• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wybory do Europarlamentu: głosuj, gdzie chcesz, ale najpierw załatw zaświadczenie

Ewelina Oleksy
15 maja 2024, godz. 07:00 
Opinie (311)
Najnowszy artykuł na ten temat Plakaty wyborcze wciąż na ulicach Trójmiasta
Gdańsk plakatami z takim hasłem zachęca do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gdańsk plakatami z takim hasłem zachęca do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Planujesz głosować w innym miejscu niż to, w którym mieszkasz, przebywasz na stałe lub masz zameldowanie? Żaden problem, ale najpierw trzeba załatwić zaświadczenie, które pozwoli głosować tam, gdzie będziesz w dniu wyborów. Formalności warto załatwić już teraz - nie ma kolejek.





Gdzie będziesz głosować w wyborach do Europarlamentu?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego frekwencja ma kluczowe znaczenie. To od niej bowiem zależy później podział mandatów na poszczególne okręgi. Im większa frekwencja w danym regionie (Pomorze to jeden okręg wyborczy), tym więcej europosłów zostaje z niego wybranych.

Dotychczas z Pomorza mieliśmy trzech europosłów i - jak mówią urzędnicy odpowiedzialni za organizację wyborów - trwa walka o utrzymanie lub zwiększenie tego stanu.

Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego?



- Czasu do wyborów europejskich nie zostało dużo. Dlatego w przestrzeni miejskiej już pojawiły się plakaty z hasłem "nie śpij, bo cię przegłosują", czyli kampania zachęcająca do wzięcia udziału w wyborach i do głosowania. Tym razem prezentujemy ją w barwach unijnych, europejskich - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wiem, że niektórym z nas może wydawać się, że decyzje, które zapadają w Parlamencie Europejskim w Brukseli są daleko od nas i czasami bywają niezrozumiałe. Myślę jednak, że jest wiele dowodów na to, że mają one wielki wpływ na nasze życie. Dlatego 9 czerwca weźmy sprawy w swoje ręce. Może głosować każdy i nie wymaga to wielkiego wysiłku.
Gdańscy urzędnicy zachęcają do jak najliczniejszego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gdańscy urzędnicy zachęcają do jak najliczniejszego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wybory do Parlamentu Europejskiego - kto może głosować?



Głosować może każdy, kto jest zameldowany w danym mieście na pobyt stały lub dopisał się do stałego rejestru wyborców i widnieje w spisie. Taka osoba, w dniu wyborów może udać się do swojego lokalnego obwodu wyborczego i oddać głos na wybranego przez siebie kandydata lub kandydatkę.

Ale w tych wyborach mogą wziąć udział także wszystkie osoby, które będą przebywać w danym mieście czasowo. Mówiąc prościej: głosować można gdziekolwiek tam, gdzie się będzie 9 czerwca. Ale trzeba mieć przy sobie papierowe zaświadczenie, które to umożliwia.

Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach do Europarlamentu?



To ważna informacja np. dla studentów, czy osób, które na początku czerwca wybierają się na urlop do innego miasta.

Do 6 czerwca jest możliwość zmiany miejsca głosowania. Wniosek w tej sprawie najlepiej złożyć online za pośrednictwem strony gov.pl.

- Pobranie takiego zaświadczenia jest "odmiejscowione", co oznacza, że tę sprawę załatwimy też w każdym urzędzie miasta, czy gminy - wskazuje Dulkiewicz.


Z takim dokumentem można głosować w dowolnej komisji na terenie całego kraju, a także zagranicą. Co ważne - duplikaty nie są wydawane, więc jeśli ktoś zaświadczenie zgubi, straci tym samym możliwość zagłosowania w innym miejscu niż swoja komisja.



Urzędnicy zachęcają, by formalności związanych z uzyskaniem zaświadczenia nie zostawiać na ostatnią chwilę, zwłaszcza jeśli chcemy to zrobić osobiście, w urzędzie. Teraz jest dobry czas, bo zainteresowanie póki co jest niewielkie, więc wszystko sprawnie idzie. Zaświadczenie w urzędzie wydawane jest "od ręki".

W Gdańsku 353 tys. osób jest na stałe wpisanych do centralnego rejestru wyborców. W jesiennych wyborach parlamentarnych do spisu wyborców dopisało się tu dodatkowo 35 tys. osób.

W wyborach do Europarlamentu w Trójmieście mogą też głosować obcokrajowcy - obywatele Unii Europejskiej. Wcześniej także muszą się jednak dopisać do spisu wyborców.

W czerwcowych wyborach frekwencja będzie miała ogromne znaczenie. W czerwcowych wyborach frekwencja będzie miała ogromne znaczenie.

Jak głosować korespondencyjnie i przez pełnomocnika?



Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością albo te, które (najpóźniej w dniu wyborów) ukończą 60 lat, mogą głosować korespondencyjnie. Wniosek w tej sprawie można złożyć do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego do poniedziałku, 27 maja lub załatwić to online.

Istnieje też możliwość oddania głosu przez pełnomocnika. Wniosek w tej sprawie można złożyć do piątku, 31 maja do godz. 15 w urzędzie miasta lub elektronicznie, za pośrednictwem serwisu gov.pl.



Wybory do Parlamentu Europejskiego - dowóz do lokali wyborczych



Bezpłatnie do lokali wyborczych zostaną dowiezieni mieszkańcy z niepełnosprawnościami, którzy nie czują się na siłach, by samodzielnie dotrzeć na wybory. Potrzebę skorzystania z takiego przewozu można zgłosić w Gdańsku dzwoniąc pod numer Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 524 45 00 lub wysyłając mail na adres: kontakt@gdansk.gda.pl.

- Jak zwykle staramy się też pomagać wszystkim tym, którzy samodzielnie nie są w stanie udać się na wybory. Można zamówić taki transport z miejsca zamieszkania do Komisji Wyborczej: wystarczy skontaktować się z Gdańskim Centrum Kontaktu, podając imię, nazwisko i adres - podkreśla Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w gdańskim magistracie.

Jak znaleźć lokal wyborczy?



Lokale wyborcze w całej Polsce będą czynne od 7 do 21.

W Gdańsku utworzonych zostanie 201 obwodowych komisji wyborczych. 186 z nich to obwody głównie w szkołach.



W części z nich siedzibę będzie miało po kilka komisji jednocześnie. By łatwiej było znaleźć tę swoją, pomagać będą młodzi ludzie z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

- Wolontariusze będą czekać na wyborców i wskazywać konkretne komisje w budynkach, gdzie jednocześnie mieszczą się dwie czy trzy komisje - mówi Filipowicz.

Wybory - można jeszcze załatwić zaświadczenie (53 opinie)

Z nim głosujesz w dowolnym miejscu (także poza granicami Polski) - ale trzeba to załatwiać w Urzędzie Miejskim osobiście.

Natomiast przez internet, w CRW (Centralny Rejestr Wyborców), można zmienić komisję, na konkretną w innym miejscu (zostaniesz tam dopisany). Przez internet można także dopisać się do OKW w innym kraju do 4/6.

Przypominam, że zainteresowani mogą zostać Mężem Zaufania, który by otrzymać 40% diety członka komisji, musi w niej przebywać przez 5 godzin w ciągu dnia oraz do podpisania protokołu (liczenie).

Więcej info dla MZ: bit . ly / wyboryMZ

MZ nie wykonuje żadnych czynności - musi mieć zaświadczenie z komitetu wyborczego. Można to załatwić w ciągu tego tygodnia, zaświadczenie okazuje przewodniczącemu OKW.
Zobacz więcej
Z nim głosujesz w dowolnym miejscu (także poza granicami Polski) - ale trzeba to załatwiać w Urzędzie Miejskim osobiście.

Natomiast przez internet, w CRW (Centralny Rejestr Wyborców), można zmienić komisję, na konkretną w innym miejscu (zostaniesz tam dopisany). Przez internet można także dopisać się do OKW w innym kraju do 4/6.

Przypominam, że zainteresowani mogą zostać Mężem Zaufania, który by otrzymać 40% diety członka komisji, musi w niej przebywać przez 5 godzin w ciągu dnia oraz do podpisania protokołu (liczenie).

Więcej info dla MZ: bit . ly / wyboryMZ

MZ nie wykonuje żadnych czynności - musi mieć zaświadczenie z komitetu wyborczego. Można to załatwić w ciągu tego tygodnia, zaświadczenie okazuje przewodniczącemu OKW.
Zobacz więcej

Opinie (311) ponad 10 zablokowanych

  • Krety wychodzą

    Ostatnio w Trójmieście pojawiły się plakaty takich wyjątkowych osób jak Lewandowski,bohater narodowy,znaczne te jego plakaty. Zasłużony Polak w europarlamencie,mam nadzieję że Polacy docenia jego działalność. P. Adamowicz z fotkka jak dziewczynka,nie zdążyła zmienić od ostatnich wyborów. Również zasłużoną,pamiętam że podczas głosowania które miała prowadzić zastąpił ja jakoś Belg czy innych Holendra bo pani nie zdążyła się obudzić. Bardzo ważna osoba w europarlamencie. Bez niej rozpadnie się ten twór.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane