• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Zabiegi gospodarcze" czy "wycinka"? Konsultacje w sprawie prac w TPK

Rafał Borowski
1 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
Kończące się 4 lutego konsultacje dotyczą prac, jakie mają być prowadzone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w tym roku. Kończące się 4 lutego konsultacje dotyczą prac, jakie mają być prowadzone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w tym roku.

Zarówno leśnicy, jak i aktywiści ekologiczni zachęcają do wzięcia udziału w konsultacjach na temat cięć drzew w trójmiejskich lasach, w tym w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Ich stanowisko jest jednak diametralnie różne. To, co leśnicy nazywają "zabiegami gospodarczymi", aktywiści nazywają "niepotrzebną wycinką". Przedstawiamy argumenty obu stron.



Co sądzisz o planach leśników?

W połowie stycznia leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk poinformowali na swojej stronie o konsultacjach społecznych. Mają one dotyczyć - jak napisano - "planowanych zabiegów gospodarczych", które zostaną przeprowadzone w tym roku w trójmiejskich lasach - w tym na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Zakres planowanych prac został oznaczony na udostępnionej przez leśników mapie.

- Wszystkie zabiegi gospodarcze prowadzone są w celu zapewnienia trwałości lasów, z uwzględnieniem potrzeb, zarówno hodowlanych, sanitarnych, jak i rekreacyjno-wypoczynkowych, a także ochrony przyrody. Pragniemy również zapewnić, że dokonamy wszelkich starań, aby prace te nie stanowiły utrudnień dla mieszkańców pobliskich osiedli oraz osób korzystających z lasu. W przypadku zapytań i uwag dotyczących planowanych zabiegów prosimy kierować je za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres gdansk@gdansk.lasy.gov.pl w terminie do 4 lutego - czytamy w komunikacie.

Społecznicy też proszą o udział w konsultacjach



Z naszą redakcją skontaktowali się przedstawiciele fundacji Fidelis siluas (łac. Wierni lasom) z Gdańska. Skupia ona aktywistów ekologicznych, którzy za główny cel postawili sobie ochronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Ich zdaniem to, co leśnicy określają mianem "zabiegów gospodarczych", jest po prostu szkodliwą wycinką.

- Głos sprzeciwu wobec prowadzonej od kilku lat zwiększonej wycinki drzew w naszym cennym lesie jest coraz bardziej widoczny. Warto w tym miejscu dodać, że Trójmiasto jest na szarym końcu w Polsce pod względem ilości parków "śródmiejskich". To właśnie nasz Trójmiejski Park Krajobrazowy w istotny sposób rekompensuje nam te braki. Odgrywa ogromną rolę dla tworzenia klimatu dla miast, chroni przed podtopieniami, chroni wodę, oczyszcza nasze powietrze i jest terenem rekreacji dla społeczeństwa. Warto dodać, że jest ostoją cennej przyrody, w tym także gatunków pod ścisłą ochroną. Do konsultacji nie jest w żadnym wypadku wymagana wiedza leśna. Wystarczy kilka kulturalnych zdań własnymi słowami - czytamy w oświadczeniu fundacji Fidelis siluas.
Aktywiści zachęcają, by mieszkańcy Trójmiasta i okolic wykorzystali ostatnie dni konsultacji i przesłali leśnikom swoją opinię o planowanych działaniach.

Jednocześnie proszą osoby, które odpowiedzą na ich apel, aby dodawały fundację do wiadomości, tj. przesyłały swoje komentarze również na adres fidelissiluas@gmail.com.

Dlaczego aktywiści wnoszą sprzeciw?



Zdaniem członków fundacji opis działań leśników mija się z prawdą. W jaki sposób argumentują swoje stanowisko w tej sprawie? Najkrócej ujmując, Trójmiejski Park Krajobrazowy to unikat na skalę światową, a ewentualne cięcia przyniosą wyłącznie szkody.

- Leśnicy mogliby po prostu powiedzieć prawdę, że prowadzą wycinkę gospodarczą. Naszym zdaniem, żaden las nie potrzebuje wycinki dla swojego trwania. Las można wycinać - i gdzieniegdzie taka gospodarka jest konieczna, bo potrzebujemy drewna - ale lasy tak cenne jak Trójmiejski Park Krajobrazowy jest ewenementem na skalę światową. Fachowo nazywa się to peryglacjalny bad land. Tego typu lasy są tylko w Trójmieście, w Szczecinie, w północnych Niemczech i na Alasce. Nigdzie indziej czegoś takiego nie ma. Ten las jest młody. Buki dorastają do 400 lat, a oni wycinają 60-, 70-letnie drzewa. Nie mamy w tym lesie 200- czy 300-letnich buków. Mamy tam cenne siedliska chronionych gatunków i cenny teren rekreacyjny. W takim stanie w jakim jest, nie potrzebuje wycinki, żeby trwał - komentuje Brunon Wołosz, prezes zarządu fundacji Fidelis siluas.

Leśnicy: Nie będzie polan bez drzew



Leśnicy uspokajają, że zaplanowane przez nich działania nie sprawią, że w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym zaroi się od ogołoconych z drzew polan. Drzewa mają być usuwane we wskazanych na mapie miejscach "punktowo". Jak zapewniają, celem takich działań jest m.in. zainicjowanie wzrostu młodych drzew.

O takim działaniu pisaliśmy w styczniu ubiegłego roku, w artykule Dlaczego trzeba wycinać drzewa w lasach?

- W Nadleśnictwie Gdańsk nie stosuje się zrębów zupełnych. Od 2018 r. na tym terenie drzewa usuwane są przerębowo, czyli punktowo. To ważna zmiana, ponieważ zakłada ona zaprzestanie wykonywania cięć zupełnych, które skutkowały powstawaniem w lesie półhektarowych polan bez drzew. Wprawdzie miejsca te byłyby ponownie obsadzone młodymi drzewami, jednak bardzo zmieniłoby to krajobraz lasu. Wszystkie zabiegi gospodarcze wykonywane przez Nadleśnictwo Gdańsk prowadzone są w celu zapewnienia trwałości lasów, z uwzględnieniem potrzeb, zarówno hodowlanych, sanitarnych, jak i rekreacyjno-wypoczynkowych, a także ochrony przyrody - komentuje Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Na co zwrócić uwagę leśnikom?



Nasz rozmówca zapewnia, że leśnicy są otwarci na dyskusję z uczestnikami konsultacji. Wszystkie złożone uwagi zostaną sprawdzone i będą rozpatrywane po przejściu weryfikacji. Leśnicy zastrzegają jednak, że nie będą brane pod uwagę wnioski zbyt ogólne, odnoszące się do całych lasów Nadleśnictwa Gdańsk, bez wskazania konkretnego adresu leśnego lub takie, które są sprzeczne z prawem.

Adres obszaru leśnego, o którym chcemy wspomnieć w ramach konsultacji, można znaleźć na udostępnionej przez leśników mapie. Adres obszaru leśnego, o którym chcemy wspomnieć w ramach konsultacji, można znaleźć na udostępnionej przez leśników mapie.
Co można wskazać w uwagach? Jak tłumaczy przedstawiciel Nadleśnictwa Gdańsk, można np. wskazać stanowiska rzadkich gatunków roślin, grzybów czy zwierząt zaobserwowanych w tym miejscu lub prosić o pozostawienie wyjątkowo okazałego drzewa.

- W przypadku większej liczby wniosków dotyczących jednego miejsca chętnie zorganizujemy spotkanie w celu omówienia potrzeb okolicznych mieszkańców. Każdy głos jest dla nas cenny i pomaga leśnikom wykonywać swoje zadania. Żeby zabrać głos w konsultacjach, wystarczy wejść na stronę internetową Nadleśnictwa Gdańsk, następnie znaleźć interesujący nas fragment lasu i wskazać adres leśny przyszłego zabiegu gospodarczego. Adres leśny łatwo poznać bowiem jest charakterystycznym ciągiem cyfr i myślników np. 15-03-2-19-116 -c -00 - uzupełnia Plonus.

Miejsca

Opinie (416) ponad 10 zablokowanych

  • Konsultacje

    I tak nic nie dają. Pseudo leśnicy dewastują TPK wycinają wszystkie drzewa i niszczą szlaki, nie da się chodzić pieszo ani jeździć rowerem. Stare drzewa są bardzo potrzebne dają więcej tlenu niż młode i są dobrym schronieniem dla małych i większych zwierząt. Dziuple w starych drzewach pseudo leśnikom nie obchodzą. Pseudo leśnicy tylko wycinają i nie dbają o porządek w lasach

    • 30 5

  • Fidelis Siluas

    Drodzy czytelnicy. Oczywiście, że leśnicy zrobią co chcą. Pan rzecznik Łukasz Plonus delikatnie mówiąc nagina tekst zamieszczony na stronie NG, ponieważ nie ma szczegółów na stronie w treści ogłoszenia. Mamy się zatem domyślić o jakie konsultacje leśnikom chodzi?

    • 23 2

  • Porąbani drwale, dość już tego rżnięcia barbarzyńcy !

    • 23 2

  • To co robią,to jest barbarzyństwo

    Od około 8 lat wycinają na potęgę.mieszkam przy lesie i widzę co się dzieje.Na początku wycinali sosnowe ,stare potem każde stare,od dwóch lat wycinają 20 letnie,co popadnie.Nie długo z naszego lasu nie pozostanie nic .Zapraszam niedowiarków do lasów w Oliwie,to co ostatnio zobaczyłam nie mieści mi się w głowie,to jest rzeź.,!!!!!!!!!!

    • 34 3

  • Konsultacje przeważnie poprzedzają różne fajne modne inwestycje.

    • 4 3

  • Leśnicy mają kupę forsy z wycinki to zatrudniają lepszych piarowców wymyślających takie pojęcia jak zabieg gospodarczy

    Ja im mogę za to zrobić zabieg społeczny - na twarzy..

    • 21 4

  • Typowe naprawianie

    rzeczywistości po pisowsku.

    • 18 1

  • Fidelis Siluas (1)

    Drodzy czytelnicy. Nie zastanawiajcie się prosimy Was czy nas posłuchają czy nie. To nie jest najważniejsze w naszej akcji. Chodzi dokładnie o to, żeby pokazać, że leśnicy są biznesem oderwanym od rzekomej roli, do jakiej zostali powołani. Dla nich ochrona lasu, zapewnienie jego trwałości, to wycinka. To oczywista nieprawda. Nasz las wymaga ochrony a nie wycinki.

    stąd nasz gorący apel, żeby wysyłąć do leśników kilka zdań sprzeciwu wobec trwającej wycinki drzew w tpk i kierować także do naszej wiadomości, dzięki temu nie będzie można powiedzieć, że głosów sprzeciwu nie było.
    nasz mail: fidelissiluas@gmail.com

    Nie warto nawet komentować opinii, że jak nie będą wycinać naszego lasu, to nie będzie krzeseł i parkietów. No cóż. Pełno krzeseł i parkietów pojechało i nadal wyjeżdża do Chin w postaci wyciętych drzew.

    I jeszcze ważny cytat i ciekawi jesteśmy jak będą z nim polemizować zwolennicy wycinki - jak sądzimy leśnicy. Oto jego treść:
    Wartość drewna to zaledwie 1014% wartości lasu twierdzi prof. Kazimierz Rykowski z Instytutu Badawczego Leśnictwa w wywiadzie dla polityki (43/19/2020). Zespół badaczy amerykańskich wykazał, że reszta, czyli ponad 85%, kryje się w regulacji klimatu i obiegu wody, recyklingu materii, ochronie przed erozją, oczyszczaniu powietrza i gleby, zasobach genowych czy wartościach kulturowych.

    prosimy was gorąco o wysyłanie głosu sprzeciwu do leśników

    • 23 5

    • 1014% to dużo

      Ciut dużo. Może myślnika zabrakło? 10-14%?

      • 0 0

  • Gospodarka leśna, to zabrać nam i żeby dzieci też nie miały. Las rośnie 100 lat wy durnie.

    Kiedyś, jak jeszcze leśnik kojarzył się dobrze było takie hasło Las płonie szybko, rośnie powoli
    To wy barbarzyńcy jesteście tym pożarem. Jesteście gorszymi indywiduami, niż Talibowie, bo im rozum odebrała wiara, a wam mamona. I w imię tej mamony niszczycie nasz kraj.

    • 28 2

  • (4)

    1970r - 21 mln
    1978r - 23 mln
    1981r - 23 mln
    1984-85 r - po okolo 24 mln
    1990 - 17,6 mln
    1995 - 20,6
    2000 - 26
    2005 - 30
    2010 - 33,5
    2015 - 38
    2016 - 39
    2017 - 42
    2018 - 44
    2019 - 40,
    pozyskanie grubizny

    • 20 0

    • To wszystko doskonale wyjania. Takich wypowiedzi potrzebujemy.

      • 6 1

    • w 2020 48, w 2021 57

      w 2022 ma być 70.

      • 5 0

    • Dodaj jeszcze coroczne straty 7-8% wyrąbanego drewna, którego nie sprzedano

      • 1 0

    • Fajna manipulacja

      To teraz jeszcze porównaj to ze wzrostem zalesienia z określonych lat.

      Ojej rozbiłem teorie spiskową?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane