznym do historycznej zabudowy - a najlepiej jej rekonstrukcja!!
    projekt ultrakomercyjnej warszawskiej pracowni architektonicznej, ktorym sie tak paranoidalnie podniecacie - to prawie kopie Hollenderskiej architektury z poczatku lat 1990-ych !!! juz dzis to nie jest zadna rewelacja.. a za 10-20 lat to beda zwykle szklane potworki niszczace hanseatycki klimat Gdanska !!! . . . .. .

    • 0 0

  • i po co komu takie daomy i biura. Poganskie piramidy i alfonsiaskie latarnie. My chcemy pozadnych domow.

    • 0 0

  • Np. takie piękne chrześcijańskie, wzorowane na Liecheniu. Albo kosciół przy ul. Morskiej w Gdyni (przed Estakadą), drugie takie cudo stoi przy ul. Słowackiego w Gdańsku.

    • 0 0

  • Żeby nie być gołosłownym

    http://galeria.mojeosiedle.pl/album_page.php?pic_id=594

    Gdyby nie fakt, że mamy 2006 r. pomyślałbym, że to fabryka V2 z wyrzutnią.

    • 0 0

  • koncepcja muchy świetna, do wykorzystania na młodym mieście!

    co do spichrzów to myślę, że najbardziej akceptowaną formą będzie przywrócenie historycznych układów, i odbudowa pierzeji spichleży wzdłuż motławy, w części północnej. ogólnie większść koncepcji wydaje się trafiona.

    • 0 0

  • W sumie uważam,że troszke ta wizja wg Bulanda Mucha Architekci jest troszke przesycona. Dla mnie Gdańsk ma własny styl i hisorie,dlategoteż Wyspy również powinny mieć podobną architekture. Troszkę dziwnie wyglądałoby gdyby część starówki była przesycona historią a zaraz obok znajdą się nowoczesne budowle,które nie będą oddawały klimatu historycznego Gdańska. Zresztą zanim zostanie cokolwiek wybudowane to pewnie upłynie kilkanaście lat.Zresztą wizje są piękne,ale czy do zrealizowania?A tak propos przydałoby się więcej zmian takich dzielnic jak Przeróbka(zwłaszcza deptak przy Wiśle przecież tam się już nawet przechodzić nie da!!!) , Orónia i Oliwia.

    • 0 0

  • zgadzam sie

    Projekt Bulanda Mucha jest piekny, ale to nie miejsce dla takich cudow. Niech stare miasto pozostanie starym miastem. W koncu to gdanska starowka przyciaga tlumy turystow. Mi marzy sie tunel od Lakowej, az do dworca. Wiem, ze to science fiction, ale pomazyc mozna. Warto przyjrzec sie Pradze, gdzie zastosowano takie rozwiazanie. Najwazniejsze zeby cos ruszylo, bo polska biurokracja jest zabojcza...Budowa hala sportowej stoi bo nawet przetargu nie mozna uczciwie rozwiazac, stadion gdanski to jak narazie mit, a linia tramwajowa ma byc skonczona za rok, a istnieje tylko projekt. Pisze tu o inwestycjach, na ktore sa pieniadze. Od projektow do realizacji jest bardzo dluga droga, w ktorej najczesciej konczy sie na pomyslach :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane