• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wojciech Szczurek: kochany przez lata, teraz stracił serca gdynian

Michał Sielski
10 kwietnia 2024, godz. 11:00 
Opinie (819)
Najnowszy artykuł na ten temat Brak koalicji w Radzie Miasta w Gdyni
Chociaż porażka Wojciecha Szczurka była w pełni zasłużona, nie powinna przysłonić sukcesów, zwłaszcza sprzed lat. Chociaż porażka Wojciecha Szczurka była w pełni zasłużona, nie powinna przysłonić sukcesów, zwłaszcza sprzed lat.

Gdyby Wojciech Szczurek miał 26-letni kontrakt na zarządzanie wielką firmą, to przez 13 lat rada nadzorcza dawałaby mu najwyższe premie w kraju, ale potem zerwałaby umowę i szukała innego menadżera.



Jak oceniasz 26 lat rządów Wojciecha Szczurka w Gdyni?

Wojciech Szczurek był przez lata świetnym prezydentem Gdyni, przykładem sprawnego samorządowca, umiejącego podejmować trudne decyzje, ale i wsłuchanego w głos swojej rady nadzorczej, czyli mieszkańców.

Gdy był u szczytu popularności, ciesząca się wtedy największym poparciem w Polsce Platforma Obywatelska nawet nie wystawiała kontrkandydata w wyborach samorządowych.

- Wydam kilkadziesiąt tysięcy, zużyję dwuletni urlop na kampanię, a na koniec zgarnę maksymalnie kilkanaście procent w pierwszej turze. Po co mi to? - mówił mi przed laty jeden z polityków, który wydawał się naturalnym rywalem Wojciecha Szczurka.


Wojciech Szczurek wszystkie wybory wygrywał w cuglach. W 2002 r. zdobył 77 proc., w 2006 r. - 85 proc., w 2010 r. 87 proc. - to był ogólnopolski rekord. W 2014 r. - 79 proc. poparcia, a w 2018 r. - 67 proc.

I było to w dużej mierze zrozumiałe. Przez lata jego rządów Gdynia się rozwijała znacznie lepiej niż podobne, średniej wielkości polskie miasta.

Gdynia była wzorem i obiektem zazdrości dla innych



Otwarcie Trasy Kwiatkowskiego w 2008 roku. Otwarcie Trasy Kwiatkowskiego w 2008 roku.
Za jego kadencji wybudowano leśny odcinek Trasy Kwiatkowskiego, która straszyła prowadzącym donikąd wiaduktem jeszcze od lat 70. Po 34 latach udało się ją dokończyć.

Przez 34 lata w budowie. Historia trasy Kwiatkowskiego Przez 34 lata w budowie. Historia trasy Kwiatkowskiego

Rozbudowano ul. Janka Wiśniewskiego do dwóch pasów w każdą stronę. Powstała Droga Różowa.

Uruchomiono Pomorski Park Naukowo-TechnologicznyCentrum Nauki Experyment, do którego zjeżdżają dzieci z całego Pomorza i nie tylko.

Gdyńskie Centrum Filmowe pomogło utrzymać ważną pozycję miasta w świecie polskiego filmu.

Gdyński tabor komunikacji miejskiej był systematycznie odmładzany.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zżymał się, że zapatrzeni w Gdynię gdańszczanie mają do niego pretensje, że nie zarządza miastem tak sprawnie.

Do czasu.



"Moja partia Gdynia" okazała się za mała



Wojciech Szczurek przez lata budował swoją silną pozycję na apolityczności. Powtarzane jak mantra "Moją partią jest Gdynia" budziło podziw i uznanie w oczach mieszkańców.

To działało tak długo, jak samorządy swobodnie utrzymywały się z własnych środków. Gdy jednak do Polski szerokim strumieniem popłynęły pieniądze z UE, a potem gdy rząd PiS zaczął więcej środków rozdzielać centralnie, takie podejście stało się balastem.

Szczurek nie wywalczył w Warszawie zmiany statusu estakady Kwiatkowskiego, by mogła być remontowana za pieniądze z centralnego budżetu.

Nie namówił też nikogo do przedłużenia obwodnicy w formie OPAT czy Via Maris ani budowy Drogi Czerwonej.

Dopiero gdy marszałek pomorski zagroził odcięciem unijnych funduszy, budowane przez Gdynię stowarzyszenie gmin Norda dołączyło do porozumienia gmin znanego dziś jako Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot.

W sądzie przegrał sprawę lotniska, które chciał zaofiarować mieszkańcom Gdyni, kosztem wspieranego przez unijne środki lotniska w Rębiechowie. Utopione 100 mln zł było kolejnym kamyczkiem do coraz bardziej obciążonego budżetu miasta.

Ponad 900-milionowe zadłużenie sprawiło, że zaczęto oszczędzać na wszystkim. Najpierw próbowano zamykać lub łączyć szkoły, potem ograniczano inwestycje, co skończyło się kłótnią z PKP i ograniczeniem rozwoju PKM w Gdyni.

Okazało się, że dążenie do samowystarczalności mogło wynikać z rozbuchanych ambicji i nieumiejętności dogadania się z innymi. Tytuły samorządowca roku i kolejne nagrody od mediów nie przekładały się na konkrety.

Gdynianie jak zło konieczne



Problemy z dogadywaniem się nie dotyczyły tylko relacji z Warszawą czy z Gdańskiem. Gdy ktoś z gdynian krytykował sposób zarządzania miastem, namawiał do innych rozwiązań, wsłuchania się w głos mieszkańców, przylepiano mu łatkę pieniacza albo hejtera.

Gdy społeczniczka Martyna Regent zadawała trudne pytania podczas konferencji poświęconej zagospodarowaniu Polanki Redłowskiej, o którą walczyła miesiącami, prezydent ostentacyjnie wyjmował telefon i sprawdzał wiadomości. Potem wygrała z nim w sądzie.

Martyna Regent nie zajmowała się polityką, ale proponowała inne rozwiązania niż urzędnicy. Była więc przez nich zbywana i lekceważona. Musiała obronić się w sądzie. Martyna Regent nie zajmowała się polityką, ale proponowała inne rozwiązania niż urzędnicy. Była więc przez nich zbywana i lekceważona. Musiała obronić się w sądzie.
Gdy inni działacze chcieli wymóc na urzędnikach z Gdyni stosowanie prawa albo chcieli mieć dostęp do publicznych danych, który im utrudniano, musieli wchodzić na drogę sądową. Przekonał się o tym choćby Sławomir Januszewski ze stowarzyszenia Bryza czy Maciej Karpowicz ze stowarzyszenia Rowerowa Gdynia, który z miastem wygrał już kilka spraw w sądzie.

Dwór swoje, ludzie swoje



Zbudowany przez lata dwór najbliższych współpracowników, hołubionych i chronionych, utwierdzał prezydenta w przekonaniu, że wszystko idzie dobrze i że nie ma się co przejmować "głosami frustratów".

Paradoksalnie zamknięcie się na uwagi mieszkańców zaowocowało rozkwitem ich aktywności. W mieście zaczęły pączkować stowarzyszenia, których członków łączyło przekonanie, że władze ich nie słuchają. Rowerzyści, kierowcy, miłośnicy zieleni - wszyscy czuli, że są w mieście lekceważeni.

Każdy czuł się jak niechciany petent, który odbija się od ściany. A do urzędu nie wejdzie, bo przed schodami zawisł sznurek i stanął strażnik miejski, mimo że pandemia zakończyła się dawno temu. Powód? Oficjalnie tłumaczono to wymogami RODO i tym, że mieszkańcy mogliby podejrzeć na urzędniczych biurkach wrażliwe dane...

Niewiarygodna kampania gwoździem do trumny



Wojciech Szczurek jednak wyczuł, że klimat w mieście się zmienił. Wybory po raz pierwszy potraktował naprawdę poważnie. Po raz pierwszy od lat jako pierwszy ogłosił, że będzie się ubiegał o kolejną kadencję.

Ale szefem kampanii uczynił swojego zastępcę, wiceprezydenta Marka Łucyka. To urzędnik, który w ostatnich latach był twarzą miejskich inwestycji. Zarówno tych nigdy niezrealizowanych (lodowisko czy 50-metrowy basen olimpijski), jak i tych, których realizacja rozsierdziła mieszkańców. W tym miejscu można przywołać choćby ponad dwuletnią przebudowę węzła Karwiny, która nie poprawiła sytuacji zmotoryzowanych ani na jotę czy wybudowany kosztem ponad 100 mln zł park Centralny z parkingiem podziemnym, wciąż święcącym pustkami.

Węzeł Karwiny: skończony, ale krytykowany Węzeł Karwiny: skończony, ale krytykowany

Kampania wyborcza Wojciecha Szczurka wypadła tak samo.

Gdy widzieliśmy pląsającego na TikToku 60-latka, który wcześniej w internecie praktycznie nie istniał, to budziło to raczej politowanie, a nie (zapewne oczekiwaną) sympatię. Wiceprezydent Michał Guć, który zawsze regularnie dyskutował z mieszkańcami na Facebooku, pewnie byłby w tej roli bardziej wiarygodny.

Co gdynianie dostali w zamian? Hasło: "Dotrzymujemy obietnic" i wyliczankę, że 95 proc. z zapowiedzi udało się Samorządności Wojciecha Szczurka zrealizować.

Efekt: 23,53 proc. poparcia dla Wojciecha Szczurka, 5 radnych samorządności zamiast 18. Z nieba do piekła.

Rada nadzorcza powiedziała: sprawdzam.

Różne twarze porażki Wojciecha Szczurka



Marek Łucyk przez wielu uważany jest za głównego winowajcę porażki Wojciecha Szczurka. To on odpowiadał za kampanię wyborczą, a wcześniej za inwestycje w mieście. Marek Łucyk przez wielu uważany jest za głównego winowajcę porażki Wojciecha Szczurka. To on odpowiadał za kampanię wyborczą, a wcześniej za inwestycje w mieście.
Za porażkę oczywiście odpowiada Wojciech Szczurek, ale także jego zastępcy. O Marku Łucyku już pisałem, ale swoje dołożyli też inni wiceprezydenci: uważana za trudną we współpracy międzyludzkiej Katarzyna Gruszecka-Spychała, a także Bartosz Bartoszewicz, który miał gasić pożary w edukacji, gdzie zamykano i łączono szkoły, a sam przyczynił się do rozpalenia niektórych.

To przykłady urzędników, którym zarzucano, że nie potrafią prowadzić dialogu z mieszkańcami. I pewnie dlatego gdynianie tak bardzo zatęsknili za dialogiem, że przedstawicielka Gdyńskiego Dialogu Aleksandra Kosiorek uzyskała najlepszy wynik w mieście i z przewagą 9 punktów procentowych może być uznawana za faworytkę starcia z Tadeuszem Szemiotem w drugiej turze 21 kwietnia.

Twarzą porażki Wojciecha Szczurka jest więc także Zygmunt Zmuda Trzebiatowski, który odpowiadał za kampanię wyborczą Aleksandry Kosiorek. I który przed laty miał zostać wiceprezydentem u Wojciecha Szczurka, ale ten wówczas postanowił dać mu "tylko" stanowisko przewodniczącego Rady Miasta, a później postawił na... Marka Łucyka.

Mimo fatalnej końcówki Wojciech Szczurek jest postacią, która w Gdyni zasłużyła być może nawet na pomnik. Gdy emocje opadną, to nawet ci, którzy głosowali przeciwko niemu, będą musieli przyznać, że zrobił dla Gdyni wiele dobrego. Przyszedł już jednak czas, że musiał odejść, ale tak to już w polityce jest - coś się kończy i coś się zaczyna.

Miejsca

Opinie (819) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Tak to jest jak się rozwiązuje trudności komunikacyjne farbą zamiast rzeczywistych ułatwień. Gdynia - miasto płaskich dachów (to akurat cecha modernizmu a nie Szczurka), jednokierunkowych ulic i zabudowy metodą "plombowania" (kosztem terenów zielonych). Autor tekstu ma rację, że trzeba było "podziękować" Szczurkowi po pierwszych 13 latach, zanim zaczął nieodwracalnie psuć Gdynię. Bo teraz wiele z jego chybionych pomysłów jest już nie do usunięcia (w tym zbudowanie Riviery i zgody udzielone deweloperom na zabudowy w "plombach").

    • 8 1

    • Riviera sie nie podoba?

      Najwieksze centrum handlowe na Pomorzu w dodatku dogodnie zlokalizowane? Niektorzy jeszcze marzą, żeby komuna wróciła jak widzę.

      • 1 0

  • Krzysztof Kowalewski

    W końcu ten cwany, tłusty Miś został odsunięty od władzy! Poniedziałkowy poranek i zupełnie nieoczekiwana wiadomość o katastrofalnym wyniku Szczurka była jak bożonarodzeniowy prezent. To dla mnie jedna z najlepszych wiadomości w tym roku. Cieszę się, że w końcu tą zabetonowaną przez prawie 30 lat arogancką bandę udało się odsunąć od władzy.

    • 15 2

  • Gdynia, może jest jeszcze z morza ale nie jest z marzeń (1)

    Ocena, jaką wystawili W. Szczurkowi gdynianie wynika m. in. z nietrafionych a kosztownych inwestycji, "oszczędania" na oświacie, z braku "otwarcia" Urzędu Miasta po pandemii, braku skwerków, "parczków" i zieleni w śródmieściu , "wciskaniu" na siłę, apartamentowców, stopniowego zatracania przez Miasto modernistycznego charakteru, nudy, braku możliwości rozrywki - zero "miejsc do potańczenia". Najstarsza ulica Gdyni- Starowiejska, to porażka. Przykladów można by mnożyć. Ale Gdynia, to nie tylko centrum, są jeszcze dzielnice, np północne , o których ekipa Prezydenta Szczurka przypomniała sobie tuż przed wyborami. Prezydent Szczurek nie tylko "utopił " Miasto ekonomicznie ale też sprawił, że Gdynia, może jest jeszcze z morza ale nie z naszych marzeń.

    • 15 0

    • Do potańczenia był klub "Pokład", ale zamknął a ziemię sprzedał .... :(

      • 5 0

  • Szczurka pogrążyła mentalność Kalego

    Trzba dobrze poszukać kontaktów z 3 firmami (dwoma deweloperami i jedną firmą drogową) przy rozliczaniu. Szczurek zapomniał już kilka kadencji temu że Gdynia to nie jego prywatny folwark.

    • 11 0

  • Byl umoczony chyba w ciemne uklady z kibolsami (2)

    Dawał im podobno miliony z miejskiej kasy. Gdynia tego ma już dosyć.

    • 8 2

    • Z tymi z teatro?

      • 1 2

    • Podobno, czy na pewno, bo to wielka różnica...

      • 0 0

  • Dodać warto, że zamknięto dyskusyjny klub filmowy przez jego decyzję. (1)

    A i tak wcześniej był pomiatany ten klub z miejsca na gorsze miejsce..

    • 6 3

    • Jest GSF, jest GCF, więc po co kolejna instytucja filmowa?

      • 0 0

  • Platne parkowanie 7 dni w tygodniu do godz 20 !! Zlikwidwany parking na skwerze i plastikowe delfinki z pseudo strefą relaksu!!

    • 15 2

  • Gdynia jest obecnie najbardziej zadłużonym miastem w Polsce i grozi jej bankructwo. (3)

    Oczywiście to nie możliwe, ale obecnie zaciągane pożyczki starczają tylko, na pokrycie odsetek od poprzednich.
    v-ce ma na głowie Policje, dalej co tu opowiadać, wystarczy się zagłębić w tematykę.

    • 15 2

    • Ale 80 tys. zamiast na odsetki wydali na choinkę (1)

      • 7 0

      • 100 mln utopili (dosłownie) na Karwinach,

        drugie 100 mln na Witominie, bez dostrzegalnej poprawy istniejących warunków jazdy.

        • 6 2

    • Nie jest nawet w poblizu najbardziej zadluzonych miast. Po co pisac takie brednie?

      • 0 1

  • Tak się kończy arogancja.

    • 11 0

  • Gdynia nie czuła ostatnimi laty tego że w wielu sprawach utrudniała ludziom zycie czyli jakby robiła na zlość

    to tak jak w skali kraju i europy te wszystkie zielone łady relokacje emigrantów itp - ludzie tego nie chcą ale ktoś to głosuje? tak samo gdynia stawiała wszedzie słupki wprowadzala opłaty za parkowanie nawet w niedziele i sobote gdy normalni gdynianie chcieli odpoczac na plazy czy skwerze to kazali im za to płacic malowała jakieś bzdurne buspasy które nie usprawniamy komunikacji a tylkowkir... mieszkańców chylońską opubowała nowymi blokami choć i tak się korkowała - a teraz jeszcze bardziej.... tak sie zawsze konczy jak sie ma w pogardzie i robi na złośc - licze ze w eurowyborach cala europa pokaze to tym wszystkim o eko emigrantow i innych bzdur!

    • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane