• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wraca pomysł na wieżowiec na Polskim Haku

Ewa Budnik
18 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
  • Z wyższych pięter budynku rozciągałby się widok na panoramę miasta, a nawet Hel.
  • Centrum kongresowe sąsiadujące z wysokościowcem miałoby szansę na duże powodzenie w sąsiedztwie obiektu hotelowego.
  • Bryła wysokościowca dominowałaby nad okolicą - również nad zabudową planowaną przez BPTO dla terenu Młodego Miasta.
  • Przeszklone elewacje otwierają budynek na otaczającą go wodę.
  • Bryłę budynku przełamują podziały na elewacji. Ich konsekwencją jest ostro zakończone zwieńczenie dachu.
  • Tak zmieniłby się widok miasta z lotu ptaka, gdyby na Polskim Haku powstał wysokościowiec.
  • Proponowany podział funkcji na poszczególnych piętrach budynku.
  • Dla porównania przypominamy zaprezentowany w 2008 roku projekt wieży o wysokości 193 metrów projektu Daniela Libeskinda, który miał szanse stanąć w tym samym miejscu.
  • Wieżowiec Libeskinda projektowany by razem z kompleksem budynków mieszkalnych, biurowych  i usługowych - miały powstać na obszarze 5 ha.

Właściciel terenu na Polskim Haku zobacz na mapie Gdańska planuje wybudować na nim wysoki na 170 metrów wieżowiec i centrum kongresowe. Na razie szuka partnerów, którzy chcieliby wziąć udział w przedsięwzięciu. To kolejny powrót do projektu, o którym rozmawia się co najmniej od siedmiu lat.



Czy to dobra lokalizacja na taki wieżowiec i centrum kongresowe?

Działkę na Polskim Haku warszawski deweloper Eco Classic kupił w marcu 2012 roku. Od tego czasu firma przygotowała wizję zabudowy tego terenu.

Jej głównym elementem jest wieżowiec o wysokości 170 metrów (dla porównania wyższa wieża Sea Towers w Gdyni liczy 116 metrów bez iglicy, a biurowca Neptun we Wrzeszczu 85 metrów) posadowiony na podstawie wysokiej na 19 metrów. Na 45 piętrach budynku znaleźć miałyby się zróżnicowane funkcje: na piętrach od pierwszego do szóstego spa z centrum medycznym, na piętrach - od 7 do 17 - powierzchnie biurowe, wyżej (piętra od 18 do 30) zająć miałby aparthotel, kolejne piętra - od 31 do 45 - to w projekcie hotel z 220 pokojami, z których roztaczałby się widok nie tylko na aglomerację wraz z plażami - widoczny byłby stamtąd także Hel. Na ostatnich piętrach budynku - w części "ostro zakończonego" zwieńczenia bryły powstać miałaby restauracja, która byłaby również punktem widokowym.

W drugim budynku, o tej samej wysokości co podstawa wysokościowca, na pietrach od 1 do 6 miałoby powstać centrum kongresowe.

Projekt dla firmy Eco Classic przygotowała trójmiejska pracownia KD Kozikowski Marcina Kozikowskiego.

- Bryła budynku ma taki kształt, ponieważ zależało mi na tym, aby miała indywidualną formę, a jednocześnie nie stanowiła kontrastu w stosunku do prostej, czytelnej wieży Bazyliki Mariackiej. Czystą formę podkreślają podziały elewacyjne, a zwieńczenie dachu jest konsekwencją kształtu całej bryły - tłumaczy architekt. - Projekt jest zgodny z zapisami obowiązującego dla tego terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Warunkiem rozpoczęcia budowy wieżowca jest wcześniejsze umocnienie nabrzeży Polskiego Haka. Choć nabrzeża w śródmieściu Gdańska są sukcesywnie wzmacniane, nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace na Polskim Haku.

Czytaj także: jakie nabrzeża już zostały wyremontowane, jakie są najbliższe plany

- Realizowany jest drugi etap remontów nabrzeży. Trzeci etap przewiduje cztery projekty, ale nie ma wśród nich samego cypla Polskiego Haka. Trwają rozmowy na temat takiej inwestycji, także z właścicielem tego terenu. Potrzeba jeszcze czasu na omówienie ostatecznych rozwiązań, również z miastem - zastrzega Andrzej Małkiewicz, naczelnik wydziału techniczno-inwestycyjnego w Urzędzie Morskim w Gdyni.

Oprócz zdewastowanych nabrzeży, problemem jest także dojazd na Polski Hak. Dziś jest on możliwy tylko od strony Długich Ogrodów: wąskimi uliczkami i ostatecznie wąską i zdegradowaną ulicą Sienna Grobla.

Konieczne byłoby więc wydłużenie ulicy Nowej Wałowej wraz z przeprawą pod Motławą. Miasto ma to w planach (Nowa Wałowa ma biec aż do ulicy Elbląskiej), jednak oczekuje finansowego zaangażowania tych inwestorów, w których interesie leży powstanie takiej drogi. Przypomnijmy, że budowę Nowej Wałowej na terenie stoczni sfinansowała firma BPTO.

Dopóki nie będzie jasne, kto zaangażuje się w finansowanie budowy drogi wraz z tunelem, nie ma co marzyć o rozpoczęciu budowy wieżowca.

  • Teren samego cypla jest zdegradowany, podobnie jak jego nabrzeża, przed przystąpieniem do inwestycji konieczny będzie ich gruntowny remont.


Eco Classic na dzień dzisiejszy nie chce informować o projekcie. Do tej pory w Trójmieście firma wybudowała osiedle Kępa Redłowska, a w budowie jest osiedle Wolne Miasto. Eco Classic był też właścicielem działki przy ulicy Jaglanej zobacz na mapie Gdańska na Wyspie Spichrzów, którą wraz z projektem zabudowy mieszkaniowej sprzedał firmie Dekpol.

Polski Hak to obszar i nabrzeże przy ujściu Motławy do Martwej Wisły, na wprost Kanału Kaszubskiego. Historycznie pełnił funkcję wodnej rogatki między gdańskim portem zewnętrznym a portem wewnętrznym na Starej i Nowej Motławie. W 1842 roku przy końcu Siennej Grobli, powstała promenada spacerowa z wytyczonymi ścieżkami, ławkami, z widokiem m.in. na ujście Wisły. Po roku 1945 przy ul. Sienna Grobla działały tu Zakłady Rybne Gdańsk, na samym zaś cyplu od roku 1970 znajdowała się baza Spółdzielni Rybackiej "Jedność Rybacka".

We wrześniu 2008 roku radni Gdańska przyjęli Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych, w którym Polski Hak figuruje jako jedno w miejsc wskazanych w Gdańsku do zabudowy obiektami wysokościowymi.

Jeszcze przed przyjęciem studium, Gdańsk odwiedził słynny architekt - Daniel Libeskind, który zaprezentował propozycję budowy w tym miejscu wysokiej na 193 metry wieży. Projekt powstał na zlecenie izraelskiej firmy deweloperskiej Landmark Group i przewidywał powstanie oprócz wieży całego kompleksu budynków mieszkaniowych, biurowych i handlowych.

Inwestycja nigdy nie została zrealizowana, a Libeskind proponował budowę tego samego wieżowca w Belgradzie.

Projekt wieżowca zaproponowany w 2008 roku przez Daniela Libeskinda. Budynek także miał powstać na Polskim Haku. Projekt wieżowca zaproponowany w 2008 roku przez Daniela Libeskinda. Budynek także miał powstać na Polskim Haku.

Miejsca

Opinie (162) ponad 10 zablokowanych

  • "Z wyższych pięter rozciągałby się widok na panoramę miasta, a nawet na Hel."

    A co niby innego miałoby się stamtąd rozciągać?! Napiszcie też, że podłogi będą pod stopami, a sufity nad głowami.

    • 18 9

  • najlepsz bo nikomu nieprzeszkadza w przeciwieństwie do budowy nad morzem

    • 8 6

  • Wieżowiec niezły ale szczerze mówiąc watpie by powstał w ciagu najbliższych lat

    Moim zdaniem jedynym budynkiem, który przekroczy granicę100 metrów wysokości będzie projektowany właśnie Olivia Star z kompleksu biurowego OBC

    • 15 2

  • See Tower to koszmarek architektoniczny XXI wieku

    Tym co projektowali powinni zabrać uprawnienia. To Panzerhaus podobny do Pałacu Kultury i hotelu Ukraina w Moskwie.

    • 20 7

  • a obok zeby bylo przyszłosciowo pierdyknie sie meczet

    • 6 16

  • Gdańsk nie ma jaj by coś takiego zbudować. (1)

    Jesteśmy wiochą z mnóstwem malkontentów, którzy potrafią głownie biadolić i narzekać. Wciąż pokutuje przesąd z czasów komuny i lat 90tych, że każdy kto ma pieniądze to oszust i wredny kapitalista i nawet jeśli w promieniu półtorej kilometra nikt nie mieszka i nikomu to nie będzie przeszkadzać to przecież nie dopuścimy do tego by czyjś symbol sukcesu rzucał cień na naszą nędzę i gnuśność.

    • 13 18

    • wiesz kim jest prostak z prowincji? To zobacz do lustra!

      Kazdemu prostakowi sie wydaje ze jak kupi auto to juz przestaje nim byc bo takie widział zagranica.Siedzi taki na wiosce to jak zobaczył wieżowce to musie wydaje ze to znaczy ze Gdańsk stanie się metropolią jak niektóre miasta na zachodzi ale tylko niektóre bo większość miast ich właśnie niema!.Po czym mozna poznac prostaka pustaka własnie po zachłystnieciu sie biurowcami bo to nie sa domy mieszkalne tylko biurowce.Wiec pytanie poco one są nam potrzebne?Skoro mają słuzyc tylko do zapchania jak najwiekszej ilosci szczurków w jednej klatce!!Teraz Dubaj jest najlepszym przykładem Arabusy nie mieli co robić z kasą wymyślili sobie ze zmarnują miliardy które mają .Dubaj został zbudowany na smierci tysiaca robotników z afryki którzy ginęli przy budowie za jedzenie dla całej swojej wioski.Bo zadnych praw człowieka i BHP tam nie przestrzegano był juz niejeden o tym reportaż Niemieckiej telewizji.Dubaj nie stał sie żadnym centrum światowym tylko miejscem dla snobów ,czy wicieczek by zobaczyli przeinwestowaniu bo araby kasy nieliczą są snobami dlatego wszystko muszą miec ze złota jak kazdy pustak

      • 3 0

  • wiosenne slonko przygrzalo i zapomniano ze to

    port rzeczny i morski . KIEDY WRÓCI POMYSŁ NA STOCZNIE I PORT ???
    niema nic fajnego w tym ze w srodku portu stawia sie wieżowiec , JEST Wyspa Spichrzow , jest kupa miejsca na Przymorzu ....................

    • 14 16

  • TAK!TAK!TAK!TAK!TAK

    Ktokolwiek za tym stoi,jakbyście Tego nie nazwali! SUPER POMYSŁ Odświeży ten rejon Starego Miasta! No i to zawsze więcej miejsc Pracy dla kogokolwiek!począwszy od b.klozetowej przez windziarzy,taksówkarzy, kelnerów a na SPECJALISTACH od IT i PR skończywszy ! SuPeR POMYSŁ oby wypaliło!!!!:) Więcej takich!!!

    • 21 10

  • (4)

    Jak dla mnie to w tym Gdańsku wszystko robione jest na odwrót. Jestem zwolennikiem powstania w Gdańsku dużego wieżowca ale w ścisłym centrum miasta, tj gdzieś w okolicach Wałów Jagiellońskich. Moim zdaniem już dużo lepszym miejscem na powstanie takiego wieżowca byłby pusty plac na rajskiej obok Madisona. W przyszłości jeszcze odnowiło by się Zieleniaka i Organikę i wszystko fajnie by się komponowało... A to miejsce podane w artykule ma duży potencjał, atrakcyjna lokalizacja, ale nie na wieżowiec.
    Tak samo w ogóle nie pasuje mi do całości w Gdańsku ECS i nowoczesny budynek budowany na przeciwko Trzech Krzyży.
    Już nie wspominając o zaniedbanej Wyspie Spichrzów, czy nowym hotelu na niej powstałym... Najwyższy czas zmienić ludzi władzy w Gdańsku bo robi się straszny burdel...

    • 8 29

    • Kto by się przejmował twoim zdaniem, budynki powstają tam gdzie je zbuduje inwestor, przy Nocie, jakoś nikt budować nie chce (3)

      • 8 3

      • (2)

        Za to wszyscy twoim się przejmują... Myślisz, że inwestorowi wolno wszystko? Bo jeśli tak, to ci współczuję.

        • 2 5

        • Inwestor buduje tak jak dopuszcza plan zagospodarowania danego terenu, a potencjał i twoje widzimisię to dwie różne rzeczy (1)

          • 3 0

          • Plan zagospodarowania przestrzennego jest zależny od liczby mieszkań budyniowych.

            • 2 1

  • Stop marudom.

    Rewelacyjny pomysl oby ten wiezowiec powstal jak najszybciej.

    • 20 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane