• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybory do Europarlamentu: głosuj, gdzie chcesz, ale najpierw załatw zaświadczenie

Ewelina Oleksy
15 maja 2024, godz. 07:00 
Opinie (311)
Najnowszy artykuł na ten temat Plakaty wyborcze wciąż na ulicach Trójmiasta
Gdańsk plakatami z takim hasłem zachęca do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gdańsk plakatami z takim hasłem zachęca do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Planujesz głosować w innym miejscu niż to, w którym mieszkasz, przebywasz na stałe lub masz zameldowanie? Żaden problem, ale najpierw trzeba załatwić zaświadczenie, które pozwoli głosować tam, gdzie będziesz w dniu wyborów. Formalności warto załatwić już teraz - nie ma kolejek.





Gdzie będziesz głosować w wyborach do Europarlamentu?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego frekwencja ma kluczowe znaczenie. To od niej bowiem zależy później podział mandatów na poszczególne okręgi. Im większa frekwencja w danym regionie (Pomorze to jeden okręg wyborczy), tym więcej europosłów zostaje z niego wybranych.

Dotychczas z Pomorza mieliśmy trzech europosłów i - jak mówią urzędnicy odpowiedzialni za organizację wyborów - trwa walka o utrzymanie lub zwiększenie tego stanu.

Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego?



- Czasu do wyborów europejskich nie zostało dużo. Dlatego w przestrzeni miejskiej już pojawiły się plakaty z hasłem "nie śpij, bo cię przegłosują", czyli kampania zachęcająca do wzięcia udziału w wyborach i do głosowania. Tym razem prezentujemy ją w barwach unijnych, europejskich - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wiem, że niektórym z nas może wydawać się, że decyzje, które zapadają w Parlamencie Europejskim w Brukseli są daleko od nas i czasami bywają niezrozumiałe. Myślę jednak, że jest wiele dowodów na to, że mają one wielki wpływ na nasze życie. Dlatego 9 czerwca weźmy sprawy w swoje ręce. Może głosować każdy i nie wymaga to wielkiego wysiłku.
Gdańscy urzędnicy zachęcają do jak najliczniejszego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gdańscy urzędnicy zachęcają do jak najliczniejszego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego - kto może głosować?



Głosować może każdy, kto jest zameldowany w danym mieście na pobyt stały lub dopisał się do stałego rejestru wyborców i widnieje w spisie. Taka osoba, w dniu wyborów może udać się do swojego lokalnego obwodu wyborczego i oddać głos na wybranego przez siebie kandydata lub kandydatkę.

Ale w tych wyborach mogą wziąć udział także wszystkie osoby, które będą przebywać w danym mieście czasowo. Mówiąc prościej: głosować można gdziekolwiek tam, gdzie się będzie 9 czerwca. Ale trzeba mieć przy sobie papierowe zaświadczenie, które to umożliwia.

Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach do Europarlamentu?



To ważna informacja np. dla studentów, czy osób, które na początku czerwca wybierają się na urlop do innego miasta.

Do 6 czerwca jest możliwość zmiany miejsca głosowania. Wniosek w tej sprawie najlepiej złożyć online za pośrednictwem strony gov.pl.

- Pobranie takiego zaświadczenia jest "odmiejscowione", co oznacza, że tę sprawę załatwimy też w każdym urzędzie miasta, czy gminy - wskazuje Dulkiewicz.


Z takim dokumentem można głosować w dowolnej komisji na terenie całego kraju, a także zagranicą. Co ważne - duplikaty nie są wydawane, więc jeśli ktoś zaświadczenie zgubi, straci tym samym możliwość zagłosowania w innym miejscu niż swoja komisja.



Urzędnicy zachęcają, by formalności związanych z uzyskaniem zaświadczenia nie zostawiać na ostatnią chwilę, zwłaszcza jeśli chcemy to zrobić osobiście, w urzędzie. Teraz jest dobry czas, bo zainteresowanie póki co jest niewielkie, więc wszystko sprawnie idzie. Zaświadczenie w urzędzie wydawane jest "od ręki".

W Gdańsku 353 tys. osób jest na stałe wpisanych do centralnego rejestru wyborców. W jesiennych wyborach parlamentarnych do spisu wyborców dopisało się tu dodatkowo 35 tys. osób.

W wyborach do Europarlamentu w Trójmieście mogą też głosować obcokrajowcy - obywatele Unii Europejskiej. Wcześniej także muszą się jednak dopisać do spisu wyborców.

W czerwcowych wyborach frekwencja będzie miała ogromne znaczenie. W czerwcowych wyborach frekwencja będzie miała ogromne znaczenie.

Jak głosować korespondencyjnie i przez pełnomocnika?



Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością albo te, które (najpóźniej w dniu wyborów) ukończą 60 lat, mogą głosować korespondencyjnie. Wniosek w tej sprawie można złożyć do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego do poniedziałku, 27 maja lub załatwić to online.

Istnieje też możliwość oddania głosu przez pełnomocnika. Wniosek w tej sprawie można złożyć do piątku, 31 maja do godz. 15 w urzędzie miasta lub elektronicznie, za pośrednictwem serwisu gov.pl.



Wybory do Parlamentu Europejskiego - dowóz do lokali wyborczych



Bezpłatnie do lokali wyborczych zostaną dowiezieni mieszkańcy z niepełnosprawnościami, którzy nie czują się na siłach, by samodzielnie dotrzeć na wybory. Potrzebę skorzystania z takiego przewozu można zgłosić w Gdańsku dzwoniąc pod numer Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 524 45 00 lub wysyłając mail na adres: kontakt@gdansk.gda.pl.

- Jak zwykle staramy się też pomagać wszystkim tym, którzy samodzielnie nie są w stanie udać się na wybory. Można zamówić taki transport z miejsca zamieszkania do Komisji Wyborczej: wystarczy skontaktować się z Gdańskim Centrum Kontaktu, podając imię, nazwisko i adres - podkreśla Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w gdańskim magistracie.

Jak znaleźć lokal wyborczy?



Lokale wyborcze w całej Polsce będą czynne od 7 do 21.

W Gdańsku utworzonych zostanie 201 obwodowych komisji wyborczych. 186 z nich to obwody głównie w szkołach.



W części z nich siedzibę będzie miało po kilka komisji jednocześnie. By łatwiej było znaleźć tę swoją, pomagać będą młodzi ludzie z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

- Wolontariusze będą czekać na wyborców i wskazywać konkretne komisje w budynkach, gdzie jednocześnie mieszczą się dwie czy trzy komisje - mówi Filipowicz.

Wybory - można jeszcze załatwić zaświadczenie (53 opinie)

Z nim głosujesz w dowolnym miejscu (także poza granicami Polski) - ale trzeba to załatwiać w Urzędzie Miejskim osobiście.

Natomiast przez internet, w CRW (Centralny Rejestr Wyborców), można zmienić komisję, na konkretną w innym miejscu (zostaniesz tam dopisany). Przez internet można także dopisać się do OKW w innym kraju do 4/6.

Przypominam, że zainteresowani mogą zostać Mężem Zaufania, który by otrzymać 40% diety członka komisji, musi w niej przebywać przez 5 godzin w ciągu dnia oraz do podpisania protokołu (liczenie).

Więcej info dla MZ: bit . ly / wyboryMZ

MZ nie wykonuje żadnych czynności - musi mieć zaświadczenie z komitetu wyborczego. Można to załatwić w ciągu tego tygodnia, zaświadczenie okazuje przewodniczącemu OKW.
Zobacz więcej
Z nim głosujesz w dowolnym miejscu (także poza granicami Polski) - ale trzeba to załatwiać w Urzędzie Miejskim osobiście.

Natomiast przez internet, w CRW (Centralny Rejestr Wyborców), można zmienić komisję, na konkretną w innym miejscu (zostaniesz tam dopisany). Przez internet można także dopisać się do OKW w innym kraju do 4/6.

Przypominam, że zainteresowani mogą zostać Mężem Zaufania, który by otrzymać 40% diety członka komisji, musi w niej przebywać przez 5 godzin w ciągu dnia oraz do podpisania protokołu (liczenie).

Więcej info dla MZ: bit . ly / wyboryMZ

MZ nie wykonuje żadnych czynności - musi mieć zaświadczenie z komitetu wyborczego. Można to załatwić w ciągu tego tygodnia, zaświadczenie okazuje przewodniczącemu OKW.
Zobacz więcej

Opinie (311) ponad 10 zablokowanych

  • Jak bedzie Pizza i bede wozony do roznych komisji wyborczych do 7:00 nastepnego dnia "na zaswiadczeniu", to zaglosuje :-)))

    • 3 0

  • (2)

    Wygra PiS...

    • 2 0

    • wygra ale co ztego jak bedzie jak wyborach do sejmu wiekszosc koalicji to pokolewica (1)

      • 1 0

      • Jak w PE przeważy Prawica to Tusk zostanie osierocony i jeszcze w tym roku ta cala koalicja się rozwali

        • 1 0

  • glosuj gdzie chcesz, byle na naszych

    • 2 0

  • Te wybory pokaża, jak można błyskawicznie utracic to, o co pokolenia Polakow walczyły i ginęly przez stulecia. Banda nowych Targowiczan ma to wszystko gdzies i dla swojej kasy zrobia wszystko.

    • 4 1

  • Haslo wyborcze Tuska . Dla Niemców w Polsce udziały, na Polaków pały

    • 4 1

  • Oby nie na tych gadów od ryżego dyktatora...

    ...ci od tego popychadła niemieckiego strasznie Polski nienawidzą

    • 3 1

  • Upadek

    UE = moralny upadek i degeneracja

    • 3 1

  • UE wara od Polski! Nie będziemy wam służyć.

    • 2 1

  • W Sejmie koalicja Tuska i PiS odrzucili poprawki Konfederacji, by nie dawać socjalu Ukraińcom w wieku poborowym oraz by psychiatrzy i psychologowie musieli znać język polski co najmniej na poziomie B1.

    Podsumowując:
    - Zdrowy mężczyzna bez pracy, w wieku poborowym będzie siedział w Polsce na socjalu, a płacić za to będą musieli wszyscy pracujący Polacy.
    - Osoby zajmujące się w Polsce pacjentami jako psychiatrzy czy psychologowie nie będą musieli znać dobrze języka polskiego.

    • 1 1

  • Znowu będą przekręty

    Głosowanie powinno być tylko w miejscu zameldowania, bo znowu wydarzy się cud .Będą głosować po parę razy na to samo zaświadczenie lub je dobie skserują!

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane